MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 28 September. JV" 116. 1854, Deee courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- si ngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekencï- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. "Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant» 3anh0itt>ijjmgc»t VAN HET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Aanbesteding- Gemeeuteivcrken. De Burgemeester en Wethouders van Ylissingen maken bekend dat op Vrijdag den 13 October 1854, des namiddags ten één ure precies, op het Raadhuis aldaar, de Openbare Aanbesteding zal plaats hebben van de navolgende Gemeente werken 1. liet wegbreken en opruimen van de Oude Spuisluis aan de Roode Brugliet bouwen van eene Nieuwe IJzeren Draaibrug in dcszelfs plaats, en de vernieuwing der wederzijdsche Muren aldaar; 2. Bet vernieuwen van den Kaaimuur aan de zuid zijde van de Engelsche Kaai voor het Artillerie-Ma gazijn benevens het graven van eeue Sleephelling met twee Vleugel-beschoeijiiigen; dat de Voorwaarden, te rekenen van Dingsdag den 3 October aanstaande, ter Gemeente-Secretarie en bij den Gemeente-Bouwmeester ter lezing zullen liggenvan des voormiddags ten tien ure tot drie ure in den namiddag (Zon- en Feestdagen niet mcdegcrekend)\ en dat de aan wijzing in loco zal plaats hebben drie dagen vóór den dag der Aanbestedingdes voormiddags ten tien uredoor voornoemden Bouwmeesterbij wien intusschen nadere in lichtingen te bekomen zijn. Vlissingen, den 26 September 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLEJiFELS, Vt. De Secretaris, M A B I L O T. öinncnUmüscljc bijtringen. MiddelburgS? September. lieden morgen kwartier over 7 ure is G. Pieterse, sjou werman, die in de groote bramzaling van het alhier in de kade liggend koopvaardij-fregat Koning Willem II aan het werk was, daaruit op het dek gevallen, met dat, ongeluk kig gevolg dat hij op het hoofd nedcrgekoinen zijnde bijna oogcnblikkelijk is overleden. De spoedig toegesnelde ge neeskundige hulp kon niets meer verrigten. Zoo wij ver nemen was hij gisteren eerst van Vlissingen gekomen om hier werkzaam te zijn. Met genoegen kunnen wij melden dat aan den heer A. Kakcbeeke Jz. te Krabbendijkeop de gehoudene ten toonstelling van de llollandschc maatschappij van landbouw te Dordrecht, wederom een prijs is ten deel gevallen voor verbeterde werktuigen. In de laatste dagen zijn te Vlissingen geen cliolcra- lijdcrs bijgekomen en de in behandeling zijnde patiënten schijnen allen te zullen herstellen. Men schrijft ons uit Vlissingen van heden: Met leedwezen vernemen wij dat de aanschrijving is gegeven dat Zr. Ms. fregat Doggersbank niet hier maar in het Nieuwediep zal binnenloopcn. De belgsche pleit jonge Catharinagezagvoerder J. A. Bertelsvan Gent afgekomen zijnde naar Amsterdam be stemd met steenkolenis verleden zondag in de nabijheid van het fort Rammekens gezonken. Deze bodem zal waar schijnlijk niet weg zijnaangezien men met laag water de lading kan lossen. //Het engelsche schoonerschip Sorcierc, gezagvoerder Olivier, van Gent in ballast naar Engeland bestemd, en het belgische brikschip Otto Venius, gezagvoerder Delf, van Antwerpen met machinerieu naar Aviles bestemdbeide zondag 11. ter reede van Rammekens voor anker liggende, hebben elkander groote schade aau verschansingen en tui- gagie toegebragt. Laatstgemcldc is in 's rijks dok gekomen om te repareren." Naar men verneemt zal Z. M. de koning zich in de eerste dagen der volgende maand uit 'sGravenhagc naar hoogstdeszelfs nieuw aangekochte goederen bij Arnhem begeven. Volgens den Courrier la Moselle is Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, den 21 september des morgens ten 4 ure, van Diedenhoven te Metz aangekomen. Na aldaar eenige oogenblikken vertoefd te hebben vertrok de prins per eersten trein naar Manheim. Naar wij vernemen zijn de hecrcn Godefroi, lid der tweede kamer, en E. Jacobsou, makelaar te Rolterdam benoemd tet kommandeurs der orde van de Eikenkroon. Binnen kort zal de telegraaf hier te lande tot aan Assen en Groningen in werking komen. Naar beide plaat sen zijn onlangs ambtenaren vertrokken. Door eene commissie, bestaande uit de hoeren II. M. van Boom, A. J. de Bull, P. F. Grieve, II. F. C. ten Kate, Ch. Rochussen, C. J. van der Slar en dr. J. J. Vioüa, is het plan gevormd om op 24 october e. k. door een diner te vieren het 200jarig jubilé van het in october 1654 te Am sterdam gevierde St. Lukas-feest (zie W.igenaar, beschrijving van Amslerdam, deel I bladz. 591), en waaraan ter deel neming worden uitgenoodigd allen die in ons vaderland zich aan beeldende, toon- of dichtkunst en uiterlijke welsprekend heid wijden. Daartoe is door g. noemde heeren eene circu laire rondgezonden, teil einde vooraf tc weten op welke deelneming mag gerekend worden. Door de zorgen van den heer Ruysscnaersden con sul der Nederlanden te Alexandrie in Egyptezijn her waarts overgezonden, bestemd voor het zoölogisch genoot schap Natura Artis Magistra tc Amsterdamtwee jonge leeuwen, een luipaard, twee jonge hyena's, vier jakhalzen, vijf vossen, drie pelikanen, eenige slangen, drie grues couronnées van den Witten Nijlvier jonge apentwee geitjes van den Sennaar en eene hagedisbegeleid door een Nubicr, Ahrned Aly gehecten. Deze niet onaanzienlijke bezending is aan boord van het engelsche schroefstoom- schip Balbic van Alexandrie naar Liverpool overgezonden en den 23 dezer met de schroefstoomboot Ranger van daar te Rotterdam aangebragt. Vrijdag 11. zijn de zittingen van het taal- en letter kundig congres te Utrecht, sedert den 20 dezer gehouden, gesloten. Die vergaderingen zijn door vele ledenuit Belgie zoowel als uit ons land, en door eene groote schaar toehoorders met veel belangstelling bijgewoond geworden. Naar wij vernemen, zegt de Provinciale Overijsselsche courant, bestaat het voornemen bij de hooge regering om in de tegenwoordige zitting der staten-generaal een wet.s-out.werp aan te bieden omtrent de begraafplaatsenhet begraven en tot regeling van het punt der begrafenis-regteii. In de den 20 dezer gehoudene zitting van den ge meenteraad van Schiedam is door burgemeester en wet houders een voorstel gedaan tot het vinden der buitengewone kosten, veroorzaakt ten gevolge van de dezer dagen plaats gehad hebbende onrustige bewegingen en wanordelijkheden. Er is besloten tot bestrijdiug dier kosten, geraamd op/10,000, van het ten name der gemeente op het grootboek der 2$ pet. nationale werkelijke schuld ingeschreven kapitaal, eene som van 17,000 te doen afschrijven en te gelde maken. De inzeudingen voor de koninklijke nederlandsche tentoonstelling van landbouw te Arnhem, den 4 october eerstkomcude te openen, geschieden geregeld en het laat zich aanzien dat deze expositie verre de daarvan gekoes terde verwachting zal overtreffen. Men verneemt dat Z. M. de koning de opening der tentoonstelling met hoogstdeszelfs tegenwoordigheid zal vereeren. Naar men verneemt is door het openbaar ministerie bij de arrondissements-regtbank te Leyden eene regtcrlijke vervolging ingesteld tegen een gewezen wethouder dier ge meente ter zake van eene do?r hem als ambtenaar van den burgerlijken staud begane overtreding, door het opmaken ceuer acte waarbij een kind, in overspel verwekt, wordt erkendalsmede door het voltrekken vaii het huwelijk van een minderjarig, wettiglijk erkend, natuurlijk kind zonder dat blijkt van verkregene toestemming des vaders beide ge vallen voorzien bij de artt. 97 en 338 van het burgerlijk wetboek. l3esioeuii(igeii en ESeslcsitcn. Bij besluit van den 25 dezer heeft Z. M. goedgevonden mr. J. S. Lotsijburgemeester dor gemeente Dordrechtte benoemen tot ridder der orde van den Nederlandschcn Leeuw, Bij koninklijk besluit van den 23 dezer heeft Z.M. goed gevonden aau hoogstdeszelfs opper-kamerheer II. W. baron van Aylva van Pallandt, vergunning te verleeneu tot het aannemen der onderscheidingstcekenen van grootkruis van de Christus-orde, hem door Z. M. den koning-regent van Portugal geschonken. Z. M. heeft bij besluit van den 21 dezer goedgevonden den luitenant-kolonel J. E. A. baron van Voorst tot Voorst, provincialen adjudant in Noordhollaud naar aanleiding van liet daartoe door heiu gedaan verzoek, op pensioen te stel len en het bedrag daarvan tc bepalen op 1500hebbende het Z. M. al verder behaagd bij gemeld besluit aan genoem den hoofd-officier den rang van kolonel toe te kennen. Bij besluit van den 21 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen, bij den provincialen staf, tot majoor en adju dant in het provinciaal kommandement van Noordholland, den kapitein der 1ste klasse C. T. Scharten, van den staf der infanteriewerkzaam bij het departement van oorlog. Z. M. heeft bij besluit van den 15 dezer goedgevonden den gcneraal-majoor P. van Poolsum Booy, kommanderen- de de 2de brigade infanterie, te benoemen tot zijn adjudant jn buitengewone dienst. £tateii-4*eiieraal. Tweede Kamer. Zitting van 25 September 1854. In de zitting van dezen dag zijn ingekomen de navolgende wets-ontwerpeneen tot afschaffing van dc tonnegeldeu der zeeschepen en houdende bepalingen omtrent het meten derzclveeen tot wijziging van hoofdstuk V der staats begroting voor 1853 een tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor de algemeene Iands-drukkerij voor 1855, en aauwijzing der middelen tot dekking dier uitgaven; en een tot regeling en beperking der uitoefening van het regt. van vereeniging en vergadering. De commissie tot het ontwerpen van een adres van ant woord op dc troonrede heeft haar ontwerp ter tafel gebragt. De vergadering is daarop geschorst en de leden hebben zich naar hunne afdeelingen begeven, om dat stuk in overweging te nemen. In de openbare zitting, welke ten half vier ure hervat isheeft de commissie het ontwerp door haarnaar aanleiding van de in de afdeelingen gemaakte aanmerkingen gewijzigdmedegedeelden is door dc vergadering beslist dat de beraadslagingen over dat adres zouden plaats hgbbeu in de vergadering van den volgenden dag, aan te tangen- des voormiddags ten elf ure. Gemeenteraad van Vlissingen» Zitting van den 25 September. Voorzitter dr. J. W. Callenfels. Afwezig de heer Winkelmanongesteld. Na goedkeuring der voorgelezene notulen van de vorige zitting en het voor kennisgave aannemen van de sedert ingekomene nommers van het staatsbladwordt aan de orde1 gesteld dc benoeming van een tolgaarder op den rijweg tus- schen deze gemeente en Koudekerke, van de zijde va» Vlissingen.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1