MIDDELBURGSCHE COURANT. N°* 104. Donderdag 1854. 31 Augustus. ötmtcnlnnösclje &ijöingcn. O Doze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,4-0. De inzending van Advertenticn kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advcrtentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. middelburg-, 30 Augustus. Bij de kamer van koophandel en fabrijken alhier liggen ter lezinghandelsberigten betrekkelijk Groot-Britlanje no. 30 der llanoversche Gesetz Sammluug; opgave nopens den handel te Bremen, in 1853idem nopens den handel te Hamburg, 1853, en haudelsberigt uit Melbourn. Wij hebben eene nadere circulaire ontvangen betreffende het aanstaande vierde Nederlaudsch Taal- en Letterkundig congres, te houden binnen Utrecht in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, op 20, 21 en 22 september aanstaande. Daarin wordt de orde der werkzaamheden opgegeven cn medegedeeld welke voordragteu bij die gelegenheid zullen plaats hebben. Onder de sprekers merken wij de namen op van de liccren L. G. Visscher (Utrecht), J. M. Daut- zenberg (Brussel), Bormans (Luik), Prudcns van Duyse (Gent), David (Leuven), A. de Jager (Rotterdam), Here mans (Gent), L. de Baecker (St. Winoxbcrgen), J. Nolet de Brauwere van Steeland (Brussel), J. I. P. Wap (Utrecht), H. J. Koenen en I. da Costa (Amsterdam), N. Beets (Utrecht), de Vries (Leyden) enz. Den 25 dezer verspreidde zich te Hulst het geruchtdat j;i den loop dezer week op het naburige dorp Graauw eene ongehuwde dochter in het geheim bevallen zoude zijnen zich denkelijk op de eene of andere wijze van haar kind ontdaan had. De altijd ijverige kautonregter begaf zich dan ook des avonds met de noodige assistentie derwaarts, en naar men verneemt is omstreeks middernacht binnen 's huis onder een der vloerstecncnwaarop eene tobbe water geplaatst was, het lijkje van een kind gevonden. Den volgenden dag zou daarover eene geregterlijkgenees- kundig schouwing gehouden worden en zijn een paar maréchaussees ter bewaking van dit huis en huisgezin achtergelaten Volgens gerucht heeft Z. M. aan de ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongeregtentot be strijding hunner kleine onkosten, eene jaarlijksche toelage verleend, die gerekend zal worden in te gaan met den 1 september aanstaande. Naar men verneemt wordt Z. M. de koning tegen den 3 september van het Loo te 's Gravenhage terug verwacht, en zal tot den volgenden dag ter viering van den verjaar dag van Z. K. II den prins van Oranje aldaar verblijven. Z. M. zou zich den 5 dier maand naar het kamp vau Zeyst begeven en tot den 15 aldaar vertoeven. Men berigt dat de graaf L. Pieverseerste secre taris van het russische gezantschap te 's Hageeerlang ver vangen zal worden en naar Petersburg terug zal keeren. Uit 's Hage schrijft men dat er in het kamp te Zeyst eene geregelde post-administratie zal zijnonder directie van eensurnumerair der posterijen. Men zegt dat daarmede belait is de heer O. G. Bungenberg. De Arnhemsche courant zegt dat de heer Gibson met den amerikaanschen gezant in de residentie is aange komen en zijn intrek in het hotel van dien gezant genomen heeft. De faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en fraaije letteren aan de Groninger hoogeschool heeft ter algemcene kennis gebragtdat de heer J. D. llomanstudent in de letteren aan die hoogeschoolzich heeft bekend gemaakt als schrijver van de prijsverhandeling uit het gebied der grick- schc letterkundedie door haar eene eervolle vermelding is waardig gekeurd. Voor eenige dagen werd er onder de poldergasten te Gramsbergen een huwelijk voltrokken over den puthaak. Dit geschiedt op de eenvoudige wijzedat genoodigden of getuigen eenen puthaak voor eenen boom leggenbruid en bruidegom daarover heen stappen, en de echt is gesloten. Zoo noodigdan wordt deze op de zelfde wijze weder ont bonden met uitzondering dat partijen alsdan echter van den tegenovergestelden kant over den haak stappen. Naar men ons mededeelt staat er te Zwinderen in Drenthe een oude eik, onder welks eerwaardigen kruin meer dan hon derd bruidegoms meest scharenslijpershunne dulcinea's over den puthaak hebben geleid. De heeren Schlossberger en Kemp hebben een groot aantal dierlijke en plantaardige stoffen scheikundig onder zocht, ten einde hare voedende waarde te bepalenvooral zoo niet uitsluitend, afgeleid van de hoeveelheid stikstof die zij bevatten, liet volgende uittreksel zal wel niet van be lang ontbloot zijn. De melk der vrouw is als basis aan genomen en hare voedende waarde door het cijfer 100 voor gesteld. Dierlijke stoffen. Menschelijk melk 100 Koemelk237 Verschill.kaassoorten 331a447 Gekookte aal428 u kipG60 Raauwe ham539 Gekookte 807 zalm710 Eiwit305 Gekookte duiven 755 Gekookt lamsvleesch 852 kalfsvleesch 911 tr ossenvleesch924 Plantaardige stoffen. Rijst81 Aardappelen84 Rapen, rogge10G Maïs, gerst,125 Haver138 Wit brood142 Tarwe119 a 144 Wortelen150 Bruin brood1G7 Champignons div. 201 a 289 Erwten239 Linzen276 Witte boonen283 Marine. De eerste bestemming van Zr. Ms. fregat de Ruyter is thans bekend; de opname is gedaan om door verlenging der campagne van dien bodem eene bovenkajuit te bouwen, ten gebruike van den kommandant, dewijl de eigenlijke kajuit bestemd wordt voor den vlag-oiïicicrdie in het najaar naar Neêrlandsch Oost-Indien zal overgevoerd wor den om daar de functie van opperbevelhebber der zeemagt te bekleedcnde vice-admiraal van der Plaat, die thans die betrekking heeft, zal dan waarschijnlijk met hot zelfde schip repartricren. Oost-IiMlisclie liolonicn. Men leest in de Javasche courant van 24 junijjl.: Se dert de laatste dagen der maand april hebben zich op ver schillende plaatsen van Java sporadische gevallen van cholera voorgedaan, waaraan tot den 17dcn dier maand, voor zoo ver bekend was reeds 93 personen waren overleden." Den 29 junij arriveerde ter reede van Batavia het cn- gelsche schip Coldee, gezagvoerder Cham bes, aan boord hebbende de ekwipage van het fregatschip Delta, gezag voerder J. J. Kunst (te Dordrecht te huis behoorendc) hetwelk den 30sien der vorige maand op het Ken's rif to taal is verongelukt. De ekwipagebestaande uit 29 koppen, is geheel, doch van het schip hoegenaamd niets kunnen gered worden. Op den 2 julij ten 2 ure des middagswerden aan boord der op de reede vauBatavia liggende engelschc oorlogschepen Sybille cn Lily de officieren en opvarenden dier bodems op het dek bijeengeroepencn door de kommandanten voorge lezen de oorlogsverklaring van koningin Victoria tegen keizer Nieolaas van Ruslandbevattende al de beweegredenen die H. M. daartoe, met medewerking van Frankrijk en ter handhaving van de regten van den sultan van Tnrkyege leid hebben. Die voorlezingen werden door de bemannin gen met de meeste geestdrift ontvangen en herhaaldelijk met luide hoera's beantwoord. Dien zelfden middag heeft de vice-admiraal, kommandant der marine en inspecteur van de zeemagt in Indie, een groot diner gegeven, waarop de kommandanten cn de état-majors dier beide engelsche bodems genoodigd waren. Tot laat in den avond duurcle die vereeniging van zoo vele brave zeeliedenwaarbij de gulste gastvrijheid en gezelligheid hcerschte, voort, en vol mondig erkennen de vreemde genoodigden dat zij ten huize van den admiraal een regt genoegelijk uur hebben door- gebragt. Men schrijft van Kedirie, 22 junij: Op den 14 dezer des avonds ten acht ure is iu deze residentiein de rigting van het oosten naar het westeneen tamelijk hevige schok van aarbeving ontwaard geworden welke gelukkig gcene schade heeft veroorzaakt." Verschillende Rerig-ten. Het aantal der aangekomen en vertrokken nederlandsche schepen bedroeg in de eerste helft dezes jaars als volgt- te Newcastle 129 regtstreeks uit Nederland en 85 uit vreemde havensvan Newcastle 81 naar Nederland en 133 naar vreemde havens tc Hamburg "104 regtstreeks uit Nederland en 74 uit vreemde havensvan Hamburg 7G naar Nederland en 104 naar vreemde havens; te Odessa 10 regtstreeks uit Nederland en 18 uit vreemde havens; van Odessa 12 naar Nederland en 23 naar vreemde havens; den 1 julij was in de haven van Odessa nog slechts één nedcrlandsch schip en één op dc reede. Te Lissabon zijn in gemeld tijdvak uit Nederland aangekomen 13, cn uit vreemde havens 17 nederlandsche schepen (met ecrstgemelde zijn onder anderen aldaar aangevoerd 996 kisten Edammer cn 100 kisten Goud- sche kazen, 100 achtste-vaten boteren 372 kisten jenever); uit Lissabon naar Nederland vertrokken 16, en naar vreemde havens 26 nederlandsche schepen; Ie Sctubal kwamen 6 nederlandsche schepen aan, en vertrokken 13 naar Nederland, terwijl er 11 uit vreemde havens arriveerden en 4- daar naar uitzeilden. Vier nederlandsche schepen zijn in dat halfjaar te Buenos-Ayrcs binnengekomenwaarvan 1 uit Nederland en vijf van daar vertrokken naar vreemde havens. Te Gi braltar bedroeg het getal der aangekomene uit nederlandsche havens 10en uit vreemde havens 29 nederlandsche sche pen; 10 derzclve zijn weder naar Nederland vertrokken. Te Havannah kwamen binnen cn vertrokken 8 nederland sche schepen uit en naar Nederland en 2 uit eene vreemde havenvan welke er een naar Hamburg vertrok. Onder de binnengekomen schepen te Ancona waren 9 en onder de van daar uitgezeilde 8 onder nederlandsche vlag. Volgens mcdedeeling van Zr. Ms. consul te Caraccas is in 1853 in dc haven van Sabanilla ingevoerd voor eene waarde van f 780,287.95, waarvan voor f 295,4GG.S0 onder nederland sche vlag, in het geheel met IS vaartuigen, van welke 12 uit Curafao de waarde van den uitvoer beliep 1,712,362.43 en hiervan was onder nederlandsche vlag voor ƒ265,117.55, gezamenlijk met 22 schepenwaaronder 14 naar Curasao. Te Ciudad-Bolivar had in 1853 de nederlandsche vlag nog geen deel genomen aan den handel; men verwacht echter dat de toenemende welvaart langs den Orinoco vraag naar nederlandsche producten zal doen ontstaan. H K. H. prinses Hendrik heeft aan de onder hare bescherming staande vereeniging Weldadigheid te 's Bosch, voor de loterij, eene geborduurde console geschonken. Mevrouw Crommelin, Brouwer heeft aan het Nederlaudsch Zendeling-genootschap 1000 gelegateerd. De heer A. van der Hoop te Am sterdam heeft 20,000 aan de armen dier gemeente ver maakt. II.M. de koningin, HH.KK.HH. de prinsessen Hendrik cn Frederik hebben kostbare geschenken doen toe komen aan de directie der Dorcas-vereeniging te Schoon hoven, om te strekken tot prijzen iu de verloting die eer lang ten behoeve der kas van die vereeniging zal worden gehouden. Z. K. II. prins Frederik heeft aan de com- missie voor den brand in het St. Jansklooster eene gift van I 200 doen toekomen.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1