MIDDELRURGSCHE COÜRA N° 91. Dingsdag 1 Augustus. 1854. .-^L-rw Jlanhcmtngingcn Oimmtlanösdje ÜLijömgrn. - V A Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Ves tingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan-geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekem makingen enz.van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon gróote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Dij deze courant behoort een bijvoegsel. VAN HET RIJKSBESTCDR, POTIMIE l\ GEMEENTEBESTIREN Gemeenteraad. Ue Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 2 Augustus 1854, des namiddags ten één ure cene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelbdkg, den 31 Julij 1854. Be Burgemeester voornoemd, PASPOORT VAN GllIJPSKERKE. Aan dc belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat de Kermis to Cortgene zal beginnen op Dingsdag den 15 en eindigen op Zaturdag den 19 Augustus 1854. De Burgemeester van Cortgene, J. 11. BYBAU. 'fidilelliurgill Jullj. Bij do kamer van koophandel on fabrijkon alhier liggen ter lezing: handelsbcrigtcn betreffende Groot-Brittanje en Hanover. -Men schrijft ons uit Goos van 29 dezer a Gisteren namiddag omstreeks drie ure ontdekte men dat het hooi in de schuur van den landbouwer B. Kok te Kruiningen aan liet broeijen was geraakt. Ofschoon dadelijk maatregelen genomen werdenkon men niet verhoeden dat eenige oogenbiikken daarna do vlammen fel uitbarstten en de schuur kort daarna geheel in de asch werd gelegd. Het nabij staande woonhuis is gespaard, maar een veulen eu eene vaars zijn in de vlammen omgekomen. Van don oogst was alleen het hooi en eenige weinige mudden koolzaad inge zameld ware de brand eenigen tijd later voorgevallende schade zou belangrijk zijn geweest. Het verbrande was ver- waarborgd. //Gisteren morgen omstreeks half twaalf ure passeerde hier de H. Ed. gestrenge heer commissaris des koningsop zijn retour naar de hoofdplaats. Tot ons leedwezen ver nemen wij dat hij door ongesteldheid de voorgenomen rond reis heeft moeten staken." Men schrijft ons van het Nieuwe Diep van 29 dezer: «Zr. Ms. korvet do |Argo, hetwelk zoo als vroeger door ons is medegedeeldword gebezigd tot doel voor de proefnemingen met de bourbon-granaten en bij die gele genheid op het Texelsche strand in den grond is gescho ten, is in de afgeloopene week publiek verkocht voor de som van ƒ2200. De koopers hebben de vrij belangrijke gaten, daarin geschotenlaten digt maken, waartoe zij een duiker-toestel van nieuwe vinding hebben gebezigdmet behulp waarvan een man zich zeer gemakkelijk en op aller lei wijze onder het water kon bewegen. Gisteren morgen is men aan het pompen gegaan en gisteren avond was het schip reeds vlot. Men veronderstelt alzoo dat de koopers zich geenszins zullen te leur gesteld zien, te meer om dat hetzelve vóór de proefnemingen, naar men zegt, eene belangrijke som waardig werd gekeurd. De Staats-courant bevat een koninklijk besluit van 26 dezer, waarbij nieuwe bepalingen worden vastgesteld ten aanzien der opleiding van jongelingen tot adelborsten der lste klasse aan boord van 's konings schepen en vaartuigen van oorlog. In gevolge dat besluit heeft de miuister van marine ter kennis van de daarbij belanghebbenden gebragt, dat de verzoekschriften om plaatsing van jongelingen als adelborsten bij de marine, op den in bovengemeld besluit bepaalden voet, uiterlijk op den 25 augustus aanstaande aan het departemout van marine moeten zijn ingezonden t en dat ter aanvulling van 21 opengestelde plaatsenin de eerste dagen der maand september aanstaandein een der zalen van genoemd departementde zich aangemeld heb bende adspiranten voor de genoemde betrekking door de daartoe bevoegde commissie nopens hunne kundigheden zul len worden geëxamineerd. Vooraf zal evenwel bij gemeld departement een geneeskundig onderzoek der adspiranten plaats hebben. Zullende de zoodanigen dio alsdan voor de zeedienst ongescliikt worden bevonden niet tot gemold exa men worden toegelaten. De na te noemen stukken zullen bij de verzoekschriften worden overgelegd, als: 1. eene acte van geboorte van den adspirant; 2. een bewijs dat hij is gevaccineerden 3. eene verklaring van het gemeentebe stuur zijner woonplaats dat bij is Nederlander. Men meldt aan hot Handelsblad uit Leeuwardendat door lord Clarendonnamens het engelsche gouvernement het schip en do lading van gezagvoerder van der Zoo for meel van de ncderlaudscho regering zijn opgeëischt. Men voegt er bij dat binnen acht dagen antwoord werd inge wacht. Omtrent dc prijsverklaring van het hollandsche schip de Wilmina deelt, do gewoonlijk goed onderrigtte haniburg- scho correspondent van de T:.trépendauce Beige dc volgende bijzonderheden medeIk heb u de tijding medegedeeld van het op nieuw nemen van een hollandseh koopvaardij schip, dc Wilmina, uit Amsterdam met bestemming naar de neutrale pruissische haven van Koningsberg. Dit vaar tuig was beladen met koffijzakken en spoorweg-rails. Door den engelschen kruiser de Archer aangehouden, werd liet schip naar de pruissische haven van Pillau gebragt en daar genoodzaakt zijne lading te lossen, waaronder de kruiser eene zekere hoeveelheid zadels en lederen paardentuigen ontdekte. Ten gevolge daarvan werd liet hollandsche schip prijs verklaard en dc hollandsche matrozen gedwongen om hun vaartuig te verlaten eu werden door engelsche zee lieden vervangen." Naar men verneemt zal II. M. de koningin iu de eerste dagen der volgende maand van het Loo naar de residentie terugkeeren, en zal II. M. de koningin-moeder tot de maand October of november aanstaande op Soestdijk ver blijven. Heden wordt bij H. M. de koningin-moeder op Soestdjjk de 10de verjaardag gevierd van don erf-groot- hertog van Saxen-Weimar-Eisenachthans gelogeerd op het badhuis te Scbeveningen. HU. KK. Hll. prins en prinses Hendrik zijn eergis teren morgen met den eersten spoortrein uit dc residentie naar Soestdijk vertrokken. Zaturdag morgen arriveerde te Arnhem per Dussel- dorper stoomboot II. K. II. prinses Sophia, erf-grootherto- gin van Saxen-Weimar-Eisenach, met twee dochtertjes en een talrijk gevolg. H. IC. H. is na eenige uren in het hotel de Zon vertoefd te hebben, per tweeden spoortrein naar 'sGravenhage vertrokken. De heer Lightcnvelt, buitengewoon gezant en gevol- magtigd minister van het ncdcrlandseh® hof bij dat van Frankrijkbevindt zich thans in de residentie. Dc zitting der provinciale staten van Noordbrabant van den 28 dezer heeft een toonecl opgeleverddat misschien wel niet eenigmaar dan toch zeker zeldzaam in de parle mentaire annales is. Aan de orde was de beraadslaging over het aan de tweede kamer, op voorstel van den heer Bjvoet, in te dienen adres tot ondersteuning van het wets- ontwerp van het uitwateringskanaal39 leden woonden deze vergadering bij. Dit adres in behandeling gebragt zijnde werd daarop door den heer mr. Kortcweg een amendement voorgesteldhetwelk met 29 tegen 10 stemmen verworpen werdwaarna van deze minderheid 6 de vergadering ver lieten. Thans was men algemeen van gevoelen dat de ver gadering niet meer voltallig was bij telling bleek het echter, dat nog 33 leden aanwezig warén en dus de vergadering nog een wettig besluit konde nemendaarop stond de heer Brou wers lid van gedeputeerde statenopdekte zich en ver klaarde ondanks de uitnoodiging van den voorzitter, de vergadering te verlaten. Alsuu verklaarde de voorzitter, vertegenwoordiger des konings, de zitting niet tc zullen sluiten dan met eene wettig voltallige vergadering, en van de hem door de wet en het reglement van orde gegevene bevoegdheid gebruik makende, schorste hij eerst de verga dering voor een uuren toen bij de hervatting der werk zaamheden bleek dat de vorgadering nog niet wettelijk voltallig wasschorste hij dezelve tot den volgenden mor gen ten 12 ure. Vrijdag laatstleden zijn de vergaderingen van de synode voor 14 dagen geschorst. Uit de memorie van beantwoording betreffende de indceling van het Haarlemmermeer blijkt, dat de regering volhardt bij baar voorstel in dat opzigt, en vermeent dat het stichton van nieuwe gemeenten op dit oogenblik indien polder niet met het grondwettig voorschrift zou zjjn over een te brengen. Door de Ncdoriandsche handelmaatschappij zijn be vracht 13 schepen, als: voor Amsterdam 6, voor Dordrecht 1voor Middelburg 5 WalcherenJ. E, Verhulst Luctor et EmergoS. Ouwehand Marie Julie, J. A. Bruin- seis; Vertrouwen, H. G. Pot; EdouardMarieH.Eeltjes; (de drie laatste van Rotterdam)en voor Schiedam 1. Laatstl. woensdag heeft te Groningen het examen der kweekclingen van het doofstommen-instituut plaats gehad. Al de 16 ontslagen kweekclingen zijn bij ver schillende kerkgenootschappen als lidmaten aangenomen. Ilct gcheele getal kwcckelingcn is thans 150. De eenige nederlandsche groenlandsvaarder Dirkje Adamakommaudeur O. Mchlenis den 28 dezer te Har- lingen binnengekomen, slechts zeshonderd robben aan boord hebbende. Naar men verneemt zal het muzijkkorps van het re- gement grenadiers en jagers met dat regement het kamp van Zeist betrekken. De Amsterdamsche courant meldt uit Heusden, dat een controleur aldaar voor 1,40 eene oude schilderij heeft aangekocht, die blijkens tiet getuigenis van bekwame kunst kenners een origineel stuk zou zijn van den beroemden Rembrandt. Sedert eenige dagen zijn te Utrecht verscheidene stuk ken veslinggeschut aangevoerd, naar men zegt tot bewa pening van de omliggende forten iu de nabijheid dier stad. Den 26 dezer had er onder de naburige gemeente Rozen- daal weder een boschbrand plaats. Ruim een en een halve bunder eiken-, berken- eu dennenhout is daardoor vernield. Men schrijft dezen brand aan kwaadwilligheid toe. Tot dus ver is het niet gelukt den dader te ontdekken. Er wordt een streng toezigt gehouden en er is cene premie uitgeloofd voor hem die den dader aanwijst. Aan een der londensche bladen ontlecnen wij kortelijk het volgende n De vermoedelijke moordenaar van vrouw Prikwinkel is donderdag te Londen in het verhoor genomen in Mansion- House door den alderman Muggeridgedie tijdelijk de plaats van den lord-mayor bekleedde. De gevangene gaf voor Frans de Haas te heeten; de officier van policie Tliain arresteerde hem woensdag middag in een logement in White-

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1