IHiööclcn mtit Dew oer. s»T»onK«OTnii:x!$Ti:x. Tusschen Middelburg en Rotterdam. Uren. van vertrek in December. Van Middelburg. Van Rotterdam. Zondag 10, 'smorg. 0,30 Dingsdag 12, 6,30 Woensdag 13, Sure. Vrijdag 15, 7 Zondag 17, 9 Dingsdag 19, 10 Woensdag 20, 4 Vrijdag 22, 6 Dienst van Vlissingen op Rotterdam. Uren van vertrek in December. Van Vlissingeu. Van Rotterdam. Maandag 11'smorg. Gure. Dingsdag 12,'smorg. 9 ure. Dingsdag 12, 'sn org. 9,30 Woensdag 13 Vrijdag 15, Zatardag 16, .Dingsdag 19. Woensdag 20, Vrijdag 22, Zaturdag 23 10 ure. 4 11 6 6 7 Vrijdag 15, Maandag 18 Vrijdag 22, G,30 8,30 6 Zaturdag 1G, Dingsdag 16, Zaturdag 23 lijp* De Wagendienst op Sloe is opgeheven en verwis seld met eene Wagendienst op Vlissingeu, waaromtrent informatien te bekomen zijn bij P. BUUTERUS te Mid delburg, cn te Vlissingeu bij P. J. SIEGERS. Stoomboot tie Schelde. Dagelijksche dienst, uitgenomen des Zondags. Van Vlissingen op Breskens, Van Breskens op Vlissingen. 's morg. 7 ure. I 's morg. 7l ure. V.n Vlissingen op Neuzen,1 Van Neuzen op Vlissingen, 's morgens 8j ure. I namiddags 121 ure. Van Neuzen op Hoedekens- Van Hoedekenskerke op Neu- kerke, 's morgeus 101 ure. I zen, 's morgens lil ure. deelden lof toedie wij reeds aan vorige toekenden. Een boekje dat de vele nuttige eigenschappen in zich vereenigt van almanak, afwisselende lectuur, bevordering van prak tische en theoretische kennisen eindelijk een schat van door ondervinding geijkte middelen aangeeft ter voorko ming en verhelping van nadeelige zaken in eiken tak van landbouw,zoo wel als van ongesteldheden bij allerlei vee, moet een goeden aftrek vindenevenzeer bij ieder die be lang stelt in deze bronnen van volks-welvaart, als en wel meer bijzonder, bij den landbouwersstand zeiven. Wij wenschen dezen goedkoopen en nuttigen almanak in veler handen, overtuigd dat. liet algemeen zoo wel als de gebruikers niet dan voordeel kunnen hebben bij de be oefening der hier gegevene wenken. Mengelwerk ijttnïrel sberigten. Iiiraaniiiarkt te Middelburg. Donderdag 7 December. Wij hadden lieden een goede aanvoer, vooral van Tarwe en Garst, en daar de kooplust uiterst beperkt en gering was, zoo ging er bij het begin der beurs bijna niets om, daar houders vorigen weekprijs wildenwaartoe koopers ongenegen waren; later kon men echter gemakkelijker koo- pende prijs der Tarwe ging GO els. per mud achteruit. Rogge is 25 ets. lager gekocht. Garst 55 ets. lager. Paar- deboonen 20 ets. lager. Walchersche Witteboouen 25 ii 50 ets. lager. Bruineboonen 25 ets. en Erwten ruim 25 a 35 ets. lager verkocht. Boekweit was niet ter veil. Koolzaad was gevraagd doch niet getoond. Oliën bij vorigen week prijs 1 per vat lager te noteren. Middelprijzen der Objecten van Markt binnen Middelburg, op 7 December 1854. per Ned. Mud. Tarwe13,10 Rogge- 11, Gerst- G,25 Haver- 4, Boekweit- per Ned. Mud. Wittebooneu 12,00 Gr. Erwten (Nieuwe) - 11, Aardappelen - 3,10 per Ned. pond. Versclic Boter. f 0,94 ■"rijscourant der effecten. Amsterdam G December 1854. Cert. Werk. Schuld. 2j p. 59 3 70è - 4 89 Overzecsclie Bezitting. 4 u Amortisatie-Syndicaat 3$// Aand. Nederl. Bank Aand. Handel-Maats.4jp.l20i Ned.R.-Spoorw.-Maat8.4j n - 99$ IIoll. IJzer.-Spoorw.-Maats. Middelburg Obl. 3 nil p. Frankr.Cert.iCc/twVA4y 4J Origin. Certific. 3 u Be.lgic Cert.Adm.lïo/Aj. 2$ n RuslandObl.99J 1828enlS29 5 99$ Cert.lS31 "1S33 5 S2£ Hope <ƒ- Co. 4 "751 a Tnschrijv.Stieylilz.4 74 J u t 5de Leen. 4 75 Certific. van dito 6 56$ Schatk. Obligat. .4 u Pruissen Aandeelen 1832 Oostcnr. Mctaliek. 5 p. G4J in Con.-M.2j 32 «dit.1851 /522.J 32$ in W. W. 2J 32i f 11 rentcAmst. 5 74 J h 11 dit. Lr. B. 5 Portugal Obligation 5 3 Spanje Obl. 85BuitenI.;j u «P.2t00Binnenl.3 h Obligatien 3 nu 1 u Certific. v. Coupons Napels Cert. Lam B. 5 p. Brazilië Gcldl. 1831£ 100 5 pet. bij Rolhsch. 200 Oblig. 1852 4è 190 N.Grcn.Obl. Gp.nu2j 100 N. Amer. Oblig. Aet. Un. St. Bank Hop. p. u Obig. Louisiana. 5 u 99 J Ken nieuwe grondstof voor Ropier. In de Overland China-mail van 27 september leest men het volgende Men heeft in Engeland eene belooning van 12000 gul den uitgeloofd voor den gene die eene stof aanwees welke bij de papier-fabricage de lompen kon vervangeu. Indien men daardoor eene stof bedoelt waardoor men papier kan vervaardigen, dat in ieder opzigt gelijk aan het tegenwoor dig in gebruik zijnde lompenpapier is, zal de prijs waar schijnlijk wel nimmer worden uitbetaald en is de uitschrij ving misschien een slimme manier om voor weinig kosten veel inlichtingen te verkrijgen. Het papier van dit dagblad is echter vervaardigd van schaafsel der chinesche bamboes- plant. De kwaliteit iszoo als men ziet, tamelijk goedhoewel veel minder dan het beste engelsche papier dat men voor drukwerk gebruiktdoch wie weet hoe veel dezelve door de europesche kennis en het aanwenden van machines zal kun nen verbeterd worden? Daar vreemdelingen geen toegang hebben tot de provinciën waar dit papier vervaardigd wordt,, is het slechts uit de berigten der Chinezen dat wij den ge- bezigden grondstof kennendoch deze berigten worden be vestigd door de omstandigheid dat toen drie jaren geleden de meeste bamboesplanten in de Canton-provincien/ stier ven, de prijs van het papier bijna 50 pet. rees. Indien bamboes-schaafsel met vrucht kan worden aangewend, is de grondstof onuitputtelijk te noemendaar er in de West-Indien duizende acres mede beplant zijnalleen om voor brandhout te dienen. De engelsche Economist van 25 november 11., waaraan wij dit ontleenen voegt er bijdat het bovenstaande zeer waarschijnlijk is, daar men in deVereeuigde Staten van de zelfde of een gelijksoortige stof papier vervaardigt. Hoe wel niet zoo wit en zoo ligt ah het papier door de engelsche nieuwsbladen gebruikt, is het er echter zeer geschikt voor- Bamboes-schaafsel toch kan met voordeel de lompen ver vangen, daar het voor niets anders dan als brandstof dienen kanterwijl de meeste andere grondstoffen die men wil aanwenden nog andere waarde hebben of slechts ten koste van veel arbied kunnen verkregen worden. Bij de tegenwoordige schaarste is het wel waard eens na te gaan of men voor de dagbladen, die toch in den regel slechts eene tijdelijke waarde hebben geen dunner papier zou kun nen gebruiken; het is toch onnoodig daarvoor het zelfde papier te bezigen als voor boeken die bewaard moeten blij ven, en het papier der duitsche bladen zou misschien met merkelijke bezuiniging kunnen wordeu aangewend. //74è n .37 u 33 f l^Tff Öoeliaanhonöigingen. Almanak voor Landbouwers en Vee houders voor het jaar 1855. Negende Jaar gang. Leeuwarden, W. Eekhoff. Prijs/,30. Wij kondigen gaarne bovenstaand jaarboekje weder aan, .en brengen volmondig ook aan dezen jaargang den onver gedaan hebben wij zoo wel in EngelandDuitscbland als Belgie meerdere fabrieken en daaronder ook rijtuig-fabrie ken bezochtdoch wij hebben er geen beter werk dan in de fabriek van den heer Soeders aangetroffen. Niets wordt door dien nijvereu man gespaard om zijn werk tot volkomenheid te brengen en de gunst van zijne landgenooten te verwerven. Terwijl wij ons bij hem bevon den kwam er ecu brief van zijnen zoon uit Parijs, die dc keizerlijke stallen bezocht had waarin twee rijtuigeneen américaine en nog eeu rijtuig waarvan 011s de naam is ont schoten door hem waren opgetcckenödie teekening was in zijnen brief gesloten; wij zagen zelden eleganter rijtuigen. liet aanwezen van des heeren Soeders zoon te Parijs levert, dunkt ons. alzoo wel het bewijs op, dat de vader niets wil verzuimen om aan deugdzaamheid ran werk goe den smaak te sparen. Wij zijn meermalen voor onze nijverheid opgekomen wij moeten erkcuneu, dat zij in vele opzigten bij die der buitenlandsche in goeden smaak en deugzaaraheid van het werk ten achteren staat; maar welke aanmoediging wordt haar ook gegeven? Zij moet voor de behoefte van een klein land arbeidendit is reeds een bezwaar dat nog grooter wordt doordien meerendeels aan het buitenlandsche fabrie- kaat de voorkeur wordt geschonken. Aan buitenlandsch fabriekaat de voorkeur geschonken? en wij klagen over de toenemende armoede hier te lande, terwijl vele en liefda dige instellingen getuigen van de me3warigheid onzer natie! Deze meewarigheid is echter helaas! eene wezenlijke pest in de maatschappij daar zij de ledigheid aanmoedigt waaruit de meeste armoede geboren wordt. Laat ons landgenooten! laat ons zoo veel mogelijk die schrikkelijke wonde heelenlaat ons doen wat wij doen kunnenlaat ons vaderlaudsche nijverheids-inrigtingen zoo veel mogelijk ondersteunen; laten geene vreemde rijtuigen ons dragen wanneer wij ze bij ons zeiven kunnen bekomenen dat, wel even sierlijk en smaakvoleven deugdzaam als van buitenslands. Fabrieken als die van den heer Soedersver dienen aanmoediging; met die aanmoediging kunnen zij een ongekenden bloei bereikendoor de geringere werkloo- nen hier te lande kunnen zij met buitenlandsche fabrie ken niet alleen concurrerenzij kunnen voor het buitenland arbeiden. Dat is de weg, dat is het middel om armoede te lenigen, wat gij ook schenken moogt, zelden brengt het iets goeds voort, doch arbeid te geven aan hen die arbeiden willen en kunnende vaderlaudsche nijverheid aan te moedigen en den man die daaraan zijn gchcele leven en al zijne krachten heeft gewijd te ondersteunen, daaruit kan niets anders dan goeds geboren worden. Wij willen ons vleijen dat deze weinige, in het belang onzer vaderlaudsche nijverheid ter neder geschreven woor den, onze landgenooten zullen aanmoedigen een bezoek aan de koninklijke rijtuig-fabriek van den lieer G. Soeders te Maarssen te brengenen zich met eigen oogen te over tuigen dat wij cu van den fabriekaut, tm van de fabriek, èn van het werk, waarheid en niets dan waarheid hebben gezegd. P. v. V 3ngqonönt Ötuhhen. Wij zijn verzocht het volgeude artikel uit het Handels blad over te nemen Vaderlandsclie UTiJverlieid. Wij schrijven gaarne over onze vaderlandsche nijverheid vooral als wij er iets goeds van te vermelden hebben, zoo als thans het geval is. Dezer dagen bragten wij een bezoek aan de koninklijke rijtuigen-fabriek van den lieer G. Soeders, te Maarssen, en hadden daarbij het genoegen ons te overtuigen dat deze welingerigte fabriek steeds vooruitgaande is en, wat hare voortbrengselen aangaat zich met dc beste buitenlandsche fabrieken kan meten. De meerendeels doelmatig ingerigte werkplaatsen getuigden van de kunde en het goed overleg van den fabriekant en beloofden de vervaardiging van goed werk tegen billijke prijzen. Wij waren in de gelegenheid ons van beiden te verzekerende rijtuigen die ons vertoond werdengetuigden niet alleen van den goeden smaak van den fabriekant, maar de arbeid zelf, het hout, het ijzer, het schilderwerk lietna een naauwkeurig onderzoek niets te wenschen over. Het fabrukue:cn met hart en ziel tee- Veere, den 6 December 1854. Het strekt ons tot blijdschap Jangs dezen weg dankbare kennisgeving te doen van eene ontvangene gift, van 10 ons door een Ingezeten dezer Gemeente geschonken; en hartelijk wenschen wij dat veler harten door dit voorbeeld tot milddadigheid ten behoeve onzer talr'ykc Armen mogen worden opgewekt. De Commissie ter voorziening in de buitengewone behoeften der Armen te Veere, J. A. VAN KAKUM, President. M. J. VAN DEN HEUVEL, Secretaris. 2lï>urrtentirn. Bevallen van een' Zoon B. J. ZONNEVIJLLE LE NOBEL. Dreischorden 3 December 1854. Bevallen van een' dooden Zoon H. A. GEUZE, geliefde Echtgenoot van E. M. VAN HEES. Middelburg, den 6 December 1854. Door Gods ontfermende goedheid beviel heden zeer voorspoedig van een' welgeschapen Zoon ELIZABETH DE WOLFEEchtgenoot van Middelburg, Pu. LOOIS, den 6 December 1854.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 3