M1DDELBURGSCHE COURANT. N°* 108. Zaturdag 1854. 9 September. Deee courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- aingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post 3,10. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel j van HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. iHankcmMgmgm VAN HET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Gezondlieids-I'olicie. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg bren gen ter kennis van de Ingezetenendat het gebruiken van Oesters onlangs in eene naburige Gemeente hoogst nadee- lige gevolgen voor de gezondheid heelt gehaden uoodigen hen mitsdien uit, zich van dat gebruik te onthouden, ter wijl door het Bestuur zoo veel mogelijk voor de wermg van dit schadelijk bevonden voedsel zal worden zorg gedragen. Middelburg, den 8 September 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GR1JPSKERKE. De Secretaris, M. P. LANTS HEER. Gemeenteraad. Dc Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Maandag den 11 September 1854, des namiddags ten één ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zaL plaats hebben. Middelburg, den 8 September 1854. De Burgemeester voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. öinnmlaniïsrijr &ijDingen. ItViddelbsirg8 September. Blijkens de provinciale bladen no. 104, 105 en 1GG zijn, bij besluiten van gedeputeerde staten dezer provincie van den 1 dezer, de maatregelen betrekkelijk de longziekte onder bet rundvee geheel opgeheven in de gemeente Elle- mcet, en gedeeltelijk opgeheven voor zoo veel de gemeenten Sint Anna ter Muiden en Aardeuburg betreft. Men schrijft ons uit Goes van den 7 dezer Voorleden maandag had in het naburig Nissebij den landbouwer Versluyseen treurig ongeval plaals. De ar beider Schouwenburg is vermoedelijk van de dikhouten der schuur gevallenalthans men vond hem levenloos op den dorschvlocr. De ongelukkige laat eene vrouw en twee kinderen na." Te Axel is als wethouder herkozen de heer dr. L. H. Janssencn te lloek de heer W. G. Dicleman. Dc minister van marine heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt dat in de loodsdienstuit het engelsche kanaal op de zeegaten van Goedereede, Maas en Brou wershaven, eene belangrijke verbetering is gebragt door snelzeilende kotters daarvoor beschikbaar te stellenin vervanging van de sloep-loodsbooten, tot dus verre voor deze dienst gebezigd. Deze kotters voeren de gewone onderschei dingsteekenen. Zij zullen bij dag, zoo veel de gelegenheid slechts eeuigzins toelaat, steeds binnen twee duitschemijlen afstand van den vuurtoren van de Singels (Dungeness) krui sen en bij nacht in de nabijheid van dien vuurtoren zich ophouden of ankereu onverminderd de verpligting om bij het ontdekken van sein van schepen om een loods deze zoodra mogelijk daarvan te voorzien, liet zelfde is toepas selijk op de ioodskotters in het engelsche kanaal, dienst doende op de zeegaten van Texel. Eergisteren zijn door de ncdcrlandsohe Handelmaat schappij te Amsterdam verkocht 268,961 balen Java-koffij, allen tegen tauxatieof iets daar bovenen gisteren te Rot terdam 215,912 balen. De prijzen liepen van 27 tot 40£ cent. Men schrijft ons uit Brielle van 6 dezer n In den vroegen morgen van heden is de kapitale hoeve i van den bouwman W. van der Linde, te Rockanjetotaal verbrand. Omstreeks half vier begonnen, was weinige uren later alles in de asch gelegd. Noch van de bouwmaterialen, noch van den rijken oogst, a-ie pas was ingezameld, is iets be houden slechts eenig huisraad is geborgen doch door den spoed en de verwarring aanmerkelijk beschadigd. De oor zaak van den brand schijnt voor alsnog onbekend men vermoedt dat zij alleen is toe te schrijven aan broeijing van het hooi." De werkzaamheden aan den telegraaf van Brouwers haven naSr tlellevoetsluis;Briellc en Rotterdam worden te Hellevoetsluis met ijver voortgezet; de palen waarover de draad zal worden gelegd zijn gezet, en men is bezig aan het bouwen der woning met. het bureau van den telegra fist. Naar men verneemt fnoet dit werk in de maand Octo ber eerstkomende voltooid zijn, waarna zeer zeker spoedig gebruik van den telegraaf zal kunnen worden gemaakt. De Tijd en Noordbrabanter deeleu den tekst mede van den Encyclique, waarbij de paus een algemecu jubilé heeft uitgesproken onder anderen tot herstel van den vrede en tot afwering van de epidemiewelke Europa teistert. De oppcr-ceremoniemeester heeft berigt dat het hof den ligten rouw zal aannemen wegeus het overlijden van Z. K. H. den infant don Ferdinand van Spanje, voor den tijd van acht dagenmet ingang van den 8 dezer. Men verneemt dat JJ. M. de koningin zich in het begin der aanstaande week naar Stuttgardt, zal begeven, ten einde een bezoek te brengen aan hoogst.derzelver vader Z. M. den koning van Wurtemburg. Naar men verneemt is Z. K. II. prins Hendrik den 5 uit de residentie naar Soestdijk gereisd, om van daar naar Luxemburg te vertrekken. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de heeren commissarissen des koniugs in de onderscheidene provinciën toegezonden een exemplaar van een ontwerp van wet, bevattende regels nopens de heffing van regten wegens het gebruik van openbare werken, in het belang der gemeenschap te lande en te wateralsmede tot verze kering van de instandhouding cn het behoorlijk gebruik dier werken. De toezending heeft ten doel om het oordeel ten aanzien van dit ontwerp in te winnen van dccollegicn van gedeputeerde statenen wel zoo spoedig mogelijkom dat ontwerp nog in de zitting der staten-generaal van het volgende zittingjaar in behandeling te kunnen geven. De Amsterdamsche courant zegt uit eene goede bron te vernemen dat het berigt, dat de lieer Gibson tot attaché bij de legatie der vcreeuigde staten te Tarijs was benoemd, van allen grond ontbloot is. In de synode maakt thans het beginsel van verkie zing der predikanten door de lidmaten een punt van ern stige overweging uit. De koninklijke bibliotheek te 's Hage heeft dezer dagen ten vervolge ontvangen het 6de en 7de deel der pracht uitgave van de werken van Fredcrik den Groote, waarvan een exemplaar door Z. M. den koning van Pruisscn aan die inrigtiug ten geschenke vereerd wordt. Z. M. heeft, op het ingediend verzoekschrift van den heer S. Dunlop te Rotterdam, bewilliging verleend tot de oprigting eeuer aldaar onder den titel van Rotterdamschc garancine-fabrijk te vestigen naamlooze vennootschap. Dezer dagen is te Amsterdam de vier-cn-twintigste tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters met eene korte aanspraak door den heer D. D. Büchler, voor zitter der commissieop de gebruikelijke wijzein tegen woordigheid eener talrijke schaar belangstellende genoodig- den geopend. Meer dan 400 kunstwerken, waaronder van de eerste meesterszijn het publiek ter bezigtiging aange boden. Onder de buitenlandsche kunstwerken merkt men vooral twee stukken van den kunstschilder Ary Schcffer op. Bij dagorder van den 4 dezer was bevolen dat er in het Kamp bij Zeyst des morgens ten 8 ure eene groote parade zou wordeu gehouden ter verjaring van Z. K. H. den prins van Oranje. De onverwachte komst van Z. M. bragt daarin eene wijziging te weeg. De infanterie-troepen stonden ten 7£ uur in groot tenue gereed en rukten een weinig daarna in de eerste lijn van bataille. Omstreeks S ure was bet toen Z. M. de bataillons in oogenschouw nam, waarna dadelijk tot groote manoeuvres werd overgegaanqp welke hoofdzakelijk bestonden in gesloten kolonne zamen te trekkenmet gesloten bataillons van directie veraudercu en deploijemeuten. Z. M. ging de bewegingen met de meeste naauwkeurigheid na cn gaf van tijd tot tijd blijken van goedkeuring en tevredenheid, en herhaalde dit aan alle officieren, toen deze gedurende de rust rondom hem ver- eenigd waren. Intusscheu liet de muziek zich hooren. Dit eerste militaire schouwspel werd besloten met voor Z. M. te defileren. Men schrijft uit het Kamp bij Zeyst, dato 5 dezer: Heden zijn in tegenwoordigheid van Z. M. reeds groote manoeuvres uitgevoerd met de drie verschillende wapens de infanterie ia twee linicn. Na liet manoeuvreren werden de bataillons infanterie in kolonne zanicngctrokken en voerden de handgrepen en lading in opvolging uit, waarbij Z. M. die van deu regter- naar den linkervleugel gade sloeg. Hoogstdezelve was van 7 tot, bijna 12 ure op het terreinvergezelde zelfs het laatste der bataillons cn be zocht daarna de keukens, waarin het gereed gemaaklc eten was enz.en vond steeds stof ooi hoogstdeszelfs goedkeuring te kennen te geven. In dc vergadering van den gemeenteraad van Utrecht van woensdag is door het raadslid den hooglceraar Mulder, het voorstel gedaan tot, het benoemen vau eene gezond heids-commissie voor die gemeente. Dit hoogst belangrijk voorstel, door den hoogleeraar op uitnemende wijze toege licht, heeft algemecne deelneming gevonden. De toelichting zal op voorstel van den hooglceraar Ackersdijck aan de ledeu van den raad in druk worden rondgedeeld, ofschoon de voorsteller het stuk niet voor de pers bestemde. Naar men verneemt zou er een rekwest ter mede- onderteekeniug en verzending aan heeren gedeputeerde sta ten van Zuidholland in omloop zijn, de strekking hebbende om niet goed te keuren het besluit van den gemeenteraad te 's Graveuliagenopens de geldlecning van 112,000 voor het aanbouwen van vleugels aan het badhuis. De gronden daartegen zouden onder anderen zijn, dat de stedelijke kas nu reeds te kort komt en bezwaard zou worden met eene verhooging van 5,000 'sjaars, en zulk eene uitgave niet gedoogt, te meer omdat, volgens de beschouwingen van den wethouder Gevers Deynoot, onder anderen ook eene belasting op de boter zou moeten worden gelegd, die noodzakelijk werd geoordeeld om de te korten te dekken. In de twee a drie laatste jaren werd te Spijkenisse ter visschcrij zeer weinig zalm gevangen. In dit jaar is dc vangst echter veel gunstiger. Men heeft opgemerkt dat deze visch Ihans veel meer de Maas passeert dan anders wel het geval was. Bij het graven tot het leggen der gaspijpen te Gro ningen is dezer dagen buiten dc oosterpoort gevonden een zilveren medaillon of gedenkpenning, aan de eene zijde voorzien met het op- en randschrift //Hendrik Julius, vorst van Brunswijk Lunenburg, 1595;" voorts van 12 wapens in een cirkelin het midden eenig volk biddend liggende en voorzien van de bijbelplaats Numeri XVI, voorstellende eene verschijning uit den hemelaan den anderen kant een Hercules met de kuods. Wij vernemen dat door heeren gedeputeerde slatem

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1