MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 137. Dondefdag 1854. 16 November. Ztanhottirigingm öinnmlcmtrsdje ftij dingen. Deze courant verschijnt des Diugsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- •ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekend- makiugen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Sclumwing van Voetpaden. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekenddat de Schouwing der "Voetpaden binnen deze Gemeente, door Heeren Wijkmeesters der Buitenwijken,1 zal plaats hebben op Zaturdag den 2 December aanstaande en volgende dagencn noodigen de belanghebbenden uit om zich aan de ten opzigte vau het onderhoud der Voetpa den voorgeschreven bepalingen stiptelijk te gedragen. Middelburg, den 13 November 1854. De Burgemeester cn Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE De Secretaris, M. E. LANTSHEER. middelburg-, 11 November. Ia de op gisteren alhier gehoudene vergadering van aan deelhouders in de Zeenvrsehe maatschappij van stoomvaart is besloten aan de regering eene wipsjging van de concessie voor te dragon, strekkende om dcTneust vaïi' Vlissingeu op Antwerpen to doen vervangen door eene van Middelburg op Antwerpen. Bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland in dato 11 dezer is bevestigd liet vonnis der arrondissements- regtbank te Middolburg, den 19 October 1S53 teilvoordeele der gemeente Weslkapelle en ten laste van den staat gewe zen dc advokaat Borsiits en de procureur Brieve zijn voor de eischcude gemeenteen de advokaat Ph. van den Broeeke met den procureur P. Rekker voor den staat opgetreden. De vermelding van het getal choleralijders volgens officiële opgaven in verschillende gemeenten hebben wij be reids in een paar onzer voorgaande noramers gestaaktomdat men zich op de meeste plaatsen mag verheugen in eene be langrijke verminderingop vele plaatsen reeds in het geheel verdwijnen der gevreesde ziekte. Eergisteren vond te Tlissingen eene plegtiglieid plaats die bijna de gcheele schooljeugd in die gemeente met hoop en vreugde vervulde. Sedert jaren had daar namelijk geeue prijsuitdeeling plaats gehaddit jaar echter was daartoe door de school-commissie een voorstel aan den gemeente raad gedaan en deze had daarvoor de som van f 100 toe gestaan. In gevolge het onderzoek naar kundigheden en ge drag der leerlingen van do vijf aldaar bestaande scholenI over liet tijdvak van augustus 1853 tot julij 1854, had als nu de prijsuitdeeling plaats in de luthcrsche kerkdaar toe goedgunstig afgestaan. Het was een schoon gezigt meer dan 500 kinderen met verlangende en opgeruimde blik ken verzameld te zien, en regt aangenaam was het te liooreu hoe eeiiige toepasselijke gezangen werden uitge voerd, eerst door de kinderen van de school van den lieer Puype en daarna door die van de school van den heer Maas. liet feest wesd geopend door orgelspel en na het zingen der kinderen voortgezet door eene uitgewerkte toespraak van den voorzitter der school-commissieden lieer D. Uyt- tenhooven daarna volgde de uitreiking der prijzen uit handen van den secretaris der school-commissicnden heer Win kelman; dit werd door orgelspei afgewisseld en achtervolgd door zeer gepaste dankbetuigingen, uitgesproken door de leerliugen die op elke school den eersten prijs in de hoogste klasse 'bekwamenzulks was voor de jongejufvrouwcn-school van mcj. van der Staal, M. van Alphen; voor hot jongens instituut van den lieer Stuart, E. H. de Gelder; voor de school van den heer van Noppe.iG. Peters; voor de school van den heer Puype, J. L. van Verre; voor de school van den lieer Maas, W. Naerebout; het feest eindigde met eene toespraak des voorzitters aan de present zijnde leden des raads, aan de commissie uit den lutherscheu kerkeraad en eindelijk ook aan de kinderen. Onder orgelspel en uit- deeling van fraaije prenten aan de jongere kinderen verliet een ieder voldaan het. kerkgebouw. Met leedwezen zag men niemand der geestelijkheid, ofschoon alle daartoe uitge- noodigddaar tegenwoordig, uitgenomen den verdienstelij ken lutherschen predikant, d ie ook lid der school-commissie is. Wij vernemen dat door de bierbrouwers te Middelburg^ in verccniging met die uit geheel Nederlandaan de tweede kamer een adres zal worden aangeboden omuit hoofde van den treurigen en kwijnenden toestand hunner bierbrouwe rijen na de invoering van den accijns op de bieren, vrij heid te verleenen om te werken naar dat hun belang mede brengt, ten einde een beter, krachtiger, smakelijker en gocd- kooper product te kunnen daarstellen, 'tgeeu tevens hunne fabrieken zal doen herleven, en alzoo de belasting op biu- neulandche bieren af te schaffen. De sedert, eenigen tijd, onder beschuldiging van brand stichting te Kloetinge, te Goes gevangen gezeten hebben den G. Kosten is naar het provincjaal geregtshof in Zee land verwezen. Alen schrijft ons nit Goes vit*. 14 dezer: lieden had alhier de gewone vergadering der zuidbeve- landsche onderwijzers-vercenigiug plaats, onder voorzitting van den WelEerw. zeer Gel. heer dr. J. ab Utrecht Dres- sclhuiswaartoe 25 leden tegenwoordig waren. Achtereenvolgens werden de huishoudelijke zaken en de belangen van het nederlaudsch onderwijzers-genootschap behandeld en met zang-ocfcuing gesloten. n De eerste gewone beestenmarkt leverde heden niet veel bijzonders op. Ongeveer 100 stuks hoornvee was aan de lijn, doch de verkoop ging door de duurte der prijzen traag van de hand. Voor enkele runders werd ISO,a/200, gevraagd en gegeven." Naar wij vernemen zal de tweede kamer morgen in openbare zitting beraadslagen over liet in behandeling nemen van het voorstel der heeren van Hoëvell c. s. omtrent de afschaffing van den accijns op de brandstoffen. Men verzekert dat Z. AL de kouiug voornemens zou zijn binnen kort cenige dagen op hoogstdcszelfs paviljoen Bronbeek bij Arnhem te komen doorbrengen en in den aan staanden zomer een geruimen tijd op hetzelve verblijf te houden. liet huis en het geheele landgoed heeft een veel fraaijer voorkomen gekregen. Aan den heer C. P. van Assendelft de Coningh, ge zagvoerder van een Nederlaudsch vaartuig, is door den koning van Denemarken eene fraaije gouden medaille, versierd met het lint van dc Danebrog-ordcgeschouken als bewijs van erkentelijkheid en voor betoonden moed bij het redden der ekwipage van de deensche brik Thorwaldsen. Den 15 octobcr 11. had het Meteorologisch insti tuut schccpvaartkaarteu van den luitenant Maury aan 82 nederlandsche schepen uitgereikt, wier rceders zich hadden voorzien van de uoodigc instrumenten tot liet doen van waarnemingen. Naar male de schepen van hunne voor liet ontstaan van het instituut ondernomene reizen torugkeeren, vermeerdert het aantal medewerkers. liet voordeel vau het. stelsel van den heer Maury springt dan ook genoeg in het oog. Verondersteld dat men 14 dagen koude winnen op eene reis naar Java, heen en terug, dat 300 schepen, nie tende elk 250 lastenin die vaart zijtien dat de dage- lijksche kosten slechts 75 cent zouden bedrageu, dan zoude men een jaarlijksch voordcel hebben van/ 787,500. Het nstituut heeft reeds twee honderd collection kaarten en zeevaartkundige aanwijzingen uitgereikt, waarvan de ge zamenlijke waarde minstens 15,000 bedraagt. Men moet de groote vrijgevigheid vau de regering der Vercenigde Staten bewonderendie in liet belang der geheele wereld met milde hand de kaarten van den heer Maury uitdeelt Bij aanschrijving van den 9 november jl. heeft de minister van oorlog bepaald, dat de vrijwilligers beneden den ouderdom van 18 jaar bij de korpsen van het leger, waarbij de soldij meer dan 25 cent per dag isvoortaan uit hoofde van de duurte van de levensmiddelen, niet meer zullen onderworpen zijn aan de bijzondere verordeningen .hen betreffende betrekkelijk de inhouding op de soldij voor het kleeding- en reparat ie fondsmaar ten dien opzigle als gewone vrijwilligers behandeld worden. De hoeveelheden van de waarde van het, veraccijnsde slagtvee in 1853 aangegeven, bedrageu: runderen 146,431 stuks, ter waarde van 9,653,S98 en kalveren 98,636 stuks ter waarde van 1,362,927. Van goederhand vernemen wij (zegt de Amsterschc courant) dat de hoogc raad die, zoo als wij onze lezers mede deelden, jl. zaturdag ccue bijeenkomst zou houden in zake het verzoek om gratie door Johann tieinrich Kemporingediend, in die vergadering tot het uitbrengen van een afwijzend ad vies aan den koning besloten heeft. In eene vergadering van het amstcrdamsche tweede departement. der maatschappij Tot put van 'i» algemeen,, in de afgeloopen week gehoudenis naar men verneemt beslo ten om niet te berusten in art. 4 van de onlangs aangeno men algemeene wetten der maatschappij, en is het bestuur gemagtigd zoodanige maatregelen te nemen als dienstig kunnen geacht worden om tot eene herziening van deze be paling te geraken. Wij hebben de zekerheid, dus wordt aan de Utrechtsche courant geschrevendat voor rekening van spaansche uitge wekenen, waarschijnlijk Carlisten, aanzienlijke hoeveelheden gewerenkruid en lood in het buitenland zijn aangekocht en dat deze oorlogsbehoeften den 15 december moeten beschikbaar wezen. Die oorlogsvoorraad schijnt bestemd om den burgerkrijg in Spanje weder te doen ontbranden. Ook in Nederland en Belgie heeft men aankoopen willen doendoch die pogingen zijn mislukt. De voortdurende ontwikkeling der kuituren op Java vordert dat men het getal couiroleurs met 20 moet ver meerderen. Om daarin te voorzien was liet. getal beschik bare ambtenaren der 1ste en 2de klasse niet toereikend, en daarom plaatste de gouverneur-generaal eenige jonge lieden ter beschikking van den directeur der kuituren, met het uitzigt. dat zij zouden beschouwd worden als bezittende het vadikaal vau ambtenaar 2de klasse, als zij de voldoende bewijzen van bekwaamheid zouden hebben afgelegd en ge durende een jaar getoond hadden praktische geschiktheid te bezitten. Ook op Sumatra is een gelijksoortige tijdelijke maatregel genomen. Dc partikulicre nederzetting in Suriname wordt bij zonder gunstig genoemd. De kolonisten waren tevreden goed gezonden werkteu tot elf uren daags. De ondernemers hebben dan ook de 19 personen, waarmede zij dc proefne ming begonnenreeds vermeerderd met nog 20 anderen en bovendien het aanbod gedaan om liet vaarwater bij dc monding der Marowync voor hunne rekening te doen be tonnen en dan de vaart daarop te verbeteren. Zoo men verneemt zijn de predikanten der neff. lierv. gemeente te Amsterdam overeengekomen bij hunne ambtsbediening de toga aan te nemen, cn daarmede den 14 januarij aanstaande aan te vangen. Men meldt uit Coevorden van 10 november: //Gisteren is door een boer te Holt hoon een arend van

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1