Öuitmlartïi8cl]c Ütjiringm. Volgens liet Nieuws- en advertentieblad van Zeeuwsch Vlaanderen zijn dezer dagen in onderscheidene gemeenten van Zeeuwsch Vlaanderenop de torenspitsen welke daar voor geschikt warendoor een officier van de genie op last van ons gouvernement krijgskundige opnemingen gedaan» Binnen een paar dagen verwacht men eene kleine promotie bij den plaatselijken stafalsmede de pensionering en overplaatsing van eenige officieren van dat wapen. Ook is liet niet onmogelijk dat de traktementen alsdan eenige wijziging zullen ondergaan. Men schrijft van den Helder van 8 september //In gevolge beschikking van den minister van oorlog, is aandenlsten luitenant-adjudant L. J. van Dinter, gedeta cheerd bij het bataiilon mineurs en sapeursop zijn gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend als adjudant van genoemd bataiilon en is hij tevens overgeplaatst bij het éde bataiilon 3de regement infanterie; verder is benoemd tot adjudant bij het bataiilon mineurs en sapeurs de Iste luitenant adjudant J. D. de Rooy, van het 7de regement infanterie in te gaan met den 16 september. lieden is alhier gearriveerd de chirurgijn-majoor G. A. Baunvan het garnizoen te Utrechtten einde de oor zaak te onderzoeken van de epidemische oogziektebij het éde bataiilon 6de regement infanterie uitgebarsten, en welke men hoofdzakelijk toeschrijft aan het bomvrije gebouw te Huisduinen waarin genoemd bataiilon is gekazerneerd; de ziekte neemt dagelijks toe, zoo dat cr reeds 80 lijders in het maritieme hospitaal aan het Nieuwediep zijn opgenomen. Ten gevolge hiervan is door het departement van oorlog gelast om de miliciens der ligting van 1852, welke den 18 dezer met onbepaald verlof moeten vertrekken, reeds den 10met groot verlof naar hunne haardsteden te zenden." Zaturdag zijn te Schiedam nog ongeveer 60 man infan terie en 55 man rijdende artillerie, de laatste onder bevel van den luitenant Taets van Amerongen, binnengerukt. He inspecteur der rijks policie, de heer Nierstrasz, alsmede de officier van justitie en de subsistuut-griffier der arrondisse- ments-regtbauk, bevonden zich aldaar. Ook is in den loop van dien dag de stad door den generaal-majoor Duyker bezocht. De troepen hadden des avonds de stad op onderscheidene plaatsen in den omtrek van de markt afgezet en sterke patrouilles, zoo van infanterie als artillerie, doorkruisten de straten. Er waren gedurenden den avond veel menschen op de been, doch alles bleef, dank zij de voortreffelijke maatregelen der militaire magt, volkomeu rustig. Algemeen roemt men het gedrag der militairen in hunne moeijelijke piigtsvervulling. Met den laats ten trein zijn drie der gevatte belhamels naar Rotterdam vervoerd. Ook de zondag is aldaar zeer rustig voorbij gegaan. De rijdende artillerie staat thans onder kommando van kapitein von Pessel en de luitenants Hooft en Taets van Amerongen» Maandag namiddag ruim half zes ure arriveerde te Rotterdam II. M. de koningin met hoogstderzelver jongsten zoon prins Alexander, in een hofrijtuig. H. M. werd aan de Boompjes ontvangen door den burgemeesterden heer J. E. Hoffman, en den wethouder, den heer D. Blanken- heym, die H. M. aan boord geleidden van de stoomboot no. 22. Aldaar werd II. M. voor de directie der neder- landschc stoomboot-maatschappij gecomplimenteerd door den lieer administrateur Am. van der Vliet. Nadat H. M. eenige oogenblikken op hare eigenaardige minzame wijze met voornoemde heeren gesproken had, nam de voorgenomeue en bereids vermelde reis naar Stuttgardt een aanvang onder het lossen van salutschoten. Ten éf uur was per gewonen spoortrein aldaar gearriveerd de heer W. von Wakherlin, secretaris, en verder gevolg van H. M. Den II dezer in den namiddag kwam te Arnhem per spoortrein uit Amsterdam aan Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, vergezeld van hoogstdcszelfs adjudant jhr. /ridder vhn Rapnard en verder gevolg, zich zonder verwijl nïai^ .Nijmegenom vau daar met het gereed lig- geuÜ' ü'ftj^knjk fcloomjagt zijne reis uaar Luxemburg te prinses Woronzowzijn met een talrijk ge- vol», fit Waadplaats Schlangenbad in 's Gravcnhage aan- Mim jjnp van Zeyst van 10 dezer meldt men de ^Kunstoefening, heden ten 10 ure, waren k*c'\ ékuw-rierigen van elders op de heide tegen- /I'e^Wl2 imam Z. M. de troepen, infanterie, artillerie tallcrig^'oogenschouw. Na afloop daarvan rukten de gesloten kolonne naar den regtervleugel op defileerden met geschouderd geweer naar den linker- cn van daar met den pas de route naar den regtervleugel terug telkens met den regtervleugel door liet midden der naar weerszijden geopende divisien. Hoe veel posten er ook waren gesteldonmogelijk was het de toegevloeide menigte nieuwsgierigen te keereu. Na de parade zag men militairen en burgers vau alle standen met dames dooreen gemengd wandelen. De mar ketentsters konden het zesde deel niet in hare tenten plaats gevenen zeker kan men geen voorbeeld aanwijzen dat een nederlandseh kamp zoo talrijk werd bezocht als lieden. Gisteren namiddag voerde het korps hoornmuziek van het 5de regemeut infanterie eenige stukken uit bij de tent van Z. M. De koning gaf hoogstdeszelfs bijzondere tevre denheid aan den chef der muziek te kennenvooral aan een onlangs gecomponeerd stuk krijgsmaus lust" mogt de hooge goedkeuring ten deel vallen. Als een klein bewijs hoe Z. M. de zaken nagaat en wenscht dat de soldaat goed behandeld worde, diene het volgendeGisteren namiddag exerceerde een onder-officier een peloton (meerendeels strafpeloton genoemd) en liet ver scheidene malen achtereen wenden (eene lastige beweging). Z. M. ging er regt op aan, berispte den onderwijzer, nam diens geweer en kommandeerde dat peloton in persoon deed het rigten, bajonet afslaan, het geweer presenteren en inrukkensteeds zelf kommanderende maar gaf daar duidelijk te verstaandat hoogstdezelve verlangde dat de soldaat exerceerde om geoefend en niet gedrild te worden." Het voorstel van de liedertafel te Brugge, om een belgisch zangverbond op te rigten en de bijeenkomst van gedelegeerden van alle liedertafels, tot het bespreken van genoemd voorstel, heeft tot het gewenschte resultaat ge leid. Een voorloopig reglement is aangenomen en Brugge zal de stad zijn waar het eerste groote zangfeest plaats vindt. Benoemingen en Besluiten. Bij koninklijk besluit van den 8 dezer is de heer J. C. Baudoud-minister van koloniënbenoemd tot minister van staat. Marine. Gisteren arriveerde te Ylissingen de schout-bij-nacht Bouricius, om Zr. Ms. fregat de Ruyter, dat Z. Hoog Edel Gcstr. naar de Oost-Indien zal overvoeren in oogen- schouw te nemen, lieden middag vertrekt Z. Hoog Edel Gestr. weder naar Holland. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, luitenant ter zee 1ste kl. Zwaanshalsis gisteren van Ylissingenalwaar hetzelve on geveer 80 manschappen voor gemeld oorlogs-fregat had aangebragt, naar het Nieuwediep teruggekeerd. Verschillende Berigien. De Amsterd. cour. berigt dat het eten van garnalen te genwoordig uadeelig is. Twee menschen zijn er te Amster dam aan bezweken en negen zijn deswege in liefdadigheids gestichten behandeld. Den 7 dezer is te Dragten eene vrouw bevallen van drie welgeschapene kinderentwee zoontjes en een dochtertje. De moeder en kinderen zijn zeer welvarende. Burgerlijke Stand. Vlissingen, van 2 tot 9 september. Gehuwd: J. Harder jm. met A. J. vau de Sande jd. Bevallen: S. M. Janssen geb. Lute, z. E. Nacrebout geb. lloogerwerf, d. J. C. Goemaat, z. C. L. Barbé geb. van Yyane, doodgeboren zoon. Overleden: J. J. Dubois, man van P. Rivier, 76 jaren. A. J. de Lanuoyvrouw van \V. van den Berg61 jaren. P. van Dillen, jm. 36 j. J. F. van de Kant, jm. 23 j. S. E. Joorisscn, d. m. L. de Bruyne, z. 2 jaren. Goes van 2 tot 9 september. BevallenM. van der Bliek geb. Gecnsed. E. L. den Boer geb. Dagevos, z. Overleden: W. den Boer, z. 10 m. W. M. van der Lindez. 2 m. T. Noutjm. 38 jaren. Zierikzee, van 2 tot 9 september. GehuwdA. van Poelje jm. met J. M. de Rochefort jd. Bevallen: R. Voorloop geb. Gudde, d. M. de Graaf ge Slegt, d. E. van de Velde geb. Neerhoudt, d. S. M. Bal geb.Boone, d. M. Paus geb. Lips, d. OverledenJ. Brandenburgzoon26 dagen. Engeland. Londen 9 september. De koninginbegeleid door een talrijk gevolg, waaronder zich ook graaf Aberdeen bevond, bezocht gisteren het egyptische fregat Paid Gehad, dat voor Southampton ten anker ligt. Nadat het hooge gezel schap met veel belangstelling de prachtige inrigting van de kajuiten had in oogenschouw genomen, werd er koffij waarschijnlijk echte mokkaop de oostersche wijze rond gediend. Den prins van Wallis werd eene turksche pijp (chibouque) aangeboden; na eenige trekken er aan gedaan te hebben scheen hij er echter genoeg van te hebben. Graaf Aberdeen rookte met genot en waardigheid eene pijp des vredes, en waszoo als spotters zeggenin zoete ge peinzen verdiept over het memorandum van 1814. Prins Albert is heden morgen ten 9 ure van zijn uitstapje naar Prankrijk te Osborne teruggekeerd. Een veteraan van het leger is weder overledenna melijk de luitenant-generaal Arguimbau, die 53 jaren dienst telde. Hij verloor een arm bij San Sebatiau en werd ook gekwetst bij Quatrebas en Waterloo. Er is in het noorden des rijksbij Kirmicliaelgoud ontdekt door een persoon die zich langen tijd in Australië heeft opgehouden en bij gevolg met de geaardheid van den grond bekend is. De koning van Portugal en de hertog van Oporto vergezeld van hun gevolg, zijn gisteren op Osborne aange komen, waar zij door de koningin ontvangen werden. Zij zullen heden Osborne verlaten en de terugreis naar Portugal aanvaarden. Woensdag 11. heeft er te Glasgow een banket plaats gehad, bij gelegenheid van de onthulling van het stand beeld ter eere van de koningin, welke plegtighcid onder an deren ook door den heer Buchanan, gezant der Vereenigde Staten, werd bijgewoond, die bij deze gelegenheid ook het woord heeft gevoerd. In den tuin van de Horticultural Society te Chiswick groeit thans eene plant van chineschen oorsprong, wier knol, naar men algemeen verzekert, een voortreffelijk voedsel zal kunnen opleveren ter vervanging van de aardappelen. Zij is een geschenk van den Jardin des Plantes te Parijs, waar die plant een onderwerp heeft uitgemaakt van een naauw- keurig onderzoekmet dat gevolg dat er redelijkerwijs geen twijfel meer bestaat of zij zal, algemeen verbouwd, van een groot nut worden. Zooveel weet men reeds dat haar sappen voedend zijn; zij kan raauw gegeten worden, laat zich gemakkelijk kokeneven gemakkelijk zelfs als de aardappelen, terwijl haar smaak melig is. Yerder is het reeds bewezen dat die plant sedert onheugelijke tijden in- heemsch geworden is in ons klimaat. Te Dublin zeide men dat de lord stadhouder van Ierland naar Engeland zoude vertrekken; het Preeman's journal meldt als een gerucht, dat hij waarschijnlijk niet meer als zoodanig zal terugkeeren. Rusland. De tekst van het russische antwoord is nu bekend ge worden. Het bevestigt wat men reeds vau elders wist namelijk dat het in een gematigden toon gesteld is en de vier bekende voorwaarden onvereenigbaar acht met Ruslands belang zoo wel als met zijne eer, alsmede dat de czaar met de ontruiming der vorstendommen de maat der concessicn vol gemeten achtende, aan de wisselvalligheden van den oorlog de verdere zorg zal overlaten om de bepaalde grond slagen der onderhandelingen vast te stellen. Oostenrijk ziet iu die weigering geen casus belli en heeft van dit besluit in eene circulaire aan de vreemde gezanten kennis gegeven. Ook Pruissen heeft dit gedaan. Dat de expeditie in de Oostzee haar einde bereikt heeft blijkt nader door een berigt uit Hamburg van den S dezer, inhoudende dat twee engelsche schepen met 1800 man komende van de Aland-eilanden den 7 dezer Koppenhagen zijn gepasseerd. Schier alle fransche en engelsche dagbladen zijn opgevuld met bijzonderheden betreffende de expeditie naar de Krim, waaruithoe uiteenloopend hunne opgaven dikwijls zijn ten minste zoo veel blijkt dat men daartoe reusachtige toebereidselen gemaakt heeft. Het totaal verlies van manschappen in de fransche armee te Varna en op de vloot, door de heerschendc ziekte ver oorzaakt is volgens eene officiële opgave van het ministerie van oorlog éOOO man. Particuliere brieven geven het cijfer oneindig hooger op, hoewel daaronder waarschijnlijk ook begrepen zijn die welke door koortsen en andere ziekten zijn overleden. Brieven uit Erzerum dato 17 augustus, die den 19 te Trebisond ontvangen werdenmelden dat de Russen Baya- zid verlaten hebbenwelke plaats op nieuw door de Turken werd bezet. Een engelsche courier, die den 17 vanTauris te Erzerum aankwambragt het berigt aan dat de wegen tusschen beide staten geheel vrij warendien ten gevolge zou eene karavaan van 1500 paarden van Erzerum naar Pcrzie vertrekken. Men beschouwt dezen aftogt der Russen

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2