MIDDELBURGSCIIE COl R A N T. N° 119. Donderdag 18S4 d Octol)er. 3anlt0itïrigmgcn ÏAfli flET RIJKSBESTUUR. PROVINCIALE B» GEMEENTEBESTUREN öinnmlmtfcscljc ëijiiingnt. Doze courant verschijnt des Diugsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,4-0. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekentf- wakingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Aanbesteding Gexieentewerken. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat op Vrijdag den 13 October 185-1', des namiddags ten tén ure precies, op het Raadhuis aldaar, de Openbare Aanbesteding zal plaats hebben van de navolgende Gemeente werken 1. II et wegbreken en oprnimen van de Oude Spuisluis aan de lioode Brug, het bouwen van eeneNieuwe IJzeren Draaibrug in dcszelfs plaatsen de vernieuwing der wederzij dsche Muren aldaar; 2. Het vernieuwen van den Kaaimuur aan de zuid zijde van de Engelsche Kaai voor het Artillerie-Ma gazijn benevens het graven van eene Sleephelling met twee Vlcugel-beschoeijingen; dat de Voorwaardente rekenen van Dingsdag den 3 October aanstaande, ter Gemeente-Secretarie en bij den Gemeente-Bouwmeester ter lezing zullen liggen, van des voormiddags ten tien ure tot drie ure in den namiddag (Zon- en Feestdagen niet medegerekend)\ en dat de aan wijzing in loco zal plaats hebben drie dagen vóór den dag der Aanbestedingdes voormiddags ten tien ure, door voornoemden Bouwmeester, bij wien intusschen nadere in lichtingen te bekomen zijn. Vlissingen, den 2G September 1851. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS, Vt. De Secretaris, M A B I L O T. middelburg 4 October. Bij bcschiking van Z. Exc. den minister van binnen- landschc zaken van 27 september j!., is de lieer dr. G. F. W. Baehr alhier, benoemd tot lector in de wiskunde aan het gymnasium te Groningcu. Heden had alhier door de commissie van toezigt de jaarlijksche prijsuitdeeling plaats aan de leerlingen van het stedelijk instituut van middelbaar ouderwijste wetenin de 1ste klasse aan A. M. Takvoor vorderingen in het fransch hoogduitsch, engclsch en de wiskundeen A. Lu- teynvoor idem in het franschcrigelschhoogduitsch en de wiskunde; in de 2de klasse aan G. J. Gcrsen, voor vor deringen in het franscheugelschhoogduitsch en de wis kunde, en A. J. Ie Nobel, voor idem in het engelsch, hoogduitsch en fransch; in de 3de klasse aan J. F. Schuur- beque Bocijcvoor vorderingen in het franscli en de wis kunde, O. A. Brandt, voor idem in het fransch, engelsch en de wiskunde en L. S. van Bcnthem Juttingvoor idem in het hoogduitsch en de wiskunde; in de 1de klasse aan S. Cramer, D. van de Graft, J. G. de Waal en L. van Bcn them Juttingalle vier voor vorderingen in het fransch in de 5de klasse aan C. L. F. Auer, E. G. Mes en D. J. Mes alle drie voor vorderingen in het franschwaarvoor eenige der bekroonde leerlingen op cenc gepaste wijze in verschillende talen hunne erkentelijkheid aan heeren com missarissen over het instituut betuigden. Nadat vier weken le voren bij het hof van Zeeland de pleidooijen in de zaak der gemeente Westkapelle als geïn timeerde, tegen den staat der Nederlanden als appellant, betreffende de bekende opvordering van den toren hadden plaats gehadwaarbij mr. W. C. Borsius voor gemelde ge meente en mr. Ph. van den Broecke voor den staat optra den, heeft gisteren de lieer prokureur-gencraal bij dat hof, bij eene gemotiveerde conclusie, zijn advies in die zaak uit- gebragt en geconcludeerd tot te niet doening van het vonnis, door de arrondissemcnts-rcgtbaiik alhier den 19 october 1853 gewezenwaarbij aan de eisclier (de gemeente) haren eisch is toegewezen. Het hof heeft de uitspraak bepaald op den 11 november eerstkomende. Door het provinciaal geregtshof van Zeeland zijn be noemd tot regters-commissarissen voor de instructie der strafzaken bij de arrondissements-regt banken in die provin cie voor den tijd van twee jareningaande den 1 septem ber de navolgende heerenals in het arrondissement Mid delburg, jhrn. mrs. D. M- van Dtisscklorp de Superville en J. P. Boddaert; Goes, mr. P. J. van Voorst Vader, en Zie- rikzee, jhr. mr. J. 11. P. van Doorn. Op het strand bewesten Vlissingen is gisteren aange spoeld liet lijk van een jong kind; waarschijn lijk tot de landverhuizers behoorende welke van Antwerpen gekomen voor eenige dagenlangs deze plaats naar zee zijn gezeild. Men schrijft ons uit f'oes van den 3 dezer: //lieden middag, omstreeks 12 ure, ontdekte men brand in de meestoof onder de gemeente Krabbendijke. Niette- 1 genstaande spoedig aangevoerde hulp, kon men den brand J geen meester worden en is de stoof totaal afgebrand. Van de j bereide en onbereide meekrap is volgens geruchten niets gered. I De oorzaak is onbekend nadere bijzonderheden ontbreken/' j Naar men verneemt zal de lieer van Vreebisschop van llciai'lom ran wogo (Acq, oissclioppelijken ZClei Ia TVp- j derlanddeel nemen aan de door den paus bijeen geroepen kerkvergaderingen vergezeld worden door zijnen secretaris- den heer J. J. Vregt. Men zegt dat de heer mr. G. Groen van Priusterer zijn ontslag zou hebben aangevraagd als lid van de com missie die bestemd is ter voorbereiding van de afschaffing der slavernij in onze overzeeselie bezittingen. Door den gemeenteraad van Deventerzijn bij het athe neum gekozen, op de gewone voorwaarden: tot lioogleeraar in de regten, mr. J. Duymaer van Twist; tot hooglceraar in de scheikunde, dr. M. J. Cop; tot hoogleeraar in de wis- eii natuurkunde, dr. V. S. M. van der Willigen, en tot lector de lieer S. Susan. Gisteren namiddag ten een ure heeft er cenc zitting van de tweede kamer plaats gehad. Naar aanleiding van liet daarover vermelde in liet verslag der commissie van de tweede kamer der staten-geue- raal over den staat der lagere, middelbare en lioogerc scho len over 1853/öé, heeft de minister van oorlog bepaald dat er alsnog een verslag zal worden opgemaakt van den staat van het onderwijs bij liet leger. Bij de plaatselijke commissie van geneeskundig toe- voorzigt te Amsterdam zijn den 30 september aangegeven 11 lijdersoverleden 8. Van den I tot en met 2 dezer aangegeven 9 mannen en 4 vrouwenwaarvan in het hos pitaal zijn opgenomen 4» m. en 2 vr.overleden 7 m. en G vr.; daarvan in het hospitaal 3 m. en 1 vr. Van daar uitgegaan 2 m.en 3 vr. Blijven alzóo daar in behandeling 12 personen. Te Schiedam zijn van 2G tot 29 september 9 perso nen door de cholera aangetastoverleden 7. Er bleven in behandeling 7 lijders. De Amsterdamsclie courant meldt dat de directie der Duinwater-maatschappij te Amsterdam, zich onlangs schrif telijk tot het hoofdbestuur van het Metalen kruis heeft gewend, met aanbod om indien liet in 185G op te rigten monument in het midden van liet Damplein aldaar wordt geplaatst en zoodanig kon worden ingerigtdat het kon worden aangewend voor eene lioogspringende fontein, de Duin water-maatschappij op liooge nationale feestdagen, later door haar in overleg met liet hoofdbestuur te bepalengedurende zekere uren van den dag liet voor zoodanige fontein bc- noodigde water om niet zou leveren. Het hoofdbestuur moet dit aanbod, dat zoo belangrijk voor Amsterdam in j de gevolgen worden kan, zeer gunstig hebben ontvangen, j en alzoo de directie der Duinwater-maatschappij verwezen 1 hebben naar het eerstdaags te openen concours voor uitslni- j tend nederlandsche kunstenaarszonder die of ziehzelve echter aan banden te leggen. liet departement der Maatschappij tot nut van't alge meen te Leyden heeft onlangs besloten in dit winter-saizoen eene proeve te nemen rnet liet houden van volksvoorlezin gen, in welke onderwerpen uit verschillende vakken van wetenschap zullen worden behandeld. Onder de studenten te Utrecht ging dezer dagen een adres rond om de afschaffing te vragen van het gebruik der latijnsche taal voor de theologische studiën. BenoeniEüisen en BSesInsten. Bij besluit van 29 september 11. heeft Z. M. goedgevon den aan de na te melden officieren bij de rustende schut terij, op hun verzoek eervol ontslag te verleenen, te weten.' in de provincie Zeelandhalf-bataillon no. 1den lieer W. J. Zip, als kapitein en aan jhr. C. P. Versluys van Krabben dijke, als 2de luitenant, de laatstgenoemde uit hoofde van verandering van woonplaats; lialf-batajllon no. G, aan den heer P. K. de Graaft, als 1ste luitenant, wegens verande ring van woonplaats, en aan den heer L. Luyk, als 2de luitenant. En te benoemen: half-bataillon no. 1, tot kapi tein, de lieer C. M. van Visvliet, thans 1ste luitenant; tot leten luitenant, de heer P. P. Sjegfc, thans 2de luitenant; tot 2ÜCU lulluaniil' Ilvu II eter O. O. uwiw'l tot kapitein, den heer A. le Clercq P. Azn., thans lste lui tenant; tot lsten luitenant, den lieer G. P. ltoos, thans 2de luitenant, tot 2den luitenant den heer P.II. B. Motké 9 thans schutter; half-bataillon no. G, tot lsten luitenant, de heer J. Soetersthans 2de luitenant; tot 2de luitenants, de hoeren 5. 11. Moolenburglivroeger 2de luitenant bij de rustende schutterij in de provincie Zuidholland, en C. Stoutjesdijk, thans sergeant. Z. M. heeft bij besluit van 27 september 11. goedgevon den te benoemenbij het regement jagers te paardtot ritmeester van de 3de klasse, den lsten luitenant F. W. von Daelinevan het korps; tot lsten luitenant den 2den luitenant jhr. W. J. K. ridder van llappardvan het rege ment dragonders. TSfarine. liet gouvernement stelt zich voor in 1855 bij onze marine in dienst te zullen hebben een getal van G029 europesche manschappen. In dit jaar zijn in dienst geweest, buiten de iulandsche zeevarendendie in Oost-Indië aan boord van 's rijks schepen dienen5GG8 manschappen. De slcrktc van 's rijks zeemagt voor het jaar 1855 voor de dienst in Oost-Indie is aldus ontworpen: twee fregatten 2de klasse, twee korvetten lste klasse, aeht sehoonerbrik- ken, een schooner, een schooner met stoomvermogen elf stoomschepen en twee wachtschepen te zamen bemand met 231-8 koppen. Voor de dienst in West-Indiëccn korvet 2de klasse twee brikken lste klasse, twee schooners, een stoomschip, twee kanonneerbootente zamen bemand met 530 koppen. Voor de binneulandsche dienstendrie wachtschepeneen instructie-brik en negen kanonneerbooten te zamen bemand met 911 koppen. Beschikbaar voor kruistogten ter verwisseling: twee fre gatten lste klasse, een fregat 2de klasse, een korvet lste klasse, eeii korvet met stoomvermogen, een brik lste klasse, drie sehoouerbrikkeueen schoonertwee stoomschepen en een transportschip, bemand te zamen met 2215 koppen. Met den eersten dezer is de lieer A. Solofficier-machi nist bij 's rijks marine te Nieuwediep overgeplaatst van Zr. Ms. stoomschip Amsterdam bij het marine-etablissement te Vlissingen, en zal vervangen worden door den hccrLaures, eerste machinist aan boord van Zr. Ms. stoomschip Cycloop,

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1