MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 1854. 26 September. Öimtcnlmtïisdjc fcijMngm. N°- 115. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel j van Huwelijks, Geboorte of Doodbckend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg, 25 September. Bij de kamer van koophandel en fabrieken liggen ter inzage: catalogus der algemeene duitsche iudustrie-tentoon stelling te Munchen ia 1854 voorstel van de maatschappij van het kristallen paleis te Sydenham. Het zoo mogelijk liglen eu opruimen van een in het vaarwater het Zijpe gezonken, praamschip is bij openbare besteding alhier op den 23 dezer aangenomen door den heer J. Filis te Brcskensvoor 2780. Heden ochtend omstreeks 10 ure is door het koken van olie in het daartoe ingerigt plaatselijk kookhuisje aan den blaauwendijk brand ontstaan. Door de aangebragte hulp door de spuit C. mogt men echter den brand spoedig bedwingendie zich dan ook tot dat kleine gebouw be paalde en geene verdere ongelukken ten gevolge had. Het cijfer der sterfgevallen van de choleralijders te Vlissingen is tot dertien geklommen; de overige patiënten zoo op het ziekenschip als in het hospitaal, ten getale van 29, zullen hoogstwaarschijnlijk het gevaar te boven zijn- Als er in het etmaal één patient bij komt is zulk veel en bestaat cr alle hoop dat de ziekte alzoo zoo goed als ge weken is. Het belgische driemastschip Clotilde ligt voor Neu zen, zijnde van Antwerpen afgekomen met landverhuizers naar Noord-Amerika bestemd. De stoomboot Prinses Ma rianne heeft order ontvangen om dien bodem weder de rivier op te slepen naar de quarantaine plaatsaan boord heb ben eenige sterfgevallen aan de cholera plaats gehad. Het amerikaansch schip Canton, mede naar dat land bestemd, j* ter reede van Neuzen dezen morgen van zijne ankers geslagen en vervolgens in de haven dier stad binnenge- loopen. Naar wij vernemen hebben ook te Neuzen en in een gehucht in het voormalig 5de district gevallen van cholera plaats gehad. In Amsterdam neemt de ziekte niet sterk toe. liet juiste cijfer der aangetasten is ons onbekend; dat der overledenenaan den burgerlijken stand tot den 22 dezer aangegeven, bedroeg 35waarvan 28 in deze maand en 7 in de vroegere maanden. Te Rotterdam zijn van 16 tot 22 dezer aan den burgerlijken stand aangegeven 78 als aan cholera overleden in de drie laatste dagen 20,13 en 18. De officier van gezondheid 3de klassevan Lissais van Vlissingen bij het hospitaal alhier overgeplaatst. In ons no. van 21 dezer maakten wij melding van het onverwachts overlijden des hccren dr. J. H. Molkenboer te Leyden, op slechts 30jarigen leeftijd. Thans kunnen wij een overzigt geven van de vele werken welke de wetenschap aan dien ook hier gunstig bekenden geleerde is verschuldigd. Als student reeds gaf hij met den heer C. Kerbcrt de Flora Leydensis uit, en na in 1840 te zijn gepromo veerd tot doctor in dc geneeskunstop eene dissertatieDe colocynthidezagen verder achtervolgens onder zijne mede werking het licht: Het Tijdschrift van Natuurlijke Ge schiedenis de Bijdragen tot de flora kryptogamica Ley densis, de in de Annales des sciences naturelles van 1844 opgenomen Muscorum frondosorum novae species ex archipe lago indico et japonicohet plaatwerk Muscihet bryologisch gedeelte van den Prodromus florae batavce, Plantte Jung- huhnianse en de Prodromus florae briologicae Surinamensis et Venezuelae. Als onvoltooiden arbeid voegen wij hier nog bij de in den loop van dit jaar verschenen 1ste aflevering der Bryo- logia Javanica. In 1845 gewerd hem de eer van honoris causa te worden benoemd tot matheseos magister et philos. nat. doctor. Men schrijft ons van 24 dezer uit Goes h Door heeren gedeputeerde staten is aan de gemeente besturen van 's Heer-Arendskcrke en 's lleer-Hendriks- kinderen toegezonden het ontwerp tot vereeniging dier beide gemeenten. Wij vernemen dat nu volgens art. 130 der gemeente wet in de aanstaande week de verkiezing der daar bedoelde commissie uit de ingezetenen zal plaats hebben. Voor zoo ver wij weten is dit de eerste gemeente in onze provincie waar de bepaling van art. 293 der gemeente wet tot eene vereeniging leiden zal. Volgens den tegen- woordigen census van ƒ16 voor leden van den raad, zou den er bij het afzonderlijk blijven bestaan der gemeente 's Ileer-llendrikskinderen slechts 10 of 11 kiezers zijn. n lieden morgen zijn iu het huis van arrest in bewa ring gesteld Maria Theune eu Antonia Jansenbeide arbeidstersals hebbende in den afgeloopen nacht zich schuldig gemaakt aan het uitmelken der kocijen van Jobs. Melse, koemelker alhier. Reeds gedurende eenigen tijd hield de policie daarop een waakzaam oog, daar ook van andere landbouwers te dier zake klagtcn waren ingekomen." Eene commissie van leden der eerste kamer van de staten-gcneraal beeft zaturdag vrimjddag. het door de kamer vastgestelde adres van antwoord op de troonrede bij du opening der tegenwoordige zitting aan Z. M. den koning aangeboden. Door Z. M. den koning is op dit adres het volgende ge antwoord Mijne Heeren Ik verzoek u aan de eerste kamer mijnen dank over te brengen voor haar adres van antwoord. Ik waardeer hoog haar voordurend streven om met de regering de belangen en het welzijn des vaderlands te be vorderen. Ik blijf op hare trouwe medewerking rekenen. Den 22 dezer zijn de vergaderingen van de synodale commissie gesloten. Het Kerkelijk Weekblad bevat in zijn (op last van den secretaris der synode een dag later uitgegeven) no. 40, de besluiten der algemeene commissie, in zake de adressen tot vernietiging der uitspraken van liet provinciaal kerkbe stuur van Noord- en Zuidhollandwaarbij adressanten res- pectivelijk zijn verklaard ontvankelijk als appellante, doch den cisch tot niet-goedkeuring der uitgebragte beroepen op ds. L. S. P. Mcyboom te Amsterdam en ds. J. C. Zaal berg te 'sHagc, is geoordeeld gecne termen voor te be staan. De commissie heeft de bij beider beweerde schending van art. 11 van het algemeen reglement verklaard onge grond en de verzoeken verworpen. Wij gelooven velen onzer lezers geen ondienst te doen en eene gceJe zaak van algemeen belang te bevorderen door de mededceling van het voorstel ter benoeming eener gezondheids-commissie, in de vergadering van den gemeen teraad te Utrecht op 5 dezer gedaan door den hoogleeraar G. L. Mulder, in overleg met den voorzitter. Het bepaalt zich tot het volgende: 1. Te willen benoemen eene commissie van deskundigen, die belast zal zijn: a. met een in bijzonderheden afdalend onderzoek van al dat gene hetwelk de plaatselijke gesteldheid van Utrecht voor de bewoners min gunstig maakt; b. met de aanwijzing en beschrijving van al dat gene wat uit het genoemde oogpunt aan geen twijfel onderhevig is; c. met de aanwijzing der middelen om al dat schadelijke te vermijden, zoo dat de stad eenmaal worde eene plaats waar de gezondheid door gecne plaatselijke gesteldheid meer kan worden bedreigd. 2. Die commissie zameu te stellen uit twee regtsgcleerden, twee geneeskundigentwee natuurkundigen, twee schei kundigen, twee bouwkundigen, en daarin twee raadsleden te doen plaats nemen, opdat de zorg voor de gezondheid de burgers een voortdurend onderwerp zij eu blijve van de overwegingen van den stcdelijken raaddaarin die zorg leve en in bijzonderheden telkens ter sprake kome. 3. Aan die commissie toe te kennen een zekere som voor de uitgaven van hare vergaderingen gevorderd, voorts voor het doen vervaardigen van teekeuingen en plans van het bestaande en hetgeen door haar in de toekomst gewenscht wordt, en ter bezoldiging van eenen door haar aan te nemen secretaris of adjunct. 4. Aan die commissie den naam te geven van Gezond heids-commissie der stad Utrecht," ouder voorbehoud om haar al zulke vragen voor te leggenof haar zulke bemoci- jingen op te dragen, die in het algemeen belang door haar het best zullen worden opgenomen. In de buit.enlandsche bladen leest men dat de heer Caradjadoor den sultan benoemd tot ottomanisch gezant bij ons hof,niet naar Nederland zal vertrekken, aangezien Frankrijk en Engeland aan Turkije hebben onder liet oog gebragtdat het iustelleu van dit gezantschap eene voor het minst noodelooze uitgave zou ziju bij de tegenwoordige ongunstige financiële gesteldheid des lands. Naar wij van goederhand vernemen zal op 1 October aanstaaude de spoorweglinie in de rigting van Antwerpen naar Rotterdam tot aan Oudenbosch voor het publiek ge opend en in geregelde dienst gebragt worden. In de ver dere dienst van Oudenbosch naar Moerdijk zal alsdan voorzien worden door middel cencr diligence. Dc staatscommissie, belast met het ontwerpen eener wet nopens de regtcrlijke organisatie, heeft den 20 en 21 dezer bijeenkomsten gehouden, ten einde hare werkzaamheden voort te zetten. De Staats-courant bevat eene statistieke opgaaf, aan wijzende de op den 15 dezer in de entrepots Amsterdam, Rotterdam Schiedam Dordrecht en Middelburg aanwezige hoeveelheid van goederen als1,865,633 ned. ponden pot en parelasch333 lasten tarwe; 1,162 lasten rogge; 204 lasten garst16,297 stuks huiden; 189,238 ned. pond. in digo; 1,S97,G99 ned. pond. koflij3,846,960 ned. pond. rijst 33,978,392 ned. pond. ruwe suiker; 1,512,618 ned. pond. tabak, in rollen, bladen en ongeplette stelen; 1,999,087 ned. pond. tin; 72 vaten walvisch- en robbetraan, en 71 vaten levertraan. H. M. de koningin der Nederlanden en hoogstderzclver zoon, prins Alexander, zijn den 18 dezer te Stuttgart aan gekomen. In de residentie zijn aangekomen en aan het hotel Paulez afgestapt ridder "VV. Loewenstimm met gevolg, komende van Petersburgen de heer G. "VVelzim mede van Peters burg. Het vrijgegeven schip de Jonge Albert, gezagvoerder J. A. van der Zee, is den 23 dezer van Londen in Texel binnengekomen. Bij heeren regenten van het burger-weeshuis te Am sterdam is wederom ingekomen de aanzienlijke gift van ƒ1000 welke door H. M. de koningin-moeder jaarlijks aan dat gesticht geschonken wordt. Zoo gemeld wordt blijkt het meer en meer dat-d£ eerste aanleiding tot de in Schiedam plaats gehad hebbendd wanorde moet worden gezocht in het misnoegen, hetwelk de wekelijksche voordragten van zekeren van Veen ge naamd de Evangelistter bestrijding van de leerstellingen van de roomsch-katholicke kerk onder de belijders dezer eerdienst, waarvan verscheidene tot den meer gegoeden stand behoorende deze voorlezingen bijwoonden, heeft ver-

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1