MIDDELBURGSCHE COUR A N T. N0, 142. Dingsdag 1854 28 November. 1.0 HET RIJKSBESTDCR,PROVI\CIALE GEIIEE.ÏÏEBESTI'RE.1 öinnenlartïrsclje v. ijöingen. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente ea Vlia- siijgen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,4-0. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; .van Huwelijks, Geboorte of Doodbekend. makiugen enz., van een tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Aauliestcdiug. De Gedcpuleerde Staten van Zeeland brengen ter kennis der balangliebbenden dat op Maan dag den 11 December 1851-, des voormiddags ten 11 ure, door den Burgemeester vau Hulst, daartoe door hen ge committeerd in bijzijn van den Ingenieur van den Water staat te Neuzenin een der lokalen van het raadhuis te Hulst, onder nadere goedkeuring, in één perceel, bij inschrijving en opbod zal worden aanbesteed Het stellen van drie Tolboomen en twee tol- of lantaarn palen met toebehoorenop de wegen van Neuzen naar Axel en van Hulst, naar Walzoordeninet delevering vau de benoodigde materialen, liet bestek en de voorwaarden liggen op de gewone plaat sen ter lezing. Drie dagen voor dc besteding zullen de noodige aanwij zingen worden gedaan, terwijl bij den Hool'd-ingenieur en bij den Ingenieur nadere inlichtingen kunnen worden ver kregen. Middelburg, den 18/21 November 1854. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN TETSVoorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. K ik na ;S B2m li i ii «y. De Gedeputeerde Staten van Zeeland doen tc weten, dat door hen is vasigesteld hetgeen volgt Dc heffing van den tol op den weg van Neuzen naar Axelbij Axel, en van dien op den weg van Hulst naar Walzoorden, te Kuitaart, volgens Zr. Ms. besluit van den 25 Augustus 1851, no. 54 (Provinciaal blad uo. 134). en de verdeeling van het tarief (Provinciaal blad no. 135) zal worden ingevoerd dadelijk na middernacht vau den 31 De cember 1S51 en derhalve met den 1 Januarij J 855. Gegeven tc Middelburg, den 18/24 November IS54. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN TETSVoorzitter. S. VAN DEll SWALME, Grifücr. Uerpsehfing van TTolJen. De Gedeputeerde Staten van Zeeland brengen ter kennis der belanghebbenden dat op Maan dag den 11 December 1854, des voormiddags ten 11 uret door den Burgemeester van Hulstdaartoe door hen gecom mitteerd iu een der lokalen van het raadhuis aldaarouder nadere goedkeuring, ten overstaan van een Notaris, zal worden overgegaan tot dc openbare verpachting bij inschrij ving eu afslag van de na te melden tollenvoor het tijd vak in te gaan den 1 January 1855 en te eindigen den 30 Juuij 185Gte weten: van den tol op den weg van Neuzen naar Axelbij Axeleu van dien op den weg van Hulst naar Walzoorden, te Kuit aart. De voorwaarden liggen ter lezing Ier provinciale griffie van Zeeland en tan raadhuizc te Axel, Houtenisse, Hulst, Neuzen en Sas van Gent, alwaar ook inzage kan worden verkregen van het tarief en het betrokkene koninklijk besluit. Middelburg, den 18/24 November 1854. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN TETS, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. Micïdeübwrg, S3 Koveraber. Door den gemeenteraad alhier is in zijne vergadering van heden niet 10 tegen 5 stemmen verworpen, een voorstel van burgemeester en wethouders, om de betrekking van con troleur over de plaatselijke belastingen tijdelijk op te dragen aan den controleur over de rijks middelenzullende in de volgende zitting tot de benoeming van dien ambtenaar worden overgegaan. Woensdag jl. ontstond er brand in een woonhuis na bij het dorp Nieuwland, op den Jlavendijk. Door de spoe dig aangebragtc hulpzoo wel door de brandspuit van de nieuwe societiet der zaagmolens als die van het naburige Nieuwland, mogt men er inslagen den brand spoedig mees ter te wordenzoo dat het gebouw zelf gespaard is ge bleven. Het huis was tegen brandschade verzekerd. Den 21 dezer vertrok van de reede van Vlissingen waar het van Antwerpen gekomen was, beladen met stuk goederen, naar Hamburg bestemd, liet t.e Groningen te huis behoorende kofschip Sjeuke.Boon, gezagvoerder Bultje. Des avonds aan den -hoek van Holland genaderd zijnde stak de felle wind meer en meer opbeide masten werden over boord gezeild de boot aan stukken geslagen en bevond zich aanstonds drie voet water iu het schip. Den ganschen nacht lag men te drijven zouucr hulp. Den volgenden ochtend naderde op vijl' mijlen afstand van het land een deensche galjas genaamd Balken, gezagvoerder P. R. Schmit, van Naskou naar Antwerpen bestemddie de vijf man schappen waaruit de geheelc equipage bestond, van den zich in ziukeudgu staat beyiylsiiden bodem afhaalde en henden 24 des namiddags voor Ylissingeii gearriveerd zijnde, behouden aan wal zette. Op den 22 dezer is door schipper Johannes de Nooi- jer van Arnemuiden, door middel van toegeworpen lijnen van den Beujard gered schipper Branciscus de Pré, met drie zijner matrozen, varende van Ostcnde, welke den vorigen dag des uamiddags ten 3 ure met dcszelfs visschcrssloep no. 17 aldaar was vastgeraakt: drie zijner matrozen waren met cone boot hunne in zee zich bevindende kameraden ter hunner hulp gaan opzoeken, met wier lot ineu tot heden nog onbekend is; het gemelde schip zal, met uitzondering der nog geborgene tuigage, verloren zijn. Den 23 dezer out dek le men te Zicrikzee dat eene schuur aan dc westzijde der stad, gevuld met hooi, teenen en maudemakerswerk iu brand stondaan de dadelijk toe gesnelde brandweer mogt het gelukken den brand spoedig meester te worden. Door dc oniniddclijkc aangreuzing van twee schuren, de eene met koren, de andere met vlas ge vuld, had de schade zeer belangrijk kunnen zijn, doch beide genoemde pcrccelen zijn/ bewaard gebleven. De oor zaak is voor alsnog oubckcndhoewel de eigenaar meent deze in kwaadwilligheid te moeten zoekenhet gebouw was, doch voor zeer lage somgeassureerd. Dezer dagen is te Hulst aangekomen de heer R. S. Tjaden Modderman, voor het loopend wintersajzoen zich belast hebbende met het geven ran openbare lessen in de landhuishoudkunde. Men vleit zich dat die voordraglcn met even veel belangstelling zullen worden bijgewoond te Hulst en te Iloutcnisse als ten voorleden jareterwijl men hoopt ook te Westdorpe ditmaal dat voorregtte mogen heb ben zelfs al wordt op nieuw een cursus te Axel geopend, alwaar auders in den vorigen winter weinige landbouwers die lessen kwamen aanhooreu. Naar men verneemt zou een gemeenteraad in het kan ton Hulst eenen buiteugewonen hoofdei ijken omslag hebben voorgedragen om in den nood der armen eenigzins te ge- moet te komen. Met belangstelling wordt de uitslag daar van gewacht, in verband met dc beginselen bij de behande ling der armenwet van regeringswege verkondigd. "Volgens eene raming van den oogst over 1854 in ver gelijking met den gemiddelden in gewone jaren, opgemaakt door de vereeniging van Volksvlijt te Amsterdam, leverde die in Zuidbcvelaud, naar eene opgaaf van den heer I. G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp, do navolgende resul taten tarwe roggehaver en boonen stonden met den gemiddelden opbrengst, de eerste met 24, de tweede met 30, de derde met 41 en de vierde met 27 ned. mudden per bunder gelijk. De gemiddelde opbrengst van gerst was 45, de opbrengst in 1854 slechts 42 mud. Van aardappelen waren dit jaar 125 en van koolzaad 9 mudden per bunder gewonnen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken en van fiuaucien van den 9/i3 november 1854, is ingetrokken de concessie die, volgens magtiging des kouings bij koninklijk besluit van den 13 april 1S52 verstrekt aan C. B. Pauwels c. s. te Sas van Geut, is verleend tot het aanleggen en exploiteren van eenen grindweg op den wes telijken dijk van het kanaal van Neuzen. Den 5 december zal van Harderwijk vertrekken om op dea G daaraanvolgende over te gaan aan boord van het schip Maria Magdaleua, gezagvoerder B. II. Popken, lig gende op stroom voor Rotterdam, bestemd naar dc Oost- Indien, een detachement sterk 110 onder-officieren en man schappenonder bevel van den majoor der artillerie R. J. Kellermau, van verlof naar Java terug koerende; mede ge leider de 2de luitenant der artillerie W. A. van Sou, bene vens de officieren van gezondheid 3de klasse II. J. Alken ejj W- J. Cramer. Op den 25 dezer heeft door den heer Boder, daartoe door den heer Thomas Wilson uitgenoodigdde plegtige overgiftc aan de regering van Haarlem plaats gehad van de door laatstgenoemden heer aan die stad ten geschenke gegeven prachtige schilderij, voorstellende Kenau Hasselaar op de wallen van Haarlem; welk stuk op de groote zaal van het stadhuis was opgehangen. Zaturdag 11. hield de koninklijke akademie van Weten schappen te Amsterdam hare gewone maaudelijksche verga dering. De secretaris geeft mededceling van een annlal ingekomen brieven, welke aaugenomen worden voor berigt. Daaronder bevonde i zich een van den minister van koloniën, mede- declcnde dat hij na dc daarin gebragte wijziging geene be denkingen meer heeft tegen het openbaar maken van het verslag van den heer Schneovoogtover dc verhandeling van dr. Ooykaas te Suriname. Omtrent ecu verzoek van de commissie voor de geologische kaart van Nederlaud, om 5 doezen grondstoffen, te Zeist opgegraven, welke zich in het bezit de« akademie bevinden, is beslolen die ter beschikking der commissie te stellen. Na eeuige discussie is met 10 tegen 1 stem besloten als begiusel aan tc nemen, dat auonyme brieven bij de akade mie inkomende eenvoudig zulleu word.n ter zijde gelegd en in het archief gedepoucerd. Een lid hield zich buiten stemming. Dc voorzitter leest het verslag der heeren van der Hoeve en Schlcgel, over de aangeboden verhandeling van den lieer Bleeker te Bataviaover de visschen van Yan Dicmensland het rapport concludeert tot dc opneming in de werken der akademie. Alzoo is besloten. De heer Lobatto brengt, ook namens den heer Slamkart, rapport uit over de iu hunne handen gestelde verhandeling, in de vorige vergadering door den heer Badon Glïijbbn voorgedragen en aan de akademie aangeboden. Na bijzpn- deren lof aan dezen arbeid toegezwaaid te hebben, conclu deren de rapporteurs tot de opneming der verhandeling iu de werken der akademie. Aldus is besloten. Daarna heeft de heer Harting, ter vervulling zijner reeds uitgestelde spreekbeurteene verhandeling voorgedragen over de bron der slikstof voor de planten, naar aanleiding

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1