Benoemingen en Besluiten. Bij Zr. Ms. besluit van den 15 dezer is tot deszelfs tegenwoordige function herbenoemd en bij continuatie aan gesteld onder meer anderenin het kanton Heinkenszand tot plaatsvervangend kantonregter mr. A. E. van Dishoeck. Bij besluit van den 19 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot gezworen van den polder Dreischor, pro vincie Zeeland, den heer A. Zonnevijlle; lot beheerder van den Boonepolder, den heer P. Lenshoek van Kerkwijk. Bij koninklijk besluit van den 12 dezer is de staatsraad in buitengewone dienst mr. G. Groen van Prinstcrerop het daartoe doorhem gedaan verzoek, eervol ontheven van het lidmaatschap der staats-commissieingesteld bij besluit van den 29 november 1853. Bij besluit van den 18 dezer heeft Z. M. benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hasselt de heer B. Y. C. Eiigelbert van Bevervoordegepensioneerd kapitein-luitenant-ter-zee, thans wonende te Rijswijk, lierknieuws. Uit het vroeger door ons medegedeeld drietal, bestaande uit dd. J. E. L.Abresch te Alkmaar, B. ter Haar Romeny tc Gouda en G. LI. Eabius te Broek in Waterlandheeft de breede kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente alhier, in zijne vergadering van vrijdag avond, tot predi kant beroepen de wei-eerw. zeer gel. heer J. B. L. Abrechs, predikant te Alkmaar. Tc Nieuwerkerk in Duivcland is beroepen Jds. H. W. A. Ycrhoeff te Zuid-Bcijerlanden te St. Anna ter Huiden (classis IJzendijke) ds. H. Q. Janssen te Yrouwepoldcr. Alarine. Zr. Ms. fregat deRuyter is eergisteren op dereede van Ylissingen gekomenen het wachtschip dat deerlijk lek is in het drooge dok gehaald. Zr. Ms. fregat Doggersbank heeft order bekomen om bij de eerste gunstige gelegenheid naar het Nieuwediep te vertrekken. De drooge dok aldaar schijnt weder genoeg zaam in orde te zijn om dien bodem daar te doen nazien. Het vertrek van Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, kommandant Spanjaard, naar de kust van Guinea, is be paald op 1 november. Zr. Ms. stoomschip Curayao, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse de Brauw, is den 10 septem ber van Hcllevoetsluis op de rivier van Suriname aan gekomen. Wij vernemen dat Zr. Ms. schooner Macasser, thans tc Smyrna gestationneerdspoedig de reis naar het vaderland zal ondernemen. De kommandantluitenant ter zee 1ste kl. jhr. H.P. de Koek, zou de betrekking van inspecteur van het loodswezen te Willemsoord erlangen. Vevscliillensle Berigten. Bij den minister van financiën is ontvangen eene som van 50door een onbekende onder het postmerk Rotterdam van den 1G dezer ingezonden tot voldoening van onwil lekeurig aan 's rijks schatkist onthouden regten. De com missie voor de droogmaking van het Haarlemmermeer heeft in dc maand november eene achtste verkooping aangekon digd van 12G9 bunders land in den drooggcinaakten polder. Burgerlijke Stand. Vlissingen, van 14 tot 21 October. BevallenC. Kruysse geb. Elie, z. J. llagc gcb. Krijger, z. M. J. Tielrooy gcb. Willcmsed. S. S. Fritz geb. Labout, d. D. van der Kuyl geb. Louwerscz. A. van de Wijerz. A. Meyboom geb. Schrcgcl, d. A. S. Meier geb. Stocker, d. Overleden: P. Hemkcs, vrouw van M. Hasard, 57 jaren. H. Ycrplankeongch. vrouwG9 jA. Schroevcrs, man van L. van der Plaat, 37 j. J. Millot, z. 3 m. L. Boeren, man van C. de Jong, 54j. M. C. Wezepoe) wed. C. Bost, 63j. M. Leunis wed. van A. Beys. G9 j. J. C. Burens, vrouw van J. B. Yalkem32 j. B. Wijkhuisenjra. 22 j. U. Pic- terse, man van B. Jasperse, 29 j. (elders overleden). C. J. Danckaerts, ongch. vrouw, 60 j. N. Jasperse, d. 10 m. M. B. van Bezuijen, vrouw van M. II. van Boom, GOj. A* Goes, van 14 tot 21 octobcr. Gehuwd: J. Bouvet jm. met P. J. Boulboulle jd. V; Bevalen: H. W. Licbert gcb. Hccking, d. - - OverledenB\ Clément, d. 18 m. A. A. v. d. Swanz. 11 m. v 0.*Yertfrëgld. 3 jaren. A Zicrikzeevan 14 tot 21 October. Gcltuwö: 1». «c Waardt weduwn. met J. van Burgh jd. J. U. Oclitman jm. met P. J. Geerling jd. Bevallen E. Krakeel geb. Gloude d. T. Roselet Ert- man gcb. Geelhoedd. M. L. Guddc gcb. v. Tigchclhovend. J. Yroegop gcb. van Dommele, z. M. den Boer gcb. van der Maas, z. Overleden J. Orncevrouw van J. Manni31 j. J. C. Held wed. Schoenmakers82 jaren. B. Remmers, jm. 43 j. C. Nobel, ongeh. man, 58 j. P. Verscput, man van M. PhilipzcnG3 j. J. M. Lindond. 2£ jaar. Hulst, van 1 tot 15 October. Bevallen: Anna Maria Haak geb. van Mervennée, docht. Sophia van Mervennée geb. de Koning docht. Dcsphigenia Smit geb. Eggermontdochter. Overleden: Johannes Pertijuongeh. 33 j. Louisa Petro- nella Duriuck 3 m. Paulina Catharina Jelijt1 jaar. Ciieiiieeutcraad van Goes. Zitting van 19 October 1854. Afwezig de heeren mr. Saaymans Yader en Soutendam. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Aan dc orde is de behandeling der gemeente-begrooting voor 1855. Niemand tegen de geheele inrigting eenige be denking hebbendewordt overgegaan tot de arlikelsgewijze behandeling, te beginnen met de uitgaven. De posten in hoofdstuk 1 worden zonder discussie gear resteerd; alleenlijk wordt voor eene kweekelinge meer op de bewaarschool art. 11 met 25 verhoogd, en op voorstel van burgemeester en wethouders de jaarwedde van den drukker der gemeente op 250 gebragt, onder verpligting om zonder extra-betaling daarvoor alles te drukken en in zijne courant op te nemen. De posten in hoofdstuk 2 insgelijks; wordende de post voor drukwerk met 60 verminderd, in verband met de zoo even vastgestelde wedde van den drukker. Hoofdstuk 3afd. 1art. 1gewoon onderhoud 6000. De heer van den Bosch zou in dezen meer uitvoerigheid gewenscht hebben, zoo voor de leden van den raad als om te voldoen aan liet voorschrift van gedeputeerde staten dat de behoeften voor ieder onderdeel door eene berekening van kosten moeten worden aangewezen. Eene nota toch die bij de leden van den raad heeft gecirculeerd heeft hem onbevredigd gelaten door het globalehij beschouwt dus dezen post als een credietpost, waarover hij zich bezwaard gevoelt en waaromtrent hij van meen in g is een voorstel aau den raad te doen. De voorzitter zegt dat het onmogelijk is in meerdere détails te treden en burgemeester en wethouders zullen voorstellen om eeiie commissie van fabricage te benoemen, waardoor het bezwaar van den heer van den Bosch zal kunnen opgeheven wordeu. De heer van den Bosch zou zoodanig voorstel met leed wezen zienhij wil veronderstellen dat hij ongelijk heeft en te veel verlangt, doch zal nader hierop terugkomen. De voorzitter zegt dat gedeputeerde staten in vroeger tijd altijd hebben verlangd een' vasten post voor onderhoud uitgetrokken te zien, en alleen dan toelichting zou te pas komen als men bij de voordragt van het cijfer afweek. Het art. wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Afdeeling 2art. Ivoor verbouwing aan de leenbank is voorgesteld 1325. De commissie voor het financiewezendie verbouwing niet zoo noodzakelijk achtende, stelt voor dien post uit te trekken voor memorie en de som te voegen bij onvoorzien. Drie leden van den raadde heeren van den Bosch Ycrvennc en Hochart stellen voor den post te doen weg vallen en te besteden tot inrigting ecuer burger bewaarschool en verbetering der fransche scholen en woningen. De heer van den Bosch licht dit voorstel toe door aan te voeren, dat de verbouwing der leenbank alleen zou moeten strekken tot voorziening in eene tijdelijke behoefte, en de som daarvoor uitgetrokken aanzienlijk is; dat daarentegen de localen waaraan de voorstellers verbetering wenschen te doen in een miuder gunstigen staat verkeeren, en men bij hetgeen in dc laatste jaren aan het onderwijs voor de mingegoeden is ten koste gelegdook wel eens aan het belang der meergcgocdcn mag denken. De voorzitter antwoordt dat. de behoefte niet breeder is omschreven.omdat het voorstel steunt op een verzoek van de directie der bank en deze zulks heeft gedétaillcerd. Overigens is de behoefte aan eenige bergplaats voor den boekhouder der bank groot en moet zijne dienstbode in het midden der panden slapenhij betwijfelt of hetgeen de voorstellers wenschen meer urgent is. De heer van der Meulcn zegt dat dc directie der bank het voorstel gedaan heeftovertuigd dat het nuttig zijn zoudoch bij de overweging dat door de voorgestelde verbouwing alleen de ruimte eener bedstede gewonnen wordt, en in aanmerking genomen de staat der schoolge bouwen hij als voorzitter der bankware hij daarmede bekend geweestzoodanig voorstel niet zou gedaan hebben. De voorzitter wijst op dc dringende behoefte aan meerdere locaiiteit voor het gemeentebestuur, dat ia de eerste plaats daar waar sprake is van behoefte behoort in aanmerking te komen, b. v. dc burgerlijke stand ligt opgehoopt in 't gasthuis, en bij verschillende gelegenheden is die behoefte erkend. De heer van den Bosch acht dit een buitengewoon iets, waarvoor de gewone fondsen niet kunnen toereikenterwijl het voorstel van den heer van der Meulen meer ziet op de gewone gelden. De heer Kerkwijk spreekt ten stelligste tegen dat door de voorgestelde verbouwing aan de bank slechts de ruimte eener bedstede gewonnen wordt, daar dit oneindig grooter zou zijn. Hij insteert er op dat de post voor memorie worde gebragt. Na nog eenige discussie wordt de post voor memorie uitgetrokkentegen stemden de heeren van den Bosch Hochart en Yervenne. De overige artikelen van dat hoofdstuk en van hoofdstuk 4, 5, 6 cu 7 worden goedgekeurd. Bij hoofdstuk 8 komt ter sprake de voorgestelde bijvoe ging van de fondsen uit hoofdstuk 3. De heer van den Bosch licht het voorstel nog nader toe en wordt door den voorzitter gevraagd waarop de bereke ning van kosten steunt? Waarop de heer van den Bosch te kennen heeft geene bere kening daarvan te hebbenmaar te vermeenen dat de voor gedragen som toereikend zou zijn om b. v. eene verdieping met een gewoon dak op het schoollocaal op de beestenmarkt te plaatsenwaar dan tevens de woning voor de bewaar- schoolhouderes zou zijn. De voorzitter geeft in bedenking om liever den verlang den post voor memorie uit te trekken, opdat men over de fondsen niet onnoodig beschikke. Daarmede vereenigen zich de voorstellers en wordt mits dien dc post voor verbetering der fransche scholen voor memorie uitgetrokkenvoor de inrigting eener burger bewaarschool ƒ800 en voor huishuur der bewaarschoolhouderes 100 ge bragt onder verpligting voor laatstgenoemde om eene brei en naaischool te houden. Nopens de subsidie en uitkeering aan het algemeen arm bestuur is ingekomen een voorstel van vier raadsledende heeren van der Meulen, van den Bosch, Yervenne en Ho chart, om in afwachting van de regeling van het armwezen en daar de wet de ondersteuning der armen in de eerste plaats opdraagt aan kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid, de sommen daarvoor gebragt ad ƒ13,000 te voegen bij de onvoorziene uitgavenen maakt de com missie voor het financiewezen burgemeester en wethouders aandachtig, op de vroeger ter sprake gebragte oprigting eener armen-apotheek. De voorzitter zegt nopens het laatste puntdat burge meester en wethouders daarover reeds met regenten der godshuizen hebben gesprokendoch tot heden geene onder handelingen met de diaconie hebben aangeknoopt, omdat welligt dit oogenblik daartoe minder gunstig is. Wat het idéé der vier voorstellers aangaat, in beginsel is hij het volkomen met hun eens, maar het middel komt hem bedenkelijk voor. Januarij is spoedig op handen en voegt men de som bij de onvoorziene uitgavendan zal telken male de raad moeten vergaderen om tot af- en over schrijving te besluitenbij de overtuiging dat ook voor het jaar 1855 de ƒ13,000 zullen benoodigd zijn, zou hij het wenschelijk achten die som uit te trekken onder de bena ming van subsidie voor het armwezen. De heer mr. van der Meulen licht liet voorstel toe, door te wijzen op art. 25 der armenwetdocli zou er niet tegen zijn het voorstel te wijzigen, bijaldien het beginsel in zijn geheel bleef. Dc heer van den Bosch betuigt zijn genoegen dat ande ren de zienswijze der voorstellers deelen, dat de liefdadig heid volgens de wet behoort aan kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid, en verdedigt het voorstel om de sommen over te brengen op onvoorzien. Eene vergadering voor dat onderwerp zal hij als geen verloren tijd beschou wen, en wordt de post uitgetrokken dan is het tc vreezen dat de kerkelijke besturen den last zullen laten voor de burgerlijke gemeente of althans is hun een argument geboren om de zaak op de lange baan te schuiven. Nog meer: onder die ƒ13,000 zijn nog altijd begrepen 2400 indirecte subsidie aan de diaconie, dat strijdt geheel met dc wet; wil men dus subsidiedan kan toch in geen geval meer dan ƒ11,600 wor den toegestaan. De armenwet bestaat, men moet die in 't leven roepen met zachtheid of dwang. Het voorstel der vier leden in omvraag gebragt wordt met algemeene stemmen aangenomen. De overige artikelen van uitgaaf worden na geringe beden kingen allen goedgekeurd, wordende de onvoorziene uitgaven aangehouden tot na de behandeling der ontvangsten.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2