deelde wijders mede dat de commissie een vasten obser vator had aangesteldvoor de vergelijking van de instru menten naar een vasten standaard en het geven van andere inlichtingenzijnde de heer dr. P. van Galendie daartoe driemaal 's weeks van 1^-3 ure op het vereenigings-ge- bouw der koninklijke nederlandsche yacht-club zal vaceren, en wel maandagswoensdags en vrijdags. Daarvoor moet echter eenige vergoeding gevorderd worden en dat volgens onderstaand voorloopig tarief: a. voor de vergelijking der meteorologische instrumenten: een barometer f 2,50een thermometer/0,50een stel vochtwegers 1 en bovendien voor een staat der waarnemingendie tot de verkregene uitkomst geleid hebben 2b. voor het onderzoek of de beoordeeling van zeevaartkundige instrumenteneen stuur- kompas f 1, een azimuthkompas 2, een sextant f 3 een tijdmeter 5. Deze regeling treedt met den 1 februarij in werking. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den lieer J. P. A. Pranqois diena een woord van dankzegging aan de aanwezige gezagvoerdersvoor het in hem gestelde vertrouwen, blijkbaar uit de dikwerf van hem gevraagde inlichtingenen zich daartoe voortdurend bereid verklarende, oene zeer belangrijke beschrijving gaf van de noodige eigen schappen en het gebruik van barometerthermometer vochtwegcr enz. Na eene korte pauze hield de heer Jansen, voormalig directeur van het meteorologisch observatorium te Utrecht, eene rede over de wind- en stroomkaarten, en deed in het oog vallen dat haar eigenlijk doel was, om partij te trekken van de ondervinding van vele anderen. rTen bewijze voerde hij onder anderen aan het voordeel dat de Amerikanen bereids van de bemoeijingen van den heer Maury genoten, en schetste in praktische voorbeelden het nut dat er voor onze scheepvaart op de Oost-Indien uit te trekken is, wanneer wij voor eigen behoeften en op eigen terrein dat voorbeeld volgen. Na deze met belangstelling aangehoorde rede beval de voorzitter de bedoelingen der commissie, dat is beveiliging en bevordering der nationale scheepvaartin de welwil lendheid van het publiek, maar vooral iibdie der gezag voerders aanen sloot daarop de vergadering. VearscïiisaieEdi; toes-S^eza. Den 15 januarij jl. waren in de onderstaande depots de volgende hoeveelheden ruwe suiker aanwezigte Amster dam 1-1-,536,163 pond. Rotterdam 3,875,602, Schiedam 774,780Dordrecht 630,440 pond. Te Darmstadt zal den IS februarij eene groole veiling van de beste soorten van Rijnwijnen van de jaren 1811, 1822, 1S34, 1842 enz. gehouden worden. Naar men verneemt heeft mgr. Belgrado een fraai ge schenk voor de loterij van de vereeniging van den heiligen Yencentius van Paulo te Rotterdan ingezonden. Er is te Tiel sprake van de oprigting eener geregelde stoombootdienst tusschen die gemeente en Londen. Onder cle dit jaar opgcroepenen voor de nationale militie bevindt zich, volgens de te 's Hage aangekondigde en aangeplakte lijst, Z. K. II. de prins der Nederlanden Wil lem Brederik Nicolaas Albert., tweede zoon van H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden. ^Baeirmome4eB?s4anul te 1515«Meltonsffg". 22 Januarij 's avonds 11 ure 27 gr. 23 's morg. 8 27 's micld. 1 32 n 5s avonds 11 30 24 0 's morg. 8 25 u 's midd. 1 33 ^uilmknMdjÊ ®i)ïmige«. Esag-eland. Londen 18 januarij. Naar men verneemt is het bezoek j$n den keizer en de keizerin der Pranschen lot april uitge steld. De vertrekken voor het keizerlijke paar te Windsor zijn reépaksints lang in gereedheid gebragt. The morning advertiser zegt dat de geruchten van eéne;'wijziging van het kabinet thans herleven, nu het par tem eM weer spoedig zal bijeenkomen. Het zouden de graaf van' Aberdeen, de hertog van Newcastle, de heer Sidney Herbert en .de^overige peelisten zijn die uit het ministerie zouden; treden. >Dit gerucht verdient eenig geloof, wanneer men 'in 'aanmerking neemt dat gisteren een kabinetsraad is gehouden die vrjïwen geduurd heeft, zijnde misschien de .larigdutigste dre"''békend is. Sn fcilitaire" Kringen wil men weten dat onrniddelijk "ia cte pyeenkqxast van het parlement de sterkte van al de in de Krim, op Malta, te Gribraltar, in Griekenland en op de Ionische eilanden »taande regementen op de volgende wijze vermeerderd zal worden. De kavallerie-regementen op 8 eskadrons van 100 man elk; de infanterie-regemen- ten van 1400 op 1600 man. The globe zegt dat graaf Aberdeen de orde van den Kousénbad zal ontvangen. Men verneemt dat de draagbare telegraaf reeds op alle punten, die door de geallieerde legers in de Krim be zet worden, opgerigt is. Er worden nu zeer spoedig engel- sche ingenieurs te Balaklava verwacht, om van daar naar de legerkampen een ijzeren spoorweg aan te leggen. &&S3.§!l3LaltI. Yolgens eene depeche uit Konstantinopel van 11 dezer, met tijdingen uit de Krim van den 9 te vorenheeft het garnizoen van Sebastopol in den nacht van den 8 op den 9 dezer weder een uitval gedaanterwijl volgens eene andere depeche tot den 10 niets bijzonders was voorgevallen. De mededeeling van eene heropening van het vuur tegen de vesting op den S dezerdoor engelsclie bladen medege deeld, wordt dus niet bevestigd. Yolgens Le journal de Constantinople ontwikkelt Omer- pacha eene groote bedrijvigheidzoo dat men veronder stellen mag dat tegen den 25 of 30 dezer het turksche korps van 35,000 man met al het noodige geschut in de Krim zal ontscheept zijn. Riza-pachaminister van oorlog, stelt alles in het werk om het vertrek van 11,000 man waaronder zich een prachtig regement. kurassiers bevindt dat door Said-pachaonderkoning van Egypteis gezonden, spoedig te doen plaats hebben. Ook bevinden [zich. daarbij de troepen uit de provincie Tunisdie alsnog te Konstan tinopel zijn. Met al die verschillende troepen en de turksche divisie, sterk 12,000 man, die onder bevel van Osman- pacha reeds in dé Krim is, zal Omer-pacha tegen het einde dezer maand zich aan het hoofd van 60,000 man bevinden. Yolgens de Opinione van Turin zal het pieraontesche hulpkorps den 28 der volgende maand naar het Oosten ver trekken. Het zal 20,000 man sterk zijn, waaronder 5000 man reserve. Het korps zal in drie divisien verdeeld zijn, elk van 5000 man, en bestaan uit infanterie, kavallerie, artillerie en tirailleurs. Deze divisien zullen gekommandeerd worden door de generaals Jean DurandoAlexandre La Marmora, die zich thans te Genua bevindt, en Trotti, thans te Chambery. Uit Berlijn wordt van den 20 dezer per telegraaf ge meld,-dat Oostenrijk bij eene nieuwe nota en circulaire van 16 dezer de mobilisatie van bondstroepen eischt, en tevens verlangt dat die kwestie onverwijld te Prankfort beslist worde. Volgens telegrafisch berigt uit Londen van den 20 dezer hangt The times dien dag weder een allerjammerlijkst tafe reel op van de ellende die het britsche leger in de Kriui lijdt. Dat blad deelt bijzonderheden mede dieais zij waar zijnmoeten doen vreezen dat van geheel de engel sclie krijgsmagt aldaar weinig zal overblijven. Onder de berigten die The times uit de ontvangen correspondentien van het tooneel des oorlogs mededeelt, komt ook voor dat eene divisie van 14,000 man niet meer dan 2000 weerbare mannen telt. Een natuurlijk gevolg van deze mededee- lingen is, dat het blad aan zijne verbolgenheid legen de regering op de ondubbelzinnigste wijze lucht geeft. Scherp zijn de aanvallen die The times tegen de ministers rigt zij tracht hen bij de natie alle vertrouwen te doen ver-liezen. Htfallie. Een brief uit Turijn bevat eenige opmerkelijke"bijzon- derheden omtrent het overlyden van de koningin-wed uwe van Karei Albert (Maria Theresia van Toskane), welke ge beurtenis algemeene droefheid verwekt. Zij waa om hare edele gevoelens en haren vromen levenswandel zeer geacht en bemind. Naauweljjks 54 jaren oudhad zij reeds het voorkomen als of zij 70 jaren bereikt had. Na een kort stondig ziekbed is zij letterlijk het slagtoffer geworden van de erbarmelijke kwakzalverij waarmede de sardinische ge- neesheeren nog algemeen behebt zijnin weerwil van den vooruitgang der wetenschap. Met name is ook teil opzigte der hooge lijderes een schrooraelijk misbruik van het ader laten gemaakt. De koningin-wed uwe werd gedurende een tijdsverloop van slechts weinige dagen negen malen aderge laten tot dat het bloecl in hare aderen eindelijk ophield te vloeijen. De koningin, welke gelijk men weet acht dagen kraams is, bevindt zich in een bedenkelijken toestand. Noch erger is het gesteld met den hertog van Genua, broeder des konings, die sedert twee maanden aan eene telkens weder- keerende borstkwaal lijdt en nu met eene longtering be dreigd wordt. Men verzekert dat .o.ok deze lijder gedu rende zijne ongesteldheid 24 aderlatingen heeft moeten verduren. Tot overmaat van ongeluk is ook de koning den 12 dezer ongesteld geworden en zijn hem reeds 4 aderla tingen toegediend. De grootste droefheid heerscht op het koninklijk paleis, te Turijn en. bij alien die de doorluchtige familie liefde toedragen. Latere berigten melden dat ook de regerende koningin is overleden. Den 15 dezer zijn de hertog en de hertogin van Brabant van Triest naar Venetie vertrokken en aldaar den volgenden morgen aangekomen. Nog den zelfden dag hebben zij de reis naar Verona voortgezet. SflsaHïjeo Madrid 14 januarij. In hunne zitting van gisteren heb ben de cortes de beraadslagingen voortgezet over het ontwerp van wet betreffende de parlementaire incomptabili- teiten. Reeds was liet eerste artikelbehelzende het beginsel der wetin de vorige zitting met eene groote meerderheid aangenomende aanneming van het 3de artikel heeft er echter liet gewigt grootèlijks van verminderd. Dit artikel toch staat aan de regering toe een afgevaardigde tot de meest gewigtigde functien te roepenzonder dab het noodig is daartoe vooraf de autorisatie van de cortes te vragen- Wanneer echter deze autorisatie verkregen zal wezenzal de afgevaardigde aan de herkiezing onderworpen zijn. In de zelfde zitting is lezing gedaan van de grondslagen der nieuwe constitutie. De koning benoemt deleden van den senaat en die benoeming is voor het leven. De wet geving op de drukpers zal overeenkomen met die van 1837 en daarvan alleen afwijken door de afschaffing van de pre ventieve gevangenis. De cortes zijn aidus te verdeelen: 104 grondbezitters, 36 militairen, 73 advocaten, 13 openbare schrijvers, 30 ambtenaren7 kooplieden4 kapitalisten15 geneesheeren en nog 22 anderenwier professie niet op te geven is. Het gerucht loopt dat onderscheidene kapitalisten het bedrag hunner inschrijviug iu de leening van 40 mil- lioen zullen storten in vervallen bewijzen der vlottende schuld. In dat geval ware de regering in geenen deele uit hare financiële moeijelijkheden door die leening gered. 10 Buïtscllaaaiiflfll. Berlijn 17 januarij. De eerste kamer heeft gisteren aan genomen de wets-ontwerpen tot belasting van de beetwortel suiker en tot toelating van vreemde schepen tot de kustvaart^ In de beijersche tweede kamer hebben thans hevige debatten plaats betreffende de revisie dei? kieswet. Men twij felt zeer of de liberale partij daarbij de bovenhand zal houden Uit Warschau wordt verzekerd dat in de eerstvol gende dagen de grenzen van Russisch-Polen ook van de duitsche zijde volledig afgesloten zullen worden. Naar men uit Weenen verneemt heeft onze regering voor zijne toetreding tot het december-verdrag onderschei dene voorwaarden gemaaktwelke door Oostenrijk en de westersclie mogendheden voor onaanneembaar zijn verklaard, liViaiaaiirajSio Parijs 18 januarij. In de hooge financiële [kringen be klaagt men zich zeer over het buitengewoon gunstige gevolg waarmede de nieuwe leening bekroond werd. De groote financiers zien met leede oogen dat democratiseren van lee ningen; zij vreezen dat dit nu voortaan altijd zoo het ge val zal zijn en voorspellen zich daardoor het verlies van groote geldelijke voordeelen niet alleen, maar ook het ver lies hunner opperheerschappij ter heurze. Nu reeds hebben zij eene geduchte nederlaag geleden toen zij den koers der nieuwe leening wilden drukken; het aantal kleine koopers was zoo ontelbaar, dat de groote kapitalisten het onderspit ten eenenmale moesten delven. In staatkundige kringen gelooft men ook dat de uilslag der leening hek sluiten van den vrede kan benadeelenver mits keizer Napoleongeldelijk op zoo ontzagwekkende wijze geruggesteund door het volk zelf, de groote geldschieters ont beren en over het algemeen hoogere eischen stellen kan. De keizer zelfjs ongemeen met de zaak in zijn schik. ESelgie. Brussel 18 januarij. De kamer van koophandel te Luik heeft eenige opmerkingen gerigt tot de kamer van verte genwoordigersaangaande de wet op het zegel van handels papier waarvan zij eene herziening verlangt. Het doel der luiksche kamer is eensdeels om voor het publiek ten behoeve van het zegelen van handelspapier verkrijgbaar te stellen stempels van gegomd papier, zoo als die voor het frankeren der brievenen aan den anderen kant om uit de wet te doen verdwijnen eenige beschikkingen, die door hare gestreng heid een groot aantal handelaren uitlokt zich aan die belas ting te onttrekken.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2