MIDDELBURGSCHE COURAN N°" 98. Donderdag 17 Augustus. ^lanlionMgmgm VAN HEI RIJKSBESTUUR. PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Öinncttltmöscljc Sijömgm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- «ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekeni makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. X ■li! De Commissaris ties Doniiigs in de Pro vincie Zeeland Maakt bekend: Dat dc Bezetting van Veere hare oefeningen in het schieten naar de Schijf in de Duinen nabij Brcezand zal aanvangen en dat die, bij gunstig weder,zuilen plaats hebben den 1G, 1718,19, 21 en 22 dezer, voorts] den 14 en 15 September aanstaandetusschen des morgens 7 en des namiddag 4 ure. En geschiedt deze kennisgeving opdat niemand hiervan onkundig zij en ieder zich voor ongelukken kunne hoeden. Middelburg, den 14 Augustus 1854. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. Rekening Gemeente-Ontvanger. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg Gezien Art. 219 van de Gemeentewet Maken bekend, dat de Rekening van de Ontvangsten cn Uitgaven dezer Gemeente, over het dienstjaar J853, op de Secretarie voor een ieder ter iuzage is nedergelegd, en in afschrift, tegen betaling der kostenna voorafgaande aan vraag aldaar te verkrijgen is. Middelburgden 16 Augustus 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris G. N. DE STOPPELAAR, US. Aanbesteding. De Burgemeester en. Wethouders van Veere zullen op Zaturdag den 26 Augustus 1854, des voormiddags ten elf ureop het Raadhuis in het openbaar doen aanbesteden 1de te doene herstellingen van Timmer-Metsel-Smids en Leidekkers-werk aan de Gemeente-gebouwen 2. het verhoogen en leggen van vijfhonderd-vijftig vier kante Ellen Straatwerk 3. het uitdiepen van een gedeelte der Haven. Het Bestek en de Voorwaarden der Aanbesteding zullen van Maandag 21 Augustus op de Secretarie ter lezing lig gen terwijl de noodige aanwijzing in loco zal plaats hebben op Woensdag 23 Augustusvan des morgens 10 tot des namiddags één ure. Veere, den 14 Augustus 1854. De Burgemeester cn Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR. De Secretaris J. P. VAN DEN HEUVEL. middelburg 9 16 Augustus. Bij de op gisteren ten raadhuize alhier plaats gehad heb bende openbare aanbesteding van het overbrengen van de tegenwoordige Bellingbrug ter plaatse van de Dambrug, is daarvan aannemer geworden de heer Ws. van Uijc J.Jz alhiervoor de som van 2940. Wij vernemen met genoegen dat onze stad een be zoek zal ontvangen van dc zoo gunstig bekende fanfaristcn van Mechelenbestaande uit een honderdtal uitgelezene muzijkanten. Zij zullen maandag den 21omstreeks 1 uur in den namiddag, aankomen, zich door het geven van een luisterrijk concert doen hooren om vervolgens over Viissin- gen met de door hen afgehuurde stoomboot weder naar Belgie te vertrekken. Met ingang van den 1 October aanstaandeis de inge nieur J. Lebret verplaatst van Breskens naar Middelburg dc ingenieur F. D. N. van Deventer van Middelburg naar Breskens. In de nabijheid van Zierikzee heeft zich in de voorgaande week des nachts een landbouwer door ophanging van liet leven beroofdwaartoe men vermoedt dat huisselijke om standigheden hem aanleiding gegeven hebben. Hadden de huisgenooten toen zij het ontdekten hem dadelijk afgeno men zoo ware hij welligt nog te redden geweest, maar men begreep dat zulks niet zouder de policie mogt geschieden en door den afstand der hofstede van de stad verliepen er nog omstreeks twintig minuten voor zij tegenwoordig was. De Staats-courant bevat andermaal eene oproeping van jongelieden tot leerlingen voor de telegrafiewaartoe men zich vódr 30 november 1854bij gezegeld adreszal behoo- ren aan te melden bij het departement van binuenlaud- sche zaken. Het jongste nommer van De Morgenster deelt een hoogst belangrijk artikel mede van den op kerkregterlijk gebied gunstig bekenden predikant A. ten Bosch Az.te Sluipwijkwaarin door dezen in het breede wordt betoogd dat het klassikaal bestuur van Harderwijk bij zijn rekwest aan de synode der nederlandsche hervormde kerkten op- zigte van de goedkeuring van het beroep van ds. Meyboom te Amsterdamheeft gehandeld onparlementair en in strijd met de wetten der kerkals hare bevoegdheid ten eenen- male te buiten gaandezoo dat hij zijn vertoog eindigt met den wensch, dat het der synode behagen moge op dat klas sikaal bestuur toe te passen de ernstige bestraffing en be teugeling, waarmede adressanten wenschen dat het provinciaal kerkbestuur van Noordholland te dier zake wordt bedeeld. Naar men verneemt zal Z. M. de koning zich den 5 september naar het kamp van Zeyst begeven. H. M. de koningin-moeder is den 13 dezer ten 2 ure met een bijzonderen spoortrein uit de residentie naar Soest- dijk vertrokkenH. K. H. de groothertogin van Saxen Weimar Eisenach, hoogstderzelver dochter, vergezelde H- M. tot aan het station. Men verneemt dat de wet tot regeling van het arm bestuur thans in het Staatsblad is opgenomen, en dat zij met 1 september in werking zal komen. Uit Weenen schrijft men dat prinses Marianne den 8 dezer aldaar is aangekomen, zich naar Konstantinopel begevende. Volgens hetgeen vroeger is vermeld bestond het voor nemen om in de kloosterkerk te 's Hage de plaats aan te wijzen waar Neerlands geliefde volksdichter Cats begraven ligt. Dit voornemen heeft alsnu uitvoering erlangd, zijnde op donderdag den 27 der vorige maand, aan de zuid-oost zijde van den oostelijksten der twee pilarenwelke zich in de kloosterkerk bevinden, een wit, grijsgeaderde mar mersteen rond gebogen en om den pilaar sluitende gesteld waarop de naam van Jacob Cats in verheven letters fraai gebeiteld is. Cats ligt genoegzaam aan den voet van dien oostelijkcn pilaar begraven. De vereeniging welke dit kleine monument op hare kosten heeft doen vervaardigen mogt, tot nadere bepaling der juiste plaats, met vrucht gebruik maken van twee belangrijke bescheiden, welke zich in de archieven der kloosterkerk bevinden, en waarvan het ge bruik haar met even veel bereidwilligheid verleend is ge worden als de vergunning tot het stellen van den gedenk steen. Die bescheiden bestaan in twee platte gronden, waarvan de een geteekendtot opschrift heeftPlan van de Predieairc of Kloosterkerk te 's Gravenhage." Dit plan dagteekent van lang voor 1795, en bewijst dat het vorstelijk gestoelte, waarvan Tomaretco bij het vermelden der begrafenis van Cats gewaagt, zich aau of voor dien oostelijken pilaar bevond. Dat voorts de driedubbele graf kelder van Cats, no. 9, 10 cn 11, in den 9den regel be oosten het vostelijk gestoelte gelegen wasdit bewijst het andere plan, op koper gegraveerd, hetwelk zeldzaam voor komt: //Plan van de Kloosterkerk in 's Gravenhage, gecor rigeerd. Anno 1735," welk plan alleen dient tot aanwijzing der grafkelders cn hetwelk mede aantoont dat het graf van Cats van of bij den pilaariets ter zijde er vange vonden wordt. De driemaandelijksche berigten omtrent de Maatschappij I van Weldadigheid, inzonderheid wegens den staat harcr koloniën houden o. a. dc volgende bijzonderheden in: Den 22 junij 11. heeft plaats gehad de algemeenc vergade- dering der commissie van weldadigheidonder het voorzit terschap van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden. Door de permanente commissie werdbij inonde van den heer van Hoorn van Burghuitgebragt het algemeen ver slag nopens den staat der maatschappij en dien barer ko loniën, over 1853. Daarna werd door den heer G. Ruytenschild verslag gegeven van den staat der godsdienstigheid eu ze delijkheid onder de kolonisten en van het godsdienstig eu schoolonderwijs ju de koloniën. Bij monde van den heer mr. Faber van Riemsdijk werd vervolgens het gewoon financieel verslag uitgebragt, tot toelichting der daarbij over gelegde rekening en verantwoording over het jaar 1853. Den 24sten werd vervolgens de eerste vergadering der commissie van toevoorzigt gehoudenen werd daarin tot voorzitter gekozen de heer F. J. van Maanen, en tot se cretaris de heer mr. J. G. A. Clant. Uit de berigten wegens de koloniën blijkt dat de be volking met 315 hoofden is verminderddoor het gewone jaarlijksch ontslag, meest van bedelaars-kolonisten, doch ook van jongelieden uit dc gewone koloniën en het wee- zengesticht te Veenhuizen. Vele bedelaars-kolonisten heb ben weten te ontvlugtenwaarvan echter een derde gedeelte is teruggebragt. De sterfte was ditmaal grooter dan ge woonlijk ofschoon er geene hevige ziekten in eene der koloniën hebben geheerscht. Uit Harlingen meldt men vnn den 13 dezer het volgende: In den nacht tusschen gisteren en heden is het kofschip de Jonge Albert uit de haven vertrokken en door een der Harlinger loodsen in zee gebragt, om naar men zegtverder regtstreeks naar Engeland te stevenen. Men verneemt dat er geene concessie voor een spoor weg in de noordelijke provinciën zal worden verleendals daarin de lijn van Arnhem naar Groningen over Zwolle en Assen niet is opgenomen. J. H. Kemper is, na gedurende 12 dagen eene halstar- rige ontkentenis te hebben volgehoudenterwijl de instructie dagelijks al meer het onhoudbare zijner leugenachtige opgaven aan het licht bragt11. zaturdag tot eene volledige bekente nis zijner gruweldaad gekomen. Het is nn zeker dat hij alleen de moorden en diefstallen volvoerde en geen medc- pligtigen had. Men meldt uit Arnhem van den 12 augustus: De werken voor de verlenging van den Rijn-spoorweg van hier naar Pruisseq naderen met rassche schreden hunne voltooijing. De aarden baan tusschen het station Arnhem en den IJsscl is bijna op de hoogte gebragt en dc daarin voorkomende kunstwerken zijn mede nagenoeg voltooid. liet laat zich alzoo aanzien dat deze spoorweglijn van Arnhem naar Oberhausen in het aanstaande voorjaar voor het publiek zal kunnen worden opengesteld." De artillerie is sints 4 weken te Gorinchem bezig met het verzenden van geschut en ander krijgsmaterieel; niet minder dan 24 schepen zijn of worden aldaar geladenonder de laatst afgezonden schepen is er een bestemd geweest naar Delfzijl en den Helder; terwijl ook de nieuw gebouwde torens om deze vesting zoo als te Vuren, Hinde wijk enz. mede gewapend worden. Thans voert men wederom krijgs materieel aanzoo dat er bij voortduring veel drukte is. Den 13 dezer zijn het regement dragonders en do batterrij rijdende artillerietc 's Gravenhage in garnizoen uit de residentie gemarcheerd om zich naar het kamp tc i begeven. Van beden morgen ten 6 ure af zal in de kerk van de H. Theresia, in het Westeinde te 's Gravenhage, het octaaf tot voorbereiding der feestviering van de zaligvcr- klaring van Joannes de Brits cn Andreas Bobola. priesters j der sociëteit van Jezus Martelaars, een aanvang nemen, en I zullen door de paters A. FrentropJ. Eschcrink en A. van

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1