Benoemingen en Besluiten. Bij koninklijk besluit van den 31 augustus jongstleden is, ter vervanging van den bij besluit van den 21 dier maand terug geroepen gezant van Z. M. te Konstantiuopel, baron N. W. Moderns benoemd tot zaakgelastigde bij de Otlo- mannische Porte de heer mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, laatstelijk raad van legatie bij het gezantschap te Londen zijnde voorla by koninklijk besluit van den 31 augus tus benoemd, tot secretaris van legatie, de attachéjhr.mr. M. J. L. J. H. A. Heldewier, met bepaling dat hij voor eerst en tijdelijk als zoodanig dienst zal doen bij Zr. Ms. gezantschap te Londen. De heer F. M. J. Bellini is erkend als vice-consul van den Kerkdijken Staat te Rotterdam. Bij Zr. Ms. besluit van den 1 dezer is de schout bij nacht J. F. D. Bouriciusthans directeur en kommandant der marine te Willemsoord, met den 1 October aanstaande benoemd tot kommandant van 's rijks zeernagt in Oost- Indie en inspecteur der marine aldaar, ter vervanging van den met die betrekking belasten vice-ndmiraal F. G. van der Plaat; en voorts met den zelfden datum benoemd tot directeur en kommaudant der marine te Willemsoord de schout bij nacht W. J. Jolly. marine. Zr. Ms. korvet Heldin, onlangs te lïellevoetsluis bin nengekomen, is den 5 dezer builen dienst en de état-major op non-activiteit gesteld. De 1ste luitenant der mariniers C. J. Wilkcns, thans kommanderende het detachement te lïellevoetsluis is met den 5 dezer overgeplaatst n:.ar Amsterdam en vervangen door den kapitein J. J. Soer. Den 25 augustus is het nederlandsche oorlogs-fregat Doggersbank, kommandant kapitein ter zee de Smit van den Broecke, van Malta vertrokken. Staten-Cieneraal. 's Gravenbage van 4 September 1851-. In eene op lieden gehoudene vereenigde zitting van de beide kamers is de vergadering der sta ten-generaal van 18531854, namens Z. M. den koning, door den minister van binnenlandsche zaken met dc navolgende rede gesloten MIJNE II EER EN u Op last des konings heb ik mij in uw midden begeven om deze zitting der staten-generaal te sluiten, en u dank te zeggen voor den ijver in liet behartigen van 's lauds belangen beloond. n Overtuigd van uwe bereidwilligheid om tijd en rust ten offer tc brengen waar die belangen het vorderenheeft dc koning met vertrouwen verschillende en daaronder be langrijke voorstellen van wet aan uwe beraadslagingen on derworpen, en ofschoon de zitting daardoor lang van duur zij geworden, hare uitkomsten zijn in dc zelfde mate veel vuldig en gewigtig geweest. Zoo werden, ter uitvoering van het 5de additionele ar tikel der grondwet, de wetten betreffende het armbestuur cu het beleid der regering van Nedcrlandsch Indic vastge steld. Door nieuwe wettelijke voorschriften betreffende het strafregt werden verouderde en met de tegeuwoord ige denkbeelden strijdende bepalingen vervangen. Met uwe eenparige goedkeuring werden in het tarief van regteu op den in-, uit- en doorvoer wijzigingen gebragt, welke de ontwikkeling van den handel vorderde. Door dc regeling van het muntwezen in de Indien en door het aanwijzen der middelen tot zijn herstel, werd voldaan aan het geeu de billijkheid en het welbegrepen belang van liet moederlai.d cn der koloniën eischten. Mot onbekrompenheid hebt gij uwe ondersteuning ver leend tot het aanvangen of voortzetten van werken van publiek nut, cu dc regering krachtdadig bijgestaan in hare pogingen om door ontwikkeling van nijverheid en onder nemingsgeest de algemeeue welvaart tc bevorderen. /'Het zal niet noodig zijn, in ij ue hoeren, u te herinneren de verschillende wetten, die behalve de opgenoemde zijn tot stand gekomen, om deze zitting met grond tc mogen /Snellikken onder die welke rijk aan uitkomsten zijn ge- VV^cstAook al moge mcu liet betreuren dat de tijd niet L :topgelaten ceuige gereed liggende ontwerpen, waar- Oirtlcr dat Jol regeling van het lager eu het middelbaar •ó^^rwije, te Ï.Aéjt wij «oftsodg vestigen op den afgeloopen werk- P^K&ng, dan mogen Vij? ons verheugen dat deze zitting op nieuw liet bewijs heeft geleverd, dat in de vergadering der statea-g-oneraal van Nederland de gewigligsteonderwerpen, ook verschil en strijd van meeuingen, met wanne be langstelling^ maar te gelijk met kalmte en bezadigdheid worden behandeld, en mogen wij tevens met dankbaarheid liet voorregt erkennen, dat wij met volharding voortgaande pnzc werkzaamheden tot een goed einde hebben gebragt. //Mogen zij, onder den zegen des Allerhoogst enrijke vruchleu dragen voor het dierbaar vaderland In naam des kouings verklaar ik deze zitting der staten-generaal gesloten." (lietaeenieraad van 33ii3<lel|>urg£. Zitting van 5 September. Voorzitter jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke. Afwezig de hecren mr. van DiggelenSaloinonson uitlandig, mr. Yerbrtigge, mr. Snouek iiurgrouje ongesteld, en dr. Damme. De notulen der vorige veigadering worden gelezen en goedgekeurd. Overgaande tot dc benoeming van een wethouder in plaats van den lieer mr. Bijleveld, die volgens art. 80 der gemeentewet als zoodanig moest aftreden, worden door den voorzitter de lieeren Sprenger en van Deinse tot stein- opneiners benoemd. De heer mr. van Diggelen verschijnt ter vergadering. De heer mr. Bijleveld met 12 tegen 1 stem tot wethou der herkozen zijude, vraagt het woord. Hij zegt de verga dering dank voor het votum van goedkeuring hem door de leden gegeven voor hetgeen hij in het belang der gemeente heeft verrigthij zal met den zelfden ijver zijne betrekking blijven vervullen en rekent bij voortdnring op de welwil lendheid der leden van den gemeenteraad. Aan de orde zijnde de benoeming van leden voor dc vaste commission, zoo worden: 1. van de commissie tot het ontwerpen van verorde ningen op wier overtreding straf wordt bedreigd al de leden zijude de lieeren mr. Yerbrugge, mr. vau Eekelen, Rekker en mr. van Diggelenherkozen 2. van de commissie van financien herkozen de heeren mr. Bijleveld, mr. Sifilé, van de Graft en Sprenger; in plaats van den heer Snyder, die wegens zijne betrekking van lid der commissie voor fabricage verzocht buiten aan merking te blijven, wordt gekozen dc heer Salomonson 3. van de commissie voor fabricage herkozen de heeren jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke mr. Yisvan Uije en Snij der in plaats van den heer Salomonsonthans lid der commissie van financiënwordt gekozen de heer mr. Snouek llurgronje. Dc voorzitter wenscht den heer mr. Bijleveld geluk met zijne herkiezing als wethouder en beveelt hem de belangen der gemeente aan. Dc voorzitter bcrigt dat is iugekomen ccn voorstel van vier leden des gemeentelaads (de heeren mr. van Eekelen van Uije, van Deinse en mr. Vis) waarbij verlangd wordt dat door de commissie van financiënomtrent het in der tijd door de heeren mr. Sifilé, mr. van Eekelen en Salo monson ingediende voorstelstrekkende tot afschaffing der accijnsen cn het tot vergoeding daarvan invoeren van een hoofdei ijken omslag, waaromtrent door de commissie alleen is geadviseerd tot aanhouding, definitief rapport worde uit gebragt, alvorei.s de wijziging van het belastingstelsel ii behandeling tc nemen. De heer Bijleveld doet opmerken dat de commissie van financiën in der tijd reeds heeft te kennen gegeven dat zij in de aanneming van liet voorstel bezwaar zag. De heer mr. Sifilé zegt het bewuste voorstel mede te hebbeu onderteekend, doch dat het hem later als lid der commissie van financiën gebleken is dat het gevaarlijk zoude zijn de belasting der accijnsen door eenen iioofdclij- ken omslag te doen vervangen. De voorzitter herinnert dat thans alleen aan de orde is het door de vier leden in deze zitting ingediende voorstel. De heer mr. van Eekelen geeft zijn verlangen tc kennen dat het voorstel van de heeren mr. Sifilé c. s. in zijn ge heel worde behandeld. De vergadering vereenigt zich met het thaus aan de orde zijnde voorstel. De overige ingekomen stukken worden aangehouden tot eene volgende vergadering. De vergadering wordt gesloten. Gemeenteraad van ilissingen. Zitting van 5 September 1854. Yoorzitter dr. J. W. Callenfels. Tegenwoordig alle leden. Na goedkeuring der notulen van de vorige zitting en liet voor kennisgave aannemen der sedert de vorige zitting in- gekomene nommers van het Staatsblad, wordt volgens art. 80 der gemeentewet overgegaan tot de benoeming van een wethouder voor den lieer D. Uyttenhoovendievolgens den gemaakten rooster, thans als zoodanig moet aftreden. De lieeren Yerdoorn en van Uije Pieterse maken het bu reau van stemopneming uit. Elf stemmen op den heer Uyttenhooven en 1 op den heer Yerdoorn uitgebragt zijnde, benevens een blanco briefjeis alzoo dc heer Uyttenhooven bij vernieuwing tot wethouder verkozen; waarmede de voor zitter den benoemde geluk wenscht, terwijl deze, onder dankbetuiging voor de vereerende onderscheiding, verklaart zich die benoeming te laten welgevallen. Op het rapport van de commissie, belast met het onder zoek der gemeente-rekening over 1853 uitgebragt bij monde van den heer van Uije Pieiersewordt deze bij concept-resolutie goedgekeurdin ontvang op /"132,40G,07, uitgaaf 119,107,84, en alzoo sluitende met een goed slot van/13,298,23. Bij monde van den heer Schultz wordt mede een uitvoe rig rapport uitgebragtvergezeld van schetsen en ontwerpen voor de bestekken van aanbestedingnamens de commissie belast met liet onderzoek van het plan en de begrooting voor de nieuw te bouwen ijzeren draaibrug. De commissie betoogt in substantie het nut dat de wijdte tusschen de hoofden grooter worde dan in het bestek is aangegeven, en geeft daartoe een betrekkelijk onkostbaar middel aan de handiiitusschen zou de thans gemaakte begrooting van kosten, ad ƒ42,775, hiervoor met ƒ5134 behooren te worden vermeerderd en alzoo gebragt op 47,909eene ver hooging die naar haar gevoelen rijkelijk wordt opgewogen door het belang der zaak. Ten anderen acht zij eene ver nieuwing van den kaaimuur aan de Engelsche kade wensche- lijker dan de aldaar voorgestelde houten beschoeijing, en volgens hare berekening ook nog minder kostbaar. De kosten van het geheel zouden alsdan wel tot meer dan ƒ64,000 klimmen, maar de toestand van haven, kaaimuren en beschoeijing is dan ook uitmuntend. Ten slotte dringt zij op eene spoedige beslissing aanopdat de materialen nog voor den winter zouden kunnen worden aangevoerd hetgeen niet zonder invloed op de werken zelve blijft. Dc voorzitter steltonder dankbetuiging voor de moeite welke de commissie zich ten deze heeft gegevenvoor het rapport ter inzage van de leden neder te leggen, waarmede zich de lieeren Pieterse, Uyttenhooven, beuevens de leden der commissie J. A. Schmidt en Borghsteyn vcreenigeu waartoe na eenige discussie wordt beslotenonder bepaling dat dit punt in eene zitting van de volgende week worde behandeld. De lieer van Uije Pieterse verzoekt en verkrijgt verlof om wegens ambtsbezigheden zich te mogen verwijderen. De rekening van liet algemeen armbestuur over 1853, reeds bij dc leden gecirculeerd hebbendewordt goedge keurdin ontvang op ƒ1424,66, uitgaaf 1081,931goed slot 342,72*. Voor keunisgave worden aangenomen twee ingekomene missives van gedeputeerde statenhoudende goedkeuring der raadsbesluiten tot aanvulling der gemeeute-begrooting over 1853 en tot af- eu overschrijving op dezelve. Bij concept-resolutie wordt besloten om de som van ƒ13,100,03, voor nog te.betalen laatste termijnen der aannc- mingssoin voor dc herstelling op werken aan de pottekaai, in ontvang en uitgaaf toe te voegen aan de begrooting voor dezen jare; zulks was op de vorige begrooting gebragt maar kon nog niet in uitgaaf worden geleden, aangezien die termijn nog niet was verstreken bij de afsluiting der gemeente-rekening over 1853. De conditiën van verpachting van den taux der tolboomcn op den rijweg van deze gemeente naar Middelburg worden geirresteerd, na dat daarin op voorstel van den heer Uyt tenhooven het tolgeld van 5 cents per persoon, vervoerd met de diligeuce-onderiiemingen (hetwelk vroeger voor de helft aan den pachter verviel en voor de wederhelft ten bate van den rijweg) is verminderd op 21 ct. alleen voorden pachter. Op een rekwest van F. Wibaut, die gedurende 5 jaren in gebruik van de gemeente had een kelder op de wijnberg- sche kade en aanbiedt daarvoor thans ad ƒ25 per jaar ƒ125 te voldoenwordt ter verdere voldoening aan zijn verzoek die kelder voor 7 jaren in huur afgestaan tegen 25 per jaar, met voorbehoud om die huur inmiddels op te zeggerij wanneer die plaats ten dienste der militairen mogt worden vereischt. Op eene missive van de commissie van beheer over de bank van leening, met kennisgave dat de heer Dobbclaere voor zijn lidmaatschap heeft bedankten na de door de heer J. A. Schmidt gemaakte bemerking dat eene spoedige vervulling dringend wordt vereischt, is besloten daartoe in de volgende zittiug over te gaan. Het nog niet ontvangen der begrootingen voor de onder scheidene rekenpligtige armbesturen, burgemeester en wet houders verhinderd hebbende de gemeente-begrooting voor 1855 bereids in te dienen, wordt het dagelijksch bestuur te dier zake diligent verklaard. Op eene missive van gedeputeerde staten van den 1 de zer, met bijgevoegde opmerking van den minister van bip- nenlandsche zaken, dat van de heffing van tolgelden op den straatweg naar Koudekerke ook behooren te worden vrijge=

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2