MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- liC. Donderdag 1854. 7 December. CiinncnUmöstljc ^tjiringrit. Dexe courant verschijnt des Diugsdags, Donderdags en Zaturdags. Binueu deze gemeente en Vlis- singeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. l)e abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,4-0. De inzending van Adverteutien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Adverteutien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- inakingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel wordeu betaald. De betaling geschiedt kontant. middelburg, O December. Wij vernemen dat de gemeente Westkapelle het von nis ten lasie van den staat., waarvan wij vroeger melding maakten betreffende den ouden kerktoren gisteren op de wijze regtens heeft ten uitvoer gelegd. De toren is door den staat ontruimd en de sleutel aan het gemeente-best uur overhandigd. Daarna zijn evenwel in het belang der scheep vaart. de noodigc maatregelen genomen om voorloopig in de dienst van het kustlicht te voorzien. Hij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter inzage: opgave betrekkelijk den handel en scheepvaart van Groot-Brittanje en Ierland, over de maanden de negen maanden eiudigcude 10 october 18 54. Den 28 november is te llulst de tweede reeks van voorlezingen over den wetenschappelijken landbouw begon nen. Nadat de heer dr. E. Vogelvanger, namens de door Z. M. den koning benoemde commissie, dezelve had geo pend cu gewezen op het nut dat door de landbouwers in deze omstreken reeds uit de voorlezingen van het vorige jaar was getrokkenheeft de heer Modderman aan welken ler vervanging van den heer van Geuns thans elders werk zaam hot houden der voorlezingen gedurende dezen winter aldaar is opgedragen na kortelijk het behandelde iu den vork-en winter te hebben herinnerdgesproken over de ver schillende soorten van gronden en de wijze om dezelve 1c verbeteren en tot bebouwing geschikt te maken. Het is te wcnschen dat deze voorlezingen, voor de landbou wers van veel praktisch nut, steeds getrouwelijk door de- zebe zulien worden bijgewoond, ten einde die vruchten te kunnen voortbrengen welke door Z. M. den koning hier van worden verwacht. Ofschoon het aangebragtc vlas den 2 dezer op de markt te llonteuisse vlug opruimde, bleven de prijzen ge noegzaam oir. cranderd. Er was ook veel handel in lijnzaad, waarvoor van 14 tot f 16,50 per zak of 10G kop be steed werd. Dcii 18 dezer zal er te 's Gravenhage weder examen gehouden worden van sollicitanten voor de dienst der tele graaf in ons land, ten einde deze ais telegrafist-leerlingen iu het volgende jaar in dienst te nemen en verder tot amb tenaren voor de telegrafie op te leiden. Uit onderscheidene oorden des lands hebben zich personen aangemeld. De Ncue Pr. Zeitung, een blad dat het tegenwoordige nedcrlnndsche ministerie niet bijzonder genegen iszegt in haar no. van 1 dezer, over de laatstelijk gevoerde beraadsla gingen in onze tweede kamer sprekende, het volgende Het. ministerie heeft aanvallen te verduren, gelijk in oogcublik- ken als deze van geene tribune iu Europa gehoord worden." Ch>k den 2 dezer is de oproeping ter vergadering van de provinciale staten van Nooidbrabant ecne vergecfsche poging geweest; ten 91 ure bleek bet. dat slechts 31 leden tor vergadering aanwezig waren, zoo dat de zitting geen voortgang koude hebben. Dc voorzitter heeft in ceuige kernachtige bewoordingen dit gedrag zoo veel in hem was gewraakt cn met de opmerkingdat de vergadering een maal besloten had dat de zaak van het reglement voor het. waterschaps-besluur van dc uitwatering van Grave naar den Amcr nog in deze zitting zou beslist wordende eerstkomende vergadering bepaald op dingsdag den 12 dezer maand, des middags ten 12 ure, onder voorbehoud dat, wanneer opkomende omstandigheden het mogt.cn vorderen een anderen dag te bepalen daarvan aan elk der leden schriftelijk kennis zal gegeven worden. Benoemingen eu Besluiten. Hij koninklijk besluit van 11 november jl.no. 84 I zij i de bepalingen betreffende afwezigheid, in liet neder- landsch burgerlijk wetboek voorkomende, voor de West- iudische bezittingen van het rijk van toepassing verklaard, behoudens eenige wijzigingen die door den bijzonderen toe stand dezer koloniën gevorderd worden, alsmede behoudens eenige verbeteringen van taal of stijl eu van tastbare mis stellingen of onjuiste uitdrukkingen, waardoor het genoemde wetboek is ontsierd. Z. M. heeftbij besluit van 21 november 11., no. 96, bepaalddat er van af 1 januarij 1855 zullen zijn één scherpregt.er en twee adsisteut-scherpregters voor de crimi nele justitie iu het geheele koningrijk; terwijl de overige titularissen op wachtgeld zijn gesteld. Verschillende Berigten. Dc nieuwe verkoop van gronden van den Haarlemmer- meerpolder den 29 nov. gehouden, bedroeg 1269 bunders 35 roeden; de opbrengst was ƒ582,600, dus ƒ459 per bun der. Op 30 nov. beliep by de nederlandsche bank het bedrag aan omloopende bankbiljetten ƒ91,948,225; aan sal do's van rekeningen-courant 25,110,922,01$ aan munten munt-matenaal 103,235,593,49$. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 4 December 1854. In deze zitting zijn ingekomen: 1. een voorstel van de hecrcn van Nispen van Sevenaer, Storm van 's Gravesande en van Akerlaken lox afschaffing van den accijns op het gemaal der roggemet daarbij behoorende memorie van toelichting2. het verslag van de algemeene rekenkamer nopens het resultaat barer werkzaamheden over 1853 welk stuk is gesteld in handen eener commissie van vijf leden om daaromtrent rapport uit te brengen. De beraadslagingen over hoofdstuk Y der staatsbegroo- ting voor 1S55 (departement van binucnlandsche zaken) zijn in deze zitting voortgezet. De 5de afdeeling verdere uitgaven betrekkelijk het binnenlaudsche bestuur" leverde geene discussie opde daartoe behoorende artikelen 57 tot en niet 63 werden achtereenvolgens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Over de 6de afdeeling waterstaat en publieke werken" in het algemeen voerden het woord de heeren Dommer van Poldersveldt, van Hosse, Engelen, Delprat, Hoffman, van Goltsteinvan Nispen van Sevenaer en de minister van binnenlaudsche zaken. De iu deze afdeeling voorkomende artikelen 65, 66, 67, 68, 69, 71, 72, 73, 74. 75, 76, 78 en 79 werden achtervolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aanleiding tot beraadslaging gaven art. 61-, "traktementen van de inspec teurs hoofd-ingenicursingenieursadspirant-ingeuieurs en surnumerairen 96,500; artikel 70, verbeteriiig der rivieren en oii'crhoud en herstelling van de riviervverken f 6S2.474;" artikel 77, onderhoud, herstelling en vcr- j betering van veren en schipbruggen en daarbij behoorende voorwerpen 27,260 waaraan deelnamen de heeren van Akerlakenvan Lijndenvan HosseDullertde Kempe- naerSloet tot OldhuisStorm van 's Gravesandevan Nispen van Sevenaer, Donker, Schimmelpenninck van der Oijevan Eekvan Lennep en de minister van binnen laudsche zakenook deze artikelen werden zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Op artikel 80, luidende //subsidien aan besturen, maat schappijen en instellingen, als bijdragen tot de bekostiging van werken f 283,935,32stelde de heer van Hosse eene wijziging voor, strekkende om dit artikel in 41 artikelen te splitse i, gelijk die op den toelichtenden staat bij het hoofdstuk voorkomen. Na dat over dit voorstel door de heeren Elout van Soeterwoude, van Goltstein, van Rap- pard, van Eek, van Nispen van Sevenaer en den minister van binnenlaudsche zaken eenige beschouwingen waren voorgedragenis die wijziging in stemming gebragt en met 45 tegen IS stemmen verworpen. Met de beraadslaging over hoofdstuk Y der sfaatsbe- grooting zou den volgenden dag worden voortgegaan. De heeren van Hoëvell, Jcspers, van Bosse, Westerhoif en Thorbecke hebben hunne memorie van beantwoording ingezonden op hun voorstel tot afschaffing van de belasting op den turf en de steenkolen, waarbij gevoegd is eenee kleine nota van wijzigingen. De commissie van rapporteurs heeft eene verdere behan deling van dit voorstel in de afdeelingen onnoodig geacht. Gemeenteraad van Hiddelburg. Zitting van den 5 December 1854. Yoorzitter jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke. Afwezig de heer mr. Yerbrugge. De notulen der vorige zitting goedgekeurd zijnde, worden voor kennisgave aangenomen: 1, de volgende ingekomene stukken berigt van den heer mr. Verbmgge dal. hij nog door on gesteldheid is verhinderd de zitting bij te wonen twee missives van gedeputeerde stalen van Zeeland hou dende goedkeuring der raadsbesluiten omtrent de niagtigiug aan het bestuur der geneeskundige school tot aanschaffing van een kunst-cadavcren betrekkelijk de regeling der jaarwedden van do docenten aan het gymnasium 2. het. berigt van den afloop der verpachting vair tfen fans: der tolboomen op den rijweg van Middelburg naarVlissin- gen aangenomen door P. de Cloedt voor 2610zijnde ƒ44 minder dan in het vorige jaar, eu van de verkooping van opgaande boomenbegroot op 2021, opgebragt heb bende 1997,65. Is ingekomen een rekwest van A. ,T. de Wilde, boek drukker alhierverzoekende van heden af in de door hem uitgegeven wordende Provinciale zeeuwsche courant gratis op te nemen alle verordeningen en afkondigingen van wege de gemeente gedaan wordendewaarvan de kosten niet op derden kunnen worden verhaald, waartegen hij dan ook verzoekt begunstigd te worden met de adverteutien van aanbestedingen en andere, welke kunnen in rekening wordeu gebragt, eindelijk onder aanbod van met 1 januarij 1855 de naam zijner courant te doen zijn //Provinciale zeeuw sche eu nieuwe middelburgsehc courant." De voorzitter herinnert dat in ecne vorige besloten raads vergadering besloten is om de aankondigingen enz. van de gemeente niet meer in een dagblad te doen plaatsen ten gevolge waarvan burgemeester eu wethouders zijn uitgenoodigd eene wijziging voor te dragen in art. 5 der verordening op de afkondigingen en in ecu der artikelen van het reglement van orde. Dc heer mr. Sifflé het woord gevraagd hebbende, frac'it te betoogen dat bij het vallen van dat besluit nog geene sprake kon zijn van ecu adres door een courantier, aan gezien de zaak niet bekend was cn eerst na het verzenden der citatie-biljetten van de tegenwoordige zitting ter ken- nisse van den adressant zou kunnen gekomen zijnzoo dat zijns inziens bij de bereidverklaring van een courar.tier thans behoort te worden beslist of de raad ook nu zal volharden bij het in besloten zitting genomen besluit. De heer Rekker wederlegt die beweringen. Terwijl hij het gevoelen van mr. Siffié bestrijdt, merkt hij aan hoe dn adressant niet wel ook uitliet citatie-biljet dezer vergadering- zou hebben kunnen opmaken wat in de bedoelde besloten zitting is behandeld. Hij wenscht het rekwest buiten be raadslaging te houden. De heer mr. Yis deelt het gevoelen van den lieer Rekker niet. Het besluit in dc besloten zitting met zeer geringe meerderheid van stemmen genomen zijnde, kan bij veranderde omstandigheden gevoegelijk hierop worden teruggekomen.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1