MIDDELBURGSCHE COURANT. 1854. 25 November. N° 141. Zaturdag Vlis- Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of DoodbckentU makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. rianlionïucjingm m BET R1JKSBESTGÜR.PR0VI\CI.VLE EN GEMEENTEBESTCREN. Gemeenteraad. Dc Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Maandag den 27 November 1854?, des namiddags ten twee ireeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats jebben. Middelburg, den 21 November 1854. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRIJPriKERKE. Öinncnlflnöstljc vtijMngrtt. Itliddelhurg, 24 November. De leerlingen van liet gymnasium alhier hebbennaar wij vernemen, aan hunnen onderwijzer in de wiskunde, den heer dr. G. E. W. Baehr, bij zijn vertrek naar Groningen, twee keurige geschenken doen toekomen als een bewijs hunner erkentelijkheid voor het genoten onderwijs en belangstelling in de hem te beurt gevallene beuoemiug. Eergisteren avond werd alhier in een der lokaleu van het concertgebouw de gewone jaarlijksche algemeeue vergadering van de Vereeniging tot het bezoeken der armen gehouden. In die vergadering is door liet bestuur versiag uitgebragt van de werkzaamhedender vereeniging en van de uilkomsten j waartoe zij hebben geleidzoo wel met betrekking tut de kennis der armen en den omvang der armoede als tot de middelen welke kunnen Ieideii tot verbetering. Inzonder heid is de weusch naar verbetering in de wijze van spijs- uitdecling bij herhaling geuit en ampel besprokenterwijl dc veranderde inrigting der leenbank als eene aanmerkelijke verbetering hoogelijk is geroemd. Het genoemde verslag, algemeen verspreid wordendedurven wij als lezenswaardig aanbevelen. Voorts is in die vergadering door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan van zijn gehouden be heer over de geldmiddelen en de voorwerpen van bedeeling 1 die onder wel verdienden dank werd goedgekeurdwaarna nog cenigc belangrijke punten betreffende het armwezen in het algemeen en liet wijkbezoek in het bijzonder zijn be- sprokenterwijl de beraadslagingen kennelijke blijken heb ben opgeleverd van groote belangstelling in het doel der vereenigingmitsgaders van moed en lust om de taak van j w ij k bezoekerboe moeijelijk ook ouder den druk van vele! ongunstige omstandighedenweder te aanvaarden. Wij vernemen dat de vereeniging eerstdaags weder bij openbare aankondiging zich zal bereid verklaren tot het ontvangen van liefdegiften. Gisteren heeft ten raadhuize alhier de publieke ver pachting plaat: gehad van de tollen op den vlissingschen rij weg voor bet jaar 1855, en is daarvan pachter geworden P. de Clocdt alhier, voor de som van 2610 voor beide slagboomen. Men verneemt dat het gezelschap Kunst en Vriend schap, tot bevordering der schilder-, teeken- en bouw- j kunde gevestigd binnen deze gemeentezich voorstelt hare jaarlijksche tentoonstelling te houden op den 6, 7 en 8 december aanstaandein het schouwburg-lokaal. Ju ons vorig nommer stond abusiveiijk als geëxami neerd voor de provinciale commissie van geneeskundig on derzoek en toevoorzigt G. II. Soulier, moet zijn G. H. Jonker. Door 39 der voornaamste ingezetenen van liet zuidelijk cn westelijk gedeelte van het voormalig 4de district van Zeeland is dezer dagen aan de tweede kamer der statcn- generaai mede een adres ingezonden tot afschaffing van den accijns op bet geslagt of gemaalvoorloopig voor zoo veel de rogge betreft, wanneer de geheele accijns nog niet kan gemist worden. Gisteren avond is te Vlissingen door het fraaije hoorn- muziek van het 4de regement infanterie eene serenade ge- bragt aan den lieer luitenant-kolonel der artillerie Sommer- ton, bij gelegenheid zijner beuoemiug tot kommandant van het 3de regement artillerie te Nijmegen. De zaak van Kosten te Kloetiugedie gisteren voor het provinciaal geregtshof alltfer moest behandeld worden is tot den 8 december uitgestelddoor de ziekte van den procureur-generaal en de afwezigheid van een' der raads- heeren. Wij hebben vroeger het besluit van den kerkeraad te Goes vermeld nopens de diacor.ie. Het schijnt dat men in eene latere vergadering dat besluit belangrijk heeft ge wijzigd en het zóó heeft uitgelegd, dat de diaconie met 1 januarij zal zijn eene kerkelijke instelling van weldadig heid, door de gemeente gesubsidieerd. Gisteren werd te Goes voor de arrondissements-regt- bauk behandeld de zaak van liet openbaar ministerie tegen J. K., beschuldigd van het slaan en bedreigen van deu heer IC., toen hij de jagt op het veld .van den beklaagde uit oefende. De regtbank heeft hem schuldig verklaard en ver wezen in eene gevangenisstraf van drie maanden en geldboe te van 10. De tweede beestenmaiAt te Goes den 23 dezer was even als de vorige weinig bezocht. De prijzen blijven duur, zelfs nog iets hooger dan de vorige week. Voor een vet beest werd f 260 betaald. Uit Nieuwvliet wordt ons van 22dezer geschreven: De dag van gisteren was voor deze gemeente een blijde feestdag. Ons plaatselijk bestuur had zich dit jaar door een rijks- en een provinciaal subsidie en door een renteloos voor schot uit de provinciale fondsen in staat gesteld gezien onze bouwvallige school en ondcrwijzerswoning te vernieu wen. Dit weik thans voltooid zijnde, werd gisteren de nieuwe school plegtig voor hare bestemming overgegeven. Dankbare hulde werd bij die gelegeuheid gebragt aan de leden van ons gemeentebestuur eu inzonderheid aan den burgemeester, door wier zorg dit schoone gebouw werd ge sticht aan heereu gedeputeerde staten der provincie en aan Z. M. onzen geöerbiedigden koning, wier milde ondersteu ning dezen bouw had mogelijk gemaakt. Ook voor de school kinderen was het een blijde dag; door hun gezang ver vrolijkten en luisterden zij de plcgtighcid open na den afloop daarvan werden zij feestelijk onthaald. Zoo onder vindt ook deze gemeente dat het openbaar onderwijs een voorwerp is van de aanhoudende zorg der regering." n. M. de koningin van Spanje heeft den heer van Cutsem Ebeliug, vicc-consul van Belgie te Rotterdam, tot ridder der orde van ICarel III verheven. Naar men verneemt zou de koning van Pruissen on langs aan den lieer Mazel, adjunct-commies bij liet minis terie van buitenlandsche zaken, de versierselen der orde van den Rooden Adelaar 4de klasse hebben doen toekomen. Men leest in de Swabische Mercurdat het Z. M. den koning van Wurtemburg behaagd heeft den heer W. von Wiikhcrlingeheim lcgatieraad eu secretaris van H. M. de koninginte benoemen tot staatsraaden tot ridder der orde van de Kroon van "Wurtemburg jhr. W. Boreel, kamer heer vau 11. M. Z. M. heeft het verzoek om gratie van J. H. Kcmper van de hand gewezen. Reeds woensdag is dc doodstraf aan dien ongelukkige ten uitvoer gelegd. Den 18 dezer is in de residentie aangekomen en aan het hotel van den amerikaanschen gezant, den heer Bei- mout, afgestapt de atnerikaansche commodore Perry, vader van mevrouw Belmout. Het schijnt zeker dat de heer Massoni, tot dus verre zaakgelastigde vau het hof van Rome te Elorencetot inter nuntius bij het hof van 's Gravenhage of Brussel zal wor- deu benoemd. De engelsche schroefboot.Therese, gezagvoerder Allan Brucet.usschen Rotterdam en Grangemouth varende, is door het engelsche gouvernement gecharterd om provisien naar eene der oostzeehavens te brengen. Naar men verneemt is door den heer Bouquie-Lefebrc aan lieeren burgemeester eu wethouders concessie gevraagd tot het aanleggen van eene spoorwegdienst, door trekking van paarden, van 's Gravenhage naar Scheveningcn. Maandag avond werd in de maatschappij Eelix Meritis te Amsterdam de uitslag bekend gemaakt der 33ste prijs- uitschrijving op het veld der beeldende kunst, in het vorige jaar door die maatschap; ij gedaan. Voor het eerste onder werp, zijnde eene gebeurtenis uit de vaderlandsche ge schiedenis der 16de of 17de eeuw, zijn twee schilderijen ingekomen. Aan den heer II. J. Scholteu te Amsterdam is de gouden eerepenuing, ter waarde van j 300, toegewezen, voor de schilderijvoorstellende de weduwe van Oldenbar- neveld, genade voor haren zoon smeekende enz.,geteekend met de spreuk: //Les arts sont de tons les pays, leur domeiue c'est le monde." Aan den heer L. Lingeman mede te Amsterdam is als accessit aangeboden dc ver gulde dubbele zilveren medaille, voor dc schilderij, voor stellende Slatius, afgezet rcmonstrantsch prediker, op zijne vlugt aangehouden in liet dorp Roldegeteekend mot de spreuk: //Cuda Cuba Huéle Al vino que tiène." Voor liet tweede onderwerp, zijnde de uitdrukking vau een dichterlijk denkbeeld, onlleend aan eenigen Nederlandschen schrijver, zijn drie schilderijen ingekomen. Aan den heer J, Walraven, insgelijks te Amsterdam woonachtig, is de gouden ecrc- penning ter waarde van f 200 toegekend, voor de schilderij voorstellende De eerste stap, naar aanleiding van het ge dicht van II. Tollens Cz.,en geteekendZendbrief Jacobi I, vers 12. Benoeming-en en Beslaaiten. Z. M. heeft bij besluiten van den 18 en 20 dezer goed gevonden onder anderen te benoemenbij het wapen der infanteriebij het 4de regementtot kapitein van de 3de klasse deu lsten luiteuant J. E. Weegers, van het 7de regement van het wapen bij het wapen der artillerietot kapitein van de 3de klasse den lsten luitenant J. C. Vcr- i lieije van Sonsbeeckvan dien staf, hoofdopziener bij de directie der artillerie-, stapel- en constructie-magazijnen tot magazijnmeester der artillerie van de 3de klasse by de 'artillerie-, stapel- en constructie-magazijnen te Bath, don conducteur der artillerie van de 1ste klasse (adjudant- onderofficier) D. Clementzbij het 3de regement vesting artillerie tot kommandant van het korps den luitenant- kolonel T. Sommerlonvan het 2de regement vesting-artillerie te verplaatsen naar Nijmegen, den kapitein W. II. van lloogenhuyzemagazijnmeester der artillerie van de 2de klasse te Vlissingen; naar Vlissingen den kapitein £>Ub- bens, magazijnmeester der artillerie van de 3de klasse te Briellenaar Heusden deu lsten luitenant J. E. Buffart magazijnmeester der artillerie van de 3de klasse te Brcs- kens; naar Doesburg den lslen luitenant L. Vetzo, ma gazijnmeester der artillerie van de 3de klasse te Bath. Bij besluit van 20 dezer heeft Z. M. gf edrcvondeu aan C. GastCzn.op zijn verzoek, cervo' ontslag te vcr- lecncn als burgemeester der gemeente Reuesse, Noordwelle cn Serooskerke, en in zijne plaats tot burgemeester dier gemeenten te benoemen J. Hoogenbo m.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1