MIDDELBURGSCHE COURANT. r- u. Donderdag 1855, i Februarij, Deze courant verschijnt des Dipgpdags, Donderdags en Zaturdags. -Binnen deze gemeente en Ylis- aiugen gcscliiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbukend1- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. "Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zeget worden betaald. De betaling geschiedt kontant. ydaïBaSeBBtaaa-g-9 SU Jï&KtttaaE'aj. Door den schuttersraad der dienstdoende schutierij alhier zijn, bij vonnis van den G december ji., behalve eenige ver oordeelingen wegens herhaalde afwezigheid op de exercitiën 9 schutters schuldig verklaard aan pligtverzuim, als, in strijd met art. él der wet op de schutterijen, zich niet binnen den door den kommandaut bepaalden lijd van uiiiform- kleeding te hebben voorzienen deswegens ieder veroor deeld tot eene boete van/7, benevens in de kosten dei- procedure, beiden bij niet voldoening te innen door mid del van provoost-arrest. Nadat twee veroordeelden zich tegen dit vonnis in hoo- ger beroep bij lïeeren gedeputeerde staten dezer provincie hadden voorzien, is, bij hun besluit van dcü 19 dezer, no. 102, het vonnis in zijn geheel, zoo wat. de schuldigverkla ring als de toegepaste straf betreft, gehandhaafd. De ve'roordeeklen beweerden onvermogend te zijn voor de' aanschaffing eener uniform, en waren, op de herhaalde aanmaning van het gemeentebestuur om dit onvermogen t'e staven döor eeiic verklaring van hunne wijk- en buurt- meesters, waarna zij geheel of gedeeltelijk op kosten der gemeente zouden zijn gekleed geworden, onwillig gebleven dit aan te vragen. Wij vernemen- dat nog meerdere per sonen der iigting van lS5é, behalve de veroordeelden, voor nemens zijn geweest- zich tegen'' de op lren rustende ver- pligtingen te verzetten, doch nog bij tijds hebben gehoor gegeven aan goede raadgevingen en zich onttrokken aan eeneu invloed, die hen de zelfde straf zoude hebben doen érlangen. Op jongstleden maandag avond had iu de concertzaal alhier het eerste concert voor dit jaar van het muzijkge- zëlscliap Uit kunstliefde plaats. Heeft die véreéniging zich steeds aanspraak verworven op de belangstelling van hare leden dit .concert leverde op nieuw liet bewijs dat de directie zich met onvermoeide zorg van hare taak kwijt. Zoo wel de solo's als de ensemble-stukken oogstteu den meesten lof in. Den 27 dezer werd aan de hoogeschool te Leyden tot doctor in de beide regten bevorderd de lieer A. J. van Eekelenvan Middelburg, met theses. Gisteren had te St. Laurens eene treurige plegligheid plaats. Vadermoeder en kind werden ter aarde besteld de moeder stierf in het kraambed terwijl de vader met den dood worsteldeweinige uren later gaf de vader den geest, terwijl het kind des zondags morgens overleed. Men schrijft ons uit Goes dat schipper Óscliatz zich voor eenigen tijd genoodzaakt had gezien zijn schip, inliet ijs bezet voor Willemstad, te verlaten. Thans verneemt men met genoegen dat het hem gelukt is dit vaartuig op de hoogte van Hardinxveld genoegzaam onbeschadigd terug te vinden tot niet geringe vreugde van den braven en oppassenden huisvader, die hierin zijn eenig middel van bestaan vond. Door directeuren en commissarissen der ten vorigen jare gehouden Tombola te Goes, zijn aan de armen binnen die gemeente zondag 11. ruim 500 dekens uitgedeeld. Vooral bij de heerschende koude was deze gift den arme regt welkom. De vlasmarkt te Hontenisse onderging den 27 dezer eene merkbare daling inde prijzen. Het ter markt gebragte ruimde van 30'tot 3é stuivers per steen langzaam óp. Voor groote partijen van gelijke kleur en goede hoedanigheid was gedurende de week, en werd ook nog dien dag van 35 tot 38 stuivers per steen van 3 ned. pond. besteed. Dén 26 dezer heeft zich het ijs op de Waal bij Hul- liuizen vastgezet. Op de overige rivieren had toen geen noemenswaardige verandering in deii stand der zaken plaats gehad. Maandag morgen ten 8 ure stond de Rhijn te Keulen 6 voet 5 duim. Er vertoonde zich toen aldaar voortdurend weinig drijlijs. Door het gedurig begieten van het ijspad over de Her wed e bij Hardinxveld was het II. zalurdag reeds zóó sterk, dat het zonder gevaar door paarden en voertuigen kon gepasseerd worden. De Waalvoor Nijmegen was den 25 open en blank en geheel vrij van ijs. Men veronderstelde dat dc rivier zich des nachts boven de stad zetten'zou. De waterstand was iets vallende en toekende aan de schaal 9,SG el. Wij achten het nuttig de aandacht van vele daarbij belanghebbenden te vestigen op eene door den minister van financiën den G dezer genomen resolutie, waarbij de ont vangers der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen worden gemagtigd om dc assigjiatiendoor dc nederlandsche handel-maatsohappij op de neclerlandsche bank wordende afgegeven, tot voldoening hier te lande van oost- jndische pensioenen, verlof-traktemlinten en delegat,ien, te kwijten, in zoo verre daartoe genoegzame fondsen bij hen voorhanden zijnen de voldaan gelcekende stukken iu hunne gewone stortingen bij den betaalmeester van het arrondis sement over te brengen, terwijl zij bij gebrek aan middelen de beuze.zullen'Jaleii aan d>:.rbelanghebbendenom te wach ten tot dat weder gelden zullen ziju ingekomen, of wel de assignatie tot voldoening bij den gezegden betaalmees ter aan te bieden. Men wil weten dat als commissaris voor de belangen der nederlandsche nijverheid bij de wereld-tentoonstelling te Parijs de lieer Staring derwaarts zal vertrekken. Naar men verneemt is dezer dagen bij koninklijk be sluit verklaard dat heeren gedeputeerde staten van Zuid holland te regt hunne goedkeuring hebben geweigerd te verleenen aan de begrootjng der gemeente 's Graveuhage voor 1855. Men weet dat het gemeentebestuur gemeend had niet te moeten voldoen aan het verlangen, door gede puteerde staten te kennen gegeventot overlegging van de rekeningen en begrootingen der verschillende armbesturen. ITet gemeentebestuur was bij zijn adres van 2 januarij j!- van oordeel, dat het iu strijd met den geest èn de strekking van de wet op lier. armbestuur zou hebben gehandeld, indien het gemeentebestuur de bescheiden van zelfstandige diaconiebesturen aan de inzage van heeren gedeputeerde staten had onderworpen. Ten gevolge der koninklijke be slissing zal het gemeentebestuur nu aan het verlangen van gedeputeerde staten moeten voldoen. EffieBatDCBSBiiiEg'efia eu ïsesiiniiitena. Bij Zr. Ms. besluit van den 21 dezer zijn met ingang van 1 februarij aanstaande bevorderd tot lslen luitenant' bij'het korps mariniers de 2de luite nant van dat wapen jhr. J. E. M. Clifford Ivocq van Breugel tot kapitein-kwartiermeester de 2ste luitenant-kwartier meester C. Deyll, en tot lsten luitenant-administrateur van kleeding de 2de luitenant-kwartiermeester P. L. Ebeling. Bij 's koniags besluit van den 16 dezer is aan den gepen sioneerden kapitein der infanterie van het leger in Neder- landsch Indie, H. A. Stcenineijer, vergunning verleend tot, het dragen van de uniform van liet wapen waarbij hij laats telijk heeft gediend. Bij besluit van den 28 dezer heeft Z. M. goedgevonden 1. aan jhr. mr. J. H. P. van Doorn, op ziju verzoek, eervol ontslag le verleenen als 1ste luitenant bij de dienst doende schutterij te Zierikzee; 2. tot kapitein-kommandant van gemelde schutterij aldaar te benoemen H. W. Muloclc Houwerthans 2de luitenant. MeirSiiaEenaws. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Borsselen ,- werd verleden vrijdaguit het geformeerde zestaltot her der en leeraar aldaar beroepen den lieer W. Cannenburg van lugen, kandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Noord brabant. Maa-Sme. De luitenant ter zee lste klasse C. V. Zwaanshals, kom mandaut van Zr. Ms. oorlog-stoomboot, Cycloop, is met het mëerendeel van den état-major van dien bodem op non- activiteit gesteld. De luitenant te/zee 2de klasse li. D, Slegt is echter belast gebleven met het toczigt op 'dit vaar tuig, waarvan, zoo als wij mededeelden, liet afbrengen is aanbesteed. De Amsterdamsche courant ontleent aan ecu parti culieren brief van een zijner vrienden te 's Iiage, van den 28 dezer, het volgende Bedrieg ik mij niet geheel, dan geloof ik u te kunnen inededeeleu dat het berigt in den 's Gravenhaagschen Nieuws bode van lieden, welk blad meent te weten dat sedert de laatste dagen onderhandelingen zijn geopend met den hoofd inspecteur van het loodswezen, den schout- bij-nacht. G'oerl- zentot heb aanvaarden van dc portefeuille van het de partement van marine, voor het minst als zeer voorbarig kan genoemd worden en althans tut lieden allen -grond mist. Hoe verlangend men ook het optreden van een nieuwen minister te -gemoet ziet, die gedurige gissingen en dat. gedurig mistasten der dagbladen is al een zeer jam- 'meriijk en slecht gekozen middel om den tusschenlijd te korten en ik geloof dat niemand er de dagbladpers zwart om zou aanzien als zij zich van gissingen onthield, te meer omdat dé personen die zij goedvindt met de benoe ming te doodvcrwen, vaak zonder den minsten grond, daar door onmiddellijk aan de hevigste personaliteiten blootgesteld worden gelijk nog onlangs den waardigen van Erauck ter beurt viel. "Velen hadden met mij bovendien nooit kunnen denken dat het gerucht der mogelijke benoeming den heer van Eranck aanstonds de smadelijks!e bejegening van de Grondwet op den hals zou halen, daar dit blad toch niet vergeten kan ziju dat ZEd. bij gelegenheid der behandeling van de begroeting voor marine in zijn votum eenstemmig was met den heer Thorbecke." Met 1 februarij e. lc. zullen de navolgende overplaat singen geschieden, als: de luitenant ter zee 2de klasse jhr. C. J. P. van Muhl'en van Zr. Ms. stoomschip Sindoro op Zr. Ms. wachtschip Ajax; de luitenant ter zee 2de klasse A. E. li. E. baron van Haersolte van den Doorn van Zr. Ms. stoomschip Amsterdam op de Sindoro, en de luitenant Ier zee 2de klasse J. A. H. liugenhoitz van Zr. Ms. stoomschip Cycloop op dc Amsterdam. Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, kommandant ka pitein luitenant ter zee Spanjaardvoor eenigö dagen van VJissingen te H olie voe is luis binnengekomen om manschap pen mede te nemen naar het Nieuwcdiepzal vooreerst niet derwaarts vertrekken, maar aldaar verblijven om eenirre verandering aan de machine te ondergaan. Gedurende het jaar 1854-zijn van de koninklijke neder landsche marine overleden de navolgende officierenleapt.-' luit. ter zee P. Dibbetz luits. ter zee lste kl. 11. A. Meijer en A. A. van Gendt; idem 2de kl. A. A. van Kcr-veiy E. W. baron van Heeckeren van Y/alien, jonkh. J. Pompe van Mecrderv.oortK. W. E. Baart de la Failleadelb. lste kl. J. W. Morreesofficier van gezondh..- 2de kl. H. F. A,- de liaanofficier van admin. 2de kl. L. J. de Koning idem. 3dë kl. J. G. Muller; korps mariniers, de kapt adrnin. vau kleeding en wapening J. H. Besou en de lste luit.-J.-W.- Verhagen»-

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1