MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 126. Zaturdag 1854. 21 October. Dene courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- ringen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. l)e abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van Advetfentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertenticn is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Dij deze courant behoort een bijvoegsel. iHankaitïrigmgm ÏAN HET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Lautaarngeld en Belasting- op de lTouragien. l)c Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat de Suppletoire Kohieren van de Belasting a. bekend onder den naam van Lantaarn-, Brandspuit en Nachtwachtgelden l. op de Fouraglen over liet, jaar 1854, in gevolge art. 264 der Gemeentewet, voorloop ig door hen zijn vastgesteld en ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Middelburg, den 20 October 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT YAN GRIJPSKERKE, De Secretaris, M. P. LANTSHEER. tfinncnlrtititecljr ftijMngeit. Middelburg, 30 October* Uit het vroeger door ons medegedeeld drietalbestaande uit dd. J. F. Ij. Abresch te AlkmaarB. ter Haar Romeny fe Gouda en G. H. Fabius te Broek in Waterland, heeft de brecde kcrkcraad der nederduitsche hervormde gemeente alhier, in zijne vergadering van heden (vrijdag) avond, tot predikant beroepen de wel-eerw. zeer gel. heer J. F. L. Abresch, predikant te Alkmaar. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft in zijne zit ting van 17 dezer de beide personen, beschuldigd van het in omloop breugen van nagemaakte zilveren nederlandsche muntspeciënwelke te dier zake op den 13 bevorens voor dat hof te regt stonden, vrijgesproken. Bij de op den 13 dezer door burgemeester en wethou ders van Vlissiugen plaats gehad hebbende aanbesteding 1. van het wegbreken der oude spuisluis aan de roode brug cn het bouwen van eene nieuwe ijzeren draaibrug enz.is daarvan aannemer geworden de heer J. J. van Uije alhier, voor 40,200; en 2. van het vernieuwen van den kaaimuur aan de engelsche kaai met het graven van eene slcephelling de heer J. Filis te Breskens, voor 11,G00. Volgens officiële opgave was de staat der cholera op den morgen van 20 dezer te Vlissiugen Aangetasten. Herstelden. Overleden. In belisndeling. Burgerij 18 3 16 geen. Garnizoen. 3 1 marinier 1 infanter. U Marine 57 41 46 O Totaal. 77 44 33 a Men schrijft ons uit Goes van den 19 dezer; Heden namiddag ten 2 ure ontdekte men brand in de fabriek van meekrap en garancine, genaamd: De Stad Goes, toebehoorendc aan de hecrcn van Renterghem Comp. n Do brand bepaalde zich tot den eest. Spoedig toege snelde hulp van de fabriek Zuidbeveland cn de gewone bluschmiddelen der gemeente waren voldoende om den brand tot dat gedeelte der fabriek te bepalen. De oorzaak is on bekend op het oogenblik dat men den brand ontdekte werd er in de fabriek gewerkt." Het Handelsblad zegt dat benoemd zijn tot ridders van de Eikenkroon de lieeren A. IJssel de Schepperrit meester, H. E. de Bruyn en J. T. Barneveld, 1ste luits. bij het 4de regement dragonders. Verder zegt men dat de generaal-majoör van Hcerdt is geworden ridder met de ster, de majoor Sturler de Trinisberg kommandeur, en nog eenige oude officieren van de kavallerie ridders van de zelfde orde. Bij de plaatselijke commissie van geneeskundig toe voorzigt te Amsterdam zijn den 17 dezer 12 choleralijders aangegeven, waarvan in het hospitaal opgenomen 2, over leden 1; blijveude aldaar in behandeling 14. En den 18 dezer aangegeven 5 choleralijders, waarvan in het hospitaal opgenomen 1, overleden 3; blijvende toen in behandeling 15 personen. In de voorgaande week (van 7 tot 14 October) waren onder bet getal bij den burgerlijken stand te Dordrecht aan gegeven overledenen 10 choleralijders; in het geheel waren aldaar, volgens officiële opgave, van 7 september tot 13 October door die ziekte aangetast 35 personenwaarvan ruim de helft zijn bezweken. Te Leyden zijn van 11 tot 17 dezer 20 choleralijders aangegeven; sedert het ontslaan der ziekte zijn 47gevallen voorgekomen, 4 hersteld, 16 overleden; aldaar zijn in be handeling gebleven 27 personen. Te Utrecht zijn den 16 dezer in behandeling geble ven 119 choleralijders; den 17 dezer bijgekomen 10, te zamen 129, overleden 14, hersteld 6; bleven aldaar in be handeling 109 personen. Te Amersfoort waren den 16 dezer nog 3 lijders in behandeling. Te Maastricht heeft de cholera opgehouden te heer- schcn. Van de 161 aangetaste personen zijn 81 bezweken. Te Zwolle was weder eene vrouw aan de cholera overleden; tot den 16 dezer hebben daar geene verdere ge vallen plaats gehad. De cholera te Groningen neemt toe; er zijn in de laatste dagen 18 personen aangetast, die het getal der in behandeling blijvenden op 23 brengen. In l'Echo universel leest men: u Men verzekert dat de op 9 september 11. aan Z. Exe. den minister van buitenlandsche zakenden heer van Hall, door den minister-resident der vereenigde staten van Noord- Amerika te 's Gravenhageden heer Belmont, op de recla matie van den heer Gibson gezonden nota aanleiding heeft gegeven tot eene zeer picante briefwisseling tusschen de beide eerstgenoemde personaadjes. De heer van Hall moet uitlegging verlangd hebben van het in die nota voorkomende engelsche woord enforcement (kracht bijzetting)daarbij aandringende om de juiste beteckenis te vernemen welke de heer Belmont aan de zoo opmerkelijke uitdrukking toe kent. De amerikaansche diplomaat heeft deze dienst niet willen bewijzen aan den heer van Hall en moet zich er toe bepaald hebben met hem eenvoudig liet groote woordenboek van Webster toe te zenden, onder aanwijzing van het woord enforcement, en uitnoodiging om die beteckenis te kiezen v 4':$ em het beste toeschijnt. Wij weten nog niet of de hcer'ssan Hall voornemens is de te vergeefs van de legatie der Ycrcoiyjjfe Staten verlangde verklaring te enforceren." Het Afbekend dat tot bevordering van de oprigting eener nieuwe en voldoende sterrewacht te Leyden, in on derscheidene plaatsen commissien zich hebben gevormd welke men later in verband met elkander wenschtc te brengen. Aan dit voornemen is dezer dagen gevolg gege ven en na eene voorloopige bijeenkomst van afgevaardigden dier commissien is den 14 dezer eene centrale commissie geconstitueerd welke tot haren vcwrzitter den heer J. Bake, hooglecraar te Leyden, cn tot haren secretaris en penning meester den heer mr. J. J. Tediug van Berkhoutwonende te Amsterdam, verkozen heeft. Eene eerste werkzaamheid dier centrale commissie was het opnemen van de uitkomsten der bemoeijingen van de bijzondere plaatselijke commissien. Die opgaven mogen wel als voorloopige opgaven slechts geldenmaar zij kunnen reeds doen blijken van de opgewekte belangstelling. Zoo werd medegedeeld dat de Hollandsche maatschappij der wetenschappen en Teyler's stichting te Haarlem ieder eene bijdrage van 1000 hadden toegezegd; dat toezegging ont vangen was van ingezetenen te Amsterdam tot een bedrag van ƒ5030; van ingezetenen van Arnhem ƒ125; van hec- ren officieren en leeraren der militaire akademie te Breda ƒ250van heeren officieren van het nederlandsche leger ƒ307; van ingezetenen te Delft (waaronder van leeraren en studenten der akademie aldaar) ƒ1200; van ingezetenen te Gouda ƒ400; van ingezetenen te fs Gravenhage 3900; van ingezetenen te Haarlem ƒ515; van heeren professoren der akademie te Leyden ƒ3600; de studenten aldaar 900; van ingezetenen aldaar 2394,75van ingezetenen te Rot terdam ƒ720; van ingezetenen te Schiedam ƒ260 makende een gezamenlijk bedrag van 21,601,75. Dit bedrag mag reeds op zich zelf als vrij aanzienlijk worden aangemerktdoch is naar het oordeel der commissie voor vermeerdering vatbaar, én uit plaatsen waar reeds nu bijdragen zijn toegezegd én uit andere plaatsen van ons vaderland in deze voorloopige opgave niet genoemd. Het is daarom wenschelijk dat zich meer plaatselijke oom- raissicn vormen door wélke bijdragen worden bijeengezameld. Iedere nieuw optredende plaatselijke commissie zal verzocht worden zich in betrekking te stellen tot de centrale com missie en zich in deze te doen vertegenwoordigen, ten ein de te helpen beramen en na overleg tc helpen uitvoeren wat dienstig zou kunnen zijn om de regering te gemoet te komen in het tot stand brengen van eene nieuwe en vol doende sterrewacht te Leyden. In do zitting van den gemeenteraad te 's llage van 11. dingsdag is besloten om, ten einde in overeenstemming te handelen met de armenwet, eene commissie te benoemen die met de verschillende armbesturen in overleg zal treden omtrent de mogelijkheid en de wyze en tyd waarop men zou kunnen overgaan tot eene algemeene afschaffing of vermindering der subsidicn van wege de gemeente. Die commissie zal in de volgende vergadering worden benoemd en haar rapport moeten uitbrengen in de maand julij des volgenden jaars. Nu reeds zal er tot eene vermindering van 4 pet. der subsidieu worden overgegaan, welke som zal besteed wor den voor het zoogenaamde winterwerk. Den 15 dezer is de heer H. H. Nmgeli, 1ste officier van gezondheid der 1ste klasse bij de koninklijke akademie voor de zee- en landinagt, aan wien onlangs door Z. M. pensioen was verleend, op de meest eervolle wijze van/ge? zegde betrekking ontheven, en in zijne plaats gekomen'de lste officier van gezondheid der 2de klasse A. J. Blanken. Bij die gelegenheid is door den heer gouverneur der akade mie eene dagorde uitgevaardigd, waarbij de heer Nagel' openlijk dank betuigd wordt voor de gewigtige en zorg volle diensten sedert de oprigting der akademie, nu zes en twintig jaren geleden, aan haar bewezen, daar hij zich ge durende al dien tijd door kunde en naauwgezetle pfigfsbe- trachting onderscheiden had, terwijl de instelling die hem met leedwezen vertrekken zag voorzeker eene aangename en dankbare herinnering zou behouden van al hetgeen zij aan hem verschuldigd was. Door de koninklyke commissie voor het landbouw kundig onderwijs ten platte lande is, in plaats van den heer Oudemans,die tot een anderen werkkring is geroepen als docent voor de provincie Zuidholland benoemd de lieer Nicolaas Mout haan.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1