sicn gesloten omtrent eene stoompakketvaart in deze ge vesten en op Singapocr. Verschillende Bcrigten. Op de schotschc kust is dezer dagen een zeer groote haring gevangendie op het dikste gedeelte minstens 10£ engel- £>che duimen in omtrek had. De opbrengst van de Aken- Maastriclitschen spoorweg heeft gedurende de maand julij bedragen: aan reizigers (11,528 in getal) 5,661,73aan goederen 5,285,25aan verkochte schaal- en gruiskolen 9,889,91, totaal met de 'origc opgave 122,810,59. 13ij den minister van financiën is ontvangen een bankbiljet van 25 door een onbekende ouder liet postmerk Middel burg, van den 11 dezer, ten behoeve van 's rijks schatkist ingezonden. Te Rendsburg zijn in de eerste helft dezes jaars regtstreeks uit Nederland aangekomen 19 ncderland- sche schepen en uit vreemde havens 12 naar Nederland vertrokken 8 en naar vreemde havens 10 dito schepen 301 nederlandsche schepen zijn in gemeld tijdvak het Eider- kanaal doorgevaren. Te Rio-Jaueiro zijn in dat halfjaar uit vreemde havens aangekomen 1 en naar vreemde havens ver trokken 5 nederlandsche schepen. Uit eene officiële op gaaf betreffende de opbrengst der middelen gedurende de acht eerste maanden van dit jaar blijktdat deze opbrengst heeft bedragen 36,891,391; terwijl de opbrengst geduren de gelijk tijdsverloop van het vorige jaar 1853 heeft beloopen 36,779,112. De bevolking van Londen telt thans 2,362,236 zielen. Overzigt van de opbrengst der midde len (hoofdsom en opcenten) over de acht eerste maanden van 1851, als: directe belastingen11,997,665.06; in- en uitgaande regten en scheepvaartregten 3,081,877.S2 ac- cijnsen 12,982,168,69; waarborg en belasting der gouden en zilveren werken 155,183,36indirecte belastingen 7,105,633,81; opbrengt der posterijen f 995,727,67 op brengst der staats-loterij 275,835; totaal ƒ36,891,391,11, tegen 36,779,142,03 over het zelfde tijdvak van 1853. De raming over 1851 beliep f 36,396,681,91. Burgerlijke Stand. Vlissingen, van 9 tot 16 september. Gehuwd: A. van Eeken jm. en P. Hutchison jd. Bevallen: P. Verscveld geb. Pietorse, z. A. E. A. van de Yissersdijk geb. den Hollander, z. M. C. Lannoy geb. Smith, z. C. M. Leendertsen geb. Terwocrt, d. D. 13ok geb. Zwier, z. C. J. Addesou geb. Eieschcr, d. Overleden: P. de Jonge wed. I. Franke, 69 j. J. J. lluy- bregtse, z. 17 dagen. 11. Rolder, jm. 23 jaren. Goes, van 9 tot 16 september. Bevallen D. van Liere geb. van Stelle z. E. L. Briels geb. van Calsterenz. J. van Hoorn geb. van Lood. A. II. Wiecking, geb. Fluyt, doodgeboren zoon. Overleden: A. Buyze, jm. 28 j. J. J. Goossen, z. 10 m. A. K. Pieterse, vrouw van Jan Nieuwcrkcrkc, 85 jaren. Zici'ikzee, van 9 tot 16 september. Bevallen: E. Sybrandse ge'o. Hogerheydc, d. M. Trom- pcr geb. Schults, z. C. E. Böckling gob. Weiand, d. Overleden: A. van. der Voorde, ongch. man, 47 j. P. A. dc Looze, vrouw van J. W. Vorstheuvel Labrand, 53 jaren. M.A.C.Ermen, d. 7 m. A. Berkhoudt, z. lij. Hulst, van 1 tot 15 september. Bevallen: Catharina Petronella Yolleman, geb. van Gie- sen, zoon. Ovorlorlpn Joseph .Tnsom de Smet, 51 jaren. Sophia Jacoba Wauters, dochter van Jud. Wautcrs, 52 j. Maria van Kcmsekewed. Pieter Yerstraeten61 j. Anna The- resia Bocijé, wed. N. F. van Waesberghe, SA jaren. Stateu-Cteneraal. Opening der gewone vergadering van 1851—1855. Vereenigdc zitting der beide kamers op maandag den 18 september 1S54. Nadat de leden der beide kamers zich achtcrvolgens in dc vergaderzaal van de tweede kamer hebben vereeuigd, wordt tegen 121 ure de vergadering door den heer mr. J. A. Philipse geopend, die door den heer griffier der eerste kamer een besluit van Z. M. den koning, den 10 dezer ^^-c^genomendoet voorlezen, waarbij hij, mr. J. A. Philipse, bchxjemd wordt tot voorzitter der eerste kamer gedurende ^7: *(|cTaWnstaande zitting der staten-generaal. w) 1 f)q voorzitter alzoo, ingevolge art. 103 der grondwet, met tykfcid ^cr vergadering in de tegenwoordige verecnigde belast zijnde, benoemt eene commissie van 18leden beide kamers, om Z. M. den koning bij hoogstdeszclfs ^aplj^m^aaii liet gebouw der staten-generaal te ontvan- .gpnYuï*Iftr ju uitgeleide te doen. Ten rvoegen zich Hunne Exccllcntien dc mi nis- icrs, alsmëd^èe hecren leden van den raad van state in vergaderzaal. V;Y- I$-*£en kgft tijdsverloop wordt de nadering van Z. M. W,^VI den koning aangekondigddie zich op de in het program ma der opening omschreven wijze naar het gebouw der staten-generaal begeven heeft. De koning, ter vergaderzaal binnen geleid, plaatst zich op den troon en houdt de navolgende aanspraak Mijne Heeren! Met het oog op den tegen woord igen staatkundigen toe stand van Europa, is het mij dubbel aangenaam van alle mogendheden voortdurend verzekeringen te ontvangen van vriendschap en welwillendheid, waarop ik grooten prijs stel. Het aangenomen stelsel van onzijdigheid wordt stiptelijk door ons nageleefd. Bij het naauwgezet nakomen onzer verpligtingen jegens andere staten mogen wij wederkeerig aanspraak blijven maken op eerbiediging onzer regten. De zee- en landmagt geven mij reden van tevredenheid, zij onderscheiden zich door ijverige pligtsbetrachting en krijgstucht.. De tegenstand door Chinezen op Borneo aan ons gezag gebodenis door den moed en de volharding onzer dap pere strijders op nieuw, en zoo ik hoop, duurzaam over wonnen. De toestand der overzeesche bezittingen is gunstig te noemen. Wel is waar heeft de gezondheid der bevolking in onder scheidene gedeelten van Neêrlands-Indie veel te wenschen overgelaten; doch de jongste berigten doen de hoop voeden, dat er dc ziekte, ook door gepaste maatregelen, allengs wijkt. De veldgewassen in die gewesten beloven over het al gemeen eene ruime opbrengst. Naar de aanvankelijke berigten is er ook hier te lande eene gezegende uitkomst van den oogst te verwachten. Ik verblijd mij in het uitzigt dat hierdoor de prijzen der eer ste levensmiddelen zullen dalen. Gelijk de verbetering der rivieren wordt voortgezet, zoo is ook de hand gelegd aan die van andere belangrijke waterwegen. In het laatste jaar is Nederland op twee punten met het buitenlandsehe spoorwegennet in aanraking gebragt. Er is hoop dat de aansluiting eerlang nog op een derde punt zal plaats hebben; terwijl dc verdere uitbreiding van dit voor handel en nijverheid zoo gewigtig middel van ge meenschap mijne aandacht gestadig bezig houdt. Met ijver wordt er gearbeid aau de vermeerdering der telegrafische lijnen binnen 's lands en aan hare verbinding niet die van het buitdti&nd. In verhouding tot de stoorniswelke de ontstane oor log in de handelsbetrekkingen van Europa veroorzaakt, vcr- keeren onze handel, scheepvaart en scheepsbouw in vrij voldoenden toestand. De slaat der geldmiddelen blijft stof tot tevredenheid opleveren. De uitkomst van de dienst des vorigen jaars heeft de verwachting niet te leur gesteld. Het laat zich aanzien dat ook liet tegenwoordige jaar voordeelig zal zijn. //Bij de behandeling der financiële aangelegenheden zal u blijken dat kan worden besloten tot eene vermindering van lastenbinnen zoodanige grenzen als door eene gepaste behoedzaamheid worden voorgeschreven. Met het delgen van schuld zal tevens kunnen worden voortgegaan. //Te midden van de stoffelijke welvaart, welke het vader land onmiskenbaar geniet, mogen de belangen van onder wijs, wetenschappen en kunsten niet uit het oog verloren worden. Mijne zorg blijft zich daaraan toewijden. Een ontwerp van wet op het lager en middelbaar onderwijs zal u eertsdaags worden aangeboden. Met het voorbereiden eener wet op het liooger onderwijs houdt men zich bezig. Inmiddels zal u dc gelegenheid worden gegeven om van uwe belangstelling in onderscheidene wetenschappelijke in- rigtingen te doen blijken. //Bij het onvolkomene, dat ook in onzen toestand mag worden gevondenis er zeer veel dat ons bemoedigt en opwekt. Met dankbaarheid hebben wij te erkennen de menigvuldige zegeningen welke ons worden geschonken. Het hangt voor een groot deel van ons zeiven af het bezit er van te bestendigen. Daartoe is vooral noodig eensge zindheid en wederzijdsch vertrouwen aan to kweekensteeds en voor alles het heil des vaderlands voor oogen te hebben. //Moge de Almagtige ons hiertoe licht en la-achtver- leenen //Ik verklaar deze zitting der staten-generaal geopend." Na liet houden van deze aanspraak verlaat de koning de vergaderzaal. Dc verecnigde zitting der kamers wordt daarna gesloten. Z. M. keert even als bij het komen onder het gejuich der talrijke, zoo wel uit deze residentie als van elders zamengcvloeide menigte, naar hoogstdeszelfs palcis terug. De beide kamers der staten-generaal zouden dingsdag hare werkzaamheden aanvangen. Zoo als bekend is be staan de eerste werkzaamheden in het onderzoek der ge loofsbrieven van dc nieuwe leden, bij de eerste kamer de benoeming van commissien als anderzins, en bij de tweede kamer de verkiezing van drie caudidaten voor het voorzit terschap gedurende de tegenwoordige zitting. Gemeenteraad van Klerikzee. Zitting van 16 september. Afwezig de lieer M. C. de Crane. Resumtie der notulen van 5 september, welke worden goed gekeurd. M De voorzitter legt over een verzoet van C. Logeman om eenige schorren voor 30 jaren in pacht te erlangen, ten einde die met eene zomerkade in te dijken. Nadat het is voorgelezen wordt liet, op voorstel van den voorzitter, tot onderzoek en rapport gesteld in handen van het dagelijksch bestuur. De gemeente-rekening over 1853 wordt, nadat de daar voor benoemde commissie rapport had uitgebragtvoorloo- pig vastgesteldiu ontvang op 95,135.104in uitgaaf op 91,734.671goed slot 3900.73terwijl aan burgemeester en wethouders wordt opgedragen om eenige overgelegde obligatien eener afgeloste geldleening te vernietigennadat zij van gedeputeerde staten zijn terug ontvangen. De voorzitter berigt dat ontvangen is eene missive van I den commissaris des koningsgeleidende afschrift van het koninklijk besluit waarbij de heer M. C. de Crane op zijn verzoek eervol ontslagen wordt als burgemeester, en een brief van gemeldeu heer de Crane, waarbij deze tevens zijn ontslag neemt als lid van den raad. Hij doet deze stukken door den secretaris voorlezen, en betuigt daarna zijn leed wezen over deze aftreding en stelt voor dat de raad den oud-burgemeester schriftelijk zijn leedwezen daarover zal te kennen gevenmet den wensch dat hij nog lange jaren dc door hem begeerde rust zal mogen genieten; welk voorstel wordt aangenomen. De verkiezing van het nieuwe raadslid door burgemeester en wethouders bepaald zijnde op maandag 3 October, zoo worden tot leden van het stembureau benoemd jhr. J. L. de Jonge en mr. J. J. Ermerins, en tot plaatsvervangers de i heeren Landsknegt en van der Yliet. In gevolge art. 90 der gemeentewet benoemt de raad met acht stemmen mr. C. J. Fokker tot fungerend wethouder de overige vier stemmen waren uitgebragt op mr. van Dongen. Den 19 julij afgeschaft zijnde het verpligte gebruik van de hal en het reglement op het gebruik daarvanherinnert de voorzitter datter voorkoming van misverstanddit besluit zal dienen geamplieerd te worden en het reglement in stand moeien gehouden worden tot ultimo decemberdaar eenigen meeneu dat ook alsnu de keuring van vleesch afgeschaft zoude zijn; waartoe wordt besloten, nadat mr. Fokker, als lid der commissie die in der tijd het voorstel tot afschaffing gedaan heeftte kennen had gegeven dat de bedoeling der commissie niet anders is geweest dan alleen de afschaffing van het reglement, wat het verpligte gebruik betreft. Mr. van Adrichem stelt namens de commissie van fabricage voor dat een lek, dat zich geopenbaard heeft aan de waterkce- ring van de brakkegracht, zal worden hersteldde kosten te vinden uit onvoorzien 1851a100 waartoe wordt besloten. De zelfde lieer berigt dat de commissie van fabricage verlangen zoude rapport uit te brengen op de in hare han den gestelde verzoeken om de stad met gas te verlichten, en liet opgedragen onderzoek over het al of niet voordeclige om zulks voor eigeu rekening te exploiterendat zij over het laatste, door vriendelijke mededeeling uit eene andere stadecu rapport van eene raads-coniniissic heeft ontvan gen, en zij weuscht dat dit belangrijk rapport vooraf gedu rende tien dagen voor deleden ter visie zal liggen; waartoe wordt besloten. Hierna werd de vergadering gesloten. 23uitenl(inïï$cl)e fèijöinjjcn. Engeland. Londen 1G september. Ter voldoening aan den nationa- len wensch heeft 11. M. bepaald datwegens den ovcrvloe- digen oogsteene algemeene plegtigc dankzegging aan het Opperwezen zal worden gehouden en wel op zondag den 1 octobor. H. M. dc koningin, prins Albert en vijf hunner kin deren, zijn gisteren ochtend van Edinburg over Aberdeen naar Balmoral verder gereisd. De heer Dargan, ondernemer der groote tentoonstelling te Dublinheeft na optel van alle rekeningen 19,000 bij de onderneming verloren. Men spreekt aan de beurs alhier van eene nieuwe franschc leening van 16 milliocn p. st.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2