MIDDELBURGSCIIE C O U IIA N T. N"- 122. Donderdag 1854. 12 October. Öimtfnlanttöclje 'i&ij&ittgm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlifr singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan gescliieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelyan HuwelijksGeboorte of Doodbckeud- makingen enz.van één tot zes regels f 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De, betaling geschiedt kontant. TSiddyïïïsirg, 11 October. In de provinciale kerkvergadering alhier zijn tot pro ponenten bevorderd de heeren de Pecker van JBloemendaal, Lankhorst van Sneek, Krol van Lith en van Rogge van Kethel. Onze correspondent uit Ylissingen meldt ons onder dagteekening van heden: liet getal der tot heden van de burgerij aan de cho lera overledenen is 11in behandeling zijn er nog een viertal. //Yan Zr. Ms. fregat de Ruyter zijn nog wel enkele zieken dezer dagen in behandeling gekomen, doch dat zijn of recidivisten of ligte gevallen, waarbij geen gevaar is. //Op de andere schepen neemt men niets van de ziekte waardan alleeu op de kanonneerboot no. 47. Daar zijn met lieden morgen mede reeds negen zieken geweestwaar van er tot nog toe twee zijn bezweken. Deze bodem is alzoo het zwaarste bezochtdaar de geheele epuipage slechts uit één officier en vijf en twintig man bestaat. Op genoemde boot zal echter heden micldag ten twaalf ure zich naar Bath begevenen alzoo het proefstuk leveren of het zeilen of de verdere afstand van de zee de vatbaarheid tot het bekomen der ziekte vermindert of wijzigt." Bij de plaatselijke commissie van geneeskundig toe- Yoorzigt te Amsterdam zijn van 8 tot 9 october als cho- leralijders aangegeven 15 mannen en 17 vrouwen; waarvan in het hospitaal zijn opgenomen 8 mannen en 4 vrouwen overleden 4 mannen en 5 vrouwendaarvan in het hospi taal 1 man; van daar uitgegaan 3 mannen en 1 vrouw; blijvende alzoo aldaar in behandeling 10 personen. Te Rotterdam zijn in de maand september 230 per sonen als aan de cholera overleden aangegevenvan G tot 7 october bijgekomen 16; in behandeling gebleven 55 per sonen. Te Schiedam zijii van 2 tot 5 october 11 lijders aan gegeven; hersteld 3; overleden 7; zoo dat na de laatste opgave in behandeling bleven 11 personen. Tc Utrecht zijn op den 7 des middags 12 ure bijge komen 1G choleraziekenoverleden 15hersteld 1 ^.blijvende in behandeling 55. Te Groningen hebben op 7 dezer weder 4 nieuwe gevallen van cholera plaats gehad en den 8 zijn er ook weder even veel zieken bijgekomen, schoon in geen ergen graad. Men verneemt dat door den raad van Groningen in hare vergadering van den 7 dezer besloten isuit hoofde der heerschcndc ziekte, de op handen zijnde maskerade der studenten, waarvan men zich zoo veel beloofde, niet te doen plaats hebben. Volgens berigt zullen de leden der tweede kamer van de stat en-generaal, na het onderzoek der staats-begrooting voor 1855 voor ccnigen tijd, men verzekert tot in het begin der volgende maand, huiswaarts keeren. De staats-commissic belast met het ontwerpen eener wet op de rcgterlijke organisatie heeft in de afgeloopene week zeer drukke bijeenkomsten gehouden. Naar men verneemt heeft Z. M. gedurende hoogstdes- zclfs verblijf ie Arnhem den heer C. \V. van Hasselt, majoor-kommandant der stedelijke dienstdoende schutterij tot ridder van de Eikenkroon benoemd. Overmorgen zal voor den lioogen raad behandeld worden de zaak van Hansen tegen de hooge erfgenamen van wijlen Z. M. koning Willem II. Mr. L. Meiman zal voor Hansen, mr. Eaber van Riemsdijk voor de erfgena- nen optreden. Men verneemt dat het Z. M. den koning behaagd heeft ten behoeve der algetfieene armen in de gemeente Arnhem eene som van 600 te scheuken. Eergisteren namiddag is per tweeden spoorlrcin ie Arnhem aangekomen Z. Iv. 11. de prins van Oranje met gevolg, en dadelijk naar het Loo doorgereisd. Men verneemt dat Z. M. door den aankoop van een heideveld van de Wiesselschc mark zijne aanzienlijke be zittingen in Gelderland wederom heeft uitgebreid. Zaturdag den 7 dezer in den namiddag is op de fa briek der nederlandsclie stoomboot-maatschappij te Eeije- noord met het beste gevolg te water gelaten een ijzeren schroef-stoomschooner, bestemd voor de vaart tusschen de West-indische eilanden. Naar men verneemt bestaat bij de hoofd-administralie van de engelsche internationale telegraaf-compaguie het voor nemen om het hoofd-bureau dat te 's Gravenhage is geves tigd naar Amsterdam te doen verplaatsen. Elenoeminden en IBesItniten. Bij koninklijk besluit van den 5 dezer is aan A. Knoop, gewezen opzigter van den waterstaat van de 1ste klasse, tevens belast met de waarneming van de dienst van sluis wachter aan de hoofdsluis der Zuid Willemsvaart te Maas tricht, verleend een pensioen ten laste van den staat, tcu bedrage van f 5G2. By besluit, mede van deu*5 "dezer, heeft Z. M. goedge keurd de beroepingen van predikanten, uitgebragt door de kerkeraden der nederduitsche hervormde gemeenten te 's Gravenhageonder de classis van dien naamop J. C. Zaalberg Pz.th. dr., predikant te Deventer, en van Am sterdam onder de classis van dien naamop L. S. P. Meyboom til. dr.predikant te Groningen. Herlinieu ws. Ds. A. C. Kamerman, predikant te Borsselen, heeft zich verpligt geacht na ernstig beraad de eenparige beroeping naar Port Bath c. a. aan te nemen. Ds. B. A. Overman, na den 28 seplembcr van zijne be trekking tot de gemeente van Cats te zijn losgemaaktpre dikte aldaar den 1 dezer zijn afscheidnaar aanleiding van Eilipp. 1 vs. 27. Ds. H. van Strien, van Kleverskerke naar de hervormde gemeente van Scliore c. a. overgekomenwerd den 8 dezer bij laatstgenoemde gemeente ingeleid door ds. G. H. Poppe predikant te Yerseke, met eene leerrede over 11 Kor. V vs. 1820, en aanvaardde des namiddags zijne bediening met eene leerrede over 11 Kor. 1Y vs. 15. Biarine. Gisteren morgen arriveerde ter reede van Ylissingen Zr. Ms. fregat Doggersbank, kommandaut de kapitein ter zee de Smit van den Broecke, ouder het doen van salut- schotcnliet welk van de wallen werd beantwoord. Zr. Ms. fregat Prins Hendrik der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee Stavenisse de Brauw, van Batavia naar Nederland, is den 12 augustus ter rcedc van St. Helena aangekomen. Verschillende Door een onbekende is aan het gereformeerde weeshuis te Maastricht eene som vau 472,50 ten geschenke gegeven. Nog is aan dat gesticht geschonken eene som van/47,25. In de raadsvergadering der stad Gorinchemden 4 dezer gehouden, is besloten de kermis of najaarsmarkt dit jaar geen plaats te doen hebben alleen zullen de paarden- en beestenmarkten als naar gewoonte gehouden worden. De provinciale Groninger courant deelt een berigt mede dat er bij den kastelein Tillema te Uskwerd ter bczigtigiug is ge legd een kalabas, hebbende een omtrek van 1,80 ned. ellen en eene buitengewone zwaarte van 91 oude ponden. Deze vrucht is op xlen kouden grond gekweekt in den tuin vau den heer R E. Huismanlandbouwer te Uskwerd. Geisseenteraad vara Goes. Zitting van 9 October 1854. Afwezig de heeren Hochart, S. Yadcr en dc Kuokkc van der Meulen. De notulen der vorige zitting zijn gelezen en gearresteerd. Wordt overgegaan tot de benoeming van een lid vau liet algemeen armbestuur. De heeren Smallegange en Sou- tendam worden benoemd tot stemopnemers. Bi) de stemming verkrijgen de heeren N. Ycrvenne Pz. G, J. P. Burger 2 stemmenzoodat de eerstgenielde benoemd is. Worden gelezen twee missiveseene van de plaatselijke geneeskundige commissie en eene van den lieer commissaris des konings, houdende aanbeveling om bij het onverhoopt in deze gemeente ontstaan van de cholera daaromtrent voorbereidende maatregelen te nemen en in betrekking te treden tot de provinciale commissie. Daar tot lieden deze gemeente gelukkig vau de ziekte bevrijd bleef, stellen burgemeester en wethouders voor dat de raad hun magtige om casu quo daarin te voorzien, onder verpligting van spoedige kennisgeving aan den raad. De lieer van den Bosch vermeent dat zoodanig besluit niet noodig is, daar de wet hun dit opdraagt. De voorzitter is hot eens met den heer van den Bosch en wenseht het dan ook slechts als eene mededeeling aangemerkt tc zien, om liet gevoelen vau den raad uit te lokken. Niemand daarover verder het woord verlangende te voeren, wordt in de mededeeling berust. Wordt gelezen missive van gedeputeerde staten, met nota van bedenkingen op de door dezen raad gearresteerde verordening nopens dc persoonlijke diensten. Volgens die aanmerkingen gaat de verordening te ver, daar effening en tonronding der wegen en liet wieden der straten niet als persoonlijke diensten, maar als belasting in natura moeten worden aangemerkt. Deze bedenkingen door burgemeester en wethouders beaamd wordendedragen zij eene gewijzigde verordening voor, welke met algemeene stemmen, zonder discussiewordt gearresteerd. Wordt besloten om een perceel droog gemaaktcn grond buiten de 'slleer Hendrikskiudereu-barriere voor 14 jaar te verpachten onder voorwaarde dat dit niet tot bouw- of moesland mag worden gebruikt. Burgemeester en wethouders stellen voor om voorla: het opwinden en dagelijksch onderhoud van het uurwerk in het openbaar aan te besteden, hetgeen tot nu toe voor eene vaste som van 250 'sjaars geschiedde, en om bur gemeester en wethouders te magtigen voor het uurwerk thans op het lokaal der spijskokerij geplaatst, door den spijskoker te doen zorgen. Op verlangen van enkele leden zullen dc voorwaarden der besteding vooraf bij de leden van den raad worden rondgezonden. De instructie voor den gemeente-ontvanger wordt zonder discussie met algemeene stemmen vastgesteld. Door den voorzitter wordt aan de vergadering medcgcr deeld, dat bij de verordening op bet benoemen van ge meente-ambtenaren en bedienden niet is voorzien in de. benoeming van regenten cn den amanuensis der godshuizen welke niet gesubsidieerd zijn. Sedert onheugelijke jaren heeft de raad die benoemingen gedaan op voordrag! van twee personendoor het collegie in te dienen, cn in dien geest is eene vcroixlening ontworpen welke voorgelezen wordt. De lieer Yervenne vraagt of de raad aau de voor- dragt van liet collegie zal gehouden zijn? waarop de voorzitter toestemmend antwoordt. De heer van den Bosch vermeent dat liet denkbeeld van voordrag!» niet wel be staanbaar is met de vrijheid van benoeming, in de ge meente-wet aan den raad toegekend. Er is bij vroegere gelegenheid gesproken over liet verschil tusschen voordraf;

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1