Miansfem eai WeteïBscSaapspeai. Wij vernemen dat de heer E. Nagtglas allvier; is benoemd' tot lid van het Historisch genootschap gevestigd te Utrecht. De literarische faculteit der hoogoschool te Leyden heeft de gouden medaille toegewezen aan den heer H. A. Kleyn, caudidaat in de letteren wegens de beantwoording der prijsvraag over de Jaiynsclïé liicratuur. Uit het onlangs verschenen jaarboekje voor 1S55 van het koninklijk instituut van ingenieurs blijkt dat die ver- oeniging thans 401 leden teltwaarvan in Nederland 329 in de Overzeesehe bezittingen G6 in Engeland 1te So lingen 1te Frankfort aan den Main 1te Lunden in Ilol- stein 1 en in Noord-Amerika 2. Msm-icse. De minister van marine ad interim brengt ter kennis van belanghebbend-en dat, met, instandhouding der bestaande kruisposten der loodsvaartuigen voor de zeegaten van Goe dereede, Maas en Brouwershaven, een niéuwe kruispost bepaaldelijk voor het zeegat van Brouwershaven is gevestigd. Deze nieuwe kruispost is bepaald van ééne duitsehe mijl ten noorden tot 2£- a 3 mijlen ten westen of zuidwes ten der uitertonnen van het Brouwershavcnsche zeegat, naar gelang van wind en getij. Aanvankelijk wordt; daartoe be stemd een kotter, voerende liet no. 9 en den naam Brou wershaven in het zeil. De loodsen van dezen kotter zijn bepaaldelijk en uilsluitend bestemd ten dienste der schepen, den wil hebbende naar Brouwershaven. Zij zullen dus niet, nvogen overgaan op schepen naar andere zeegaten bestemd. Alleen in geval van nood en door omstandigheden daartoe gedrongenzal het hun vrijstaan met cenig schip een ander zeegat dan dat van Brouwershaven binnen te gaanwaar omtrent zij zich alsdan behoorlijk zullen hebben te verant woorden. Zr. Ms. oorlogs-stoomboot A m s terd am, kommandant de kapitein luitenant ter zee Spanjaard, is gisteren namid dag op de reede van Ylissingen gehaald, na in het drooge dok cenige reparatien ondergaan te hebben, en heden mor- gen van de reede naar zee vertrokken. Zr. Ms. transportschip Prins Willem F red er ik Hendrik, onder bevel van den luitenant, ter zee 1ste kl. de Ruyter de Wildt, van het Nieuwediep naar Suriname, was zondag 11. in goeden staat zeilende op de hoogte van Portsmouth. Ter vervanging van den scheepsklerk J. A. Waldeck, onlangs bevorderd tot officier van administratie 3de klasse, is aan boord van Zr. Ms. wachtschip Aj as te Hellevoet- sluis geplaatst de scheepsklerk J". H. C. ten Hoove. Naar wij vernemen is door het oosten rijksche gouver nement onder 's hands bij een onzer kundige scheeps-con- struefceursden lieer O. Scheller, aanzoek gedaan om zich weder met de constructie van 's rijks schepen voor de oos- tenrijksche dienst te belasten. Men zal zich herinneren dat genoemde heer reeds voor eenige jaren als zoodanig te Triest werkzaam wasen slechts wegens het eindigen van zijn verlof naar het vaderland terug keerde. Dit aanzoek strekt zoo wel den lieer Schelfer als onze nederlandsehe marine tot eer, en het is te opmerkelijker, omdat het juist plaats heeft in een tijd dat omtrent den bouw onzer sche pen zulke zonderlinge meen in gen worden geuit. Naar men verneemt zal heb thaps in dienst zijnde ziekenschip niet meer tot dat einde worden gebezigd, maar zou het tegenwoordige magazijn der marineaan de Oost kade te Hellevoetsluisnaast de woning van den inspec teur van het loodswezen, worden ingerigt tot een hospitaal niet geschikte woning voor den chef der geneeskundige dienst aldaar. Zijn wij wel geinformeerd dan zullen de veranderingen die daarvoor moeten plaats hebben spoedig worden aanbesteed. Het magazijn wordt dan overgebragt naar 's rijks werf. ^assi-lsiuluBcliae M ©Uw nu Sena,, In den namiddag van den 16 november arriveerde te Batavia Zr. Ms. stoomschip Borneo, aan boord hebbende $en algemeenen secreiarisgouverneur-commissaris voor de '•^e.stei', afdecliiig van Borneo, mr. A. Prins. Wij pntleenen het volgende aan liet door hem ingediend rapport, omtrent den stand der zaken aldaar: voorname doel mijner zending is bereikt. Na mij petsóonlijk overtuigd te hebben van de onderwerping der - 'Chinezen.jiwle, in opstand geweest zijnde districten, heb ikohdeii'^ffiidefe goedkeuring uwer excellentiete Mon- tradoTgé^rrMteöri een provisioneel reglement van het bin- nenian'dscli bestuur 'in.de nieuwelings onderworpen chinesche districten dérKvesfpÉ-aJfffeeling van Borneo, en hetzelve daags daarna,* in" tegenwoordigheid van den sultan van Sambas en Gté':pi.viele en-militaire autoriteitenten aanhoore van de «hines'c'hè-3ioofden' en bevolking, in dc nederduitsehema- leische en chinesche talen doen afkondigen. De bedoelde districten zijn door mij vereenigd tot eene assistent-residentie, den naam dragende van het voornaamste distriet Montrado." "WeirscHailIeinule ESenrïg'teini. Gedurende het jaar 1854, en wel bij koninklijk besluit van 3 jimij 1S54, is magliging verleend aan den minister van koloniën om te doen aanmunten zilveren pasmunt voor Nederlaudsch ludie, tot een bedrag van 5,025,000; te weten: 4,000,000 aan stukken van 1/4 gulden, f\,000,000 aan stukken van 1/10 gulden en 25,000 aan stukkeu van 3/20 gulden; daarvan was ultimo december 1854 vervaar digd 2.865,000 aan stukken van 1/4 gulden.en 355,000 aan stukken van 1/10 gulden. Gedurende het jaar 1854 zijn te Delft op de weke- lykselve veemarkten ter verkoop aaugebragt 10.S00 stieren, ossen, koeijen en vaarzen, 6700 kalveren, 17600 schapen en lammeren, 9500 varkens260 geiten, 500 paarden en veulens, hieronder niet begrepen die op de jaarl'yksche paar denmarkt. In de residentie is overleden de heer W. A.W. graaf van Limburg Stirum Noordwijk, vroeger kamerheer-ceremonie meester des koningslid van de eerste kamer der staten- generaal voor 1849, ridder der orde van den Nederlands,chen Leeuwridder der orde van den Witten Yalk, 2de kl. enz. De vrouw van zekeren J. B. B. te Hontenisse is van twee dochters bevalleneeue derzelve werd den 10 dezerdes namiddags vier ureen de andere den 12 dezer, des morgens ten zes ure geboren. Beiden zijn weinige minuten na de geboorte overleden. Den 2 dezer is aan den zuidkant van het eiland Ame land in de nabijheid van Neseen bruinvisch op strand geraakt van het vrouwelijk geslachtdelphinus Plioeaena, L. Dit walvischaardige dier is te Leeuwarden ter bezigtiging gesteld en zal ook tot' dab einde nog in andere plaatsen worden gebragt. Plet dier is oubeschadigdheeft eene lengte van ruim 2} nederl. el en verdient de aandacht van iederen liefhebber der natuurlijke historie. Z. M. heeft aan 44 postiljons van de voormalige paar- den-posterij pensioen verleend, aan elk ten bedrage van 75. De gemeenteraad van 5s Gravenhage heeft met 27 tegen 5 stemmen beslotenom de instelling der vleeschhallen geenszins in stand te houdenen om aan de tot dus verre daarvoor gebezigde lokalen eene andere bestemming te geven. TTEaeB.'aanoBiraeteE.'stasu! 4e MflddeHinaa-g-, 17 Januarij Js avonds 11 ure 23 gr. 18 's morg. 8 2(1 v 's midd. 1 25 u Js avonds 11 22 19 k 's morg. 8 20 'smidd. 1 23 *f3eB!raeeBa4eFsa«I van MSiMemjiarg'. Zitting van den 17 Janna rij 1S55. Yoorzitter jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke. Afwezig bij de opening de heeren mrs. Bijleveld en van Diggelen, en dr. Damme. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering worden namens burgemeester en wethouders overgelegd eenige ingekomene missivesals: van gedeputeerde staten dezer provincie 3respectievelijk houdende goedkeuring van het, raadsbesluit tot liet doen eener buitengewone uitgave voor kosten van overname der voormalige West-Indische pak huizen verdaging van de beslissing op de gemeente-begroo ting voor 1855 tot 1 mei'e. k., e"n goedkeuring voor dit jaar van de gemeente-subsidie aau liet algemeen armbestuur, ofschoon gedeputeerde staten verklaren dat het bedrag hun zorgwekkend hoog voorkomt en aandringen op een naauw- keurig onderzoek te dier zakeeen van den commissaris des konings, geleidende het koninklijk besluit waarbijmet cas satie eener vroegere uitspraak van gedeputeerde statende gemeente Sint-Laurens wordt verklaard te zijn het domici lie van onderstand van in alimentatie opgenomene kinderen, waaromtrent nog steeds tusschen die gemeente en Middel burg een regtsgeding aanhangig wasnog eene missive van gedeputeerde statenhoudende goedkeuring der suppletoire kohieren voor de belasting op de fouragie en het lantaarn- geld. Alle aangenomen voor kennisgeving. Op eene alsnog van gedeputeerde staten ingekomene missive(waaruit blijkt dat zij hoewel aannemende de verklaring van rar. Sifflé dat hij geen geldelijk belang heeft bij de Provinciale Zeeuwsche courantzich géén denkbeeld kunnen maken van een eigendom dat den eigenaar met per soonlijk aangaat en alzoo het bewuste raadsbesluit beschou wen als genomen in strijd met de wet, waarom dit aan den koning ter vernietiging zal worden voorgedragen), berigt de voorzitter, dat bereids is voldaan aan het verzoek om een afschrift van meergemeld besluit, benoodigd bij- die aan vrage tot vernietiging. Aangenomen voor kennisgave. Wordt berust in de mededeeling der commissie van beheer over de bank van leeningdat zij is overeengekomen met den voormaligen pachterom tegen inventaris van hem over te nemen alle pandenmet restitutie der uitgeschoten! gel den en renten, onder verband van zijne'zijde om bij mindere opbrengst der panden op de verkoopiugenzulks op te leggen. Op de mededeeling dat de pachter der koommolens van de gemeente, Haverkamp, bereid is te treden in het voor stel om hem te ontslaan van zijne pacht na eene lierver- pachting te zijnen risico, doch dat zulks zal ingaan met 1 mei e. k., worden burgemeester en wethouders gemagtigd tot die openbare herverpachting. Yoor kennisgave wordt aangenomen eene missive van den commissaris des konings aan den gemeenteraadhoudende mededeeling van het koninklijk besluit waarbij de jaarwed de van den commissaris van policie is vastgesteld op/1500, alsmede het overgelegde proces-verbaal van opneming der kas van den gemeente-optvangerwaaruit blijkt dat het saldo in kal bedroeg 14.094.35i-. Een voorstel tot verkoop van olmen boomen op de rouaansche kade, benevens geslagen kaphout, gezamenlijk be groot op 369 om daaruit te bestrijden den post van/ 35.0 voor aankoop van nieuw plantsoenwordt goedgekeurd. Gelezen zijnde eene missive van de kamer van koop handel en fabrieken alhierhoudende advies om afwijzend te beschikken op het adres van werklieden die de oprigtiug eener vereenigïng verzoeken wordt alzoo besloten. Eene andere missive van die kamer, houdeude haar be rigt omtrent de verordening van bestel- en sleeploonen, zal met de daartoe betrekkelijke stukken ter inzage van de leden worden nedergelegd. Yoor kennisgave wordt aangenomen de namens burge meester en wethouders overgelegde rekening van commissa rissen van de wisselbank alhier over 1854sluitende met een goed slot van 2104.64, waarvan het, aandeel voorde gemeente ad bedraagt 15,78.48 zijnde dezelve opgeno men en aecoord bevonden door den voorzitter en den heer van de Graftals commissarissen van de gemeente. De heer dr. Damme verschijnt ter vergadering. De concept-besluiten tot af- en overschrijving op de begrooting voor dit dienstjaar, met verhooging van den post jaarwedden van leeraars en onderwijzers met 10en col- lecteioonen met 15.31beide ten gevolge van hoogere ontvangst dan geraamd wasworden gearresteerd. Overeenkomstig eene missive van den controleur der plaat selijke belastingen wordt bij concept-resolutie goedgekeurd de restitutie van 1,602,39-i- aan fabriekanten in deze ge meente voor impost op in hunne fabrieken of trafieken ge bruikte brandstoffen, waarbij de heeren Sprenger en Salo- monson zich van medestemmen onthoudenen volgens eene andere voordragt van don zelfden wordt de ontvanger gemag tigd in onwaarde te verantwoorden twee postenelk ad- 2,02-J-, der belasting op de fouragie. De heer mr. Bijleveld komt in de raadzaal. Bij concept-resolutie wordt op het daartoe ingediend ver zoek door den heer A. J. van Teylingen, aan hem'afgestaan eene grafruimte voor acht kisten in den rang der eigen ge metselde graven op de begraafplaats dezer gemeente, tegen betaling der bepaalde kosten van 80 en op de gewone voorwaarden. Aan de orde zijnde de deliberatie bij resumtie op het rapport der commissie, betrekkelijk de vordering van suatie- geid voor de gronden van het oude haven-kanaal door de centrale directie van Walcheren strekkende tot weigering- dier vordering, bekomt de lieer mr. Suouek Hurgronje het woord, die het billijke betoogt dat de gemeente voor die suatie iets bijdraagt. Daarenboven schijnt de commissie onbekend te "zijn met de later in .1843 gevoerde correspon dentie, als wanneer de toenmalige gemeenteraad zelfs hooger aanbod deed dan thans wordt voorgesteld. Alleen voor de droogmaking in 1831 is vergunning gegeven tot het leggen eener buis door den west liavendijk, doch tot voortdurend drooghouden heeft men -zich niet verbonden. De heer mr. van Diggelen is inmiddels binnengekomen. De voorzitter zegt, met daarlating van de al of niet be voegdheid des sprekers, als lid van de centrale directie, om hieromtrent het woord te voeren of te stemmeu, dat het hem aangenamer zou geweest zijn wanneer de heer mr. Snouck Hurgronje de kieschheid had gehad omtrent deze zaak het stilzwijgen te bewaren, terwijl zulks hem alsnu stellig zal doen tegenstemmen. De heer mr. Snouck Hurgronje verklaart niet in te zien wat in zijne handelwijze onkiesch zou kunnen zijn. Er kan hier van persoonlijk belang voor hem geen sprake zijn,

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2