sfcuurreep, zulk eerie geweldige stortzee over, dat een der matrozen van liet voorschip in de werkende machine werd geworpen en verbrijzeldde werpankers op den bak met de bouten werden uitgerukt en mede in de machine ge slingerd het tuig van boegspriet en kluifhout buiten boord geraakte; verscheidene der schepelingen werden gewond en een gedeelte der voorverschansi'ng in zee spoelde. Dc kommandant besloot alstoen tot achter Skagen af te houden en de schade zoo goed mogelijk te herstellen. n Den 27 werdmet goed weder en een barometerstand van 775 n. s.het anker op nieuw gelig! en de Noordzee ingestoomd. Tot 's namiddags van den 28 liet het zich goed aanzien, met eene vaart van 40 mijlen in het etmaal; doch alstoen begon het uit het noordwesten te stormenen heeft dit aangehouden tot op het oogenblik" van de stranding. Niets werd verzuimd om het schip zonder stoom aan den wind te houden; doch het werd telkens dwarszee's ge worpen. Een nieuw bezaan werdmet gevaar voor den mast, en het uit de lijken waaijen van het zeilaangeslagen. Eene grootc presenting werd in het wand afgerold doch alles te vergeefs. Bij de onmogelijkheid van waarnemingen en alleen met het lood in de handwas de plaats waar men zich bevond niet met juistheid te bepalen. Den 31 december verhief zich de storm met eene hevig heid als den oudsten der schepelingen niet geheugrle de zee kookte en het schip was bijna niet meer te regeren. Maandag was nog voor 24 uren steenkolen voorhanden terwijl het zeker was datbij gebrek daarvanhet schip reddeloos verloren zou zijn. Door het hevig werken was het bijna niet meer te houden en werden de pompen telkens door kolengruis verstopter was benedendeks niets meer droog. Des avonds was de storm nog toegenomende voor raad kolen tot 12 uren verminderd en terwijl de teekenen eener aanstaande en noodlottige beslissing steeds zigtbaarder werden, besloot de kommandant af te houden om zoo mogelijk de reede van Texel te bereiken. a In dien zelfden nacht werd de halfdeks verschansing eu de stuurboordssloep weggeslagen. Te half vijf loodde men 14 vademen en kwart voor vijf kwam de eerste breker over viel het schip over zijde en werd het onder aanhou dend stooten tegen de duinen bij Zandvoort geworpen. Met veel moeite werd de raderkastboot over boord gezet en eene lijn naar den wal gebragt. Met- den dag kwam de reddings boot van Zandvoort te hulp en te elf ure werd het schip verlaten. u Voor de verpleiging van officieren en equipagie is bij uitnemendheid gezorgden de bewezene hulpvaardigheid en deelneming zijn niet genoeg te roemen. Bij de schipbreuk zijn vermist de officier van gezondheid de Haanbenevens twee matrozen. De état-major bestond verder uit deu luitenant 1ste klasseC.V. Zwaanshals, kommandant; luite nant 1ste klasse J. G.^de Man, 1ste officier; luitenants 2de klasse D. Slegt en J. A. II. Hugenholtzadelborst 1ste klasse D. G. E. ,R. baron van Weideren Rengers admini strateur 2de klasse A. A. Lagaay en scheepsklerk A. Y. Stuart." Ten aanzien van de omtrent het gestrande schip te nemen maatregelen, schijnt nog niets beslist te zijn. De minister van marine ad interim heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragtdat door de laatste stor men. zijn weg geslagen de noordelijkste der twee groote kapen op de bank de Noordvaarder bewesten Terschelling «n het schermbaken van de zuidpunt dier bank. Zoo dra liet saizoen het zal toelaten, zal de noodige voorziening ten deze genomen en daarvan nadere aankondiging gedaan worden. ^erseHisllesule! SSesrigteia. Volgens de jongste telling bedraagt het getal der be volking in Rusland omstreeks 77 millioen zielen, waar onder niet begrepen zijn onderscheidene sjberische hordeu, die geen vaste woonplaats hebben. In Oost-Pruissen heerscht thans eene groote sterfte onder de schapenwaardoor de wol noodwendig zeer in Vprijs moet rijzen. .Bij Dirschau is hét ijs op den Weichsel bereids zoo .sterk', dat bespannen postwagens daarover heenrijden, Volgens de Ammuaire du Bureaux imperial des longi tudes heeft Frankrijk thans 36 millioen inwonersbehalve Algiers en de koloniën. De middelbare leeftijd in Frankrijk is 36 jaren en 7 maanden. Parijs gebruikte in 1853 aan ▼leesch, geslagt te.Parijs, 51,366,193 kilogr.aan ingevoerd vleesch 13,876,501 kilögr.:aan varkensvleesch 4,001,135 ki logr. aan viseh Vóbr''7,S74,030 fr.aan gevogelte en wild ▼oor 14,933,564 fr,aan boter voor 15 millioen fr.aan ©ijeren voor 8 millioen fr.en. verbrandde aan hout en ko- lan voor 8 millioen fr. Sederi de invoering van het tien- 4a 1 lig stelsel werd in Frankrijk gemunt aan goud en zilver foor 6,471,648",544 fr. 20 c, Volgens de Admirality Navy List heeft de engelsche vloot in het afgeloopen jaar de volgende vermeerdering van nieuwe schepen oudergaan, 2 linieschepen van 60 en 2 van 90 stukkendaarvan hebben drie machines van 600 en een eene tan 200 paardenkracht; 4 stoomkorvetten van 20 stuk-, ken en 250 paardenkracht; 3 van 20 stukken en 400 paar denkracht; 4 schroefsloepen van 16 stukken en 100 paar denkracht 2 van 8 stukken en 60 paardenkracht5 stoom- snelbooten van 4 stukken en 160 paardenkracht6 schroef- kauonneerbooten van 3 stukken en 60 paardenkracht, 16 zeilkanonneerbooten met 2 stukken van zwaar kaliber9 mortier-schepen, 3 drijvende batterijen van 16 stukken en 200 paardenkracht6 ijzeren rader-stoombooten van 53 tot 120 paardenkracht, 3 transport-stoombooten van 450, 500 en 700 paardenkracht. Volgens eene statistieke opgave beloopt het getal der tot dus verre in Duitschland uitgegevene muziekale tijd- scliriften 85 waarvan het eerste in 1772 te Hamburg bij Jak. Mattheson verschenen is. De eerste Wiener Musik- zeitung werd in 1813 uitgegevendaarna de Allgemeine musikalische Zeitung, van 1817 tot 1824; Der musikalische Anzeiger, van 1829 tot 1842; het Monatschrift der Gesell- schaft der Musikfreundevan 1829 tot 1830; de Allge meine Wiener Musikzeitung, van 1842 tot 1849 de All gemeine musikalische Anzeiger, 1840; Neue Wiener Mu- sikzeitur.g, van 1852 tot nu toe. Uit Loenen wordt gemeld dat II. M. de koningin en H. K. II. prinses Erederik prachtige geschenken hebben toegezonden aan eene loterij ten behoeve der armen aldaar. Men verneemt dat het daarstellen van eene haven te Scheveuingen zeker voor een niet te bepalen tijd is uitge steld. Men meent althans te weten dat het hoogheemraad schap van Deliland, dat in vroegeren tijd bereid was eene aanzienlijke bijdrage te leveren tot het daarstellen van dat zoo hoogst nuttige werknu het er op aankomt van dat vroeger besluit terug treedt. In het afpeloopea jaar zijn 16417 schepen door de Sond gepasseerdzijnde circa 4000 schepen minder dan het vorige jaar. Het aantal ladingen hout, gedurende het jaar 1854 te Harlingen aangevoerd heeft bedragen 252, waarvan 51 uit de Oostzee en 201 uit Noorwegen. Men verneemt dat door eenige leden der nederduitsche hervormde gemeente te Groningen aan dr. L. S. P. Meyboom te Amsterdam is toegezonden een zilveren schenkbord met toepasselijke inscriptietot aandenken als herder en leeraar dier gemeente. De Pr, Gron. Ct. dit mededeeiende, voegt cr bij dat ds. Meyboom sedert eenigen tijd vrij ernstig on gesteld is. Gedurende de twee laatste dagen van het jaar 1854 zijn nog 40 gevallen van besmettelijke longziekte in de provincie Friesland voorgekomenbedrageude daardoor het totaal der gevallen gedurende het jaar 18542933. In het afgeloopen jaar zijn 75,425 landverhuizers over Bremen vertrokken in 361 schepen, als: 45,354 naar New- York, 12,937 naar Baltimore, 12,520 naar New-Orleans, 2282 naar Galveston, 1023 naar Philadelphia724 naar Que bec, 358 naar Charlestown en 227 naar Rio-Grande do Sul. Voor het examen van rijks-telegrafisten hadden zich 36 aspiranten aangemeld. Daarop zijn 20 leerlingen toe gelaten. Het gevorderde getal om in de dienstdie steeds meerdere uitbreiding verkrijgt, behoorlijk te kunnen voor zien, beliep 36. 02 aas-ge a-S lijken Stsand. In 1854 zijn te Goes geboren 189 kinderen, waarvan 96 mannplijke en 93 vrouwelijke; levenloos aangegeven 9, als 5 mannelijke en 4 vrouwelijkegehuwd 45 parenoverle den 174 personen, zijnde 86 mannelijke en 88 vrouwelijke, waaronder 8 elders overleden. Op 31 december bedroeg de wettige bevolking 5525 de feitelijke .5433, Gedurende dat jaar zijn te Veere geboren 28 kinderen 16 zonen en 12 dochters, en zijn overleden 19 personen, 5 van het mannelijke en en 14 van het vrouwelijke geslacht; er zijn 8 huwelijken voltrokken. Te Axél zijn in gemeld jaar ingeschreven 96 geboorten 105 sterfgevallen en 8 levenloos aangegevenenterwijl er 19 huwelijken zijn voltrokken. Er zijn te Groningen in het afgeloopen jaar geboren 542 jongens en 505 meisjes, benevens 65 levenloos aangegeven; overleden 491 van het mannelijke en 457 van het vrouwelijke geslacht; gehuwd 286 paren.- Het getal overledenen te Amsterdam was in het vorige jaar 6254, dat der geboorten 8075 en der huwelijken 1924 echtscheidingen 29. Te Rotterdam zijn in het zelfde jaar overleden 3154 en geboren 3572 (waaronder 42 tweelingeu), dus 418 meer ge boren dan gestorven; gehuwd 805 paren, echtscheidingen 7. De registers van den burgerlijken stand te 's Gravenhag® over 1854 bevatten 2455 geborenen, 1759 overledenen 564 echtvereenigingen en 4 echtscheidingen. Volgens de registers te Brussel zijn aldaar geboren 5493 kinderen en overleden 5134 personen; het aantal huwelij ken welke gesloten werden bedroeg 1278 en dat der echt scheidingen 18. ©uitmlauösriir Eng-eSando Londen 8 januarij. Men is van oordeel dat de beweerde aftreding van sommige leden van het kabiuetwaarvan in de laatste dagen meermalen sprake was, niet zal plaats heb ben ten minste niet voor de heropening van het parlement. Prins Lucien Bonaparte die gisteren van Calais te Dovre aankwam, wordt heden alhier verwacht. De heer Liddellingenieur vau den spoorweg van Lei cester., is door het gouvernement belast met het leggen van een onderzeeschen electrischen telegraaf van Varna naar Balaklava of naar kaap Chersonesus. De kabel is reeds ver vaardigd. Binnen twee maanden hoopt de heer Liddell langs de geheele linie gereed te zijnzoo dat dan de dépêches van lord Raglan uit de Krim te Londen bekend zullen zijn eenige oogenblikken nadat de lord ze schreef. De admiraliteit heeft van den schout-bij-nacht J. Stir- berg, kommandant van het maritime station van Indie en. China, een rapport ontvangen waaruit blijkt dat de be manning van het oorlogschip Spartan, onder bevel van den luitenant Palliserop 17 oetober 11. ten zuiden van Macao twee dorpen heeft verbrand, die door chinesche zeeroovers bewoond werdeneen twintigtal rooversjouken werd tevens aan de vlammen prijs gegeven. Bij die gelegenheid werd eene fransche dame bevrijddie door de bandieten op de fran- sche bark Caldera was gevangen genomen. De regering arbeidt met ijver aan de uitvoering van haar plan om op Malta eene reserve te stationeren. Deze zal, naar men zegt, uit drie kompagnien van al de in de Krim zijnde regementen bestaan, en om deze reserve-kom- pagnien te vormen zullen al de recruten uit Engeland naar Malta gezonden wordenom aldaar de dienst te leeren. De stoomboot Candia is uit de Krim te Southan aan gekomen aan boord hebbende een groot aantal gewonde officieren en soldaten en vijf zusters van liefdadigheid, lot- gencfcten van miss Nightingale. Ook bevindt zich een. ge heel andere passagier aan boordnamelijk de hond van den russischen gouverneur te Balaklava. Dit dier is in eene schermutseling aan het been gekwetst geraakt en toen dooi de engelschen gevangen genomen. ESuasBaaadL. Yolgens telegrafisch berigt uit Petersburg van den 8 dezer is er weder een legerberigt ontvangen van prins Mentchikoff, gedagteekend 30 december. Tot dien dag was niets van eenig belang voor Sebastopol voorgevallen. Het. vuur des vijands bleef zeer fiaauw en bragt aan de vesting slechts weinig schade toe. Uit Weenen wordt van den 8 dezer per telegraaf ge meld dat, volgens een officieus luidend artikel inleen dér dagbladen, in de conferentie van den vorigen dag weder- zijdsche verklaringen hebben plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers van Oostenrijk, Rusland, Engeland en Frankrijk ten gevolge waarvan eene overeenstemming heeft plaats gevonden ten opzigte van den omvang en de strek king der vier bekende puntenals grondslagen van de vredes-onder handelingen. Het talrijke russische leger in Polen en^Liihauen, dat ia de jongste dagen nog door de zware kavallerie der keizer lijke garde weed versterktis onder het opperbevel ge plaatst van prins Paskewitsch en den grootvorst troonop volger. De ministeriele Globe staat in voor de echtheid der vre delievende depeche uit Weenen, hoewel het blad erkent dat zij zeer onverwacht gekomen is. Het behoeft geen betoog dat de algemeene aandacht thans schier bij uitsluiting op deze gebeurtenis gevestigd is, en men ziet met de grootste spanning meer uitvoerige mede-? deelingen over den aard en den omvang van de interpre-r tatie der vier punten te gemoette meer daar de gevoelens over de al of niet ppregtheid van Rusland in het aanne men van deze guarantien nog zeer verdeeld zijn. In een artikel uit Berlijn in de Köln. zeit. wordt de meening ge uit dat Rusland de interpretatie der vier guarantien alleen aanneemt om door dit offer, hetgeen zich in den loop der onderhandelingen herstellen laat, de werkeloosheid van

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2