MIDDELBURGSCHE C 0 U R A ft T. ft0- 148. Dingsdag 1854. 12 December. SUmhanbigingm VAN HET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Öinncnlantisd)c £iji>t»gm. D«te courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente co Vila- •ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van Advertention kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave^ De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Dood bekend» inakingen enz., van écn tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarLoven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plants die zij iunemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Departement van Financiën. YERPACHTKO X AH TOLLKüT. Op onderstaande dagen des voormiddags ten 10 ure zal onder nadere goedkeuring, door den Ontvanger der Regis tratie belast niet Domeiu-behcer te Middelburg en. Tholen en door den Ontvanger der Domeinen te Sas van Qeu.t, al of niet in liet bijzijn van den Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland, respcetivelijk worden overgegaan tot de openbare Verpachting bij opbod en afslag van de Tollen op 's Rijks Groote "VVegcn ouder ieders ressort te weten Door den Ontvanger te Middelburg op Woensdag den 27 December 1851, in het Nederlandscli Logement in de Abdij te Middelburg, ten overslaan van den Notaris 1). J. VAN DE li HORST SERLÉ Door den Ontvanger te Tholen op Donderdag den 28 December 1851, in het Logement Zcclands Welvaren te Tholen ten overstaan van den Notaris W. J. VAN VOORST CATSHOEK; Door den Ontvanger te Sas van Gent: op Zaturdag den 30 December 1851, in de Herberg De Eenhoorn te Oostburg, ten overstaan van den Notaris I. C. O. BENTEÏN. De Verpachting zal geschieden zonder de 61 Opcenten en voor den tijd vanéén Jaar, in te gaan den 1 April 1855, De algemeene en bijzondere Voorwaarden van Verpach ting, benevens het Koninklijk Besluit van den 29 October 1833 Staatsblad no. 59, liggen ter lezing ten Raadhuize der Gemeenten Middelburg, Zicrikzee TholenSas van Gent. Sluis, Oostburg, Aardenburg, Breskens, Eede, Nieuw- en St. Joosland, Poortvliet, Scherpenisse en Schoondijke alsmede ten Kantore van den Directeur, van de Ontvangers en van de Notarissen voornoemd en verder op de gebrui kelijke plaatsen. De Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland, VAN TEYLINGEN. Schouwing Vloeiplanken. Do r-.rge mees ter en Wethouders van Middelburg maken bekend 1. Dat de Schouwing der Vloedplanken, bij gelegenheid van hooge vloeden voor de Huizen aan de Kaden te plaat sen dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den dertien den Decemberaan te vangen des morgens ten negen ure van dc zijde van de Nieuwe Haven, en zoo noodig de vol gende dagen op hetzelfde uur voort te zetten; 2. Dat de voormelde Huizen en Gebouwen, overeenkom stig de bepalingen van het Reglement van Policie, zullen moeien voorzien zijn van behoorlijke afstoppingen, die wan neer zij door de Commissie ontoereikend worden bevonden, ten haren genocgc zullen moeten worden ingerigt, bij ge breke waarvan zulks van Stadswege ten koste der nalatigen zal geschieden; 3. Dat de vereischt wordende afstoppingenwat de Deu ren Keldermonden en Keldergaten betreft, zullen moeten zijn zamengesteld van 28 streeps hout, tusschen stevige klampen ingesloten en waar zulks noodig is met haken aan den muur vereenigd, terwijl de liggende vallen met eenen ketting of een stevig touw aau de binnenzijde zullen moe ten zijn vastgemaakt. De burgemeester en Wethouders noodigen de belangheb benden uit de door het Bestuur voor gemelde Schouwing benoemde Commissie als zoodanig te erkennen en zicli over eenkomstig do door dezclzc tc doeue aamvijziugen Ie ge- gedragen. Eu is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 2 December 1854, De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKEKKE, De Secretaris, M. E. LANTSHEER. iel elixir**11 December. Ten vervolge op het reeds voorloopig door ons medegedeelde, omtrent een door de zeil- en roeivereenigjng uitgeloofden prijs voor het. beste scheepsjournaal met metereologische waarne mingen, zien wij ous in staat gesteld nog het volgende mede te dpelen Door de koninklijke nederlandsche zeil- en roei-vereeniging is als aau moei liging een prijs uitgeloofd van twee honderd gulden, oin daarvoor aan te koopen een zeevaartkundig in- st rurnentboekwerk of iets andersen dit te doen strekken als premie voor dien gezagvoerder bij de nederlandsche koopvaar dijvlootwelke van den datum der uitloving af binnen den tijd van twee jaar zal hebben ingeleverd aan het koninlijke nederlandsche meteorologisch instituut zoodanig journaal der afgelegde reis, als het beste zal beantwoorden aan de te stellen voorwaardeu door en aau de beslissende beoordeeliug van het koninklijke' nederlandsche meteorologisch instituut. Naar aanleiding dezer prijs-uitloving heeft het konink lijke nederlandsche meteorologisch instituut ter kennis van alle gezaghebbers der nederlandsche koopvaardijvloot gebragt. dat de extract-journalen, welke van den 1 januarij 1855 tot den 1 januarij 1857 aan liet instituut worden ingezonden, naar den prijs zullen dingen, wanneer zij gehouden zijn overeenkomstig de voorschriften welke in de verklaring van het universeel extract-journaal door het instituut gegeven zijn. Rij de beoordeeling der journalen zal in de eerste plaats gelet worden op die kolommenwelke betrekkiug hebben op de seheepsbesturingde meerdere zorg aan het gegiste en het ware bestek besteedde pogingen om de miswijzing der kompassen en dan ook de rigtiug en kracht van den stroom te bepalen. Daarna zal gelet worden op waarnemingen en opmerkin gen welke het meest noodzakelijk zijn f de gemiddelde rigting en kracht van den wind voor ieder derde deel van een et maal; den barometer niet zijnen thermometer om de 4 uren; dc temperatuur van de lucht en van het zeewater aan de oppervlakte; de uren mist, regen, sneeuw of hagel en alle bijzonderheden welke in de kolom aanmerkingen gevraagd worden ten einde meer kennis te verkrijgen van de natuur lijke gesteldheid der zee. Eindelijk zullen in aanmerking komen de kolommen van den psychrometer, temperatuur in de diepte en soortelijk gewigt van het zeewaterdc vorm en rigting der wolken en dc helderheid der lucht, alsmede de wind-rigting op het oogcnblik der waarneming. Ten slotte zullen die journalen de voorkeur verdienen welke de meeste waarnemingen bevatlen, waarvan de her leid ings-vellen ingevuld eu die het netst gehouden zijn. De journalen welke waarnemingen bevatten met instru menten gedaan,die niet niet hunnen respectieven standaard vergeleken zijn,zullen niet in aanmerking genomen worden. Nadere inlichtingen zijn onder anderen te bekomen bij den luitenant ter zee 1ste klasse jhr. A. Klerck te Vüssingen Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt Ier inzage een exemplaar van het belgisch handels-verslag overl 853. De heer J. de Sraeclt is tot vicc-consul van Belgie te Vüssingen benoemd. Men sclirijft ons uit Goes dat dc bewaarschool voor minvermogenden, aldaar sedert 1 april dezes jaars opgevigt, bij gelegenheid van het St. Nieolaasfeest, door de commissie over die school, de raadsleden enz. werd bezocht, waarbij de jeugd onthaald werd, na allezius voldoende proeven ge leverd te hebben van doeltreffend onderrigt. Den 9 dezer werd de heer J. P.J. Buleux, burgemeester van 's Hcer-Arcndskerkc c. a.als zoodanig geïnstalleerd eene eerewacht te paard ontving hem aan de grensscheiding- der gemeente, verschillende eerepoorten waren opgerigt en, na dat hij door den raad was opgewacht en in het raad huis binnen geleid, werd de installatie met de gewone pleg- tighedeu volbragt. Volgens heden gedane waarneming, ontwaart men van deu toren hier den romp van een schip op dc Zeehonden- plaat (noordelijk deel van deu Baujaard) oogenschijuhjk is die romp op zich zelven in goeden staat. Van Brouwershaven is den 8 dezer te Rotterdam do zekere tijding ontvangen dat het op den Baujaard gestrande schip werkelijk, zoo als n;en reeds vermoedde, het fregat schip lieudrika, gezagvoerder Admiraal is. Nog kunnen wij berigtcn dat op verschillende punten van de kust, onder anderen te Wassenaar, Dirksland en AVestschouwen voorwerpen van meerderen en minderen omvang zijn aangespoeld door de merken kennelijk lot het schip Hendrika behoorende. Lijken zijn wel tot. een drietal drijvende gezien maar niet aan de stranden gevonden of ouder bereik gekomen om te visscheu. Schipper Burg, varende op dc loodsboot no. 3, den 6 dezer te Brouwershaven gearriveerd, rapporteert dat hij in zee voor liet Brouwershavensche gat drijvende gezien heeft liet achterste gedeelte van een schip met daaraan belioorencle tuigage, waarop van achteren op den spiegel gemerkt was A. V. II. Uit Scheveningen vernemen wij nog het volgende Op het strand alhier en naar men verneemt vooral te Loosduinen en Wassenaarwaren clen 7 dezer stukken van een verbrijzeld schip aangespoeld. Meer dan waar schijnlijk alles van het schip Hendrika. Ook zijn aange spoeld verscheidene balen met. boeken kisten met confituren, met spiegels, stukken van spiegels en spiegellijsten, vaten, ledige verbrijzelde tonnen. Voorts was daaronder een kist je met brieven, naar men zegt onder de berusting van den burgemeester van Wassenaaren tc Scheveningen een kistje, toebehoorende aan den heer Clirisliaan Bley (een der pas sagiers van het schip Hendrika) waarin een gesloten paket. Voor zoo ver men weet zijn op deze stranden nog geene lijken aangespoeld en zag men den 8 dezer des middags niets drijvende. De autoriteiten van bovengemelde gemeen ten waren met hunne onderhebbenden den 7 dezer den gaiischen dag op het slrand wakende, maar ondanks alle surveillance vreest men dat er eenige ontvreemdingenon vermijdelijk bij zoodanige ramp, hebben plaats gehad. Het is te wenschen datwanneer er papieren door vreemde per sonen worden gevonden, deze aan dc bevoegde autoriteiten worden ter hand gesteld omdat achtenswaardige fa mi lien, die bij dit onheil zoo zeer getroffen zijn, er veel belang bij kunnen hebben. Te Dordrecht was vrijdag II. het gerucht in omloop dat kapitein Stuit, gezagvoerder van de stoomboot de stad Doidrecht, uit Londen per telegraaf aan de directie der boot te Dordrecht zou gemeld hebben, dat .hij in zee passagiers van de Hendrika heeft gered. Dit gerucht wordt niet bevestigd. De directie althans heeft niets ont vangen dan liet gewone berigt van aankomst. Den 7 dezer is te Brouwershaven gevisclit en aai ge bragt een naambord van een galjoen, waarop met vergulde letters Gironde te lezen is. Z. M. de koning vertrekt certsdaags voor crwigc dagen weder naar het Loo.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1