M1DDELBURGSCHE COURANT. 2 September. N°- 105. Zaturdag 1854. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- tingen geschiedt de uitgave deu avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van Advertcnticn kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan- HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingeu enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Stankoniiigittgm VAN HET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Gemeenteraad. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Dingsdag den 5 September 1854, des namiddags ten lialf- drie ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 1 September 1854. De Burgemeester voornoemd, BIJLEVELD YAN SEROOSKERKE1. p. Öinnmlanïiscljc bijtringen. middelburg-1 September. De commissaris des konings is gisteren voormiddag van zijne inspecticrcize teruggekeerdna deze week nog de gemeenten NisseOvezande's HecrenboekBorsselen 's Heer Abtskerke c. a., 's GravenpolderHoedekcnskerke BaarlandYerseke en Wemeldinge bezocht te hebben. Te 's Heercnhoek beeft den 30 augustus, in liet, bij zijn van de geregtigden en deu burgemeester, liet vergelij kend examen plaats gehad ter vervulling van de onderwijzers plaats bij de bijzondere school der 1ste klasse aldaar. Daartoe waren 4 sollicitanten opgekomente wetende hccren van den Berg, SeuterStok en Winter, waarvan de eerste en vierde zich bijzonder onderscheiddenofschoon ook de beide anderen met lof hunnen verkregen rang hand haafden. De Staats-couraut bevat de opgaven omtrent den ver- moedclijken uitslag van den oogst hier te lande in 1854, getrokken uit de bcrigtcn van Zr. Ms. commissarissen in de onderscheidene provinciën. Wat de provincie Zeeland betreft ontlcenen wij daaraan het volgende De oogst doet zich allergunstigst voor en belooft een zeer ruim beschotvooral ten aanzien van het tarwegewasdat zoo wel in stroo als graan meer dan het dubbel van het vorige jaar kan afwerpen. Bijna geene gronden maken daarop uitzondering; zelfs de landen waarvan in den regel de ver wachting gering isonderscheiden zich dit jaar door krach- tigen en gullen groei. Zonder overdrijving kan men dan ook dooreen de opbrengst op 30 mud per bunder berekenen. Ook de overige lialmvruchtcnals garst en haverver- toouen zich allervoordeeligst.men schat de opbrengst op ruim 50 mud per bunder. De zomergewassen van erwten, paardebooneuwitteen bruine booncn zijn mede zeer gunstig. Intussclien laat zich ten aanzien der opbrengst, nog weinig met zekerheid bepa len; immers, met uitzondering der erwten, waarvan de iu- oogstiug is begonnen en waarvan het beschot op 30 mud per bunder kan geschat wordenhangt de uitslag nog groo- tendeels af van de weersgesteldheid bij den verderen groei, daar de peulzetting bij het doen der opgaaf eerst sedert kort was begonnen. Bij de aardappelen heeft de gewone ziekte zich op nieuw vertoond en in weinige dagen vrij groote vorderingen ge maakt. Intusschen bepaalt liet kwaad zich nog aanvankelijk tot het loof en blijft, met enkele uitzonderingen misschien de knol gezond. De verdere loop van het weder kan hieibij van grooten invloed zijn. De overige wortelgewassenals paardepecn en mangel- wortelenstaan uitmuntcud en beloven eon allezins voldoend gewigt te zullen afwerpen. Met het dorschen van koolzaad is begonnen. De ver wachting daarvan was gering, om het voor die vrucht on gunstige winter- en voorjaars-saizoeu en deu in denlaatsten tijd gevallen honigdauwhet beschot valt echter mede en men rekent aanvankelijk op 25 mud per bunder, dat bij den goeden prijs van het artikel vrij voldoende voorkomt. Ook de berigten nopens vlas, meekrap, boekweit en der gelijke zijn allezins bevredigend. De voorraad van verleden jaar met uitzondering wei- ligt van enkele partijtjes, geheel opgeruimd en voor den loopenden prijswelkewat de tarwe betreftwel boven doch niet beneden de 15 per mud beeft bedragenverkocht. Te Neuzen is dezer dagen gearresteerd eeuc herber gierster, verdacht van na eeue heimelijke bevalling haar kindje te hebben zoek gemaakt. Volgens haar voorgeven zou het levenloos ter wereld zijn gekomen. Yan goederhand vernemen wij dat mgr. de aartsbis schop van Utrecht een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld naar de inrigtiug der seminaricu, niet alleen te 'sllerlo- genbosch maar ook in Belgie en. Duitschlund, ten einde daarnaar de rigting der seminari^k in Noordbrabant te regelen en zoo veel noodig te verbéteren. Naar men verneemt houdt de regeriug zich bezig met het in gereedheid brengen van het ontwerp van wet nopens de organisatie van den raad van statewaarvan de aan bieding in het aanstaande zittingjaar te gernoet gezien kan worden. Uit Luxemburg wordt geschreven dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, stadhouder van het groother togdom in het begin der volgende maand aldaar verwacht wordt. Volgens berigt zijn de werkzaamheden bij de alge- meene synode zeer menigvuldig. Men had gedacht dat hare vergadering deze week zou kunnen gesloten worden maar zij zal nog wel 14 dagen duren. Men verneemt uit China dat het. traktaat, gesloten tusschen Noord-Amerika eu Japan, thans wettighjk ge- teekend is. De bevelhebbers van de vereenigde engclscbe en fransche zeemagt iu de "Witte zee hebben den 12 augustus ter kennis gebragt dat de havens in de Witte zee, zoo wel die van Archangel en Onega als van anderen, alsmede de rccdcn enz. in die zelfde zee, van kaap Swiatoi Nos af tot aan de kaap Kaningerekend van dien dag in staat van blokkade zijn verklaard; dat, aan de neutrale schepen, die in deze geblokkeerde havens liggen, een termijn van vijftien dagen I is gegund om hunne lading in te nemen en te vertrekken zullende al de schepen welke na dien termijn niet vertrok- i ken zijn, genomen kunnen wordendat de handel tusschen de boeren van Einmarken en de bewoners van de kusten der Witte zee geen belemmering zal ondervinden; dat de j gouverneur van Archangel verzocht, wordt om van deze blokkade aan de consuls der onzijdige mogendheden in al de havens der Witte zee kennis te geven, en dat een ter mijn van 24 uren, na de uitvaardiging van boven genoemde kennisgeving, gesteld is tot het ontvangen vaneen antwoord van den gouverneur van Archangel, waarin te kennen wordt gegeven dat liet. berigt der blokkade van al de havens in de Witte zee hem is geworden. Naar aanleiding van art. GG der wet van 28 junij 1854 (staatsblad no. 100), die met 1 september eerstko mende in werking zal tredenkomen van dien dag af aan voor rekening van liet rijk, en zal door de zorg van het departement van justitie worden voorzien ina. het on derhoud der veroordeelde bedelaars en landloopcrswier gevangenisstraf dien dag of na dien dag eindigt, zoomede j in het onderhoud der bedelaars en laudlooperswier gc- j vangenisstraf reeds vroeger was geëindigddoch wier trans- i port op dien dag nog niet was aangevangen of volbragt, 1 en b. het transport van beiden naar de koloniale gestichten der maatschappij van weldadigheid. In verband hiermede en ter voorkoming van alle aanleiding tot verwarring in de dienst zijn de gemeente-besturen verzocht, om van nu af geene transporten van bedelaars en laudloopers naar de Omiiierschaus op de tot dus verre gebruikelijke wijze te doenanders dan wanneer zulks door bijzondere omstan digheden onvermijdelijk mogt zijnzullende nogthans na 31 augustus eerstkomende in geen geval eenig transport van bedelaars mogen worden gedaan. Door het voren ver melde, vervallen de beraoeijeuissen der gemeente-besturen voor zoo veel liet transport van veroordeelde bedelaars en landloopers betreftalsmede de toezending aan den com missaris des konings van de gebruikelijke signalements- lijsten dier personen. Den 28 augustus is te Groningen het jaarlijksche feest der verlossing van die stad in 1G72 gevierd. Nopens liet reeds door ons vermelde loslaten van de ncdcrlandschc kof Wilminawelke door de Engelschen op- gebragt wasmeldt liet half-officieel orgaan der pruissische regeringde Preussische correspondenz liet volgende: //Gelijk men weet was het nedcrlandschc kofschip Wilmina, met eene naar Koningsbergen bestemde lading, eenigen tijd geleden door een engelsch oorlogsvaartuig aaugehouden en te Pillau opgebragtomdat de bevelhebber van het engel- schc schip vermoedde dat de|Wilmina oorlogs-contrabande aan boord had. Uit het terstond ingestelde onderzoek bleek intussclien dat de lading uit ijzerwaren bestond, die telken jaie geregeld uit de rliijnprovincie naar de oostelijke pro vinciën van Pruissen worden overgebragt, met nainc uit kettingen en andere uitsluitend voor het landbedrijf be stemde gereedschappenen spoorstaven. Deze resultaten van het gehouden onderzoek werden door het pruissische gouvernement ter kennis van de britschc regering gebragt en deze heeft thans tot, de vrijlating van liet schip last gegeven. Wij mogen hierin dc erkenning ccncr regtrnatige aanspraak zienmaar brengen ook gaarne tevens hulde aan dc loyaut cit waarmede de britsche regering gehandeld heeft zoodra zij van dc ware toedragt der zaak ouderrigt was." Men leest in 1'Echo universcl: Dc zaak van den gezagvoerder Gibson, wel verre van in te sluimeren schijnt iu tegendeel eene meer ernstige phase in tc treden; dit zoude men ten minste afleiden uit de nieuwe feiten die tot onze kennis zijn gekomen, en die wij bij den stand der kwestie aan de publiciteit niet mogen onthouden. Dc amcrikaanschc regering schynt zicli op ccne geheel speciale wijze bezig te houden met den eisch van den ge zagvoerder Gibsou. Eenigc dagen geleden is de heer Dudley Maun, ouder-sccretaris van staat bij het, kabinet te Was hington, te Parijs aangekomen; hij was voornemens rcgel- regt naar 's Graveuhagc te vertrekken, toen hij van gedachte veranderde en den heer Belmont per telegraaf keunis gaf, dat deze zich onniiddclijk naar Eraukrijk moest begeven om nieuwe instructien te ontvangen. Men verzekert ons nog dat de heer Dudley Mann niet voldaan is over de wijze,, waarop de heer Belmont de zaak behandeld heeft, eu dat hij hem heeft verweten de zeer bepaalde instructien van het departement van staat niet letterlijk gevolgd te hebben, iustructicn die strekten om eene algchcele en spoedige schadeloosstelling te eischen voor dc bcleedigingcn, gepleegd door de autoriteiten van Neerlandsch Indie." //Dit moet, naar men ons zegt, dc eigen taal zijn van de amerikaansche regering, en zij zoude zich niet tot een voudige woorden bepalen, daar er een bevel naar Indie moet zijn gezonden dat twee schepen van het eskader vau, kommodore Perry in die streken zullen blijven, tcu einde er dc nadere instructien van het departement van marine- te Washington af te wachten." In den gemeenteraad van 's Hage heeft liet voorste^

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1