ning uit van honderd gouden piasterswanneer deze huis gezinnen namelijk voorzien zijn van een getuigschrift van zedelijk gedrag en arbeidzaamheid. Alle moeten het eene of andere beroep uitoefenen. De landbouwers zullen vijftig zilveren piasterstwee ossen of paarden en twintig morgen vruchtbaar laudgeschikt tot uitoefening van den land bouw, ontvangen. Thermometerstand iö Ms«ï«leï!!ms,f"-. 16 Ja nu a rij 's niovg. S ure 32 gr. 's midd. 1 314 u 's avonds 11 23 n 17 u 's morg. S 22 'smidd. 1 26 HutteitUtniJsciii' ©ijimigm. lEB«SHe esn CJaima. Volgens telegrafisch berigt uit Triest van den 14 dezer zijn den vorigen dag de mails van Iudie en China aldaar aangekomen. Naar uit China ontvangen bcrigten hebben de opstan delingen een groot gedeelte van liet keizerlijk eskader be- magtigd. Te Kanton verkeert men onder den indruk eener verschrikkelijke paniek. Eiig-elaml. Londen 13 januari}. Woensdag 11. heeft ecne talrijke meeting plaats gehadten einde in overweging te nemen of het beste middel, om bij het sluiten van den vrede de rust en vrijheid van Europa voortaan te verzekerenniet daarin bestond om het koningrijk Polen te doen herstel len. De heer Zaba, een Poolsch banneling, hield het eerst eene uitgebreide redevoering, waarin hij onder anderen ver klaarde dat de tegenwoordige oorlog eene eerste regtvaardige schatting was van Engeland en Erankrljk wegens hunne vroegere verwaarloozing van en apathie in de zaak van Polen. Ten slotte werd goedgekeurd om een adres aan lord Pal- merston aan te biedenwaarin de gevoelens der personen die deze meting bijwoonden uiteengezet zouden worden, en om tevens te doen uitkomen dat de weinig gunstige resul taten en het slecht bestuur van den tegenwoordigen veld- togt alleen aan het bestaande kabinet moesten worden toe geschreven Tegen den heer Cohden, die aanstaanden woensdag een zijner groote redevoeringen over den vrede te Leeds zal uitsprekenwordt eene geduchte oppositie voorbereid er zal namelijk een voorspel worden gedaan door de heeren Marshal en Baines, om de regering te verzoeken den oorlog met den meesten nadruk voort te zetten. Yan de Kaap de Goede Hoop wordt gemelddat cle grensbewonersten gevolge van den opstand cler Kaffers niet zonder bezorgdheid zijn, en dat die opstand geducht zoude kunnen worden wanneer de Eingos daaraan mogten deelnemen; doch dit is niet waarschijnlijk. BBaasllamS. Bij gebrek aan nadere tijdingen uit de Krini Is de aan dacht nog altijd gevestigd op den nieuwen iuval der Kus sen in de Dobrudscha. Men vreest steeds dat deze ge beurtenis de vredes-onderhandclingen zal kunnen schaden- Terwijl aan de eene zijde het gevoelen veld wint dat het doel der Kussen slechts is om de Turken zoo veel mogelijk de handen vol te geventen einde hen te beletten naar de Krira te trekken, beweert Le constitutionncl aau de an dere zijde dat de Ilussen den Donau op drie punten zijn overgetrokken, met sterke kolonnes, en dat daarmede uitge breide krijgskundige operatien bedoeld worden. Nadere tijdingen zullen de waai beid moeten leeren. Wat de op handen zijude conferentien aanbelangt, blijft nog altijd eene der grootste moeijelijkheden het al of niet deelnemen aan deze van de zijde van Pruissen. Te oor- deelen naar de taal der organen van de westersche mogend heden zouden deze cr toe overhellen om deze vraag ont kennend te beantwoorden. Op"den^G dezer (25 december naar clc russische tijdreke- ning'jj :ist,-. als zijnde eerste kersdag, 1e Berlijn in de russi- fsclie-gezkntschqpskapel een Te Deum gezongen, ter herin- liei'ing ,aü,n. de bevrijding van Rusland van de Eranschen Lit Warsphau wordt van den 14 dezer per telegraaf ge- iri^ld'.jdajb.fdobr een uit Petersburg ontvangen bevel nu ook tleufivdcrjan tarwe en alle andere levensmiddelen, die tot dus verr^rqfe>toegestaan wasverboden is geworden. Yblgens HeAgrafisch berigt uit Berlijn van den 15 dezer bóvesfi^-tfiiefc' 'i%èx dat Pruissen zich het regt voorbehoudt bn\. 'doel te^feBTftdjjpwau de herziening der europesche trak- gerucht dat Pruissen onverwijld zal ■j^ljkeclcn tot' 'het^aktaat van december. Dit Parijs wordt van den 15 dezer per telegraaf gemeld dat, volgens beriglen uit Erzerum de Kussen de dorpen in den omtrek van Bayazid verlaten hebbenna-ze bevorens vernield te hebben. Zij hebben zich op Erivan terugge trokken, zoo dat de weg naar Perzic thans vrij is; De Turken zijn te Toprak-Kalé geconcentreerd. Volgens telegrafisch berigt uit Petersburg van 14 dezer is van vorst Menlchikoff een legerberigt uit de Krim ont vangen van den 8 te voren. In den stand van zaken voor Sebastopol was nog geene verandering gekomen. Dien dag viel er een digte sneeuw. Den nacht te voren had de bezetting twee kleine uitvallen gedaan tegen de engelsche en fransche loopgraven. Bij den eersten uitval werd de vijand geheel onverwachts aangetast en leed hij een gevoe lig verlies. Aan de zijde der Ilussen werden 3 man gedood en 8 gekwetst. Uit Koiistantinopel wordt van clen 6 dezer per telegraaf gemeld datvolgens berigten uit de Krimde Eranschen hun vuur tegen de groote vlag-batterij geopend hebben. Twee grieksche priesters zijn te Eupatoria in hechtenis genomen. Zij moesten eene proclamatie verspreiden van vorst Mentehikoffwaarbij deze aan de inwoners beveelt de stad in brand te steken. Volgens telegrafisch berigt uit Weeneu van den 15 dezer zijn acht russische bataillons clen Donau overgetrokken en hebben bij Matchin de Turken verjaagd en hunne bende verstrooid. Vorst Mentehikoff heeft eene versterking van 40,000 man aangevraagd. talie. De beraadslagingen over het ontwerp van wet tot ophef fing van de kloosters hebben clen 9 dezer in de sardinische kamer van afgevaardigden een begin genomen. In clen aan vang der discussien heeft de heer Buoncompagnie clen voor- zitlerstoel verlaten, ten einde het ontwerp met kracht te verdedigen. De opening der algemeene beraadslagingen werd gekenmerkt door eene discussie over een voorstel van den graaf de Reveldie eischtedat de petitien van cle aarts bisschoppen en cle bisschoppen tegen het ontwerp in cle officiële clocumeuten opgenomen zouden wordenwaarop de heer Michelini antwoordde, dat het niet te pas kwam on derscheid te maken tu3scheu petitien van bisschoppen en die van andere burgers. Dc heer Pescatore voegde er bij clat daar de petitien de wet anti-katholiek, anti-maatschap pelijk enz. noemdende waardigheid der kamer vorderde aan liet voorstel van clen lieer de Revel geen gevolg te geyen. De laatste gaf toen clen wensch t.e kennendat deze petitien ten minste voorgelezen zouden worden. Daar cle heer cle Cavour zelf dit voorstel onder de ioejuichingen der kamer ondersteunde, had de lezing plaats. In cle zitting van den 10 dezer zijn de beraadslagingen voortgezet over liet ontwerp van wet tot opheffing dei- kloosters en cle nieuwe verdeeling cler geestelijke goederen. Ten eind gebragt zijn die discussien echter nog niet. gpsmajje. Madrid S januarij. Heden hebben cle cortes hare zittin gen hervatiets belangrijks leverde deze zitting niet op. Er blijven geruchten nopens eene ministeriele wijziging in omloop. Als reden daarvan wordt opgegeven het verschil van gevoelen in den ministerraadten aanzien van de koninklijke goedkeuring van wetten. Enkele ministers verlangen, in strijd met hunne ambtgenoolen, dat die goed keuring zoowel moet worden ingeroepen voor de wetten dooi de tegenwoordige cortes vast te stellen als voor die welke de toekomstige cortes zuilen aannemen. Indien het tot eene wijziging van het -ministerie komtacht men het waarschijnlijk clat zij in progressistischen geest zal uitvallen. Men noemt zelfs als aanstaande ministers de heeren Prim en Madoz. Men verzekert dat verscheidene ministers voornemens zijn het voorbeeld te volgen van den minister van financiën, clen heer Sevillanoen ten behoeve van den staat afstand zullen doen van hunne bezoldigingen. Door de opheffing der octrooiregten zullen in het ge- heele land een aantal van 18S4 ambtenaren op wachtgeld gesteld worden. De stecleu Madrid, Grenada, Malaga, Zamora en Valencia worden door dien maatregel het meest getroffen, De koning-regent van Portugal heeft den 2 dezer cle cortes geopend. BS aantscSalass <il Erankfort 12 januarij. In weerwil cler voorloopige schikking welke met opzigt tot de kerkelijke geschillen in Baden met den pauselijken stoel is tot stand gebragt, blijft de aartsbisschop van Ereiburg weigerachtig om den banvloek tegen cle geëxcommuniceerde ambtenaren op [te heffen. Daar deze laatsten niet voornemens zijn zich deswege persoon lijk tot dien prelaat te wenden die als dan gewis niet in gebreke zou blijven hun het doen van openlijke boete op té leggenheeft de regering zich tot dat einde met een regt- streeksch verzoek tot den paus gerigt. Men vleit zich dat deze stap het gewensehte gevolg zal hebben. De onderaarclsche telegrafische draden tusschen Leip zig en Dresden zijn dermate door de muizen en ander onge dierte afgeknaagd en beschadigd, dat de verbinding reeds sedert eenige elfden is afgebroken. Die wijze van draadleg ging zal weldra in Duitschland geheel in onbruik komen. In de nabijheid van Bern werden dezer dagen een aantal keltische en romeinsche munten uitgegravenafkom stig uit de tijden van Julius Cesar. In liet zwitsersche kanton Bazel houdt men zich met het beste gevolg bezig met het verdigten van den turf, die aldus bewerkt den gewonen turf verre overtreft en in her gebruik met hout en bijna met steenkolen gelijk staat. Men denkt het nog zoo ver t.e brengen clat de aldus verdigte turf op de spoorwegen zal kunnen gebezigd worden. Te Laibach ziet men met ongeduld dc voltooijing te gemoet van den spoorweg naar Triest. Per telegraaf verneemt men uit Munchen dat door de regering aan de kamer een nieuw crediet is gevraagd voor eene eventuele mobielmalcing cles legers. Van cle poolsche grenzen wordt het berigt bevestigd van de toenemende concentratie van russische troepen langs de oostenrijksche grenzen. E i* sa mi 3& b? 5 j 3* "Parijs 14 januarij. De regering ondervindt eenige moeije lijkheden ten opzigte der leening, en wel wegens haar uit muntend wel slagendaar een groot aantal deelhebbers van het toegestane verlof, om vooruit het bedrag hunner in schrijvingen te stortengebruik hebben gemaakten de regering aldus in het bezit wordt gesteld van eene groote somdie zij niet onmiddelijk nooclig heeft. Er is dus naar men veeneemt sprake om voortaan het. vooruit storten der gelden niet meer .toe te staan op de voorwaarden die hierbij gesteld waren, of het aantal aanvragen tot vooruitbetaling van stonden af- aan te beperken. Buitendien spreekt men van het voornemen der regering, om de rente van cle vorige leening en van die, welke thans gesloten iste dekken door van de opheffing cler 17 cen times op de grondbelasting terug te komen. De heer Enfantin heeft eene audiëntie hij den keizer gehad om aan dezen zijn ontwerp mede te deelen betreffende de doorgraving van de landengte van Panamain welke aangelegenheid de keizer een groot belang schijnt te stellen. De emir Abdel-kader heeft aan den zoölogischen tuin alhierwaarvan hij lid is zes der schoonste geiten en bokken van Angors' gezondenom die in Erankrijk te cloen accli- materen. In de steenkolenmijnen van Petit-Moloy, op drie mij len afstands van Autunheeft eene instorting plaats gehad, ten gevolge waarvan eene groote hoeveelheid wal er binnen drong, waardoor zeven personen bedolven werden. De overige hebben zich nog bij tijds weten te redden. Alle pogingen zijn aangewend om de ongejukkigen te voorschijn te halen, welke pogingen echter niet mogten baten daar het water al meer en meer binnen drong. Thans kent men naauwkeurig het aantal der op de kust van Algiers in den laatsten storm vergaue schepen. Het zijn 32 driemastersbrikken enz. en een twintigtal kustvaarders. Men heeft hierbij niet meer dan twee menschen- levens te betreuren. Men maakt hierbij cle opmerking dat, vóór de veroveriug van Algiersal de schipbreukelingen algerijnsche gevangenen zouden zijn gewordenzonder bijna1» eenige hoop te hebben ooit hunne vrijheid terug te zullen krijgen. Thans daarentegen hebben zij zoo veel hulp on dervonden als slechts mogelijk was. Het Journal de Rouen deelt mede clat cle commissaris der keizerlijke marine bevel heeft ontvangen om de zeelie den van twintig tot veertig jarendie geroepen ziju om op de vloot te dienen, zeer spoedig te doen opkomen. Beursberigt 15 Januarij. 3 pet. 67,50. 44 pet. 93.45. Brrltjöittgm. Den 11 december 11. is op 8 gr. 32 min. N breedto en 21 gr. 56 min. W. lengte gepraaid het schip Susanna en Elisabethgezagvoerder Ouwehand, van Hartlepool naar Hongkong. Den 11 dezer is Deal gepasseerd het schip Phoenix gezagvoerder Verhuist, van Middelburg naar Swansea. Den 11 dezer was bij-de Singels het schip Koning TKillem II, gezagvoerder Blaakhertvau Middelburg naar Akyab.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2