Öuitcnlanöscljc ftijMnym. mogens, 15 uit hoofde van zinneloosheid, 14 wegens zieke lijkheid en GO zijn overleden. Het tegenwoordig aantal, in 1S531851 ouderwezen, bedraagt 155; 11 werden voor het volgende schooljaar opgeroepen. De ontvangsten over 1S33 beloopen 66,086, de uitgaven /67,286,76i. Het getal inzenders <yj» de tentoonstelling te New-York bedroeg 4833; van deze waren er uit de Vereenigde Staten I,955, uit Duitschland (het Tolverbond) 638, uit Groot- Brittanje 456, uit Drank rijk 396, uit Oostenrijk en het Lombardisch-Venetiaansch koningrijk 297, uit Italië 220, uit Canada 149, uit Nederland 141, uit Zwitserland 103, uit Britsch Guiana 98, uit Belgie 55, uit Newfoundland 25. uit Zweden en Noorwegen 11, uit Cuba 5 uit Spanje, Por tugal en Rusland 2, uit Denemarken, Turkije, China, Mexico, Haïti en Liberia 1, terwijl door 272 inzenders nog bovendien ruwe mineralen zijn ten toon gesteld. Yan de zilveren medailles ontving Drankrijk er 45 op de 1000 inzenders, de Vereenigde Staten 42, Groot-Brittanje 22het Tolverbond 8Nederland 7Italië 4 en Oosteu- rijk 3. Van de bronzen medailles ontving Drankrijk er 36 op de 1C0 inzenders, Groot-Brittanje 28, de Vereenigde Staten 24, Zwitserland 21, Belgie 20, het Tolverbond 18, Nederland 16, Italië 15, Oostenrijk 10 en Canada 7» Van de eervolle vermeldingen ontvingen de Vereenigde Staten er 31 op de 100 inzenders, Belgie 29 Drankrijk 27Neder land 26, Groot-Brittanje 24, het Tolverbond 23, Italië 21, Zwitserland 17, Oostenrijk en Canada ieder 11. Den 8 dezer heeft de minister van binnenlandsche zaken voorloopig, met ingang van den 1 januarij 1855 en tot wederopzeggens, tot telegrafisten der 3de klasse benoemd C. van Kempe Valk H. J. Vervvoert.L. D. C. van Erp Taalman Kip, P. Elve, G. J. Pruithoff, J. G. Diehl, R. L. Jansen, II. L. C. Petri, K. Bloemendal, J. D. Caspers 1). Houtman, J. T. van Schouwenburg, W. H. Gosler, A. C. van ErpecumJ. L. BurckJ. A. Dleischer, C. P. II. Tjarda van Starkenborgh en J. P. Stutterheim, thans leerling- telegrafisten. Hcnoeniinsfen en Besluiten. Bij koninklijk besluit van den 2 dezer is aan den heer •T. D. Heckler, landeigenaar op Java, wonende te Indra- maijocresidentie Cheribonvergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Philip den Grootmoedigehem door Z. K. PI. den groothertog van Hesseu-Darmstadt geschonken. ITIarine. Volgens nadere berigten uit Eiseneur, van 29 november zijn den 25 en 26 dier maand door Zr. Ms. stoomschip Amsterdam gesleept drie nederlandsche schepen met graanals de kof de Jonge Brechtus en de schooner Coert Cornelisbestemd naar Amsterdam, en de kof Geziena Ca- tharina, bestemd naar de Maas. Met den 10 dezer zijn aan boord van Zr. Ms. fregat Prins Hendrik derNederlanden op uon-activiteitge steld de officier van administratie 1ste kl. F. W. Wissel en den luitenant ter zee 2de kl. 11. E. Bunuik. Overgeplaatst van het wachtschip op eerstgemelden bodem de luitenant ter zee 2de kl. Dauchcy en in diens plaats de luitenant ter zee 2de kl. W. Enslie. Men den 15 dezer treedt de luitenant ter zee 2de kl. aan boord van Zr. Ms. fregat Doggers hank, A. H. Huys- iiiïin in non-activiteit. Zr. Ms. schooner Attalante, kommandant. luitenant ter zee 1ste kl. W. M. J. Krocf, is den 10 dezer uit Hellevoetsluis naar Rotterdam gezeild en zal daar gestationeerd blijven. De luitenant ter zee 2de kl. E. D. Heiuel van Cronen- tliall is van Zr. Ms. schooner Attalante overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. transportschip Prins Willem Pr ede- rik Hendrik, liggende te Nieuwediep, terwijl daarvoor in de rol van Zr. Ms. wachtschip Ajax te Hellevoetsluis is geplaatst de luitenant ter zee 2de kl. P. P. Bezcmer. Verschillende Herigten. II. M. de koningin heeft kostbare en sierlijke geschenken gezonden voor weldadigheids-loterijenals aande vereeni- Christelijk armbezoek, te Leyden; aan de vrouwen- ^vCvecniging Tot nut der armen, te Rijp, en aan dergelijke Poler^jen te Beverwijk en de Loclieni. Voor de laatste l^tij ijzijn ook geschenken gezonden door H. M. de konin- gin-moeder en door H. K. II. prinses Hendrik der Neder- v. ;C|aiide'n. Het heeft H. M. de koningin ook behaagd aan '^rouwen-bestuurderessen der moederlijke liefdadigheid aan - den Heldcf wederom de som vau 100 toe te zendeu. Maten-(»eiieraal. i Tweede Kamer, ^ttiug van 11 December 1854. tyijr-. rfteu rtnnvang isc^Hcliandeld de vraag omtrent het al trixnadei in o4rf|fi»eging nemen van het voorstel van de heeren van Nispen van Sevenaer, Storm van 'sGrave- sande en van Akerlaken betrekkelijk de afschaffing van den accijns op het gemaal der rogge. Na dat daar over het woord was gevoerd door de heeren van Rappard en van Nispen van Sevenaer, alsmede door den minister van financiënwerd de vraag met algeineene (64) stemmen in toestemmeuden zin beslist. Na die beslissing werd voorgesteld: 1. door den heer van Rappard, om het ontwerp des heeren van Hoëvell, Jespers, van Bosse, WesterhofF en Thorbecke tot afschaf fing van den aecijus op den turf en op de steenkolen te behandelen na het eerstkomend reces der kamer; 2. door den heer Thorbecke, om het voorstel tot afschaffing van den accijns op het gemaal der rogge nog vóór het reces der kamer in de afdeelingen te behandelen. Beide voorstellen werden, na eene breedvoerige discussie tusschen de heeren van Rappard, van Nispen van Sevenaer Thorbecke, deKcmpenaer, van Hocvell, Storm van 'sGra- vesande van GoltsteinRochussende BrauwDommer van PoldersveldtLuybenTer Bruggen Hugeuholtz Strens en van Bosseaangenomendat van den heer van Rappard met 58 tegen 7 stemmen, dat van den heer Thor becke met 33 tegen 28 stemmen. De kamer heeft daarna -in overweging genomen de vraag welke wets-ontwerpenwaaromtrent reeds eindverslagen zijn uitgebragt, nog voor het uiteengaan der vergadering zullen worden afgedaanen besloten te behandelen na den afloop der begrootiugswetten voor 1855 en voor de wet op de middelen de wets-ontwerpen tot vaststelling der be grooting van uitgaven wegens den arbeid der gevangenen over 1855; tot voorloopige indeeling van den Haarlemmer meerpolder; tot onteigening van perceelen ten behoeve van de Rijn-spoorwegmaatschappijtot verhooging van hoofd stuk V der staatsbegrooting voor 1854 (kosten van den Haarlemmermeerpolder); tot vaststelling der begroot ing van uitgaven voor het pensioenfonds (burgerlijke ambtenaren) voor 1855, en tot vermindering van regten op de granen. De beraadslaging over de artikelen van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1855 (departement van marine) zijn in deze zitting aangevangen. Bij de behandeling der eerste en tweede afdeelingen (kosten der administratie en kosten niet behoorende tot de marine-aangelegenheid) is ove^ de onder-artikelen 2, 4 en 7 van art. 1 het woord gevoerd door de heeren Elout van Soetervvoude en Baud en den minister vau marine die onder-artikelen werden zonder stemming, alsmede de overige tot onder-artikel 10 zonder beraadslaging goedgekeurd. Aan de algemeene beraadslaging over de 3de afdeeling (materieel der zeemagt) hebben deel genomen de heeren Delprat, Thorbecke, Baud, Ter Bruggen Hugenholtzvan Lynden en de minister van marine. Die behandeling zou in eene avondzitting, aan te vangen ten half 8 ure, wor den voortgezet. Eng-eland. Londen. 9 december. De regering heeft een contract aangegaan met de heeren Josephs alhier tot het leveren van 400,000 dozijn hazen- en konijnenvellen, die gebruikt zul len worden tot voering in de winter-kleedingstukken van het leger in de Krim; terwijl almede een contract gesloten is tot het leveren van eene hoeveelheid beerenhuidentot dekking van de kavallerie-paardeu aldaar gedurende het ruwe klimaat. The morning advertiser zegt dat, volgens een brief uit Sebastopoleen russisch officier, aide-de-camp van prins Mentchikoff, die als parlementair naar de geallieerden ge zonden werd en de engelsche taal vlug sprak, een zoon is van wijlen den admiraal Greig. In den slag bij Inker- mann werd hij doodelijk gewond. Zijn vader, van schot- schen oorsprong, heeft aan boord van een russisch schip gestreden in den slag bij Navarino. Sir Ch. Napier heeftzoo het heetverzocht naar Engeland te mogen terug keeren nog vóór de terugkomst der Oostzee-vlootwelk verlof hem per telegraaf geworden is. Overigens kan de vloot te Kiel eiken dag bevel ont van gen huiswaarts te keerenreeds per telegraaf gemeld. Bij afwezigheid van sir Ch. Napier zal de schout-bij-nacht Chads het vlaggeschip Wellington voeren. Op de zuidelijke kust van het land en op het eiland Wight worden nieuwe vestingwerken aangelegd. Rnsland. Alle berigten komen daarin overeen dat de geallieerde mogendhedeu alle krachten zullen inspannen om het russi- sche leger in de Krim te verslaan en Sebastopol te nemen, vóór d it in vollen ernst van vredes-onderhandelingeu en als een eerste gevolg daarvan welligt van een wapenstilstand sprake kan zijn. Volgens te Koustantiuopel ontvangen berigten zou reeds de 2 december bepaald zijn 1ot een beslissenden slagterwijl de geallieerden tevens voornemens waren om ten spoedigste storm op Sebastopol te loopeu. Zoo veel is zeker dat Engeland, Draukrijk en Turkye alles in het werk stellen om binnen den kortst mogelijken tijd de aanzienlijkste versterkingen aan manschappen in de Krim aanwezig te doen zijn. Het nieuws uit de Krim, loopende tot 30 november, per telegraaf medegedeeld, behelst weinig van belang; alleen blijkt er uit dat de geallieerden de afwachtende houding, welke zij na den slag bij lukermann aangenomen hadden, dachten op te geven en weder eene aanvallende houding dreigden aan te nemen. In verband met depechcs uit Weenen en Bucharest, inhoudende dat Omer-pacha 35,000 Turken naar de Krim zendtstaat het dus te wachten dat de geal lieerden eerlang eene krachtige poging zullen doen om Se bastopol te veroverenalvorens de maand verstreken is die in het wecner traktaat van den 2 dezer is vastge steld. Wat Omer-pacha betreft, hij zou den 11 dezer Bucharest verlaten oin zich naar Varna te begeven, waar hij zich aan boord zou begeven. Reeds hadden de troe pen die voor de Krnn bestemd zijn een aanvang ge maakt met den Douau over te trekken en was een begin gemaakt met hen in te schepen. Zoo als men weetheeft de oostenrijksche regering in dc maand mei 11. den uitvoer van wapenen en ammunitie naar de naburige russische en turksche provinciën verboden dit verbod is opgeheven. Te Weenen was dezer dagen het gerucht in omloop dat de opperbevelhebbers van de vloot in de Zwarte zee nog in den loop dezer maand eene expeditie naar Odessa zullen ouilernementen enide daar eene geschikte wijkplaats voor hunne schepen te hebben. Volgens berigten uit die stad van den 29 november waren dien dag 5 vijandelijke oorlog schepen iu het gezigt van de haven gekomen. Volgens een schrijven uit Weeuen wordt in het traktaat van 2 dezer de schadeloosstelling bepaald, welke aan de westersche mogendheden betaald moet wordenhet regt vau protectie, dat Rusland tot nu toe over Servie uitoefende en over de Doiiau-vorstendommenzal voor altijd ophou dende souvereiniieit. des sultans blijft ongeschonden; evenwel zullen de door hem verleende privilegiën en gelijk stelling zijner christelijke onderdanen door alle grootc curo- pesche mogendheden gewaarborgd w ordeude vrije vaart op de Zwarte zee wordt gewaarborgd door de ontmanteling van Sebastopol, zullende het der russische vloot vrijstaan zich van daar naar de Oostzee te begevende zeemagt welke Rusland daar zal niogen hebbenzal voortaan moe ten bestaan uit 4 fregatten en 2 linieschepen; eindelijk zal de monding van de Sulina voor onzijdig grondgebied ver klaard worden. Men zal denkelijk binnen een paar dagen door den Mo- niteur weten in hoe verre deze punten met de waarheid overeen komen. De toetreding van Pruissen tot het traktaat van 2 dezer wordt door de meeste dagbladen als op handen geacht. Men beschouwt dit feit als gunstig voor den vrede. Volgens telegrafisch bengt uit Parijs van den 11 dezer behelst de Mointeur tijdingen uit Battoundie tot 30 Octo ber loopen. Zij vermelden dat een russisch escortedat bUO turksche krijgsgevangenen naar den Don overbragt door de Circassiera in het gebergte overvallen en verslagen werdzoo dat de Turken zich weder in vrijheid gesteld zagen. Git Weenen wordt van den 10 dezer per telegraaf gemeld, dat het voornaamste artikel van het traktaat van 2 dezer bepaalt, dat wanneer vóór het emde van 1S54 de vrede niet verzekerd is, het of- en defensief verhoud tusschen Oostenrijk en de westersche mogendheden in werking treedt. Italië. Uit Rome is bereids gemeld dat mgr. Pevrari is beuoemd tot minister van financiën en mgr. Pentini tot. minister vau oorlog. Beide prelaten genieten algemeene achting, maar liet is toch een opmerkenswaardig feit dat nu niet één leek meer zitting heeft iu het romeinsche ministerie, zijnde men alzoo terug gekomen tot het stelsel om de hooge openbare ambten of bedieningenhet ministerie vau oorlog niet uit gezonderdaan de geestelijken te vertrouwen. Den 30 no vember is het verwachte geheime consistorie op hetvaticaan gehouden. De aartsbisschop van Toledo en de patriarch van Lissabon ontvingen daarbij den kardinaalshoed. Dc paus heeft vervolgens een aantal bisschoppen benoemd in Centraal-AmerikaToscane, Napels en Mexico, terwijl ook onderscheidene bisschoppen in p. i. benoemd zijn.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2