MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°- 127. Dingsdag 1854. 24 October. Jhnkonïngmgm FAN (IET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. <3inncnlanö$cl]c üLijöingctt. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- «ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makiugen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekeud naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Staats-IiOterij. Achter volgens Art. 3 van het Koninklijk Besluit van den 6 January 1831 no. 68 (Staatsblad no. 2), heeft Zijne Exc. de Minister vau Kinancien, bij resolutie van den 19den October jl.t bepaald de prijzen, het opgeld daaronder begre pen waarvoor de CollecteursSplitters en Debitanten der Staats-Loterij de Loten en gedeelten van dien voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 221ste Loterij zullen mogen uitgevente weten Bij Verkoop Geheele Loten 81 Halve u - 40 Vijfde a - 16 Tiende - 8 Twintigste - 4 Bij Verhuring: Geheele Loten f 43 50 Halve u - 21 50 20 Vijfde - 8 60 10 Tiende - 4 30 05 Twintigste - 2 15 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van dat Besluit uitdrukkelijk is vast gesteld dat de CollecteursSplitters en Debitanten gehouden zijn om zich uaar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 23 October 1854. De Commissaris des Konings in de Provincie Zcelaud Bij delegatie van deuzelven, De Burgemeester vau Middelburg, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Gemeenteraail. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 25 October 1854des namiddags ten één ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 23 October 1854. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. middelburg, 38 October. Den 19 dezer is te Zierikzee gearresteerd een veertien jarig jongelingverdacht van drie paarden in eene weide de staarten te hebben afgesnedenhet haar was door hem voor zeven en een halve cent verkochtzonder dat hij kan of wil opgeven aan wiede polieie doet echter onderzoek naar dezen gevaarlijken heler. Tot doctoren in de regten zijn aan de utrcchtsche hoogeschool bevorderd de heeren C. A. D. Molhuysen, van Vugt, en ril. J. Callenfels, van Vlissingenbeide met theses; en tot doctor in de geneeskunde de heer A. Heynsius, doctor in de wijsbegeerte te Moordrecht, na verdediging zijner dissertatio dc susurorum vascularium explicatione physica. In de afgeloopen week is te Zierikzee een persoon door dc cholera aangetast en daaraan overleden er zijn ech ter gcene gevallen bijgekomen. Bij de plaatselijke commissie van geneeskundig toe- voorzigt tc Amsterdam zijn op deu 19 dezer aangegeven 3 choleralijdersoverleden 5bleven toen aldaar in behandeling TG personen. Den 20 dezer aangegeven 2 choleralijders, over leden 4, aldaar in behandeling gebleven 15 personen; en den 21 dezer aangegeven 5 choleralijdersoverleden 2, her steld 1blijvende toen aldaar in behandeling 15 personen. -v Te Utrecht zijn den 17 dezer in behandeling geble ven 109 choleralijders; denlSden bijgekomen 13overleden 13, hersteld 4, in behandeling gebleven 105. Van 19—20 dezer bijgekomen 19 choleralijders, overleden 7, hersteld 5; aldaar toen in behaudeliüg gebleven 114 personen. Te Groningen zijn van den 16—18 october 9 perso nen door de cholera aangetastoverleden 5hersteld 2 blijvende aldaar in behandeling 25 personen. Den 19 dezer bijgekomen 15 choleralijders, overleden 4, hersteld 3; in behandeling gebleven 25 personen. Van den 15 september tot deu 18 dezer zijn te Mcp- pel 58 personen door de cholera aangetast, waarvan 38 overleden. Men meldt uit Woudrichem dat in het naburig dorp Werkendam de cholera op eene allerverschrikkelijkste wijze heerscht; bijna 5 A 6 personen worden er dagelijks graf waarts gevoerd. De verslagenheid der dorpelingen is dan ook zeer groot. Te Gorinchem zijn ook verscheidene gevallen, meest alle doodelijkvoorgekomen. Luidens de met de jongste mail bij liet departement van koloniën ontvangen tijdingen van den 20 der vorige maand is de cholera in het district Nickerie geheel geweken. II. M. de koningin-moeder zal, naar men verneemt, tot Kersmis te Soestdijk verblijven en alsdan naar de resi dentie terugkeeren. Naar men verneemt worden HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden, benevens hoogstderzelver dochter prinses Marieden 28 dezer van hunne buiten- landsche reis in de residentie terug verwacht. Men verneemt dat Barbes 11. donderdag eenigen tijd in de residentie doorgebragt en in het hotel du Lion d'or ziju intrek genomen heeft, llij is echter spoedig van daar naar Rotterdam vertrokken. Volgens berigt moet door den koning in de vorige maand bepaald zijn dat de staf der 2de brigade kavallerie voortaan te Zutphen zal gevestigd wezeu mitsgaders dat in plaats van op het Eort Bath, van nu aan een plaatselijke adjudant te Leydcn zal verblijven, in verband waarmede dan ook reeds de 2de luitenaut plaatselijke adjudant Graaf- fland te Leydeu is aangekomen. Wij vernemen dat de heer Gibson met de Nicaruaga naar Noord-Amerika is vertrokken, belast met het over brengen van depechesinhoudende den uitslag vau ceu congres dat dezer dagen te Ostende is gehouden door de amerikaansche gezanten te MadridLonden en Parijs bijgestaan door hunne secretarissen van legatie en voor gezeten door den heer Mannouder-secrctaris van staat van Amerika. Op dit congres moeten verschillende amerikaansche be langen in Europa ziju besprokenwaaronder ook de quaestie betrekkelijk Gibson. Bij koninklijk besluit van deu 9 februarij 11. werd eene commissie benoemd tot onderzoek der vraag, of de bestaande wetten en verordeningen omtrent de zeevisschcrijeu geheel kunnen worden ingetrokkenof weldat het in het alge meen belang en dat der visscherijcn noodig is eenige voor schriften omtrent de uitoefening van dien tak van nijver heid te behouden of nieuw vast te stellen Die commissie heeft den 10 dezer haar verslag uitgebragtwaarbij twee verzamelingen bijlagen zijn overgelegd. Deze belangrijke stukkenwelke door den minister van binnenlandsche zaken den koning zijn aangebodenzullen volgens Zr. Ms. magti- giug worden gedrukt en verkrijgbaar gesteld. "Volgens de Grondwet heeft dc minister van koloniën eene commissie benoemd om, ter voldoening van art. 62 van het reglement op het beleid van Nedcrlandsch-Iudie, op tc stellen eene algemcene verordening tot regeling van de verhuring en het afstaan van woeste gronden. Tot leden der commissie zijn benoemd de heeren Buys- kes, gewezen resident van Samarang (uit die betrekking ontslagen ten gevolge der gebeurtenissen in DemakSmis- saert, mede gewezen resident in Gallois, benevens de ge wezen resident van Palembangthans met verlof hier te lande. Opmerkelijk is het dat deze drie heeren bekend zijn als tegeustanders van het verhuren en afstaan van woeste gronden. Eergisteren heeft de inwijding plaats gehad van het gedeelte van den spoorweg van Rotterdam naar Antwerpen dat tusschen Rozendaal en Oudenbosch gelegen is. Het traject van Antwerpen naar Rotterdam is afgelegd in 51 uur, daaronder begrepen het oponthoud en de tijd van overlading in de stoomboot. De maatschappij zal waarschijnlijk de sectie van Ouden bosch naar Zevenbergen op 1 december aanstaande voorde dienst openen. Wij vernemen dat van de 21 surnumerairs, welke zich onlangs tot het te 's Gravenhage afgenomen examen voor het ambt van ontvanger der registratie en domeinen hadden aangemeld, 18 aan de vereischten hebben voldaan en de volgende rangorde verkregenNo. 1. L. Barslra, 2 S. Loke, 3. J. H. Winkelman, 4. A. E. Stheeman, 5. mr. B. H. Upmeijer, 6. J. Andreae, 7. 11. van Meurs, 8. M. Timmermans, 9. W. A. de Laat dc Kanter10 R. Formijne. 11. T. C. T. Troester, 12 C. van Berkel, 13 M. Lange- veld, 14 W. C. de Man, 15. W. H. L. van Goudoever, 16. S. Overman17. C. J. A. F. J. van Meurs18 C. D. H. de Raadt. Te 's Gravenhage is woensdag avond geopend de door de afdeeling 's Gravenhage der Vcrecniging ter bevordering van fabriek- en handwerk-nijverheid in Nederland opgc- rigte iudustrie- en handwerk-school. Een klein aantal leden der commissie woonde deze opening bij, waarbij een 77tal jongelingen tegenwoordig waren. De strekking van liet te geven onderwijs bestaat voorloopig daarin om de jonge lieden het nut en de noodzakelijkheid te doen begrijpen van de stoffen goed te kennen en de hulpmiddelen om die stoffen te verwerken. Er heerschte gedurende de voordragt eene groote stilte, zoo dat men verwachten mag dat het te geven onderwijs in geregelde orde zal plaats hebben. De heer van Hoogland, ch'ir. et obstet. dr., vroeger als officier van gezondheid geplaatst bij het ncderlandsch leger in Oost-Indie, is in keizerlijk russische dienst als eerste geucesheer aangesteld bij dc voorloopjgc hospitalen die in den Kaukasus zijn opgerigt. Dezer dagen is onze landgenoot de heer A. Adriani, doctor in de geneeskunde, naar New-Castle in Engeland vertrokkenalwaar hij benoemd is tot lector in de schei kunde aan het in die stad bestaande natuur-en scheikundig instituut. Aan die zelfde inrigting is prof. Johnston werk zaam, die voor weinige jaren eenen geruimen tijd te Utrecht, doorgebragt en meerdere tot zijn vak betrekkelijke collegics bijgewoond heeft. Dc inenting als voorbehoedmiddel tegen de hcerschende longziekte onder het rundvee schijnt meer en meer van al- gemeenc toepassing te worden. Met belangstelling vernemen wij dien aangaande dat de heer Jennis, lecraar aan 's rijks veeartsenijschool, op last van den minister van binnenland- sche zakennaar aanleiding van een voorstel van heeren gedeputeerde staten van Friesland, zich naar dat gewest zal begeven, ten einde deze kunstbewerking aldaar op eene ruime schaal te verrigten. Uit Rotterdam schrijft men van 18 dezer: //Op mor gen (donderdag) moeten voor de correctionele kamer van de arrondisscments-regtbauk alhier te regt staan achttien broodbakkers van Vlaardingen, beschuldigd van zich onder ling vereenigd te hebben om het brood op een bepaalden gelijken door ben geregelden prijs te houdenin strijd met de strafwet. Als hun verdediger zal optreden de advokaat mr. H. J. van Buren."

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1