MIDDELBURGSCHE COURANT. 1854. Donderdag 26 October. N0, 128. LVze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zuturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De iazeftding van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel van HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingcn enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsiug moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. ^hinliottiugingm m HET RIJKSBESTUUR. PROVINCIALE E\ GEMEEATEBESTLREN Verpacht inzeil. Dc Burgemeester en Wethouders van Middelburg zullen op Donderdag den 16 November 1851-des middags ten twaalf ure, op het Raadhuis, in het openbaar verpachten liet regt tot het ophalen a. van de Asch en Vuilnis b. van den Beer en het reinigen der Rioolputten en Sle- degotcn en zulks voor den tijd van zeven jaren en vier maanden, ingaande den eersten Januarij aanstaande. De voorwaarden liggen van lieden af voor de belangheb benden ter visie op de Secretarie. Middelburg, den 23 October 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKEKKE, De Secretaris. M. P. LANTSHEER. Publicatie. De Burgemeester en Wethouders van Vlisiingen Gelet hebbende op het Koninklijk Besuit van den 9 No vember 1851 (Staatsblad no. 142), maken bekend: dat op Woensdag den 22 November aanstaande ecne Vergadering van Kiesgeregtigdcnin eene der Benedenzalen van het Raadhuis aldaar, zal worden gehoudenom de plaatsen aan te vullen der Leden van de Kamer van Koophandel en Fabriekendie met liet. einde dezes jaars aan de beurt van aftreding z:jnof om andere oorzaken zullen zijn uitgevallen 2. dat de Lijst der Kiesgeregtigdcn ter inzage ligt ter Secretarie dezer Gemeenteterwijl de Ingezetenen indien zij tegen die Lijst bezwaren mogten hebben die kunnen inleveren van den 24 dezer tot den 6 November aanstaande. Vlissingenden 21 October 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De Secretaris M A B I L O T. Ghmcntanhseljc bijtringen. JIi<I«lellMir«r25 October. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter inzageopgaven van den in- en uitvoer en het verbruik der vreemde cu koloniale producten; van den uitvoer van hritsche en iersche voortbrengselenen van de schepen in den vreemden handel en in de kustvaart gebruiktalles in Groot-Brittanjestaat van verzondene katoenen stoffen naar uedcrlandsch-indiezoo door dc handel-maatschappij als door bijzondere personen, blijkens certificaten van oor sprong. Men schrijft ons heden uit Vlissingen: a Gisteren arriveerde alhier per stoomboot Dc Stad Vlis singen dc minister van marine Enslieom zoo wel Zr. Ms. fregat Doggersbank als Zr. Ms. lrcgat de Ruyter te bezoekendes avonds bragt de muziek der schutterij hem ecne schitterende serenade. Morgen vertrekt hij naar 's Gravenhage. Men verneemt hier thans van cholora niets meer." In dc afgeloopen week is het sloopen van Zr. Ms. stoomschip Hckla aanbesteed voor de som van 970. Bij dc stemming voor een lid van den gemeenteraad te Zierikzee den 23 dezer, iu plaats van den lieer M. C. de Crane, bekwam de nieuw beuoemde burgemeester mr. B- C. Cau 116 van de 132 geldige stemmen, die alzoo is ver kozen. Den 1 september is door den sterrekundige Ferguson, van het nationaal observatorium te Washingtoneene nieuwe kleine planeet ontdekt, waardoor het aantal der bekende kleinere planeten tot 31 aangegroeid is. De Staats-courant behelst het koninklijk besluit van den 7 dezer no. GOhoudende bewilliging in de wijziging der statuten van de Nederlandsehe maatschappij tot indij king der op- en aanwassen in de Oosterschelde. De industrieschool te Alkmaaropgerigt door de aldaar gevestigde afdeeling der Vereeniging tot bevordering van fabriek en handwerknijverheid, is dezer dagen met 43 leer lingen geopend. Naar men verneemt wordt Z. M. tegen den 27 of 28 dezer van het Loo in de residentie terug verwacht. Men verneemt nader dat Barbes zich nog te 's-Gra venhage bevindt. In gevolge Zr. Ms. beschikking zullen ook gedurende dezen winter wederom eenige detachementen kavallcrie voor de dienst van hulp-marechaussée worden bestemd. Zijn wij wel ouderrigt dan zijn ditmaal echter die troepen gesteld ter beschikking van den minister van justitie, onder bepa ling dat de kostendie aan eene tijdelijke gelijkstelling van gewone kavallerie met maréchaussee verbonden zijn niet zullen geleden worden door oorlog, maar door justitie, als uitgaven van policie. De chefs der korpsen infanterie hebben door den minis ter van oorlog de aanschrijving ontvangendat er den 15 november aanstaande te Breda wederom een examen zal plaats hebben voor onder-ofiicieren van dat wapen, voor den rang van 2deu luitenant hier te lande. Van eene goed onderrigte zijde wordt medegedeeld dat het contract tot aanmaak en levering van suiker te Be- sito, residentie Japaradoor den contractant den heer H. A. C. Smissaort, die te 's Gravenhage woont, voor drie en een halve ton verkocht is aan den heer H. van Sonschoon zoon van den heer J. C. Baud. Dit coutract werkt nog' op i de oude wijze, heeft geen inventaris van luchtledige toestel len en duurt na afloop van dezen oogst nog maar vier jaren, plus minus 1858. Men zal zich herinneren dat in der tijd door een onbekende eene som van duizend gulden ter beschikking van den stedelijken raad van Amsterdam is gesteld, om te worden toegekend als prijs aan den gene die het beste antwoord zoude inzenden op eene prijsvraag, betreffende de doorgra ving van Holland op zijn smalst. De raad had daar nog duizend gulden bijgevoegd en de akademie van ingenieurs belast met de beoordceliug der tien daarop ingekomeue ant woorden. Wij vernemen thans dat de akademie geen dier antwoorden voldoende heeft vcrklaardt en dat alzoo de prijs niet is toegewezen. Men leest in de 's Gravenhaagschc nieuwsbode: Wij hebben getracht te weten te komen wat er is van dc daadzaak, onlangs medegedeeld door een blad dat zich meer door voorliefde voor den heer Gibson dan door waar heidsliefde onderscheidt. Heeft, vroegen wij, de gezant van Amerika, in antwoord op ecne ernstige nota van onzen minister van buitculandschc zaken, een dictionnaire aan dien staatsman toegezonden? Is dit mogelijk? Zie hier het antwoord ons gegeven door iemand die bij magte is met het gebeurde naauwkeurig bekend te zijn: //Dergelijke ff ongerijmdheden kunnen alleen uitgedacht worden door hen ff die zeiven in staat zouden zijn zulk eene onvoegzaamheid ff te plegen of te dulden. Weinig eer wordt aan onze natie a bewezen door de quasi-publicistcndie veronderstellen I f dat iets dergelijks mogelijk zijn zou, ja zelfs dat het 'f logenachtig verzinsel geloof bij haar zou vinden." Dit antwoord bevestigde den indruk, welke reeds bestond bij ons, die in de staatkunde noch aan de onbeschoftheid, noch aan goedhartigheid geloovcn." Men leest in de Grondwet van 24 dezer: //Woensdag eerstkomende zal het 'sgravenhaagsche de partement der maatschappij Tot nut van 't algemeen eene vergadering houden, ten einde de wetten van het departe ment met de herziene algemeene wet der maatschappij i:i overeenstemming te brengen. u De voorname verandering die de departementalc-wet moet ondergaan betreft art. 1opdat voortaan ook Israelite» als leden kunnen worden toegelaten. ff Naar de wijze te oordeelen waarop liet bestuur van ons departement aan den wil der algemeene wet wenscht ge volg te geven, schijnt het ons toe dat het bestuur weinig besef heeft van billijkheid en verdraagzaamheid. Men hcctt toch deu moed om van den israclitischen caudidaat veel meer te vorderen dan van den Christen, en daarenboven te bepa len dat de Christen alleen hij volstrekte meerderheid, doch de Israëliet reeds door ecu vijfde der balloterende leden zal kunnen geweerd worden!! n Wij hopen dat het publick maken van deze voornemens genoeg aansporing zijn zal voor de leden van ons departe ment, om op de vergadering van woensdag eerstkomende trouw te verschijnen, en door eene verwerping bij over- groote meerderheid van dc voorgestelde bepalingen, te pro testeren tegen den onchristclijken geest die ze heeft gedic teerd, en daardoor te beletten dat op ons departement eea smet geworpen worde die het niet tot cere maar tot schande van de geheele maatsohappij Tot nut van 't algemeen zou doen worden." Bij de plaatselijke commissie van geneeskundig toc- voorzigt te Amsterdam zijn op den 22 en 23 dezer aangeven 10 choleralijdersoverleden 5, hersteld 1; aldaar in behan deling gebleven 17 personen. Den 21 dezer zijn er te Utrecht 9 choleralijders bijge komen, overleden 14, hersteld 6; bleven aldaar toen in behandeling 103 personen. Te Lcydcn waren den 17 dezer 27 choleralijders in behandeling gebleven; tot den 21stcn bijgekomen 21 lijders, totaal 48; daarvan overleden 15, hersteld 10; aldaar in behandeling gebleven 23 personen. Te Amersfoort zijn den 18 dezer 3 choleralijders in behandeling gebleven; tot den 21sten bijgekomen 3 lijders, overleden 1, hersteld 2; blijvende aldaar in behandeling 3 peronen. Te Veenhuizcn neemt de cholera nog niet af. Dc. geneesheeren uit Fredcriks- en Willemsoord bc.vindcn zich thans te Vcenhuizen tot hulp der andere geneesheeren. Te Smilde zijn 2 of 3 personen door die ziekte aangetast en nog in behandeling gcbleveu. Den 30 september is ie Gorinchcm dc eerste per soon aan de cholera bezweken. Van den II tot den 22 dezer zijn er 16 personen door die ziekte aangetast van welke 9 overleden, 3 hersteld en 4 in behandeling geble ven zijn. Benoemingen en Blesluiten. Bij Zr. Ms. besluit van den 11 dezer is het nederland sehe consulaat voor den staat Wisconsin thans bekleed wordende door den lieer G. van Sfeeuwijkuitgestrekt tot den staat Michigan en Minnesota Territoryzullende ge noemd consulaat van Milwaukee verplaatst worden naar New-Port. Bij koniuklyk besluit van den 9 dezer is aan den ge pensioneerden kapitein-luitenant ter zee C. Ileijebehoord hebbende tot het zeewezen in Nederlandsch-Iudielaatste-

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1