P a r i a. ilMöatiiijljriiX ^iunrtmtirn. STRANDVONDERIJ. STRANDVONDERIJ. SCHUTTERIJ. In Frankrijk is de wijnoogst mislukt, niet voor het eerst, doch men kan zeggen voor de derde maal. In gewone tijden nu wordt een groot gedeelte der fransche druiven tot het maken van brandewijn besteed. Door de ziekte in den wingert-plant kan dit thans niet meer plaats hebben; de brandewijnstokers namen daarop hun toevlugt tot granen en aardappelen, als grondstof; ook dit middel wordt thans afgesneden(door een keizerlijk decreet.) en reeds wenden zich de stokers bij voorkeur tot een andere grondstof, den beetwortel; deze wordt, zoo als men weet, in ruime mate in Frankrijk voortgebragt, ter bereiding van suiker, ongeveer 70 milliocn nederl. ponden per jaar; doch een aanwending van beetwortel tot brandewijn geschiedt daar zeer gemakkelijk, omdat de suikerrafiuadcurs in het noorden van Frankrijk meestal tevens distillateurs zijn, om de meest mogelijke roordeelen uit de bewerking hunner grondstof te halen. Bij de klimmende prijzen van den brandewijn, ten gevolge van het achtereeuvolgelijk wegvallen van druiven, granen, aard appelen als grondstof, is er dus voor deu raffinadeur niets gemakkelijker dan om brandewijn-productie to vermeerderen, maar dit geschiedt ten koste hunner suiker-levering. Thans gaat dus de beetwortel in Frankrijk tot brandewijn over. Maar op hare beurt moet die plotselinge vermindering van den suikervoorraad van elders aaugevuld wordenen ge lukkig blijkt de oogst van rietsuiker in de meeste suiker- landen ruim te zullen wezenen zal er dus dit jaar een ongewone aanvoer van vreemde rietsuiker naar het biet suiker-gebruikende Frankrijk gaan. Maar schoon het stoken van brandewijn uit graan in Frankrijk verboden wordt, zoo is het verbruik en de invoer daarvan toch niet verboden, en wat is liet gevolg? On- middelijk reeds zijn de branderijen van naburige landen, Engeland en Nederland, bezig om er voorraden heen te sturen; en plotseling is er vraag opgekomen (voor stokerijen) naar granen van mindere kwaliteiten en naar mindere soorten van meiassen. Zie hier dus een groote oorzaak van verstoring en werking op de groote europesche markten. Omtrent het zelfde onderwerp leest men in het handels- overzigt (Commercial Epitome) van the Economist, 4 novem ber u In Nederland is er eene groote levendigheid in de branderijen ontstaanten gevolge van het verbod door de fransche regering gedaan om brandewijn uit granen te stoken; maar op rogge en gSl'st kon men die meerdere levendigheid nog niet in de prijzen merken, liet zal echter de prijzen moeten doen stijgen; reeds komen de neder- landsche kooplieden op de etigelsche markt om garst. Wan neer Frankrijk eenmaal duidelijk zal bemerkendat het voorzijn graan-aankoopen opde algemcene markt moet treden, en dat een verbod om in Frankrijk granen te verstoken slechts ten gevolge heeft, dat de stokerijen iu andere landen worden aangemoedigd, en dat het verbod alzoo niet meer graan als voedsel aanbiedtmaar slechts den prijs van sterke dranken in Frankrijk verhoogt, ten voordeele van nederlandsche en engelsche branderijen, dan zal de scherp zinnige fransche regering zich schamen over een maatregel die zich slechts mengt in den handel om zijn eigen on- derdauen tc benadcclen." Een van de laatste handelsberigtcn van Dublin, meldt: «liet de creet der fransche regering waarbij het stoken uit graan wordt ver bodenlaat zich aanzien voordeel ige gevolgen to kunnen hebben ▼oor Ierlands stokerijenen daardoor ook voor den landbouw. Reeds zijn er contracten voor de levering van groote hoeveelheden Duhlin- whisky gemaakt. Bij een onlangs gehouden vergadering der branders ia de prijs van whisky bepaald s. 36 p. per gallon 46,50 per ned. vat) en men meent dat cr tegen dien prijs veel zal aangekocht worden. ■IK FRA1VSC1IK ll.tXI»WKIttt-STAM> door ken engelschman iseoordeeld. De groote vermetelheid en hevigheid waarmede de fransch- man der mindere klasse zich met de algemeeue en bijzon dere belangen van zijn land of zijne stad bemoeit; de drift waardoor hij zich zelfs tot oproermaken zeer ligt laat me deslepen, zijn, hoe ongepast zij anders mogen schijnen, toch een bewijs dat er geest in het volk zit. Onder de eenvou dige kiel des werkmans klopt ecu edel harthij schaamt zich nimmer over zijn stand, hoe nederig die uiterlijk ook zij, want hij weet dat elke eerlijke broodwiunig den getrouwen arbeider eerthij tracht er zich ook niet boven te verheffen maar beroemt er zich op er toe te behooren, en gevoelt dat hij regt heeft voor dien stand de algemeene achting te eischen. Het gevolg hiervan is dat slechts weinigen hem deze laatste betwisten, te meer daar deze achting voor zich zeiven hem voor gemeenheid en kuiperij beide bewaart. Hij is wat hij schijnt te zijn cn is trotsch op hetgeen hij is zoo hij ergens naar streeft, is het naar den bloei van zijn gild of van zijn vak in het algemeenmaar hij tracht niet enkel naar eigen roem of eigen voordeel. Met dit gevoelen van eigenwaarde en onafhankelijkheid vereenigen de mindere klassen der fransche maatschappij nu ook nog eene groote liefde voor de letterkunde en de kunst. Vele handwerkslieden zijn zeer gemeenzaam met de beste schrijvers van hun land; Molière, llaeiue, Cor- neille cn de chansons van Béranger zijn het geheele land door bekend en in ieders mond. Dit. is geenzins alleen een gevolg van de uitwendige omstandighedenniet alleen daar van dat de volksopvoeding in de hoofdstad meer voort gang hccfr, gemaakt dan ergers anders. Wel worden er in alle wijken van Parijs volks-voorlczingen gehouden, wel kan ieder gratis de teeken-, muzijk- of zangscholen be zoeken maar de grondoorzaak is toch een natuurlijke dorst van het volk naar kennis en een groote liefde voor al wat edel en schoon is. Hit deze vatbaarheid voor en geneigd heid tot het schoone en verhevene is ook de beleefdheid en de fijne tact der Franschen grootendeels te verklaren want wie zich zeiven acht. is ook jegens anderen beleefd. Hier vindt men niet die armzalige kruiperij voor rijken en magtigen zoo als bij ons (iu Engeland), maar allen zijn even beleefd tegen elkanderrijken zoo wel als armen. In al deze opzigteu en dat zegt veel zijn de Franschen onze meerderen. Met verachting zien zij neer op onze lage vleijery en vergoding van het geldook waar het door personen zonder eenige innerlijke waarde of geest bezeten wordt zij Jagchen over de engelsche grooten, die dikwijls inwendig zeer klein zijnen in het algemeen vinden zij ons gemeen en niets ontziend streven naar aanzien en eer be spottelijk of onzinnig. In Frankrijk vindt men menscheii genoeg die zich tot écu enkel doel vereenenis dat bereikt, zoo is hun die roem genoeg, waaraan ieder nu ook zijn deel heeftmaar in Engeland staat ieder op zich zeiven en zorgt alleen voor zich zeiven, terwijl aan vereeniging niet te den ken valt. Voedinss'inaatschappij. De zoogenaamde voedmgs-maatschappij die te Grenoble zoo veel goeds stichtte, zal te Lyou. navolging vinden. Er heeft zich daar eeiic maatschappij op aaudeelen gevormd, met het doel om aan den nnnder gegoeden eeu gezond en goedkoop voedsel te bezorgen. De maatschappij heeft zich verbonden om voor den prijs van 53 centimes eeu volledig middagmaal te leveren, namelijk een bord soep a ID centi- més, eene portie vlccsch of visch a 20 centimes, een bord groente a 10 centimes, 250 grammen brood-a 10 centi mes cu kaas of vruchten a 5 centimes. Dat middagmaal zal kunnen genuttigd worden in de lokalen der voediugs- maatschappijdoch kan ook naar huis wordcu medegenomen. Des winters zal de maatschappij groote aankoopen doen van kooien, aardappelen en drooge groenten, hetwelk een en ander tot den inkoopprijs aan de minder gegoeden zal worden verkocht. Het kapitaal tot inrigting van de lokalen en aankoop van materieel benoodigd wordt op niet lioogcr dan 23,000 fr. geschat. De Cwebroeders IKotliscIiild. De bezittingen van het huis Rothschild wordenvolgens een duitsch dagblad op vijf honderd millioen gulden ge schat, terwijl dat huis door zijn genoten crediet over het dubbel dier som kan beschikken. In staatspapieren van verschillende landen en in actiën bezitten de gebroeders Rothschild meer dan drichondevd millioen gulden. Hieron der zijn de persoonlijke bezittingen der verschillende broe ders, welke iu landgoederen, heerlijkheden, huizen enz. be staan, en de in onderscheidene banken bewaarde of iu eigene kassen nedergelegde bare geldenniet begrepen. Middelburg, 27 December 1834. Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier bcrigten dankbaar de ontvangst der volgende giftenals op Zondag 11. gevonden in de collecte des voormiddags in de Koorkerk, in een pakje met opschrift u voor extrabe- dceling X" 2,50en des namiddags in de Nieuwekcrk in een pakje met opschrift van A uitsluitend voor extra- bedoeling op Kersdag" een muntbiljet van ƒ10, no. 305 s. k. alsmede op gisteren bezorgd bij den heer P. Pichalin ccn pakje, 4 stukken van ƒ2,50. Diakenen voornoemd, A. M. VAN I1EUVEN, Praescs. M. A. 'tGILDE, adm, Diaken. Middelburg, 27 December 1854. Onder dankbetuiging aan den edelen gever, maken Dia kenen der Evangelisch-Luthersche Gemeente melding van dc ontvangst, van een verzegeld pakje, inhoudende 4 stuk ken ad ƒ2,50, op den 26 dezer bij den tweeden onderge- teekeiide bezorgd. C. A. KLEIN. ZOELLER. Middelburg, 27 December 1854. Parnassijns belast met het Armbestuur der Israëlitische Armen melden bij deze de ontvangst eener gift van ƒ5,50. gedeeltelijke opbrengst eener Jouge-jufvroiiwcn loterij den 22 dezer bij den eerst-ondergeteekende bezorgd, om onder de behoeftigste Gezi men verdeeld te wordenalsmede van eene gilt van 10 voor de Israëlitische Armenmede op heden bezorgd. Hartelijk dank den edelen geversMoge hun edel voorbeeld vele anderen tot uitoefening der wel dadigheid aansporen Iv. JACOBSONSr. President. Js. METS, Lid en Secretaris. Westkapelle, den 26 December 1854. De Commissie ter voorziening in den buitengewonen nood den Armen alhier mag zich op nieuw verheugen over de ontvangst, door tusschenkomst van den Heer Johs. Lie- veuse te Middelburg, van eeu Bankbiljet 110. 375, groot ƒ40, gemerkt. S. A., twee Muntbiljetten no. 463 eu 648, ieder groot 10. gemerkt E. J. Het is daarom dat wij ons bereid houden alle bijdragen te ontvangen en die te besteden tot verzachting van het lot onzer hulpbehoevende Medeburgers, welker oogen met dankbare hartenwederom op uwe bekende milddadigheid ge vestigd, zich gelukkig achten met grond tc mogen verr wachten dat zij ook dezen Winter door hunne Meergegoede Landgenoot on niet aan hun lot zulleu worden overgelaten. Weldadige Menscheuvriendenverleent, ons dan op nieuw ulieder vertrouwen, vereert ons met ruime bijdragen, en weest verzekerd dat het nut, daardoor gesticht, onze ge zamenlijke opofferingen rijkelijk zal beloonen. De Commissie voornoemd, K. MINDERHOUD Hz. J. MINDERHOUD Az. L. VERL1ULST Az. Heden verloste van ceucn dooden Zoon JOHANNA WILLEchtgenoot van Middelburg, N. G. BOS. den 26 December 1854. Heden beviel voorspoedig van een' welgeschapen Zoon C. VAN NEDERVEENgeliefde Echtgenoot, van Middelburg, L. JANSE Bz. den 26 December 1854. lieden overleed mijn geliefde Echtgenoot Ns. VAN DE PUTTE, in den ouderdom van 36 jaren. Middelburg, A. KIMMEL. den 25 December 1S54. Wed. N. van de Putte. Eenige kennisgeving. fierste Oproeping. De Regt hebbenden op 25 stuks Greenon Deelen e» op eenig Wrakhout, zonder merken, geborgen te Vrou- wepoldcr den 19 December 11., worden verzocht zich ter reclame te vervoegen bij den Burgemeester der Gemeente voornoemd Vcere22 December 1854. DE STOPPELAAR. Regthebbenden op 92 stuks Dennen en Vuren Doe len, lang van 1,80 El tot 5,70 El, gemiddeld breed 28 Duimcp en dik 8 Duimen, aangespoeld op het Strand on der de Gemeente Domburg, vervoegen zich bij den Burge meester aldaar. De Commissie van het Muziekfonds der Stede lijke Schutterij te Middelburg noodigt de Inteekeuaren uit tot het opnemen der Rekening overliet dienstjaar 1853/54, die gedaan zal worden in het Provoost huis op den Dam, Donderdag 28 December, des namiddags ten hulf-twee ure.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 3