MIDDELRURGSCHE COURANT. 130. Dingsdag 18M. 31 October. 2tarthonöigingen VAN HET RIJKSBESTUUR. PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Öinnmlanïrsrlje fcijömgm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- g.ngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van Ad ver tentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland maakt bekend, dat de najaars-vergadering der Staten van dit gewest zal geopend worden op Dingsdag den 7 Novem ber aanstaandedes avonds ten half acht nre, in do daar voor bestemde zaalin de Abdij te Middelburgen dat de toegang tot die zaal voor bet publiek zai wezen de deur ter zijde van liet gebouw der Concertzaalop de Groen markt aldaar. Middelburg, den 27 October 1854. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. Staats-LoteriJ. Achtervolgens Art. 3 van liet Koninklijk Besluit van den G Januarij 1831 no. G8 (Staatsblad no. 2)heeft Zijne Exc. de Minister van Financiënbij resolutie van den 26sten October jh, bepaald do prijzen, het opgeld daaronder begre pen waarvoor de CollecteursSplitters en Debitanten der Staats-Loterij de Loten en gedeelten van dien voor de vierde weck der trekking van de laatste klasse der 221ste Loterij zullen mogen uitgevente weten Bij Verkoop Qetieelc Loten ƒ75 Halve - 37 50 Vijfde - 15 Tiende - 7 50 Twintigste - 3 75 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voornoemd artikel van dat Besluit uitdrukkelijk is vast gesteld dat de CollecteursSplitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 30 October 1851. De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelvcn De Burgemeester van Middelburg PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Middelburg, 30 October. Behalve de medcdcelingcn van onderscheidene konink lijke besluiten, waarbij ecnigc beschikkingen van provinciale staten, in hunne laatste zomervergadering genomen worden goedgekeurd,zullen de navolgende zaken in de op banden zijnde najaars-vergadering dier staten in overweging worden genomen, als: voorstel van gedeputeerde staten tot tegemoetkoming van den aannemer A. C. Spruyt, wegens buitengewone schade aan den steiger en vcerdam bij Wolpliaartsdjjk mededccling en voorstel van gedeputeerde statenbe trekkelijk ccne tijdelijke verandering in de stoombootdienst tussclicn Middelburg en Bergen op Zoom voorstel van gedeputeerde staten tot vergoeding der ver blijfkosten voor de leden der commissie tot het afnemen van een vergelijkend examen voor de betrekking van pro vinciale opzigters der wegen; voorstel van gedeputeerde staten tot verkoop van een gedeelte van den afval (brik) van den weg van Zierikzee naar Zijpe; voorstel van gedeputeerde staten omtrent het adres van den concessionaris der stoombootdienst tusschen Rotterdam en Middelburg, tot wijziging van het tarief der regten voor liet gebruik der provinciale steigers; voorstel van gedeputeerde staten tot het doen eener voor- dragt aan de regering om, tot vergoeding der kosten van onderhoud van het gebouw van bet provinciaal gcregtshof, eene jaarlijksche bijdrage aan de provincie te vcrlecnen; voorstel van gedeputeerde staten betrekkelijk de bruik- banrmaking van de overblijfselen van den voormaiigen pon- tendam, aan de zijde van Noordbevelanden een deswege ingediend adres door ingezetenen van Colijnsplaat en Kats. Zaturdag morgen werd de stad Zierikzee versierd door het uitsteken der vlaggen van de huizen der ingeze tenen, die hunne vreugde wilden betooneu over de aan- vaardiüg op dien zelfden dag door mr. B. C. Cau van het burgemeesterschap. Tegen 1 ure waren door den fungereuden burgemeester alle autoriteiten, de geestelijken van alle ge zindheden de officieren der schutterij en anderen uitge- noodigd om ten raadhuize tegenwoordig te zijn bij de instal latie waaraan door hen niet alleen werd voldaan maar bovendien vulde een talrijk opgekomen publiek van all e standen de zaalen deed na de toespraak van den burge meester zijne goedkeuring luide hooren. Na de openbare zitting werden al de genoodigdeu verzocht cenige verver- sching in de kleine raadzaal te gebruiken; bij die gelegen heid werd de nieuw benoemde geluk gewenscht door com mission uit de ouderlingen der hervormde gemeente en de verschillende armbesturen; onder de genoodigdeu merkte men ook den oud-burgemeester de Crane op, die zijnen op volger regt aangedaan geluk wenschte. Des avonds heeft eene commissie uit de ingezetenen aan den lieer mr. Cau als geiukwensching en den beer de Crane als blijk van hoogachting eene serenade aangeboden. Moge de wensch van velen verhoord worden en de lieer Cau lang tot nut der ingezetenen en eigen genoegen aan liet hoofd van liet gemeentebestuur staan! Uit Axel meldt men dat aldaar dezer dagen is opge- rigt een departement der maatschappij Tot nut van 't alge meen, waarvan de bceren M. H. Telcbuys tot voorzitter, H. J. van Eek tot penningmeester en A. W. Olivier tot secretaris benoemd zijn. Dit departement telt reeds 20 leden. Bij do plaatselijke commissie van geneeskundig toe- voorzigt te Amsterdam zijn den 2G dezer 2 clioleralijders aangegeven; er bleven toen nog aldaar in behandeling 12 personen. Den 27stcn aangegeven 1 choleralijder, en aldaar toen nog in behandeling gebleven 10 personen; en den 2Ssten aangegeven 8 clioleralijdersoverleden 4hersteld 1 blijvende aldaar nog in behandeling 8 personen Den 25 dezer zijn te Utrecht 7 choleralijders bijge komen, overleden G, hersteld 5; aldaar in behandeling ge bleven 94 personen. Den 2Gsten bijgekomen9 clioleralijders, overleden 10, hersteld 15; toen nog aldaar in behandeling gebleven 78 personenen den 27stcn 5 clioleralijders bij gekomen, overleden 9, hersteld 4; er bleven aldaar nog in behandeling 70 personen. Te Groningen zijn van 2325 dezer bijgekomen 20 clioleralijders, overleden 9, hersteld 7, en aldaar in behan deling gebleven 5G personen. Tot en met den 23 dezer waren te Vecnliuizen 207 personen door de cholera aangetastoverleden 114, hersteld 27; blijvende aldaar in behandeling G6 personen. Aan de kantoren te Assen BredaGroningenVlis- singen en Zwolle is eene aanwijzing in drie bladen, voor de berekening der prijzen tegen welke telegrafisch beriglen van daar naar de overige ncderlandscbe kantoren en langs de verschillende daartoe openstaande wegen, naar het bui tenland kunnen worden verzondentegen den prijs van 50 cent voor liet algemeen verkrijgbaar gesteld. In de Groninger courant leest men liet volgende u 't Gaatzoo als we reeds deden opmerkenmet den telegraaf van bier, die met de snelheid der gedachten de tijdingen van oost en west kan overbrengenbetrekke lijk nog den slakkengang. Maandag 1L verliepen meer dan drie en een half uur tusschen het bezorgen der voor ons bestemde telegrafische berigten op liet bureau te Amsterdam en de ontvangst aan liet kantoor te dezer stedeEr wordt dan ook zeer geklaagd over liet niet genoegzaam personeel op het telcgrafenbureau te Amsterdam sedert de kantoren te ZwolleAssen en bier zijn opengesteldzoodat ook zonder eenige stoornis aan den draad het werk daar niet op tijd kan worden afgedaan." Den 2G dezer hoeft in liet Odeon to Amsterdam do eerste openbare vergadering plaats gehad der vereenigiug voor volksvlijt, die slechts door een klein auditorium werd bijgewoond. Dr. S. Sarpliati opende de vergadering met eene toespraak. Het eerste punt hetwelk daarna in behandeling werd gebragt was: /'de noodzakelijkheid van uitbreiding bij het onderwijs van werklieden en fabriekanten in die stad en de beste wijze om de bestaande hulpmiddelen in doelmatig verband met die uitbreiding te brengen." Na discussie werd besloten1. dat het onderwijs in drie nfdceliugcn moet ge splitst worden, namelijk: voor fabriekantenmeesterknechts en fabriekarbeiders 2. dat de uit te reiken beloouingeu in getuigschriften zullen bestaan; zij die de meeste vorde ringen hebben gemaakt zullen eene reis buitenslands of in ons laud maken, om daar te zien wat er nieuws in bun vak is daargcstcld. De beer Staring bragt daarop als uitslag eener proef door liern genomen eene raming ter tafel van den oogst over 1854. Hij zeide dat deze proef nog veel te wcnsclien overliet, doch dat bij zou trachten deze ramingen allengskcns op den voet van die in Engeland, Oostenrijk en Belgie te brengen. Do vergadering werd hierop voor eenige oogenblikken geslaakt. Na de heropening werd het tweede punt in be handeling gebragt, zijnde: »de besle grondslagen eener nieuwe octrooi-wet voor Nederland." Deze beraadslagingen leidden tot de beslissing: 1. dat bclooningcn van wege den staat de oclrooijen niet kunnen vervangen2. dat deoctrooijeu niet gemist kunnen worden; 3. dat bet maximum van den duurder octrooijen 20 jaar zal zijn, en 4. dat de oclrooijen zonder onderzoek zullen worden verleend en de meest mogelijke publiciteit daaraan zal worden gegeven. Vrijdag is Z. M. de koning van liet Loo vertrokken en werd des namiddags in de residentie terug verwacht. HH. KK. Hlï. prins en prinses Frederik der Neder landen zullen, naar men verzekert, aanstaanden Woensdag van hunne buitenlandsclie reis in de residentie terugkccren. Den 25 dezer is Z. D. H. de hertog Bernard van Saksen-Wcimar-Eisenach in de residentie aangekomen. Z. D. H. heeft zijn intrek genomen in zijn hotel in liet korte voorhout. Tot hooglecraar in de oude letteren enz. te Deventer is door den gemeenteraad aldaar benoemd dr. J. E. Kiehl, te Leyden. Den 27 dezer is op zijn landgoed Clingcdacl bij 's Gra- venhagena een langdurig lijden in 73jarigcn ouderdom overleden, de heer A. W. baron van Brienen van de Groote Liudt, kamerheer van Z. M. den koning, ridder der orde van den ncdcrlandsche leeuw, enz., enz. W ij vernemen dat eenige onderwijzers-gezelschappen in Noordbrabant zich bezig houden met adressen aan do tweede kamer der staten-generaal te zenden, inhoudende bezwaren tegen liet wets-ontwerp op het lager en middelbaar ouderwijs en voornamelijk tegeii de art. G en 9. Door den gemeenteraad van Amsterdam is den 25 dezer toestemming verleend om op den dam het gedenk-, teekon van bet Metalen kruis op te rigfen.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1