MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 144. 1864. Zaturdag 2 December. 3anhoitötgmgfn VAN I1ET RUKSBESTCIJR,PROVINCIALE E.\ GEMEE.MEBESTLREA. tfinnenlanösrijc Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- tingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- wakingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Gemeenterüad. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Pingsdag cleu 5 December 185-1des namiddags ten één ureecne openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middülbukgden 1 December 1S54. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GR1JPSKERKJE. De Burgemeester cn Wethouders van Veere brengen ter kennis van de belanghebbenden dat, in gevolge vroegere aankondiging, bij do op beden plaats gebad hebbende uit- lo:ing van achterstallige loopende Schulden dezer Gemeente zijn getrokken de navolgende nommers: 70, 434, 530, G53, 701, 845, 859. 001, 1117, 1197- 1279, 1403, 1506, 1006, 1757, 1889, 2000 A.13.C.D.E. 2031, 2036 A.B.C.P.E., 2141, 2165, 2473. 2790, 2847, 2950, 2980, 3011, 3525, 3G85 en 3087, waarvan het be drag, ter somma van 10 op ieder nommer, tegcu intrek king der daarvoor afgegeven bons, ten Stadhuize kan worden ontvangen. Veereden 28 November 1851. De Burgemeester en Wethouders voornoemd* DE STOPPELAAR. De Secretaris J. P. VAN DEN HEUVEL. Middelburg1 December. Tot bestrijding van bet gerucht, gisteren alhier verspreid, kunnen wij met zekerheid medcdeelen dat van geene ver andering in het ministerie sprake is. Sedert een paar dagen is te Vlissingen aan het bureau van het Nederlandsch-vlissingsche loodswezen een bord ge steld waarop de stand van den barometer tot gemak van koophandel en zeevaart driemaal daags wordt aangeduid, te weten: des morgens ten 9, des middags ten 12 en des namiddags ten 3 ure. De waarneming wordt gedaan in een der arsenalen van de marine te dier plaats. De stoomboot de Scheldeeergisteren te Neuzen op den Wcslerbem vastgeraakt, is gisteren weder in de haven van Vlissiugeu teruggekeerd. Dc uitslag der verkiezingen voor de kamer van koop handel en fabrijken te Goes is als volgt: stembus Goes, getal kiezers 02biljetten in de bus Gde heer M. J. Ha- rinck wordt met algemeene stemmen herbenoemd stembus Kattendijke c. a., getal kiezers 20biljetten in de bus 10, de heer J. C. Kakebeekc 8P. den Boer en J. G. van den Bilt ieder 1 stem zijnde alzoo de heer Kakebeeke herbe noemd stembus 's IIcer-Arcndskerke c. a., getal kiezers onbekendbiljetten in de bus 3 J. S. Bedet 2dr. C. A. van Reuterghem 1 stem, alzoo de heer J. S. Bedct herbeuoemd- De stemming was den 29 en de opening den 30 november. Uit Groede wordt ons als eene bijzonderheid gemeld dat aldaar op den 27 november, door behulp van den heerL. II. Lcunis, practiscreud heel-en verloskundige, eene vrouw gelukkig is bevallen van drie volwassene kinderen, welke allen leven en toen nog welvarend waren zijnde deze vrouw vroeger meermalen van twee kinderen verlost geworden. Thans ruim zeven jaren gehuwd, heeft de zelfde vrouw in dien tijd elf volwassen kinderen ter wereld gebragt, waar van er binnen de laatste veertien maanden vijf zijn geboren. De handel in vlas was in de afgeloopene week en op de markt van den 25 nov. te Hontcnisse toenemend. De prijzen bleven onveranderd, doch de markt ruimde slechts langzaam op doordien sommige houders te hoog gestemd waren. In de vergadering van stèmgeregtigde deelhebbers der nederlandsche handel-maatschappijwelke woensdag teu 1 ure in het lokaal Zeemanshoop te Amsterdam gehouden is, werd het voorstel der directie, tot wijzigiug van. het zesde der artikelen van overeenkomst, met eene meerderheid van 111 der 112 uitgebragte stemmen aangenomen. De zittingen der synodale commissie, welke drie we ken vergaderd is geweest, zijn eergisteren gesloten. De commissie zal zonder bijzondere omstandigheden eerst in mei weder bijeenkomen. Sedert eenige dagen bevindt zich Z. Exc. de luitenant- generaal de laSarraz, oud-minister van buitenlandsche zaken, te 's Hage in een zorgwekkenden toestand. Dingsdag 11. werd de verjaardag van Utrechts ver lossing van de lïansche onderdrukking gevierd door het ontrollen van de nationale vlag van de publieke gebouwen en van vele particuliere huizenalsmede door het spelen van het klokkenspel. Zondag jl. is deze gebeurtenis gods dienstig en dankbaar herdacht door een dank- en bid-uur in de kerken. L'eeho universel zegt dat de heer van Hall, door in de kamer te verklaren dat de amerikaansche kapitein Gib son niet door zijne regering was benoemd tot attaché de legation, of zich door een erbarmelijke woordspeling tracht te redden, of door den gezant te Parijs al zeer slecht be diend wordt. L'eeho houdt vol dat Gibson tot attaché is benoemd door den amerikaanschen gezant te Parijs, die daartoe was bevoegden dat hij hier te lande reisde met een paspoort waarin hij als zoodanig wordt gequaliticeerd Het examen der onderofficieren om tot 2den luitenant bevorderd te worden is den 27 nov. te Breda geëindigd, en naar men van eene geloofwaardige zijde verzekert hebben drie vierde van de 22 aspiranten aan de vereischteu vol daan, zoo dat men vóór of uiterlijk op den 6 der volgende maand hunne aanstelling te gemoet ziet. De commissie is thans ontbonden en zouden de luitenant- generaal als voorzitter en twee leden van het wapen der kavallerie zich den volgenden dag naar 's Hage begeven» om aldaar het praktische gedeelte van het examen der onder officieren van dat wapen, waartoe te Breda geene gelegen heid bestaat, te onderzoeken. Naar wij vernemen zal het kabinet van wijlen den heer van der lloop te Amsterdam in het begin des vol genden jaars voor het publiek worden opengesteld. Het ge tal schilderijen bedraagt ruim 200, voor het meerendeel van zeer hooge waarde, zoo als van Ruysdaelvan der Velde» Both enz. De heeren A. C. Kruseman te Haarlem. H. V. van Gogh te RotterdamJ. II. Gebhard en E. Muller te Amster dam en R. J. Schierbeek te Groningenhebben zichzoo wel in hunne betrekking van bestuurders der vereeniging tot de bevordering van de belangen des boekhandels, als in het belang van zich zeiven en van den nederlandscheu boek handel, tot de tweede kamer der staten-gencraal gewend» ten einde hare aandacht te bepalen ap de bemoeijingen der post-directcuren met alles wat tot de uitocfeuing van den boekhandel in betrekking staat. Zij mccnen dat de uit oefening van den boekhandel door post-directeuren in st rijd is met de billijkheid, het staatsbelang en de wet. A Is eene bijzonderheid wordt in dat adres medegedeeld dat men zich bij het postkantoor te Utrecht kan abonneren op 133 dag bladen of periodieke werken. Zij verzoeken dat bij de op handen zijnde herziening der postwet, die nog vóór het einde van dit jaar eene herziening moet ondergaan, hunne bezwaren zullen worden opgeheven. Kerliiiieuw s. Nadat de beroepen leeraar van Koudekerke aldaar op eene indrukmakende wijze 11. zondag des voorrniddags door den consulent ds. C. A. Kam, predikant te Oost- en VVestsouburg, met eene leerrede over Ilebr. 13:17, met oplegging der handen ook van de heeren P. J. Zijnen en L. H. P. Creutzberg, predikanten te Vlissingen en te Oosterland was bevestigd, hield ds. L. Schouten Hz. des namiddags zijne intreerede naar aanleiding van I Cor. 123a. Op den 29 november is door het klassikaal bestuur van Middelburg, na gehouden examen, als godsdienst-onderwijzer bij de nederduitsche hervormde gemeente toegelaten Jacobus Jeyskoot, alhier woonachtig. Marine. Uit Nieuwcdiep wordt ons van 27 november gemeld Zr. Ms. fregat P rins H e n d r i k onlaugs uit de Oost- Indien alhier terug gekeerdis door eene commissie onder zocht en zal ten gevolge het deswege gunstig uitgebragte rapport niet buiten dienst behoeven gesteld tc worden; het état-major zal den 15 der volgende maand in non-activi teit treden. //Nog in dit jaar zou het nieuw gebouwde fregat met hulp-stoomvennogen de Montrado van Amsterdam naar hier worden vervoerd, om terstond in gereedheid te worden gebragt voor deszelfs bestemming naar Oost-Iudie." Volgens een particulier herigt van Elsencur van 20 november, lag Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, kom mandant J. Spanjaardaldaar, het afkomen van schepen ter sleping te gemoet ziendemen was er nog zeer velen te wachten, zoo dat de terugkomst van dien bodem nog onzeker was. De schepelingen klaagden zeer over de aldaar heerscheade nijpende koude; ook daar was eene massa sneeuw gevallen. Te Hellevoet sluis is den 27 november Zr. Ms. stoom schip Siudoro in het drooge dok gehaald. Naar men ver neemt zal gezegde bodem niet buiten dienst gesteld worden f doch zal waarschijnlijk spoedig naar Oost-Indic vertrekken. Volgens een berigt'uit Smirna van den 8 november zou Zr. Ms. schoener Macasser, kommaudant de luite nant ter zee 1ste klasse de Koekden 10 november van daar naar Malta zeilenom naar liet vaderland terug tc keer en. Oost-Iiidisclie Iiolonien. De Javasche courant deelt eene dagorde mede van den gouverneur-generaalvan 9 octoberl854, waarin 'skonings tevredenheid wordt kenbaar gemaakt over de verovering van Sankawang en Koelor en over de behaalde overwinning te Montrado, op den 2 julij 11..door de land- en zecmagt. Ten blijke van die tevredenheid zijn aan de bevelhebbers van het leger en de marine twee koninklijke brieven gcrigt een aan den heer jhr. ridder de Stuersluit.-generaal en kommandant van het leger in Indieen een aan den heer van der Plaatvice-admiraalkommandant van de neder landsche zeemagt in nederlandsch Indic. Den 23 september had de onthulling plaats van het gedenktcekenhetwelk ter nagedachtenis van Z. Exc den vice-admiraal van den Bosch is geplaatst ophet nieuwe marine-etablissement te Soerabaijaen uit de bijdragen der officieren cn ambtenaren van het zeewezen en van kooplieden tot stand kwam. Men schrijft uit Tagal van den 28 september; Te Bautarkawoeng in het bergdistrict Salemvan het regentschap Brcbeszijn op den 21 dezer u-aargenomen twee ligte schokken van aardbeving, de eene 's namiddags omstreeks 1 en de andere 's nachts ten 12 ure van dien

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1