MIDDELBURGSCHE O U R A N T. N°- 10. Dingsdag 1855. 23 Januarij. SEHmtmlanbs cl] e jïrmgm. Deze courant verschijnt des Dings dags, Donderdags en Zaturdags. Biruen deze gemeente en Ylis- ringen geschiedt de uitgave den avond ts voren ten 8 are. De abonnementsprijs pet drie maanden is Sfranco per post 3,4-0. De inzending van Advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgeusop den dag iler uitgave; De prijs van gewone Advertentieu is 23 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend-' jaakingeu enz., van déu tot zes regels 1,50, voor elkcu regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. Dc betaling gc-schiedfc kontant. 33 J^ssQuaairiij. De aanhoudende vorst van de laatste dagen die de ri vieren bereids met drijfijs heeft overdektgepaard met de sneeuw die gisteren en eergisteren in vrij groote hoeveelheid is gevallen, 'heeft ten onzent reeds het gevolg gehad dat de brievenpost, welke zaturdag middag ten 4 ure moest aangekomen zijn, eerst gisteren (zondag) namiddag ten 3 ure is gearriveerd en wel zonder de paketten uit de pro vinciën Noordhotland en Utrecht. Ten opzigte dezer beide laatste gewesten zijn wij alzoo twee dagenen met de overige posten 24 uren ten. achter.. Bij deze stoornis in Hè communicatie doet zich op nieuw en te levendiger het gemis gevoelen eener directe verbinding met den rijks telegraaf. Zaturdag 11. werd te Goes 'eene buitengewone verga- dering gehouden van vermoeten der Maatschappij van ver beterde meekrapbereiding iu Zeeland, waarin besloten werd de vroeger overgelegde en door eene commissie onderzochte rekening na eeuige wijzigingen goed te keuren. Verder werdén de voorwaarden vastgesteld volgens welke commissarissen geniagtigd werden de hypotoek op de fabriek- gebouwen definitief ie sluiten. De heer J. A. A. Transen van- de Tutte, werd op voor stel van ueii algeineencn raad, tot administrateur der maat schappij benoemd. Men schrijft uit Rotterdam van den 19 dezer Het vriezend weder heeft sedert eergiateren onze rivie ren met drijfijs als overdekt en ook voor deze stad is de scheepvaart belemmerd. Wegens het den Rijn afkomend drijfijs, had men giste ren de schipbrug voor de stad Arnhem moeten wegnemen, terwijl de overvaart met schuilen geschiedde. Ook te Nijmegen was, naar wij vernemen, gisteren voormiddag de overvaart met de gierbrug gestaaktuit hoofde van het drijfijs. n Voor Zalt-Bomiuel was gisteren morgen de rivier reeds bijna overdekt met drijfijsdes niettegenstaande waagde het de veerman toch nog om 21 paarden van een franschen koopman met de gierpont over te zetten; omstreeks 8 ure was men van de overzijde der rivier afgevaren en na 2 uren gewerkt te hebben kon de ketting, der gierpont het steeds toenemend drijfijs niet langer weerstaan en brak op het oogenblik dat men op weinige schreden na den wal be reikt had, waardoor de gierpont een eind beneden de stad wegd^bf, waar zij niet aan wal konde komen, hebbende men alstoen met behulp van eene aak de paarden om streeks 12 ure eerst aan wal kunnen brengen. a De vlakte tusschen Waalwijk en het benedenland van ïleusden, welke den 16 nog bevaarbaar was, werd den-17 en IS met eene harde ijskorst overdekt. Ongelukkig echter eischte deze reeds een offer. De oudste zoon van G. van Genabeekvan beroep koperslager en pompenmaker aldaar, de steun en broodwinner van zijne reeds bejaarde ouders zou namelijk den 18 op schaatsen een reisje doen naar de naburige gemeente Kapelle; naauwelijks echter is hij op het ijs, of zinkt er door en vindt er zijn graf." Ook aan het veer te Gorishoek en aan den Moerdijk is het water bedekt met drijfij». Sedert eenige dagen worden alhier in liet gebouw der teeken-akademie met genoegen drie schilderstukken bezigt igd, die aldaar tot dén 26 dezer zijn ten toon gesfeld alvorens zij naar Parijs voor de algemeene tentoonstelling worden gezonden. Een dezer schilderijen is door den lieer C. Kim- rnel vervaardigd, cn vertoont een troep walchersche landlie den bij eene kar met een paard bespannenalles is er met waarheid afgebeeldde beelden in hunne eigenaardige blee ding, het voertuig en paard zoo wel als het landschap, alles geeft eene getrouwe schets van en verplaatst den aanschouwer in het eiland Walcheren; de uitvoering is zoo als men die van den heer Kim mei gewoon is: met justheid getcekend uitvoerig, levendig van koloriet en zacht van penseel. Dc twee andere schilderstukken mjn ook van een' stadgenoot den heer J. Schutz, die hier weder twee zeet.al'ereejenschip breuken aan rotsige kusten, het stoute trekken op het doek heeft gébragt, waarin, zijne studie en vooruitgangommisken. baar zigtbaar -zijn. liet bestuur der teekênakademie ver dient dauk voor de gelegenheid die zij het publiek verschaft door haar gebouw voor deze kunstbeschouwing weder open te stellen. Zondag namiddag bekwam men t.e Ylissiagön per telegraaf de tijding van Autwegfrén dat aldaar veel drijfijs was, waarop de sleepboot Wrïkses Maria/ine, om de sche pen tot adsistenüie te dienen, derwaarts is opgevaren. Zaturdag middag ontstond er brand in den schoorsteen bij A. de Winter -ie Goes-, die-in liet eerst nog,al een dreigend aanzien had, en door de nabijheid eener hooischuur verderfelijk had kunnen worden. Met. behulp van de brand spuit der sociëteit was men den brand spoedig meester. De verkooping van vaste goederen, zaturdag avond al daar gehouden leverde bij vernieuwing hel bewijs op van dc buitengewone hooge waarde der landerijen. Perceelen die voor driejaren niet meer zouden gegoiden hebben dan 200 a 300 per geniet of 3924 D ellen zijn thano verkocht voor f 1350 de bunder o f' ji f 550 per gemot. Onlangs hebben wij medegedeeld dat de poging, te Heiukenszand aangewend om liet bedelen op nieuwjaarsdag te weren door eene bedoeling ie doen uit eene inschrij ving, slechts ten deele is gelukt. Thans vernemen wij daaromtrent nader dat het bedelen zich bepaald heeft tol. woningen buiten de kom der gemeeulc gelegen. Z. M. de koning is den 18 dezer van het Loo in de residentie teruggekeerd. Z. K. TL do prins van Oranje is vrijdag 11. uit L-ey- den in de residentie aangekomen, bij gelegenheid van den verjaardag vau 11. M. de koningin-moeder. In de residentie is, bij gelegenheid van den verjaar dag van II. LI. de koningin-moeder, aangekomen on aan het hotel de TEurope afgestapt, de heer Brunet, consul-ge neraal van Rusland iu de Nederlanden. De minister van binuculandsehe zaken, lettende op art. 10 dor armenwet, heeft het volgende besloten: 1. De besturen van.alle instellingen van weldadigheid 'zullen de opgaven, bij het aangehaalde wets-artikel bedoeld, jaarlijks aan de gemeentebesturen doen vóór of' uiterlijk op den 15 maart, volgende op het jaar tot hetwelk de opgaven betrekkelijk zijn2. Die opgaven zullen worden gedaan door inzending van eene door ieder bestuur, voor zoo veel het zelve aangaat, naauwkeurig voor het telkens laatst afge- loopen dienstjaar ingevulde tabel, ingerigl iu den vorm aangewezen in de modellen voor de onderscheidene soorten van instellingen aan dit besluit gehecht, onder de nomuiers 1 lot en met 9 voor de instellingen bedoeld bij letl. a en d; 10 tot en met IS voor die bedoeld bij letl. ben 19 tot en met 27 voor die bedoeld bij lett. c van art. 2 der aan gehaalde wet. De nederlandsche boekhandel, tot het besluit gekomen om zich krachtig op de aanstaande parijsche tentoonstelling te doen vertegenwoordigen, heeft zich vereeuigd tot het zenden van oorspronkelijke nederlandsche' werken ten einde den vreemden een bewijs te geven dat Nederland noch uit sluitend het land van den nadruknoch dat der vertalingen is. ltecds hebben 108 nederlandsche uitgevers daartoe bij- Den 17 januarij werd te Rotterdam in liet vereni gingsgebouw der koninklijke nederlandsche Yachtclub door de ledeu dier vereeniging eene algemeene vergadering ge houden welke door Z. K. H. prins Hendrik der Neder- landen werd gepresideerd. Door Z. IC H- werd medegedeeld dat in het jaar 1S54 41 kweekelingén van het rooikorps te Rotterdam bij on derscheidene reederijeu zijn geplaatst geworden, terwijl liet getal der sedert de oprigting der IC. N. Yachtclub geplaat sten 359 bedraagt. Aangaande het rooikorps te Dordrecht werden insgelijks gunstige mededeelingen gedaan. Ook werd door Z. IC. TI. met genoegen melding gemaakt van de door tnssclienkoinst van de IC. N. Yachtclub aldaar' tot stand gebragle en voor handel en scheepvaart zoo nut tige commissie tot bevordering van het onderzoek naar de' verschijnselen op den oceaan, welke commissie sedert hare oprigting met den meesten ijver in de vervulling van hare nioeijelijke taak is werkzaam geweesten reeds van veie reeders en gezagvoerders van schepen krachtdadige onder steuning cu medewerking heeft ondervonden welke nrede- deeling door de vergadering met blijken van belangstelling' werd vernomen. Wij vernemen dat op de militaire akademie te Breda de mazelen in vrij erge mate heerschen. Een vijftigtal lea- dels ligt iu de ziekenzaalterwijl zich in een ander vertrek, tot hulp-ziekenzaal ingerigt, mede nagenoeg vijftig patiënten bevinden. De mazelen zijn echter van geen kwaadaardigeu aard,- BUe.ütöeatüAi^S'^i1]! eau "RsesfUattera. Z. M. heeft bij besluit' van 10 dezer, op voorstel van den minister van oorlogbepaald dat de strafschuldige adelborct en 15 kadets, welke ten gevolge der ongeregeld heden die op den 11 december 11. aan dc koninklijke aka demie voor de zee- en landmagt hebben plaatsgehadniet met wegzending, zoo als dit volgens het reglement was voorgedragen, zullen worden gestraft, maar niet 14, 1 of 4 jaar detachering als kadetten bij de regemeuien infanterie* volgens dc drie cathcgorien waarin zij ziju geplaatst, ten einde als soldaat dienst te doenom na dien tijd by goed gedrag _wederorn naar de akademie terug te komen om hunne studiën ie vervorderen. Z. M. de koning heeft deze welwillende beschikking ge nomen omdafi eene verwijdering niet alleen voor de ouders of voogden eene groote teleurstelling zou wezen, maar ook de toekomst dier jongelingen zelfs grootelijks zou vernielen. Verder is daarbij bepaald dat voor de zedelijke opleiding en vorming van de te detacheren kadetten over de 8 re gemeuien infanterie, gedurende hun verblijf bij die korpsen zoo veel immer mogelijk en met de uiterste zorg zal wor den gewaakt dat zij, met de onderofficieren logeren en aan de ouderofficiers-tafel eten zullendat zij geen randsels- zullen dragen eu wijders dat aan hun zoo veel mogelijk, de gelegenheid zal worden verschaft om hunne studiën voort te zetten. MnBiasteca ua wetemselnagBjaera* Den 16 dezer hield de lieer Jacob Swart, volgens liet opgegeven programma der amsfecdamsché maatschappij Eeiix. Meritis, in de afdeeling natuurkunde, eene voorlezing over eenige der voornaamste natuurkundige verschijnselen in de' Indische zee en hunnen invloed op de scheepvaart in die "zee. De spreker herinnerde in zijne'inleiding, dat hij voor eenige jaren twee lezingen gehouden haddie ten onderwerp had den: eene beschouwing van genoemde verschijnselen in den Atlautischen oceaan en de Stille Zuidzee, en die van heden als het slot van zijn overzigt over gezegde 'zeeën kon worden aangemerkt. Na eene voorafspraak ovei de wording van den winddc passaat- cn moesons-winden bepaalde' zich de spreker tot. een overzigt van die winden de stroomen en andere verschijnselen van de Indische zee die verder door ecuige daartoe bepaaldelijk ingerigte kaarten aanschouwelijk werden gemaakt. Een algemeen, overzigt werd gegeven Yan de orkanen en hunne omdraaijingea.'. m-

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1