I; weerXvil van de verminderde werkuren van den dag, echter, I uit hoofde van de duurte der eerste levensbehoeften, de zomerloonen uitbetaald. Bedriegen wij ons niet dan geschiedt zulks ook door de nederlandsche Rijn-spoorweg-maatschappij. De Tijd meldt dat de aartsbisschop van Utrecht den 7 dezer naar Rome is vertrokken, vergezeld van mgr. J. van Genk, bisschop van Adras, benevens den eerw. heer G. W. van Someren, deken en pastoor te Eindhoven, en den cerw. heer W. Steenhoff, pastoor te Soest. Uit de openbaar gemaakte berigten omtrent de Maat schappij van weldadigheid blijkt onder andereu dat de bevolkingdie gedurende het tweede kwartaal dezes jaars met 315 personen verminderd was, in het derde kwartaal met 441 hoofden is toegenomen. Wederom ziju. vele bede- j laars-kolonisten gedeserteerdvan welke echter meer dan een derde is terug gebragt- Het getal der overledenen was niet groot en de gezondheidstoestand tot het laatst van september dan ook gewenscht. De Leydsche hoogeschool heeft ongeveer 2,600 bij zondere inkomsten 's jaars. Men wil dat deze fondsen zul len gebezigd worden tot vernieuwing van eeuige akademischc gebouwen, die daaraan dringende behoeften hebben en waarvoor anders de hulp van het rijk noodig zou wezen. Men verneemt dat de leden van den raad der ge meente Krommenie in massa hun ontslag hebben genomen. De aanleiding hiertoe schijnt te bestaan in het ontwerp van een hoofdelijken omslag, in gevolge art. 213 van de gemeentewet, en daaruit voortgevloeide moeijelijkhedeu. Men meldt dat voor eenigen tijd bij een landbouwer in Limburg een kunstgewrocht van den beroemden neder- landsclien schilder Willem van de Velde de jonge gevonden is. Het is op paneel geschilderd, 1 el 51 duim breed op 96 duim hoogteen stelt voor een stil water met een groot aantal schepen en schuitjes in het gezigt van Dordrechtj liet is goed geconserveerd. Dit schooue st.uk werd ver kocht op eene veiling des inboedels van een aanzienlijk j maar uitgestorven geslacht te Roermond met eenige oude 1 zolderprullen. Het is thans in liet bezit van den baron van Bieberstein te Maastricht, alwaar liet voorde kunst minnaars te zien is. Oeuoemiuj;eii en Besluiten» Bij besluit van 9 november heeft Z. M. goedgevonden aan mr. L. N. graaf van Randwijck, grootmeester van hoogst- deszelfs huisdienstdoende bij H. M. de koninginver gunning te verleenen tot het aannemen van de ondersclici- dingsteekenen van ridder grootkruis der Erederiks-orde hem door Z. M. den koning van Wurtemberg geschonken. Bij Zr. Ms. besluit van die zelfde dagteckening is benoemd tot regter-plaatsvervanger in de arrondissemeuts-regtbauk te Middelburg, mr. N. J. C. Snouck Hurgrouje, advokaat te Middelburg. Bij onderscheidene besluiten, gedagteckcnd den 1 en 2 dezer, heeft Z. M. de navolgendeofficieren op pensioen gesteld: J. G.•Weimar, kapitein en plaatselijk adjudant der 1ste klasse te Amsterdamten bedrage van f 900 K. H. Bouwkamp, 1ste luitenant en plaatselijk adjudant van de 2de klasse te Arnhem, ten bedrage van 681 J. F. W. Bourcourd, 1ste luitenant bij liet regement jagers tc paardten bedrage van 413. Z. M. heeft bij onderscheidene besluiteugedagteekeud den 1 en 2 dezergoedgevonden te benoemenby den plaatselijkcn staf, tot kapitein en plaatselijk adjudant van de 1ste klasse te Amsterdam, den ritmeester C.E. Eraser, thans op non-activiteit; tot 2den luitenant en plaatselijk ad judant van de 2de klasse te Rotterdam, den sergeant W. Comptervan liet 4de regement infanteriebij het 1ste regement dragonders tot lsten luitenant den 2den luitenant S. J. von Huguenin, van liet korps. Marine* De Amstcrdamsche courant meent te weten dat Zr. Ms. stoomschepen Amsterdam en Cyloop niet alleen naar Elseneur vertrokken zijn, om de nederlandsche graanschepen door de Sond te slepenmaar met bestemming om hulp te verleenen aan de naar Nederland bestemde schepen die met graan of hennep beladen zijn. Deze maatregel zoude dus ook op vreemde schepen van toepassing zijn. Men meldt uitHellevoctsluis van7november: //Heden middag arriveerde hier van Paramaribo Zr. Ms. stoomschip Sindorp, kommandant luitenant 1ste klasse Westerouen gffc^eren. '^«Bij het binnenkomen werd de quarantaine- gchesclienpmdat zich gedurende de reis enkele ge- Pi der gele kórtts hebben voorgedaan. In afwachting vtiti'.ticij*- ministerie van marine ligt het thans in \ijMrant!J&|." JU (Zr. Ms. stoomschip Sindoro is den II van dc quaran - taine ontslagen). Zr. Ms. fregat de Ruyter, kommandant de kapitein ter zee 't Hooftligt nog steeds zeilklaar ter reede van Vlissingen. De schout-bij-nacht Bouriciusbenoemd tot opperbe velhebber der marine in Nederlandsch Oost-Iudie, vrijdag aldaar mei. gevolg aangekomen, heeft zich heden voormiddag aan boord begeven. Verschillende Berigteii. De gemeenteraad van Sneek heeft besloten tot afschaffing van den gemeente-accijns op de rogge. Het getal Oost- iudische ambtenaren met verlof in Nederland bedraagt 34, dat der Oost-iudische officieren insgelijks met verlof hier te laade 42, terwijl het getal uit West-Indie en van de kust van Guinea, hier met verlof aanwezig, 12 beloopt. Te Amerongen is een departement der maatschappij Tot nut van 't algemeen opgerigt. HH. KK. HH. mevrouwen de prinsessen Frederik en Hendrik hebben fraaije geschen ken doen toekomen aan de directie van de Loterij voor nijvere armen te Leeuwarden. De heer L. M. Hanse, nieuw benoemd burgemeester te Kerkwerve, is aldaar den 10 dezer feestelijk ingehaald. Burg-er lij Ite Stand. Vlissiugen, van 4 tot 11 november. Gehuwd: A. Heudrikse jm. met W. Naerebout jd. E. van den Berg weduwn. met A. van Rotten jd. J. E. Callier jm. met M. C. W. Klijberg jd. J. van Aalst jm. met W. B. Suhren jd. Bevallen: E. H. Mets geb. Daane, z. L. M. Macliielse geb. de Waal, z. G. van der Leijé geb. de Vries, z. A. Bakker geb. Kooman, z. M. van Erven, z. J. T. Beyé geb. Xiinenesz. J. J. van den Burg geb. Goedhartd. Overleden: J. C. Kloeg, d. 4 m. P. Brants, vrouw van J. J. Bulder, 66j. M. Hagedoorn van Boom, weduwn. 59 j. M. A. Hondius, z. 2 j. C. A. de Eouchier, z. 3 j. J. J. van Maldegemz. 3 j. Goes, van 4 tot 11 november. BevallenJ. E. Brouwerd. D. van der Wege geb. Kos ter z. D. Ossewaarde geb. de Vreugd tweeling-dochters van welke een levenloos. Overleden: M. J. Simpelaarongeh. vrouw 57 jaren. W. Schout, jcl. 32 j. S. van Zoom, man van T. van Burg, 76 j. Zierikzeevan 4 tot 11 november. Gehuwd: J. Bakker jm. met C. vau Oorschot jd. Bevallen: J. van den llamer geb. van Akkeren, zoon. OverledenJ. Tromperz. 9 weken. J. St raijerz. 2| jaar. Adriaan Smalheer man van M. Mathijsse, 45 jaren. Tcrkoclite Onroerende Goederen. Te Middelburg den 10 November 1854. Een Iluis en erve in de Laugevijlewijk K no. 388 grondlasten 19,68. Verkocht voor 1150. Een lluis en ervo op de Heerengrachtwijk M no. 41 grondlasten 19,68. Verkocht voor f 1001. Staten-Generaiil. Tweede Kamer. Zitting van 10 November 1854. In deze zitting hebben de betrokken commissieu van rapporteurs voor de wets-ontwerpentot vaststelling der begrooting van uitgaven voor de lands-drukkerij voor 1855 tot naturalisatie van G. Gerhards en negen anderenhare eindverslagen daaromtrent uitgebragt. De vergadering heeft bepaald dat de beraadslagingen over die wets-ontwerpen zullen gehouden worden op diugs- dag den 14 dezeraan te vaugen des namiddags ten één ure. De commissie van rapporteurs voor de hoofdstukken I. II, VI, IXö en LX4 der staats-begrooting voor 1855 heb ben mede hare eindverslagen uitgebragt. De dag der be handeling zal nader worden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken behooren: eene missive van den minister van koloniën, houdende inlichtingen omtrent het adres van M. D. Teenstra te Ulrumbetrekkelijk de slavernij in West-Iudie; eene missive van den minister van koloniënhoudende iulichting omtrent het adres van Prehn wegens ontzegging van verblijf in de vorstenlanden op Java; eene missive van den zelfden minister, ten geleide cener nota van inlichtingen op het verslag der commissie uit de kamerbetrekkelijk het verslag van den staat der West-indische koloniëneene missive van den minister van binncnlandsche zakenten geleide eener overeenkomst tus- schcn Nederland en Portugal tot uitlevering van boosdoeners. Elk van deze stukken is gesteld in handen eener com missie van vijf leden, om daaromtrent nader aan de kamer rapport uit te brengen. öuitcnlanösclK Sijöingcn. Ëngclaiid. Londen 8 november. De kouingiu heeft sir William llall- Gage benoemd tot vice-admiraal van het vereenigde koning rijk, in plaats van wijleu sir Thomas Byara Martin. Eene depêche uit Liverpool berigt dat kapitein Col- lisson den 23 augustus in Port-Clarence was aangekomer. Hij had slechts drie mau zijuer ekwipage verloren. Port- Clarence is gelegen aan den ingang vau Straat Behring. Men weet dat hij het eerst werd uitgezouden om de expe ditie van sir John Eranklin op te sporen. De regering is voornemens de engelsche kavallerie in de Krim, die veel te zwak geoordeeld is, te verslerken. Gisteren avond heeft het banket ter installatie van den lord mayor op Guildhall plaats gehad. Het was on gemeen luisterrijk en werd door verschillende ministers bij gewoond. Lord Aberdeen heeft bij deze gelegenheid eene redevoering uitgesprokeu die wel opmerking verdient. Deu nieuwen lord mayor aansprekende, zeidc hij, dat het nu juist een jaar geleden was dat hij de eer had in de zelfde zaal het woord te voeren toen genoten wij nog de welda den van den vrede," dit waren zijne woorden//wel was de toekomst dreigend, doch dê oorlog was niet zoo zeer op handen en daar de staatkunde van 11. M. eene staatkunde van vrede was, verklaarde ik dat geene pogingen gespaard zou den worden om hem te handhaven. Ik weet dat velen meeuen dat die pogingen te lang werden gerekt en dat wij eerder naar het zwaard hadden moeten grijpen. Dit is zoo zeer tegen mijn gevoelendat in weerwil van dc regtvaar- digheid vau den oorlog, in weerwil van zijn belangeloos doelik overtuigd beu dat hij nooit dien algemecuen steun in dit land en in Europa ondervonden zou hebbenindien het niet zonneklaar bewezen was dat wij al onze pogingen hadden aangewend om dieu oorlog te vermijden. u lk geloof dat het niet onwaarschijnlijk is dat velen onder hen, die voor den oorlog hebben geijverdzich thans laten ontmoedigen door de wederwaardigheden die hij altijd me debrengt doch ik beloof u dat gij nimmer die ontmoediging onder de ministers zult vinden. //"Wij hebben besloten, welke ook de omstandigheden mogen zijnte volharden in de uitoefening onzer pligten, om te handelen zoo als wij gelooven dat de koningin en het vader land het regt hebben dit van ons te eischcn. In overeen stemming handelende met onzen grooteu bondgenoot twijfel ik niet of wij zullen deze worsteling tot een gelukkig einde brengen." Deze redevoering werd herhaaldelijk en levendig toegejuicht. B usland. Uit Athene wordt onder dagteekening van den 27 der vorige maand geschreven dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Griekenland en Turkye weldra hervat zullen wor den, daar de Portc op den raad van Erankrijk en Engeland van den eisch tot schadeloosstelling zal afzien. Daaren tegen heeft Griekenland er in toegestemd om met Turkye een traktaat van koophandel te sluiten, hetgeen de griek- sche regering tot dus ver steeds geweigerd had. Daaren boven is en aan de westcrsche mogendheden èn aan de Porte eene zedelijke voldoening gegeven door het ontslag van den heer Metaxagewezen grioksche gezant te Konstantinopel, diena beschuldigd te zijn. de iusurrectionele beweging be vorderd te hebbentweemaal door de regtbauk was vrijge sproken. In eeuige zeer belangrijke punten komen alle engelsche berigtgevers uit de Klim met elkander overeen; in de eerste plaats dat de aanval ter zee van den 17 October niet zoo danig uitviel om tot eene herhaling aan te moedigendat de hulpmiddelen van Sebastopol zoo onuitputtelijk zijndat een geregeld beleg zeer lang zoude duren, en dat ten derde een bloedig storraloopen het eenige uitzigt op welslagen geeft. Lord Raglan zelf legde in zijne depeche van den 23 october duidelijk genoeg de bekentenis af, dat men zich met betrekking tot de sterkte der fortificatiën aan de land zijde erg vergist had. Daarbij komt dat Sebastopol het grootste arsenaal van Rusland is. De zucht tot overdrij ving der Russen heeft de geallieerden ditmaal op een dwaal spoor gebragt. De russische beschrijvingen van Sebastopol waren dezen keer niet overdreven. De Moniteur universel van 8 dezer deelt een volledig journal mede van dc operatien der armee voor Sebastopol van 1 tot 22 october. Dit uitgebreid stuk behelst natuur lijk veel wat reeds van elders bekend was, maar er blijkt toch uit welke moeijelijkheden men reeds te boven gekomen is en nog overwinnen moet. Een brief uit Konstantinopel, loopendc tot 26 october en mede door den Moniteur mede gedeeld verbetert al de overdreven geruchten die betref-

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2