MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1854. 30 November. Ginncnlanüsiijc fcijbimjen. H iV 143. Doze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis* singeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,4-0. De inzending van Advertcntien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertcntien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbckend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij doze courant behoort een bijvoegsel. Hl id «lel burg-, 39 November. Ia ecne gisteren gehoudene vergadering van aandeel houders in het beurtveer tusschen Middelburg en Rotter dam is besloten tot het doen bouwen te Ecijenoord van een geheel nieuw ijzeren stoomjagt en machine, ter ver vanging van de stoomboot Zeelandbestemd voor die dienst. Dezer dagen heeft ook hier gecirculeerd een adres aan de tweede kamer der staten-generaalwaarin wordt aange drongen op de afschaffing van liet tonnegeidop verwer ping van het voorstel tot afschaffing van eenige opcenten bij den accijns op het gemaaldoch daarentegen op aanne ming van het voorstel van vijf leden der kamer tot afschaffing van den accijns op de brandstoffen. Met talrijke handteeke- ningen voorzien is dit verzoekschrift gisteren opgezonden. Den 22 dezer werden te Londen slechts 11 schepen naar Australië beladen, waaronder 10 nederlandsche bo dems, als: naar Sydney, Generaal de Stuers, gezagvoerder Rokkens, en Egmond en Hoorne, gezagv. Glazener; naar llobart Town, het Zeepaard, gezagv. Giltjes; naar Mel bourne, Olivier van Noord, gezagv. Guyt; naar Port-Philip, de Zwaan, gezagv. Zeylstra; Agretha, gezagv.Hellingman, en de Maas, gezagv. Verberne; naar Geelong, Aldebarau, gezagv. Mey boom; naar Adelaide, Adolf van Nassau, gezagv. Borchers, en Aicor, gezagv. van Oppen. Den 25 dezer hebben Z. K-H. prins Prederik der Neder landen en hoogstdeszelfs dochter, prinses Marialiet konink lijke tuighuis te Berlijn en de wapenkamers aldaar bezocht. Naar wij vernemen is zondag 11. te Leyden in hoogen ouderdom overleden de hoogleeraar M. Siegenbeekeen man die zich door zijne talrijke letterkundige, historische en taalkundige geschriften een duurzamen roem in Neder land heeft verworven. Naar men verneemt is door heeren studenten te Ley den dezer dagen een adres gezonden aan de tweede kamer der staten-generaal, met verzoek om ondersteuning in de zaak van het op te rigten observatorium. Op het adres van den gemeenteraad te Assenhou dende verzoek om voorziening wegens de weigering van heeren gedeputeerde staten van Drenthe om goed te keuren dat aau de begrooting van ontvangsten en uitgaven over 1851 worde toegevoegd een post van/11,90, voor kosten van verversching voor het stembureau, is door Z. M. bij besluit van den 30 october jl. verklaard dat die weigering ten onregte is geschied en de toevoeging dier uitgaaf aan de begrooting goedgekeurd. Benoemingen en Besluiten. Bij besluit van den 24- dezer is door Z, M. aan den heer J. A. Mazel, adjunct-commies bij liet ministerie van bui- tcnlandschc zakentijdelijk toegevoegd geweest aan hoogst deszelfs gezantschap te Berlijnvergunning verleend tot het aannemen en dragen der orde van den Rooden Adelaar 4de klasse hem door Z. M. den koning van Pruissen geschonken. marine. Den 2G dezer is te Nieuwediep aangekomen van Amster dam de nieuwgebouwde korvet met stoomvermogen Me dusa. Zij zal aldaar verder in orde worden gebragt. Volgens schrijven van Elscneur is Zr. Ms. stoomschip Cycloop, in den namiddag van 19 dezer, uit het Katte gat terug keereude, op de Svinebodeu aau den grond ge raakt doch met behulp van Zr. Ms. stoomschip Amster dam den volgenden dag zonder schade afgebragten was den 20 ter reedo van Elseneur liggende. fiieiiieenteraad van middelburg. Zitting van 24 November 1854 Voorzitter jlir. mr. Paspoort van Grijpskcrke. Afwezig de heeren van de Graft en mr. Verbrugge. Na voorlezing en goedkeuring der notulen deelt de voor zitter mede schriftelijke kennisgave ontvangen te hebben van de heeren mr. Verbrugge, door ongesteldheid, en van de Graft door ambtsbezigheden verhinderd deze ziting bij te wonen, en voorts dat hy den raad buitengewoon bijeen heeft geroepen tot het aanhooreii van een voorstel van burgemeester en wethouders omtrent de voorziening in de vacerende be trekking van coutroleur bij de plaatselijke belastingeneen onderwerp dat in de vorige zitting is aangehouden om daarop in de volgende te beslissen. Dit voorstel, wordt geformuleerddoor den secretaris voor gelezen en strekt om de benoeming van een controleur by de plaatselijke belastingen aan te houden tot het volgende jaar, en inmiddels den controleur van 's rijks belastingen te verzoeken zich voor het jaar 1855 met die controle te be lasten tegen eene gratificatie van G00 'sjaars en eene dergelijke van 200 toe te kennen aan 4 rijks commiesen, bela»t met de surveillance; terwijl voorts wordt kennis ge geven dat de commissie van financien zich met dit voor stel vereenigt. De voorzitter wil alsnu de beslissing hierop aanhouden tot de volgeude zitting, doch de heeren mr. Vis, mr. Silllé, dr. Damme, Rekker en êalomonson verklaren zich voor dadelijke behandeling, daar het onderwerp op de agenda staat vermeld, echter met dien verstande dat bij verwerping van het voorstel niet aanstonds zal worden overgegaan tot de benoeming van een controleur. In omvraag gebragt of aldus liet voorstel in behandeling zal worden genomen, wordt hiertoe met 11 tegen 4 stem men besloten. (Tegen de heeren van Sonsbecck, mr. Bijle- veld, Sprengcr en de voorzitter.) De heer mr. Sifïlé het woord bekomen hebbende, treedt in eene uitvoerige beschouwing van het voorstel, dat hem in de jongste bijeenkomst der commissie van financien zoo onvoorbereid werd voorgelegd, dat hij zich toen slechts heeft moeten bepalen bij eenige hem dadelijk voorgekomene be zwaren. Die bezwaren zijn bij nadere overdenking toege nomen; wel is waar zou dergelijke schikking eene geldelijke bezuiniging schijnen, maar zijns inziens geheel ten koste van het zorgvuldig beheerdaar uit den aard der zaak die hoofdambtenaar en zijne ondergeschikten de belangen der gemeente geheel moeten achter stelleu bij die van het rijk, en alzoo voor hun bijzaak is wat hoofdzaak behoort te zijn, en als zoodanig der gemeente een wezenlijk voordeel zal aanbrengen, dat tegen de jaarwedde des controleurs, zijns inziens opweegt. Ook als proeve keurt hij het voor stel af. De heer Salomonson merkt op de redactie van het voor stel aan, dat de commissie van financiën zich slechts bij meerderheid van stemmen ten gunste daarvan heeft ver klaard, terwijl het alsnu de schijn heeft als of hare leden zulks eenparig deden. De heer mr. Bijleveld verdedigt het voorstel als, volgens zijne beschouwing, eene gemakkelijke en goede voorziening in de dienst en eene belangrijke bezuiniging. Bij de be noeming van een afzonderlijken coutroleur behoort het getal plaatselijke commiesen met twee te worden vermeer derd, en daarenboven zouden, bij liet blijkbaar onvoldoende dezer proeve, na een jaar andere maatregelen kunnen ge nomen worden. De heer Sprcnger spreekt in gelijken geest, hoewel ver klarende het beginsel om deze controle steeds aan een rijks ambtenaar op te dragennog niet te zijn toegedaan. De voorzitter zegt mede dat de voorgestelde schikking 800 zou kosten per jaar, tegen 1200 jaarwedde van een controleur en 800 van twee commiesenbij aanstel ling van een afzonderlijk persoon, en alzoo ƒ1200 verschilt/ Hy zal echter het voorstel in omvraag brengen. De heeren van Deinse en Rekker betuigen alvorens nog hunne instemming met het gevoelen van mr. Sifilé, onder bijvoeging door den heer Rekker dat hij zijn gevoelen be paaldelijk grondt op het in der tijd besprokene ten aanzien der vele werkzaamhedenaan de betrekking van controleur verbondenwaarom de commissaris van policie daarmede niet meer kon worden belast en de jaarwedde op 1200 is bepaald. Het voorstel van burgemeester en wethouders in stem ming gebragt, wordt met 10 tegen 5 stemmen verworpen. (Voor: de heeren van Sonsbeeck, mr. Bijleveld, Sprenger, mr. Snouck llurgronje en de voorzitter). Tot de benoeming van een coutroleur zal in de volgende zitting worden overgegaan. De openbare zitting wordt gesloten. Gemecuteraad van Goes. Zitting van den 23 November 3 854. Afwezig de heer mr. S. Vaderdoor ongesteldheid. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gear resteerd. 1. Uit de voordragt van heeren regenten over de gods huizen, wordt overgegaan tot de benoeming vaneen regent in plaats van den heer Kakebceke. De voorzitter benoemt de heeren Smallegange en Soutendam tot stemopnemers. Uitgebragt worden op de heeren P. Vervenne 7. P. A. Hochart 2 stemmenterwijl een biljet in blanco was gela ten, zoo dat de eerstgenoemde heer benoemd is. 2. Wordt gelezen missive van heeren regenten over den algemeenen armehoudende verzoek om met het doen eener aanbeveling voor een lid van dat collegie te mogen wachten tot het armwezen geregeld zal zijn. Waarin berust wordt. 3. Wordt gelezen liet rapport en voorstel van de com missie voor het financiewezennopens de door gedeputeerde staten verlangde wijziging van het raadsbesluit tot heffing van eenen hoofdei ijken omslag. In dat rapport worden in het breede wederlegd de grieven door eenige adressanten in der tijd iegen den hoofdei ijken omslag aangevoerdonderzocht de bedenkingen door heeren gedeputeerde stalen tegen het besluit tot heffing in het mid den gebragteu voorgesteld de zelfde grondslagen te be houden, met weglating van het bepaald 1/3 deel voor eiken grondslag. Dit voorstel in behandeling gebragt zijndezegt de voor zitter bezwaar te hebben tegen het voorstel, en wel spe ciaal wat betreft het aannemen van de waarde der consuml ie als grondslag. Hij heeft mitsdien een amendement, ontwor pen waarin zijns inziens aan een bezwaar wordt te gemoct gekomen, dat sommige voorwerpen tweemalen worden ge troffen. Het door hem ontworpen besluit leest hij voor; daarin zijn de grondslagen meerder en anders omschreven dan in het door de commissie voorgedragen besluit. Op verlangen van den heer van Kerkwijk wordt de behandeling aangehouden tot de volgende vergadering 1). 4. De akte van borgtogt van den onderboekhouder in de leenbank wordt overgelegd eu goedgekeurd. 5. Van de directie over de leenbank is ontvangen het bc- rigt van het overlijden van het lid den heer L. de Eöuw Jz., welke directie zal worden uitgenoodigd tot het inzenden eener aanbeveling. 6. Het suppletoir kohier van de honden-belasting wordt vastgesteld. 7. De rekeningen van het gast- en weeshuis over 1S53 en de begrootingen voor 1855ter kennisgeving ingekomen zullen na rondzending bij de ledea worden gedepoiincerd ia het archief.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1