lltliüörlm van thru oer. BorkaanhonMijmgm. 3rcttji}mgrn. IDclöaöigljrtö. Tc Parijs is het berigt ontvangen van het resultaat der beraadslagingen van de thans te Rome vergaderd zijnde bisschoppen over het leerstuk der immaculata eonceptio virginis Mariae. Indien hetgeen daaromtrent wordt mede gedeeld juist is dau hebben van de 476 bisschoppen niet minder dan 440 zich verklaard voor het leerstuk iu zijn geheeleu omvang; 32 hadden het tijdige van hetvraagst.uk betwisten slechts 4 liet nieuwe leerstuk verworpen, of ten minste het. regt betwist om over dit vraagstuk anders dan iu een concilie te beslissen. liuitsclilniMl. Berlijn 9 december. Naar men verneemt zal de regering, behalve het wets-ontwerp, volgeus hetwelk de benaming van kamers vervallen en in plaats daarvan die van huis der heeren eu huis der afgevaardigden komen zal, ook nog een voorstel aan de kamers doen tot wijziging van het ar tikel der staatsregeling dat betrekking heeft op de be voegdheid der eerste kamer om besluiten te nemen. Frankfort, 9 december. In Pruissen zullen de volgende nieuwe telegrafische liuien gevestigd worden, als: van Ko ningsbergen over Tilsit naar Memel en van Trier naar Luxeuburg. Op onderscheidene thans bestaande liuien zullen de koperen draden door ijzeren vervangen worden. Naar men mede verneemt, zal de telegrafische verbinding tusschen Bucharest en Weenen binneu eenige dagen ge opend worden. De ambtenaren voor deze thans zoo be langrijke linie benoemdzijn reeds te Bucharest aangeko men, om de dienst, langs dezelve te organiseren. De aandacht der russischc regering is thans zeer geves tigd op de regeling en vermeerdering der telegrafische ver- binding met de overige europesclie staten. Door de agenten die zij daar onderhoudt wordt zij nauwkeurig onderrigt van alles wat daar, zoowel met betrekking tot de financiën en den koophandel, als ten aanzien van de staatkundige en militaire maatregelen plaats grijpt. Dezer dagen is ook te Petersburg ceu uitvoerig reglement verschenen voor het beheer der in de gansche uitgestrektheid des rijks reeds bestaande of nog te vestigen telegrafische liuien. De op perste leiding over hetzelve is toevertrouwd aan den chef van het departement der wegen en middelen van commu nicatie. Volgens dit reglement mogen uit Rusland geene telegrafische depeclies afgezonden wordendan onder spe ciale controle eu met goedkeuring der regering. In den Beijerschen Paltz en andere naburige gewes ten blijven de graanprijzen bij voortduring rijzende. In den wijnhandel hecrscht eene in het oog vallende stilte, die voornamelijk hare bron heeft in de hooge prijzen en om dat de kwaliteit geenszins daaraan beantwoordt. Hanover is nu mede tot het scheepvaarts-verdrag toegetreden, dat in 1851 door Pruissen zoo voor zich als voor de overige tolverbonds-stalen met de Nederlanden werd gesloten. frankrijk. Parijs 10 december. De keizer heeft benoemdtot groot kruis van het Legioen van Eer den baron de Bourqueney, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Frank rijk bij het hof van Oostenrijken tot kommandeur van het Legioen van Eer den heerBonard, gouverneur van Fransch- Guyana. De twee zoons van twee zeer aanzienlijke, door hunnen rijkdom algemeen bekende familiën, de heeren Charles Laffitte j en Louis Perrcezijn thans door hunne ouders in eene j werktuig-fabriek geplaatst als leerjongens. Dit feit sterk in- j grijpende in de zeden van de hoogere standen iu Frankrijk heeft vrij wat opzien gebaard. De Moniteur dc la flotte deelt mede dat de admiraal Iiameliii, ten gevolge zijner nieuwe benoeming, in Frankrijk niet zijn staf terug keert en het bevel over de frausche j zeemagt aan den vicc-admiraal Bruat overgeeft. De eska- 1 ders van de Stille Zuidzee en de Middeliandschc zee wor den te zaam gesmolten in écu dat den naam zal dragen van liet eskader van de Middeliandschc zee. Ilelgie. Brussel 10 december. In de kamer der vertegenwoordi gers is gisteren aangenomen het wets-ontwerp ter bekrach tiging van de overccukomst betreffende den letterkundigen eu artistieken eigendom tusschen Belgie en Groot-Brittanje. Belverowbeide van Londen met zaad; Helena, Bröcher, van Bergen met teer; tre TreideLassen, van Montevideo met huiden. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en naar zee gezeild: KazolienaKip, naar Hamburg, en Engelina Sassennaar Leerheide met stukgoederenSymmetry Brashawnaar Ostende met ballast. STOOHIIIOOTDIEKiTKlV. Tusschen Middelburg eu Rotterdam. Uren van vertrek in December. Van Middelburg. Van Rotterdam. Vrijdag 15's morg. 7 ure. Vrijdag 15's morg. 4 ure. Zaturdag 16, n 11 Dingsdag 196 Woensdag 20, 6 Vrijdag 227 Zaturdag 238 Dingsdag 26, u 9 Woensdag 27, u 10 Uienst van Vlissingen op BI otterdam. Uren van vertrek in December. Zondag 17, H 9 Dingsdag 19, 0 10 Woensdag 20, It 4 Vrijdag 22, 6 Zondag 24 If G,30 Dingsdag 26, n 5.30 Woensdag 27, 0 5,30 Van Vlissingen. Vrijdag 15],'s morg. 6,30 Maandag 18, u 8,30 Vrijdag 22, 6 ure. Maandag 25, 6,30 Van Rotterdam. Zaturdag 16,'smorg. 6 ure. Dingsdag 16, u 6 Zaturdag 237 Dingsdag 26, 9 De Wagendienst op Sloe is opgeheven en verwis seld met eene Wagendienst op Vlissingen, waaromtrent information te 'bekomen zijn bij P. BULTERIJS te Mid delburg, en te Vlissingen bij P. J. SIEGERS. Stoomboot de Schelde. Dagelijksche dienstuitgenomen des Zondags. Van Vlissingen op Breskens,] Van Breskens op Vlissingen. 's morg. 7 ure. j 'smorg. 7\ ure. Van Vlissingen op Neuzen, Van Neuzen op Vlissingen, 's morgens 81 ure. Van Neuzen op Hocdekens- kerke, 's morgens 101 ure. namiddags 121 ure. Van Hocdckeuskerke op Neu zen, 's morgens lil ure. Gisteren is te Vlissingen gearriveerd Clemensgezagvoer der J. van Eijkvan Sunderland voor die stad bestemd met steenkolen. Den 12 december zijn te Vlissingen voor Antwerpen be stemd ter reede gekomen: FriendsIsmay, en Beatitude (Ingezonden). Bijdrage tot de Geschiedenis der Ker kelijke en Wereldlijke Kleeding door dr. G. D. J. Sciiotel, Pred. te Tilburg. Eerste gedeelte, liet llair, de Pruik en de Steek. Te 's GraveuhagcP. H. Noorder- dorp. 1854. 1,90. Wij haasten ons, met eeu enkel woord de uitgave van dit boeksken aan te kondigen, waarvan de lezing allerbe langrijkst mag geoordeeld worden in onze dagennu de wet op de kerkgenootschappen het ambtsgewaad der geeste lijken binnen de wanden der bedehuizen heeft gebannen en de synode zich met de toga-questiedie sints eenigen tijd de gemoederen in beweging bragt, onledig hield. Met de rijke belezcuheidscherpzinnigheidduidelijkheid en aangenaamheid van voorstelling, die alles kenmerkt wat de pen van den geleerden Schotel ontvloeit, deelt hij ons, in dit eerste stuk van zijn belangrijken oudheidkundigen arbeid de herkomst van de vroegere en latere kerkelijke kostumen mede. Velen zullen, gelijk wij, er door bevestigd worden in hunne overtuiging, dat het tegenwoordige zoogenaamde ambstgewaad der leeraars in de Ncderlandsch-Hcrvormde kerk nimmer een lithurgisch karakter haden niets anders is dan het overblijfsel eeuer verouderde dragt, den oud- franschen steekden broeder van den chapeau-bas der parijsche en haagsche fatten uit dc XVIIdc eeuw. Eu van hen, die deze overtuiging deelenwenschen wij gaarne met den schrijver, dat zij mogen medewerken tot bevordering van het doeldat zich de synode bij haar open brief van 28 augustus jl. voorstelde: de afschaffing van mantel en bef, de algemeene aanneming der toga. Gaarne deelen wij uit het belangrijk Voorberigt (dat tevens een vriendschappelijke opdragt is aan des schrijvers vriend den hoogleeraar Domcla Nicuvveuhuis, te Amsterdam), het volgende mede, in de hoop dat het goede woord ook in deMiddelburgsclie Gemeente eene goede plaats moge vinden. n Ik deel wel in uwe vreesdat noch de aanschrijving der synodenoch mijne geschiedkundige bijdrage op som mige leeraars en gemeenten de gewenschte uitwerking zal hebben. Maar zou er in de Hervormde kerk iets ingevoerd kunnen wordendat geen weerspraak ontmoet Verge zelden opschuddingen, oproeren, bloedstorting, iukerkering niet de invoering der psalmen van Datheen, van den Hri- delbergschcn catechismus, der Staten-overzettingvan de nieuwe berijmingvan de Evangelische gezangen Hadden er bij de geriugsle veranderingen in het kapsel of kleed der predikanten geen looneelen plaats, die zonder veront waardiging niet kunnen gelezen worden //Altijd zullen er zijn, die ziende blind, hoorcucle doof blijven; altijd, die het oude, zonder op zijn oorsprong 1c lettenaanhangenniet omdat het goed en eenvoudig maar omdat liet oud is. Audereu zullenop het. voet spoor van sommige broedersvan geen kerkelijk gewaad willen weten, en gelijk zij mantel en bef verwerpen, de toga verre van zich wijzen. Hoe onvoorzigtigWel is cr geen vrees, dat zij liet decorum zullen verloochenen en het zwarte kleed met een gekleurd verwisselen; maar openen zij geen wijde poort voor allerlei misbruiken Wie toch waarborgt hendat geen toekomend leeraar in dc kleur en dragt der mode van zijnen tijdgeen pronker en praal hans, tot ergernis der gemeeute, den kansel zal betreden dat ijdelheid en pronkzucht, tot schade van het ernstig cn plegtig karakter der openbare godsdienst, niet op den pre dikstoel zullen worden gebragt? Dat zij niet zeggen//dat is onmogelijk!" De geschiedenis bewijst het tegendeel. Was er geen tijdstipdat vele duitscho leeraars door de vrijlieidskoorts aaugelast, het voorvaderlijk ambtsgewaad aflegden eu zichtot verbazing en smart hunner gemeenten in den bontst en opschik huldenen in roode en groene rokken predikten V Wekten in den aanvang der 18de eeuw, toen men geen ambtsgewaad kende, niet sommige jeugdige predikers aller verontwaardiging opdoor eene kleediug die meer een modejonker dan een Evangelie-verkondiger betaamde? En toen in 1795, gelijk thans, mantel en bef binnen de mureti der kerk begrensd werdenweigerden toen sommigen gelijk aan de kinderendiewanneer men hun het eciie onthoudt, liet overige wegwerpen niet, in liet gewone costuum te prediken, en kwamen an deren, als Adonissen gekapt, gefriseerd, gepommadcerd, als modepoppen uitgedost of iu ruitermantels gewikkeld, niet op den kansel Het is een oud en waarachtig gezegde //die een sottigheit begint, siet er geen end aan;" al wat overdrijft, niet beklijft." //Vooronderstel echter eens, dat dit, alles niet gcbcure en dat de predikanten wijs genoeg zijn de gemeente niet te ergereu eu zich in het zwart blijven kleeden. Welnu dan wordt immers de zwarte rok, hetgeen mantel en bef thans zijn: kerkejijk costuum, en dagteekent van 't oogen- blik dat zij de laatste verwerpen de invoering van den eerste Wat toch kan met reden tegen de toga worden inge voerd Is zij niet eerwaardig door ouderdom niet het gewone ambtsgewaad aller predikanten in Duitschland Frankrijk, Belgie? onzer luthersclie, remonstrautsche en waalsche broeders in ons vaderland? werd zij zelfs niet door sommige nederlaudsch-hervormde leeraars nog in deze eeuw gedragen kleedt zij niet deftig eu achtbaar is zij in den zomer geen luchtig, in deu winter men kan haar immers over liet gewaad aanlrekken geen verwar mend gewaad bedekt zij niet menige wanstaltigheiddie den indruk der beste leerredenen zoo vaak vcrllaauwt? Wil men liever den frauschcn steek, dat modehoedje der 17de eeuw behoudendan de doctorale barrel.die zoo geheel met de toga overéénkomt en overal met haar vereenigd is aannemen? Mogelijk zeggen sommigen, die de predikanten tot de oude vermaners wenschen terug te brengen, en bang zijn voor dc consistoriale en classikale inquisitie der 17de eeuwdat iu de toga het beginsel van priesterlijk gezag ligt, zij den eerbied voor den leeraarsstand verhoogt, de oude klove tusschen den herder en de kudde weder opent of verwijdert? Dat zij niet vreezen! de kleuren maken den man niet meer. Ik geloof niet, dat de leden der evange lische, fransche, waalsche, luthersclie, remonstrantsche gemeente meer eerbied voor den tabberd, dan die der uederlandscli-hervormde voor den mantel eu bef hunner leeraars hebben." Bedriegen \vfi onsmijne lezersof is dit niet inderdaad de taal van geschiedkundigekcunis, rijpe ervaring, wikkend oordeel en gezond verstand X. Amemuidcn, den 13 December 185 4, De Commissie ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen alhier maakt met hartelijke dankzegging mel ding van de ontvangt eener gift van N. N. vanl2 Vroiuve- hentden, 2 Mans- en 2 Meisjeshemden, op den 11 Decem ber 1854, bezorgd bij den lieerde Blaccke de Ligny te Middelburg terwijl voornoemde Commissie den cdclmoedi-

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 3