MIDDELBURGSCHE C O IIR A N T. N- 107. Donderdag 1854. 7 September. Ühmrntanirsiljc &ijï>ingnt. Vlis- Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. RliddeRmrg, O September. Bij de kamer van koophandel cn fabrieken alhier ligt ter inzage: tabellarische opgaaf der dezer dagen in Rusland vastgestelde verminderiug in de regten op den invoer van sommige goederen aan de land zijde, met aanwijzing hoe veel tot dus ver van die goederen werd geheven. Na voorafgaand vergelijkend examen is bij beschikking van den minister van binncnlandsche zaken benoemd tot op- zigter van den waterstaat in het 11de district (Zeeland) Andries de Graaff. Men schdjft ons uit Vlissingen van 5 dezer: n Gisteren werden in de Koniulijke handboogschutters doelen Willem III alhier aan acht leden derzelve eenige prijzenwaaronder twee zeer fraaije zilveren medailles uit gereikt, voor het respectievelijk behalen van de meeste zwarteroode en blaauwe rozen en de meeste puntenaf zonderlijk geschoten gedurende de oefeningen welke dezen zomer onderling zijn gehouden. //lieden morgen klom een knaap van omstreeks 12 jaren oud achter op een rijtuig. Zijne voeten schijnen daarbij tusschen een wiel geraakt te zijn, waardoor hij onder het rijden naar beneden geworpen werd, met het gevolg dat zijn been aan de heup gebroken is. Heden namiddag werd de naj aars-inspectie gehouden over de dienstdoende schutterij. Bij deze gelegenheid wer den er enkele prijzen uitgereikt aan die schutters welke volgens de bekomene punten met het schieten gedurende het zomersaizoen daarop aanspraak verwierven." Hit Neuzen wordt ons van 4 dezer geschreven dat het berigt, ook door ons in het nommer van den 2 dezer overgenomenals zoude eene herbergierster, verdacht van kindermoordaldaar zijn gearresteerdte dier plaatse niet heeft plaats gehad, maar zulks waarschijnlijk is verward met een dergelijk berigt uit het gehucht de Graauw onder Hulst, hetwelk mede voorkomt in ons no. van 31 augustus 11. Door den gemeenteraad van Neuzen is in zijne verga dering van gisteren benoemd tot wethouder de heer N. Bak ker in de plaats van den heer S. JHoffman. De koninklijke handboogschutterij //de Prins van Oranje" te Neuzen, heeft tot mededinging bij een door haar op dingsdag 19 dezer te geven concours onderscheidene hand boogschutterijen hier te lande uitgenoodigdonder de te be halen prijzen bchooren eene medaille voor de verst afgele gene sociëteit die zich ter bijwoning zal aanmelden, en eene dergelijke voor het gezelschap dat de meeste schut ters bevat. Dc Dylbodc, wekelyksch nieuws- en aeukondigings- blad van Mechelen, van zondag 3 dezer, wijdt onderscheidene kolommen aan de uitvoerige besenrijving van de uitreiking aan de sociëteit Sainte Cecile aldaar der medaille waarmede de confrérie Sint Sebastiaan die vereeniging heeft vereerd. Eene commissie, bestaande uit de heeren mr. G. N. de Stoppelaar, II. J. Dronkers en mr. J. H. de Stoppelaar heeft zich met het overhandigen dier medaille belast en werd op de meest gastvrije wijze ontvangen. Bij hare aankomst op 1 dezer werd zij door eene com missie der sociëteitmet haren voorzitter mr. du Trieu de Terdouckridder van dc Leopolds-orde en van den Neder- landschen Leeuwaan het station ontvangenen voorts na zich eenigen tijd te hebben opgehouden bij den vice- president den heer de Keersmaccker (alwaar haar ook een souper werd aangeboden) door die deputatie vergezeld naar den fraaijen botanischen tuin, die bij deze gelegenheid fees telijk was versierd en waar de rauzijk der fanfaristen zich deed hooren. j Ten Gfc ure begaf men zich van daar naar het prachtig versierde theatrewaar de officiële receptie plaats had, met overgave van het eereteekeu en alle te dezer zake betrek kelijke bescheiden, onder de mee?t4hartelijke toespraken van de zijde der beide commissien. De vergaderingen der provinciale commissien voor onderwijs zijn voor het najaar in de maand october bepaald als volgt: In Noordbrabant dingsdag 3, Gelderland maan dag 9Zuidholland maandag 9Noordholland maandag 9, Zeeland woensdag 11, Utrecht maandag 9, Friesland dings dag 10, Overijssel woensdag 11, Groningen maandag 9, Drenthe dingsdag 10 en Limburg dingsdag 10. Deze dagen of de daaropvolgende zijn tevens bestemd tot het afnemen der examens voor de verschillende rangen der onderwijzers, mitsgaders voor het toelaten van onderwijze ressen. Zouden deze vergaderingen nu de laatste zijn naar aanleiding van de schoolwet en daarbij beboerende veror deningen van 3 april 180G? Of zouden deze eene halve eeuw tot 1856 van kracht blijven Velen gclooven dit laatste. Z. K. TI. de prins van Oranje is den 3 dezer van Leyden in de residentie aangekomenom hoogstdeszelfs verjaardag in den kring der koninklijke familie door te brengen. Deze verjaardag werd in de residentie gevierd zoo door het uitsteken der vlaggen van de openbare en vele bijzondere gebouwen als het bespelen van het klok kenspel en het houden van eene parade in de Maliebaan. Naar men verneemt worden er te 'sGravenhagc in het hotel Bellevue een aantal vertrekken in gereedheid gebragt voor Z. H. den prins Woronzowkomende van Petersburg, die na eenige dagen verblijf aldaar zich met zijn gevolg naar het groot stedelijk badhuis te Schevenin- gen zal begevenom de baden te gebruiken. Het laatste gedeelte der voor het kamp bij Zeyst be stemde troepen is den 2 dezer aldaar aangekomen. Ofschoon meest allen jonge soldaten en pas opgekomen verlofgan gers, zijn zij in den besten toestand het kamp binnen ge rukt, waartoe dc kleine dagmarschen, door hoogcr hand voorgeschreven, gunstig hebben bijgedragen. De legering en de linie market ensters -gebouwen levert een schoon geheel voor den toeschouwer op. Alle officieren hebben dien dag gezamenlijk een bezoek bij den opperbevelhebber afgelegd, en zijn op eene echt militaire wijze ontvangen cn toege sproken. Door den opperbevelhebber is de volgende dag orde uitgevaardigdHet is mij aangenaam de divisie, uit de onderscheidene wapenkorpsen zamengesteldin de leger plaats vcrecuigd te zien. Het doel dier vereeniging moet strekken om al dat gene te verrigten wat in den werkda- digen oorlog vereischt wordt. Ieder in zijne betrekking vereenige daartoe met mij zijue pogingen, opdat wij aan het vertrouwen voldoende eenen gewenschten uitslag mogen verwachten. Officieren, onder-officieren en soldatenbinnen weinige dagen zullen wij de hooge eer genieten Z. M. den koning in de legerplaats te zien aankomen. Orde, krijgs tucht en ijver in de dienst moeten de kenmerken zijn dat wij Zr. Ms. verblijf in het kamp dankbaar waarderen." Uit het Kamp bij Zcyst van 3 dezer meldt men //Bij een allerschoonst weder stonden.ten 12 ure heden de troepen voor de eerste maal in slagorde geschaard; even wel moest de eerste brigade eene schuinsclie stelling aan nemen met den regtervleugel op de frontlijn, die gccne ruimte genoeg had dat alle troepen naast elkander konden worden gesteld. De tweede brigade was achter den linker vleugel der eerste geschaard. Verder links stond de veld artillerie in batterijterwijl dc kavallerie geheel links was geplaatst. De stelling was van voor het midden staande niet tot aan den linkervleugel te overzien. Na de wapenschouwiug (eigenlijk groote parade) defileer den de zestig divisien infanterie, gevolgd door de artillerie en kavallerie, door de breede ruimte die aan weerszijden door toeschouwers was afgebakendde muziek der verschil- lende korpsen deed zich hooren, en na in de beste orde die taak te hel)ben volbcagt, keerden de troepen naar hunne legerplaats/ Des namiddags wemelde het van vreemdelingen en personen die bij dc verschillende rangen der troepen aan fa mi lien een bezoek gaven. u Tegen den avond omstreeks G ure kwam op het onver wachts Z. M. de koning op het centrum van het kamp met geslolen rijtuig aan, stapte af, volgde den weg naar den regtervleugel en door een daverend hoerawas weldra al wat militair was op de beenwachten sloegen den paj-ade- niarsch; de muziek deed het Wilhelmus hooren en Z. M. volgde van den regter naar den linker vleugel den weg omgeven van duizende militairen van alle rangenop het centrum terug gekomen vormden de militairen een carré om Z. M. en de staf- en hoofd-officieren. De opperbevelhebber deed eene aanspraak, die inderdaad de geestdrift opwekte, waarop een leve de koning! volgde. Z. M. sprak en de hoofdtoon der taal was: //dat wanneer het eerste schot op den vijand zal vallen, hij, de koning, zich aan het hoofd als aanvoerder zou stellen." Na herhaald hoera! volgde eene diepe stiltede muzijk der grenadiers hief het Wien Neerlands bloed aan, lerwijl Z. M. zich met de hoofd- en andere officieren onderhield. Daarna begaf Z. M. zich naar de voor hoogsldenzelve bestemde tent en verlustigde zich later nog met eene wandeling door het kamp. Z. M. was eenvoudig als hoofd-officier gekleed, zonder vorstelijken dos cn had het hoofd gedekt met de nieuw e schakotklein tenue model." De pruissischc officieren von Wedcl en von Olberg zijn den 30augustus aan den keizer der Eranschen voorgesteld, doch den volgenden dag naar Brussel vertrokken om koning Leopold te worden voorgesteld en verder naar Nederland te reizen, ten einde, zoo als wij vroeger hebben berigt, het kamp bij Zeyst te bezoeken. Den 10 dezer worden zij in het kamp bij Boulogne terug verwacht; dc fransche keizer heeft dit verzocht, om de pruissische officieren het legerkamp beter georganiseerd te doen zien. Men meldt ons van eene goede zijde dat de berigteu over de eischcn der amerikaansche regering ten aanzien van het gebeurde met den heer Gibson niet van overdrijving zijn vrij te pleiten. De synodale commissie zal in de eerste dagen dezer maand eene zitting houdenten einde te beslissen in zake der beroepingen van dr. Meyboom te Amsterdam cn dr. Zaalberg tc 's llage. Zoo zal dus hoogstwaarschijnlijk aan de langdurige va caturen nog voor den winter een einde worden gemaakt. Naar men verneemt zullen er bij den hoogen raad in den aauvang van het jaar 18541855 een viertal proces sen behandeld worden tegen de hooge erfgenamen van Z. M. koning Willem II, van bedienden, die vermeenen dat zij door de commissie van verevening ten aanzien van het hun toekomende zijn benadeeld. Dr. Boghc te Leuven beweert dat men de aardappe len te vroeg poot, en dat het in julij is dat de aardappe len in het begin van hunnen bloei door de nog onbekende ziekte worden aangetast. Dr. Boghe pootte in het afgcloo- pen jaar zijne aardappelen in julij en geen enkele plant leed door de ziekte. In november oogsite hij vele en allerbeste aardappelen. Ook in dit jaar legde hij na 8 july zijne aard appelen in den grond en het gewas is gezond en.wordt door elk bewonderd. Ook anderen die zijn voorbeeld volg den bevinden zich daarbij uitermate wel. Een beroemd fransch landbouwkundigegraaf de Gaspanizegt dat de i landbouwers het aardappelloof moeten verbrandenin plaats van het onder den grond te spitten of met mest te vermexu- 1 gen. Juist op het loof houden zich de ontelbare diertjes I op die de ziekte aanbrengen.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1