MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 155. Donderdag 1854. 28 December. öinncnlcmö$cl)e ILijömgen. Deie courant eerachijnt des Dingsdags, Donderdag, en Zaterdags. Binnen deze gemeenteen Vlis- •ingen gescliiedt de uitgave den avond te voren teu 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De intending van Advertentien kan gesciiieden tot tien ure des morgeus, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. niddelliurg, 3? December. Volgens nader ingewonnen berigten vernemen wij dat de schade veroorzaakt door de ongeregeldheden der kadets aan de koninklijke akademie voor de zee- en landmagt le Breda, ƒ900 bedraagt, welke vermoedelijk door de schul digen ouderling zal behooreu te worden vergoed. Men dacht tegen de helft der volgende maand een en ander geheel te hebben hersteld. Veertien kndets zijn voor loopig niet verlof van de akademie gezondenin afwachting der door den minister op hen toe te passen straf. Ook gemaakte staten van met een briefje van ontslag uit de dienst verwijderde militairen, blijkt dat zulks bedraagt van de land- en zeemagt in Nederland 57 en van de krijgs- magt in West-Iudie 9, te zainen alzoo G6. Daarvan behooreu: tot het regement grenadiers en jagers 4 man; 2de regement infanterie 5;de 9 éde 4; 5de 3; 6de 2; 7de 2^ Ssto 2; lste regement dragonders 32de 2; 3de 1éde T2de regement vesting-artillerie 13de 1 regement veld-artillerie 2; regement rijdende artillerie 1; regement jagers te paard 3koloniaal wcrf-depöt 3 korps mariniers 2en 's rijks marine 5. De officier van justitie te Rotterdam meent de aan dacht te moeten vestigen op du navolgende industriedie omtrent de straf, welke de voorloopig in arrest genomenen 1 in den laatsten tijd binnen zijn arrondissement veelvuldig zullen ondergaanschijnt nog niets niet zekerheid bekend gepleegd werd. Een venter in linuen goederen biedt zijne te zijn. Gisteren morgen dreef eene groote partij wrakhout, waaronder kajuitsdeuren, voorbij Vlissingen. Den 19 dezer zijn te Vlissingen aanbesteed de herstel lingen aan eenig straatwerk buiten de Duin- en Rammekens- poortenhetwelk is aangenomen door den heer A. Hinders "te Breskensvoor eene som van 2500. In den morgen van zondag II. werd uit de oude ha ven te Zierikzce levenloos opgehaakt D. van Dijkoud 24 jareuwelke ten half zes zich uit het huis baars meesters had begeven ten einde de dienst in de R. K. kerk bij te koopwaar aan in dezen of genen winkel, bij voorkeur bij kruideniers, tabaksverkoopersbakkers enz., en ontvangt daarop veeltijds het antwoord dat men niets noodig heeft. Een heerzeer net gekleed komt den winkel inkoopt eene kleinigheid mengt zich iu het gesprek tusschen den koopman en den winkelierbeziet de linnen goederen als deskundige, prijst die uitermate in verband van den prijs die daarvoor gevraagd wordt en eindigt met die zelf te wil- len koopen» Nu heeft de koopman verschillende redenen j waarom hij aan dien lieer niet wil verkoopeu en maakt zich gereed om weg te gaanwaarop de heer deu winkelier af zonderlijk spreekt en dezen, overhaalt het goed voor hem wonen; door de duisternis ia zij vermoedelijk de brug mis t(J koopeilf t hij het daiHiver een uür zal komen halen geloopen. Verscheidene personen hebben baar hulpgeschrei ^)e winkelier, in het vertrouwen dat hij die handeling gerust geloopen. gehoord doch of geene of zeer vlugtige nasporingen gedaan, zoo dat zij, hoezeer onwillekeurigzich den dood der on gelukkige voor een goed deel kunnen toeschrijven. Door den minister van oorlog is bepaald dat voortaan de slaghoedjes niet meer aan de patronen der vuurwapenen verbondenmaar daarvan afgescheiden zullen zijn. De Stoompostde opening van de sectie van den spoor weg tusschen Oudenbosch en Zevenbergen aan den spoor weg van Antwerpen naar Rotterdam mededeelendevoegt er bij De opneming der ijzeren draaibrug over de rivier Mark en van de overige werken dier sectie heeft den 21 en 22 dezer door den inspecteur van den waterstaat, den kan uitvoeren, daar hij toch het goed onder zich houdt tot dat de heer het geld daarvoor brengt, en verleid dooi de belofte van eene goede fooikoopt en betaalt het goed, maar ziet te vergeefs uit naar dun heer die over ecu uur zou terug komen en bemerkt bij onderzoeknadat hij nog lang gewacht heeft, dat hij veel meer geld voor het goed gegeven heeft dan het waard is. Te Deventer kwam den 22 dezer, door en onder het be stuur der Maatschappij van nijverheid, eene inrigting tot stand die veel goeds beloofteene wekelijksche bijeenkomst van handwerkslieden, geene bazen zijnde, tot welke de leden van het departement mede toegang hebben. Het heer van der Kun t plaats gehad. Ook de heeren Rijster- doel hetwelk het departement zich voorstelt, bevordering borgh en Roserespectively!# hoofd-ingenieur en ingenieur van den waterstaat in Noordbrabant en eenige leden van liet bestuur der maatschappij waren tegenwoordig. Her haalde proeven met treinen van twee en drie locomotieven en onderscheidene rijtuigen hebben uitmuntend voldaan. De draaibrug ter lengte van 30 el werd op die wijze met groote snelheid onder anderen gelijktijdig bereden door drie achter elkander gespannen locomotievenwegende niet de tenders ruim 100,000 ned. ponden. Onmiddelijk daarop is de opening en sluiting der brug met de beste uitkomst bc- van min kostbaar aangenaam en vooral nuttig verkeer vindt zoo zeer bijval dat op de voor weinige dageu gedaue uitnoodiging de inrigtiig zich thans heeft geconstitueerd onder den naam van //Sociëteit van nijvereu." De eerste spoortnin van Amsterdam naar Utrecht is zaturdag morgen nabij Ibcoude uit het spoor geraakt en in het zand geschoven, albs is zonder ongelukken afgeloopen. Te Nijmegen ovelccd 11. vrijdag, in den ouderdom van ruim 66 jarende her mr. M. J. de Manridder der orde geschreven om naar Nederland lerug te kceren, en wel het eerstgenoemde om te Nieuwèdiep en het laatste om te Vlissingen binnen te vallen. SlateKB-fffeiieraAl. Eerste Kamer. Zitting van 23 December 1851. In deze bijeenkomst der kamer zijn zonder beraadslaging eenstemmig aangenomen: de wetten op de begrooting voor I den arbeid der gevangenen, de onteigening voor den spoor- I weg te Arnhem, het pensioeufonds voor 1855, de ver- 1 mindering der regten op den iuvoer van levensmiddelen, de proviuciale belasliugen, en de kosten van deu Haarlemmcr- j meer-polder. Ook bet ontwerp tot inkoop en uitdelging van schuld is aangenomen. De lieer van Wessem heeft daarbij te kennen gegeven dat hij het regelmatiger zoude achten dat de op deze wyze in te koopen obligation van het amortisatie-sijn- dicaat niet zouden deeleu in de jfiarlijksche verpligte uitlo- tiugen van deze schuldbekentenissen. De minister vau financien heeft verklaard dat hij in dat opzigt hclgecu bestoud heeft gevolgd, maar gaarne iu overweging zoude nemen iu hoe ver hel geen ten dien aanzien minder zoude worden uitgegeven iu het vervolg tot amortisatie van schuld, zoude kunueu worden aangewend. Teu aanzien van eene der voordragten, betreffende dc proviuciale belastingen in Eriesland, heeft de lieer de Kern- penaer aangemerkt dat de wet, zoo als zij is voorgesteld, als eenigzius belemmerend voor de vrije werking der wet op liet provinciaal beheer zou moeten worden beschouwd. De minister van binnenlaudsche zaken heeft daarop ver klaard dat de regering met de voordragt. dezer wet hoege naamd geene staatkundige bedoelingen heeft gehad, maar den weg heeft ingeslagen welke vroeger is gevolgd. De wet op de indeeling van de gronden van den Haar lemmermeer-polder is aangenomen. De heer Tonckens iiecf't die verordeuing aangemerkt als van ecu trausitoiren aard en verlangd dat zij spoedig door eene blijvende zoude wor den gevolgd. Het is hein twijfelachtig voorgekomen of aau den burgemeester en den commissaris van policie te Haarlem werkzaamheden konden worden opgedragen, die niet tot hunnen eigenlijken werkkring hehooren. De minister van justitie heeft erkend dat de wet niet anders koude worden beschouwd clan als een overgang, maar dat het onvermijdelijk was om te morgen dat aan de ingezetenen iu den liaarlemmermecr-pokler het middel werd verzekerd om des noodig, regt te kunnen verkrijgen, en dat dit niet anders dan met eene dergelijke verordening heeft kunnen geschieden; dat voor het overige voor dc veiligheid in dat oord behoorlijk zou worden gezorgdzonder het plaatselijk bestuur van Haarlem daarmede te belasten. lieden (woensdag) zijn de wetten voor de staats-be- grooting van 1855 aan de orde gesteld. van den NederlandschenLeeuw, lid van de tweede kanier der proefd. De ingenieur der maatschappij Fijnje, ontwerper stalen.generaal, welker vergadering door hen, nog tot voor der brug, de fabnekanten Enthoven comp. en allen die wejujge weken geledeu wcrd bijgewoolid. De overlcdeuc tot dc goede en spoedige voltooijing van dit gewigtig werk had iu de tweede kamc| ,iuing vüür het kles.district A)melo bijdroegenhebben bij deze gelegenheid veel lof ingeoogst De thans aanvangende exploitatie des spoorwegs tot Zevenbergen levert wederom een verblijdend teeken van den onvermociden toeleg der maatschappijom de voltooijing van den geheclen spoorweg ten spoedigste te bereiken. Volgens den Levdsche studenten-ahnanak voor het jaar 1855 is het getal studenten aan die hoogeschool 574, van welke 472 aldaar studerennamelijk in de genceskende 84, in de regten 212, in de godgeleerdheid 128, in dc wis- en natuurkunde 18 en in de letteren 30, en aan de athenaea en elders 102namelijk in de geneeskunde 31 in de regten 29in de godgeleerdheid 35in de wis- en natuurkunde geen en in de letteren 7. Uit de laatste door het departement van oorlog op- Als eene bijzondirheid kan vermeld worden dat het fregatschip Staatsraad Baudgezagvoerder T. de Jong, varende voor rekeuiig der heeren Otter van der Voort te Amsterdam, den 2 dezer, na eene reis van 85 dagen van Batavia, in Tesl is binnengekomen. Deze bodem vertrok 10 mei 11. naa Samarang en Soerabaija, met eene lading stukgoederen, heeft op Java op vier plaatsen pro ducten ingenomen en lus deze reize in zeven en een halve maand afgelegd. Marine. Naar wij vernemen rijn de beide nedcrlandsche oorlogs stoomschepen Amstedarh en Cycloop, ter reede van Elseneur liggendevai Vege het ministerie van marine aan Bij het uiteen gaan van de tweede kamer der s'alen- generaal zijn aanhangig gebleven de volgende wets-ontwer- penals1. op het lager en middelbaar onderwijs2. rc- geling der verantwoordelijkheid van de hoofden der minis teriele departementen; 3. afschaffing van het tonncgeld; 4. regeling en beperking der uitoefening van het regt van verceniging en vergadering; 5. nadere bepalingen omtrent de kosten der huizen van bewaring0. bepalingen op liet stuk der loodsdienst voor zeeschepen7. aankoop vau 2k en 3 pets. nationale schuld tot vervanging der schatkist biljetten, in het depot der muntbiljetten; 8. regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1852; 9. af schaffing van de regten op den uitvoer van gemunt en on gemunt goud en zilver in Ncderlandscï*ï$die; 10. regeling van het fonds der bakengelden, en 11. tot wijziging der wet van 12 april 1850 betrekkelijk de bricvenpostcrij. Er zijn drie voorstellen van de jeden aanhangig geble- A'V

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1