öuitmlanöscl]r ®tiömgOT. BrrtijMttjpn:. maar als lid van beide collegientusschen welke deze zaak aanhangig isheeft hij zich verpligt geacht die inlichtingen te geven welke de commissie schijnt over het hoofd gezien te hebben. De heer van Deinse verklaart geheel de zienswijze des heeren Hurgronje te deelenen -betwist de onbevoegdheid van leden der centrale directie, waartoe ook hij behoort, om zelfs ten deze mede te stemmen. De voorzitter herinnert, als. motie van orde, dat hij niet zoude hebben betwist de bevoegdheid tot medestemming. De heer van Deinse herneemt dat de gebezigde uitdruk kingen toch zeker niet zeer aangenaam voor den 'betrokkene moesten zijn. De heer mr. Bijlcveld hierop het woord gevraagd heb bende, verklaart het gevoelen des voorzitters volstrekt niet te deelen. De heer mr. Snouelc Hurgronje heeft den raad gediend van inlichtingendoor de commissie voorbijgezien, cn.verdient daarvoor zijnen dank,, zoo als hij hem dien per soonlijk toebrengt. Als motie van orde stelt hij voor de beslissing aan te l;ouden en inmiddels de memorie van den lieer mr. Suouck Hurgronje bij de overige stukken ter in zage te deponeren. De heer Sprenger en .mr. Verbrugge vereenigen zich ge heel met het gevoelen van den heer mr. BijLeveld, Op voorstel van den heer mr. van Diggelen wordt echter besloten de stukken te stellen in handen der commissie ad hoe T1eu aanzien van do lijst der instellingen vau liefdadig heid binnen deze gemeente, mede aangehouden, wordt overge legd eene heden ingekomene missive van regenten over de gods huizen alhier, houdende mededeeling dat dit collegie zich vereeiiigt met de rangschikking der ouder haar beheer staande gestichten onder die, genoemd bij art. 2 a der armenwet, doch ten opzigte der reserves, achter die lijst gevoegd, wenscht opgenomen te zien dat in den aard der inrigtingen van geene der gestichten verandering kan worden gebragt. Ten anderen is ingekomen eene missive van de commissie Loon voor werk alhier, adviserende deze inrigting niet op te nemen op gemelde lijst, als zijnde, naar haar inzien, op haar van toepassing de 2de alinea van art. 1 der armenwet. De voorzitter had gaarne gezien dat die commissie deze bezwaren vroeger had medegedeeld, omdat daardoor het arresteren van. meergenoemden staat niet weder zou be hoeven te worden verschoven. Wordt besloten de lijst zelve met deze twee missives aan te houden tot de volgende zitting. Bij concept-resolutie wordt het collegie van regenten over de godshuizen, iti gevolge den ter vorige bijeeukomst aange houden staat van baten en lasten, gez'nagtigdeenigeposten op hare begrooting te overschrijden. Op gelijke wijze wordt de rekening van de kamer van koophandel en fabrieken alhier over 1854, overeenkomstig het rapport der commissie van financiën en bij afwezigheid van de heeren Sprenger en Salomonson, goedgekeurd. Wordt gelezen rapport der commissie van financien om trent het belastingstelsel binnen deze gemeente. De com missie, op de door dezen raad. den 11 september 1854 vast gestelde grondslagen voortgaandeheeft een groot bezwaar ontmoet. Immers bij haar voorstel lot opvoering der opcen ten op 's rijks directe belastingen tot liet bij de gemeente wet bepaalde maximumheeft zij niet bedacht hoe in deze gemeente de personele belasting reeds met 10 en de grond belasting met 20 opcenten is bezwaardvoor de haven van Middelburg. Aan die opvoering vóór het jaar 1859 (wan neer die opcenten expireren) mag dus niet gedacht worden. De commissie stelt alzoo voor zich bij rekwest te wenden tot den koning om, volgens art. 255 der gemeentewet, bij eene bijzondere wet bepaald te zien, dat in deze gemeente te dier zake mag worden afgeweken van de voorschriften der gemeentewet. Dc voorzitter verklaart'zich te vereenigen met liet gevoe len der commissie, doch, op( voorstel'van de heeren mrs. Bijleveld en Yiswordt de beslissing tot eene volgende bijeenkomst aangehouden. De openbare vergadering wordt hierna gesloten. Wo ©ir«l- New-York 2 januarij. De regering der Yereenigde Staten ziet af van de verzoenende staatkunde tegenover Spanje. De president brengt eene oorlogzuchtige boodschap in ge reedheid. Santa-Anna is met bijna algemeene stemmen tot president gekozen. Alhier heeft een brand de bekende balzaalde City assembly roomsbenevens nog 7Jiuizen vernield. BS 3ï«»"e Janus. Londen 17 januarij. Gisteren is lord John Russell van Parijs alhier teruggekomen. De keizer eu de keizerin der Franschen worden in de eerste dagen van april alhier verwacht. Mogt de vrede dan niet hersteld zijn dan zullen zij hunne reis incognito vol brengen. Te Leeds zal heden eene meeting gehouden worden men ziet daarin de indiening eener petitie aan de koningin te gemoet tot afzetting vau het ministerie. De telegraaf van Bucharest naar Londen is thans vol tooid; eiken dag worden er reeds dépêches mede verzon den. Men werkt thans aan het leggen der draden van Bucha rest naar Ginrgewo Ibraila, Galatz en Sulina, eu van Rout- schouk naar Yarna en Konstantinopel. BB e be e imnaurlk e aa Zes leden van de tweede kamer hebben het voorstel ge daan om de vorige ministerswegens list octroijeren der algemeene constitutie van 26 julijin staat van beschuldi ging te stellen. Men denkt dat de meerderheid van de kamer deze motie aannemen zal. BSuttssSaffMl. Betreffende de diplomatieke onderhandelingen heerscht nog altijd dezelfde onzekerheid. Yolgens een parijschen correspondent van L'indépendance beige heeft prins Gort- schakoffna eerst vergeefs beproefd te hebben tegen-voor- stellen ingang te doen vinden ten slotte eenvoudig aan genomen de uitlegging zoo als die door de gezanten der geallieerde mogendheden den 28 december gegeven is en is het dus alleen op den tekst van dit antwoord dat dc vredes-ouderhaudelingen geopend zullen wordentenzij eene onverwachte gebeurtenis voor dat tijdstip de onder handelingen belette. Het is nu uitgemaakt dat Sardinië tot de coalitie der westersche [mogendheden is toegetreden. Het tractaat is den 10 dezer onderteekend. La presse meent te weten dat de sardinische divisie, sterk 15,000 man, ouder bevel van den minister van oorloggeneraal Marmorazich in de Krim aan de geallieerde legers zalaansluiten en onrniddelijk van het opperbevel van lord Raglan zal afhangen. Deze.laatste omstandigheid vereischt nog zeer bevestiging. Le constitutional meldt uit Braïla van den 12 dezer dat 20,000 Russen de Dobrudsoha binnengerukt zijn 15,000 marcheren naar Baltsehik. Uit Varna wordt van den 9 dezer berigt dat Omer-pacha aldaar teruggekeerd was en 15,000 Turken te Eupatoria ontscheept waren. Volgens mededeeliugen uit Krakau van den 12 dezer zal de russische keizervergezeld van prins Paskewitsch binnen kort te Warschau aankomenom de troepen in Polen in oogenschouw te nemen en hun zijn zegen geven voor den nieuwen veldtogt. Yolgens telegrafisch berigt uit Konstantinopel van den 8 dezer heeft de oosten rij ksche iulernuntiusde heer von Brückeen diner gegeven en bij die gelegenheid den vol genden toast op den sultan uitgebragt De armeen van den Donau hebben dc Russen over wonnen de czaar heeft ondervonden dat zij in staat waren Turkye tegen de eerzucht te verdedigen. Oostenrijk zal altijd voor het goede regt strijden." Deze toast bragt eenehbuitcngewone geestdrift te weeg; de grootvisier bragt in warme bewoordingen zijn dank daarvoor uit. lvalue. In hare zitting van den II dezer heeft de sardinische kamer van afgevaardigden de discussien voortgezet over het ontwerp van wét tot opheffing van de kloosters, bij welke gelegenheid tusschen den heer Solar del la Margherita, oud-minister en nu hoofd van de uiterste regterzijde, en den tegenwoordigen minister vau justitie, den heerRatazzi, eene woordenwisseling plaats gehad, waarbij de kalme taal van den laatsten tegenover de lievige taal van den eersten een levendigen indruk op de kamer heeft gemaakt. De dood van de koningin Maria Theresia wordt te Turin algemeen betreurd. De kamer zal, ten gevolge van dit overlijden, gedurende eeinge dagen geen zitting houden. Sjpanje. Madrid 11 januarij. De zitting der cortes van eergisteren heeft de leveudigste belangstelling gewekt. Gelijk men het voorzag kwam daarbij dadelijk de kwestie der koninklijke goedkeuring op wetten te verleenen ter sprake. De lieer Pacheco wenschte aan de geheele discussie door middel eener voorloopige kwestie een einde temaken; hij beweerde gevolgelyk dat de tegenwoordige tijden te gevaarlijk zijn om nutteloos over zulke moeijelijke onderwerpen te beraad slagen want nutteloos was deze discussie, omdat de cortes cloor de erkenning van het constilutionnele koningschap van zelf reeds de koninklijke goedkeuring op wets-ontwer- pen aannam. Onrniddelijk verhieven zich stemmen, die den heer Pacheco het regt ontzeiden om de discussie op zulk een terrein over te brengen. Daaruit ontspon zich eene discussie over de ware beteekenis van het reglement van ordedie met vrij wat bitterheid werd gevoerd. De zitting der cortes op gisteren opende zich onder den indruk van het gebeurde in de vorige zitting. De discussien over hel. rapport betreffende de koninklijke goedkeuring op besluiten der cortes werden met kalmte gevoerd en met onverschilligheid toegehoord. Ten slotte werd met 183 tegen 43 stemmen het navolgende gewijzigde voorstel der commissie aangenomen: //De koninklijke sanc tie, op besluiten der cortes te verleenen, wordt geschorst tot dat de tegenwoordige cortes de constitutie zullen heb ben vastgesteld." In de zitting van heden viel niets belangrijks voor. Al leen verdient, vermeld t.e worden dat de maarschalk Concha en het lid Fejoo, ten gevolge van eene scherpe woorden wisseling waarschijnlijk zullen duelleren. IB caliscJuïaEaaï. Weenen 17 januarij. Lord Westmoreland en de lieerde Bourqueney hebben gisteren per telegraaf mededeeling ont vangen van hunne regeringendat zij gemagtigd waren de onderhandelingen te openen. De daarop betrekking heb bende dépêches waren uit Londen en Parijs afgezonden. De minister van financien, de heer von Baumgartner, heeft zijn ontslag aangebodendat onrniddelijk door den keizer is aangenomen. De heer von Brück te Konstanti nopel is hiervan dadelijk doormiddel van den telegraaf ver wittigd, met uitnoodiging de vacante portefeuille te aan vaarden. Frankfort 15 januarij. Met het bouwen van de vaste brug over den Rijn le Keulen zalnaar men thans met zekerheid weet, reeds in het aanstaande voorjaareenen aan vang gemaakt worden. Zij zal onder de leiding van den architect Lenzegeheel naar het model van de brug over den Weichsel, aangelegd worden. !FraïBltï»5jj8i. Parijs 16 januarij. De wet op de recrutering is thans door de seeiie van den staatsraad bepaaldelijk gewijzigd in den geest der persoonlijke inzigten van den keizer, en dus met algeheele opheffing der agentschappen voor remplacerin gen, willendé men deze taak voortaan voor den staat be stemmen. Morgen zal dit onderwerp in algemeene discus sie komen. Men is van oordeel dat de mededeelingen van den adjudant van den generaal Canrobert, betreffende de moeije- lijkheden welke nog overwonnen zullen moeten worden voor men in het, bezit van Sebastopol komt, den keizer geueigder gemaakt hebben om aan Engelands voorstellen gehoor te geven. Daarbij berigt men uit Weenen dat het Rusland met dezen vrede werkelijk ernst schijnt te zijn. Het land ziet reikhalzend naar. elk teeken van toenadering- uit, want men kan het niet genoeg herhalenFrankrijk is tegenwoordig niet oorlogzuchtig, Frankrijk droomt slechts van industriële ondernemingen, van spoorwegen en specu- latien. De uitslag van de laatste leening heeft dit weder bewezen. In Le constitutionnel leest men het volgende: //Gis teren avond zijn de deuren der bureaux van de schatkist en der mairies voor de inteekenaars in de leening gesloten. Terstond is men aan het werk gegaan om de resultaten der leening voor Parijs op te maken en de minister heeft zich gehaast ze aan den keizer mede te deelen. Men verzekert dat het cijfer alle verwachting te boven gaat." Beursberigt 17 Januarij. 3 pet. 68,65. 4^ pet. 94.75. Den 10 november 11. is te Cheribou aangekomen en den 15 daaraanvolgende naar Nederland vertrokken het schip Pauline, gezagvoerder Post. Den 27 november 11. is te Batavia aangekomen het schip Mercurittsgezagvoerder F. Nepperusvan Middelburg Schip en equipage waren in goeden staat. Den 18 januarij zijn te Ylissingen voor Antwerpen be stemd ter reede gekomen: Diligent, Lucliiesvan-Mar seille met stukgoederen; Haver QebharclLahnvan Ber gen met rogge. Yan Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en naar zee gezeild: ArmmdLeon, Huyger, naar Yera-CruzY'iUe

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 3