MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 145. Dingsdag 1854. 5 December. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,-1-0. De inzending van Advertcntien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbckend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. liij deze courant behoort een bijvoegsel. 2lan!i0ttïn<jittgfit VAN HET RIJKSBESTUDR.PROVIXCIAIE Ë3i GEMEEMEBESTLREN. Departement van Financien. VËRPACHTI1G VAX TOLLGM. Op onderstaande dagen des voormiddags ten 10 ure zal, onder nadere goedkeuring, door den Ontvanger dcr llegis- tratie, belast met Domein-beheer te Middelburg en Tholen, en door den Ontvanger der Domeinen te Sas van Gent, al of niet in liet bijzijn van den Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland, respectivelijk worden overgegaan lot de openbare Verpachting bij opbod en afslag van de Tollen op 's Rijks Groote Wegen ouder ieders ressort, te weten Door den Ontvanger te Middelburg: op Woensdag den 27 December 185iin het Nederlandsch Logement in de Abdij te Middelburgten overstaan van den Notaris D. J. VAN DER HORST SERLÉ; Door den Ontvauger te Tholen: op Donderdag den 28 December 185 4, in het Logement Zeelands Welvaren te Tholen ten overstaan van den Notaris W. J. VAN VOORST CATSIIOEK; Door den Ontvanger te Sas van Gent: op Zaturdag den 30 December 1854, in de Herberg De Eenhoorn te Oostburg, ten overstaan van den Notaris I. C. O. HENTEYN. De Verpachting zal geschieden zonder de 6i Opcenten en voor den tijd van één Jaar, in te gaan den 1 April 1855. De algemeeue en bijzondere Voorwaarden van Verpach ting, beuevens het Koninklijk Besluit van den 29 October 1833, Staatsblad no. 59, liggen ter lezing ten Raadhuize der Gemeenten MiddelburgZierikzee TholenSas van Gent, Sluis, Oost burg, Aardenburg, Breskens, Eedc, Nieuw- en St. Joosland, PoortvlietScberpenisse en Schoondijke alsmede ten Kantore van den Directeurvan de Ontvangers en van de Notarissen voornoemd en verder op de gebrui kelijke plaatsen. Dc Directeur dcr Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland, VAN TEYL1NGEN. Schouwing A'Ioedplanken. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend 1. Dat de Schouwing der Vloedplankcnbij gelegenheid van hoogc vloeden voor de Huizen aan de Kaden te plaat sen dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den dertien den December, aan te vangen des morgens ten negen ure van de zijde van de Nieuwe Havenen zoo noodig de vol gende dagen op hetzelfde uur voort te zetten; 2. Dat de voormelde Huizen en Gebouwen, overeenkom stig dc bepalingcu van het Reglement van Policie, zullen moeten voorzien zijn van behoorlijke afstoppingen, die wan neer zij door de Commissie ontoereikend worden bevonden, ten haren genoegc zullen moeten worden ingerigt, bij ge breke waarvan zulks van Stadswege ten koste dcrnalatigen zal geschieden; 3. Dat de vcreischt wordende afstoppingenwat de Deu ren Keldermonden en Keldergaten betreft, zullen moeten zijn zamengcstcld van 28 streeps hout, tusschcn stevige klampen ingesloten en waar zulks noodig is met haken aan den muur vcrcenigdterwijl de liggende vallen met eenen ketting of een stevig touw aan de binnenzijde zullen moe ten zijn vastgemaakt. De burgemeester en Wethouders noodigen de belangheb benden uit dc door het Bestuur voor gemelde Schouwing benoemde Commissie als zoodanig te erkennen en zich over eenkomstig dc door dezelze te doene aanwijzingen te ge- gedragen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 2 December 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE, De Secretaris, M. F. LANTSHEER. ötnncnlanïrscljc fcijömgm. NSitldell)Hr{f, 4 llecemher. Van de werf der commercie-compagnie alhier is heden namiddag ten uur met het beste gevolg te water gelaten de bark Noordster, gebouwd door den scheepsbouwmeester G. Knolvoor rekening eeucr reederijwaarvan boekhou ders zijn de heeren van den Broecke Lutcyn Schouten en gevoerd zullende worden door den heer Is, Lutcyn. De op den 27 nov. alhier plaats gehad hebbende col lecte van wege den kerkeraad der evangnlisch luthersche gemeente, heeft de som van349,32^ opgebragt. Z. M. de koning van Hanover heeft den heer Wei- mar ten Cate te Amsterdam benoemd tot ridder dcr konink lijke Guelphen-orde, als bewijs van 's konings bijzondere tevredenheid over den door dran heer betoonden ijver in zijne bemoeijiugen met betrekking tot dc oprigting der Ara- sterdam-Harburg stoomboot-maatschappij. Door de aansluiting cler russischc aan de prussische telegraaflijnen is het telegraafkantoor te Petersburg met de nederlandsche kantoren in verbinding gesteld. Yoorloopig worden echter alleen regeringsberigten langs dien weg over- gebragt, tegen later mecle te deelen en te verrekenen prijzen. Woensdag 11. zijn te Vlaardingen de beide laatste schepen van de haringvisscherij gearriveerd. De vangst was over het algemeen gunstig. Men is aldaar thans ijverig bezig met het in gereedheid brengen der schepen ter beug- visscherij, een waarvan reeds vertrokken is. Men schrijft uit Rome aan de Tijd dat den 16 novem ber aldaar gearriveerd waren de aartsbisschop van Utrecht en de bisschop van Adras in partibus infidelium. Op last van den paus waren op het vatikaan appartementen voor deze heeren in gereedheid gebragt en alles ter hunner be schikking gesteld wat hun verblijf in die stad kan veraan genamen en vergemakkelijken. Het bestuur der parijsche wereldtentoonstelling had vroeger bepaald dat de daarvoor buiten 's lands werkzame commissien voor den 30 november opgaven moesten doen van de kunstenaars welke uit hun land voorwerpen voor de tentoonstelling van sclioone kunsten wilden inzenden. Deze termijn is thans, gelijk uit eene mededeeling in den franscheu Moniteur blijkt, tot den 20 december eerstko mende verlengd. Naar men verneemt zijn de vier heeren, waarop door den heer Storm van 's Gravesande in de zitting van 11. woens dag gedoeld is, welke, ten gevolge van het incident in de zitting van zaturdag te voren voorgevallen, de beide partijen hebben ter zijde gestaan: voor den heer van Zuylcn van Nyevelt de heeren vice-admiraal Lucas en Storm van 's Gravesandelid der tweede kameren voor den gene raal Forstner van Dambcnoy de heeren generaal Storm de Grave en kolonel Rigaut. Het Kerkelijk weekblad deelt mede dat de algemeene synodale commissie dcr nederduitsche hervormde kerk zich den 25 november naar een der vertrekken van de Kloos terkerk te 's Hage begeven heeft, om in bczigtiging te ne men de autographa der statenvertaling des bijbels en de handelingen der synode, te Dordrecht gehouden in de jaren 1618 en 1619. En toen zij mogt ontdekken voegt dit blad er bij dat aldaar in eene kist de eerste druk proeven der staten-overzetting met de geschrevene corrigenda, in folio, met hoornen banden, volledig voorhandenwaren, en in eene andere de afschriften der handelingen van de genoemde synode, insgelijks in folio met gelijke banden, en zij bij onderzoek alles rein geconserveerd zag en deug delijk beveiligd voor schade en daarboven goed leesbaar, was zij met dankbare vreugde vervuld over het bezit van dien schat, door de zorg der vaderen in bange dagen ver zameld en zijnde als eene kostbare nalatenschap door Gods gunst voor ons bewaard en beveiligd." Men verneemt dat door tweeëntwintig predikanten der hervormde kerkallen leden van het gezelschap Ernst, en Vrededezer dagen een adres aan de synodale commissie is ingediend om op te komenniet tegen de in de jougste kerkelijke procedures gedane uitspraken als zoodanig, maar tegen het daarbij ten grondslag gelegde beginsel. Reeds door zeven andere predikanten uit onderscheidene streken des lands werd dit voorbeeld gevolgd. Dit adres komt voor in het den 1 dezer uitgegeven nommer van liet tijd schrift: Ernst en Vrede, en wordt ook met eenige op deze zaak betrekkelijke stukken van dr. N. Beets en dr. J. J. Doc- des afzonderlijk uitgegeven. Den 1 dezer-is «te -Cftrecht in -de -korte menwstraf^ terwijl men bezig was met het uitgraven van een deel der straat om er de overdekte goten te leggeneenen groot en aarden pot van omstreeks 12 duimen diameter gevonden, die ten boorde toe met spaansche matten gevuld was. Dc aannemer heeft dien pot dadelijk in bezit genomen. De vinder schijnt echter niet tevreden met het deel hem toe gedacht daar de pot uit dc openbare straat is opgegraven zal dc zaak misschien ook wel uit anderen hoofde tot eenige moeijelijkhedcn aanleiding geven. Dc 's Graveuhaagsche afdeeling van het Metalen Kruis in aanmerking nemende de vele behoeftigen die met liet, Metalen Kruis begiftigd zijnheeft bij de duurte der levens behoeften aan velen hunner gratificatiën doen geworden hoewel de middelen niet toestaan om dit anders dan voor eenmaal te doenzoo verdient, die ondersteuning toch allezins op prijs te worden gesteld. Dc eerwaarde pater Bernardus (wcreldschc naam Jan van dcr Voort) provinciaal-gardiaan van de orde der Kapu cijnen in Belgie, Nederland en van het klooster van Hazc- broek, is den 25 november overleden te Velp, in Noord- brabant, in den ouderdom van 39 jaren. Sedert 11 jaren vervulde dc eerwaarde pater Bernardusdie te Udcnook in Noordbrabant, geboren was, de functie van provincial, waartoe zijne groote kundigheden, zijn bijzonder doorzigt en goedaardigheid hem uitnemend geschikt maakten. Zijn dood is een groot verlies voor de orde der Kapucijnen. Men verneemt dat aan den heer F. Bühmc te Dord recht de eer is te beurt gevallen van met eene groote meer derheid dcr verschillende licdertafels benoemd te zijn tot directeur van het feest, door het Nederlandsch nationaal zangers-verbond in het jaar 1855 te Utrecht te geven, en zulks in plaats van den heer van Bree, van Haarlem, die voor deze betrekking wegens ziekelijke omstandigheden heeft moeten bedanken. Dit feest zal alsnu gedirigeerd worden door den heer Cray vanger van Utrecht en den genoemden heer Böhme. Benoemingen en Besluiten. Bij koninklijk besluit van den 29 november is ondermeer anderen, benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Horst de heer S. Lokc, thans surnumerair der registra tie en domeinen. Bij Zr. Ms. besluit van den 4 november is aan den offi-

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1