MIDDELBURGSCHE 1854. J\°- 88. Dingsdag SiX*' sff,- COURANT. 25 Julij. ïboortè <[f poodljekdnil- C 9.9. font Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- eingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 8, franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. 3ank0itMgmgm VAN HET RIJKSBESTUUR. PROVINCIALE GEMEENTEBESTLREN. De Commissaris des Kouings iu de Provincie Zeeland maakt bekend, dat wegens te verrigten herstelling aan de dubbele Draaibrug over den Westelijken Kanaal-arm van Neuzen, het gaan over die Brug gestremd zal zijn van Zaturdag den 29 dezer tot en met Zaturdag den 19 Augus tus aanstaande, en dat gedurende dien tijd over de Wes telijke Binuensluis zal liggen eene des nachts behoorlijk ver lichte Noodbrug, waarover ongehinderd kan worden gegaan. Middelburg, 21 Julij 1854. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. l^abrijlien en Trafijken. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg: Ontvangen hebbende een lickwest van ADRIAAN MIN DERHOUT, daarbij verzoekende iu Perceel wijk O no. 158 gelegen in de Breestraateene Smederij op te rigten Brengen het bovenstaande verzoek ter kennis der Inge zetenen, onder mededccling dat, naar aanleiding van het Koninklijk Besluit van den 31 Januarij 1821 (Staatsblad no. 19), rakende de vergunningen ter oprigting van sommige Pabrijken en Trafijken, op Vrijdag den 28 Julij eerstko mende. des namiddags ten één ure, ten Raadhuize alhier, de vereischte information de commodo ct incommodo mot opzigt tot deze Fabrijk zullen worden genomen; wordende mitsdien een iederdie vermeenen mogt daar tegen eenige bezwaren te moeten kenbaar maken, uitgenoodigd zich ter aangewezen plaats en uur daartoe te vervoegen. Middelburg, den 21 Julij 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. öimtcnlanïrscljc ^ijöingcn. Middelburg34 Julij. Bij de kamer van koophandel en fabrijken alhier zijn ter inzage, 1. opgaven wegens de hoeveelheden: a. kaas, in de verschillende havens van Groot-Brittanje in 1853 in gevoerd b. vlasingevoerd van 1801 tot 1853en c. lompen gedurende het zelfde tijdvak in- en uitgevoerd 2. een staat van verzonden katoenen stoffen naar Nederlandsch-Indie over de maand junij jongstleden. Men verzoekt ons, tot verbetering van het berigt in ons vorig nommer, betrekkelijk het ongeluk dat een landbouwer getroffen heeft, mede te declcn, dat hij woonachtig was te Meliskerkealsmede dat hij met den voet verward geraakt was in de leisels, in stede van die voorbedachtelijk om den voet te binden. Door vriendelijke inlichting zien wij ons in staat ge steld mede te deelendat de dag waarop de manschappen der ligting van de nationale militie van 1851 en een gedeelte van die van 1852, zoo als wij in ons no. van 18 dezer berigt- ten, bij hunne korpsen moeten zijn aangekomen, bepaald is op den 18 augustus eerstkomende, vóór 4 ure des na middags en alzoo niet op den 20 dier maand. Den 17 en 18 dezer heeft Z. K. H. de prins van Oranje, die, zoo als men weetzich thans occupeert om met het stoomschip Amsterdam, kapitein Spanjaard, de zee havens van ons land te bezoeken, de eilanden Vlieland en Terschelling een bezoek gebragt en de meeste nuttige of liefdadige instellingen die zich daar bevinden, in gezelschap van zijn gouverneur jhr. de Cascmbroot en den kommandant van het stoomschipin oogenschouw genomen. Den 18 des middags heeft de prins de reis verder voort gezet naar Vlissingeneene milde gift voor de armen dier eilanden achterlatende. Vrijdag avond is Z. K. H. met op- gemelden bodem ter reede van Vlissingen aangekomen. De prins heeft daarop gisterenvergezeld van zijnen gouver neur de stad bezigtigd, de verschillende kazernes, maritime etablissementen en de in 's rijks dok liggende oorlogsche pen geïnspecteerd. Gisteren heeft er op het ter reede liggende oorlogstoom schip Amsterdam diué plaats gehad. De heer commissaris des konings in deze provinciede heer Caüenfels, burgemees ter alsmede de heer Mabilot secretaris dier gemeente wa ren daartoe uitgenoodigdbenevens de kommandant en eerste officier van gemeldeu bodem, de heer Turk, hoofd-ingenieur van de marine, de hecren Berghuys en Wesselink. Heden mogen ten elf ure is er collation ten huize van den schout bij-nacht gehouden. Het muzijkkorps der stedelijke schut terij heeft zich bij die gelegenheid doen hooren. Heden namiddag ten 1 ure is de Amsterdam met Z. K. H. weder in zee gestoken. Men leest iu het Kerkelijk weekblad dat, naar aanlei ding van adressen, de synode der hervormde kerk gemeend heeft de toge met bef en baretals ambtsgewaad ten gc- bruike bij de openbare godsdienst-oefeningenals eene ge paste en deftige kleeding^ te moeten aanbevelen,en is door haar eene personélo commissi! benoemd om te dienen van advies over de wijze van uitvoering dier aanbeveling. Zoo mag men zich vleijen dat dan ook door predikanten de ver ouderde punthoed en kortebroekbuiten de kerkzal wor den afgeschaft. In de kreken van Westdorpe, Zaamslag, Neuzen en Hoek, in het 5de district van Zeeland, schijnt ouder den visch eene ziekte te heersclicnwaardoor vele visschenals baars, snoek, zeelt en paling sterven. Langs die uitgestrekte kreken wandelende, ziet men de stervende visch boven komen en aan de kanten met menigte ronddrijven. Op den 15 deser is te Oostburgdoor de correspon denten en leden der nederlandsche verceniging tot afschaf fing van sterken draik in dit districteene afdeeling dier vereeniging opgcrigt onder den naam van afdeeling van het westelijk gedeelte vai Zecuwsch Vlaanderen." Tot president der afdeeling is gebzen de wel ecrw. heer A. Bax, predi kant te Oostburg,er tot secretaris de hen H. G. Fokker, caudidaat-notaris te Zuidzande. liet voornemen dier af deeling is om in de mornaamste gemeenten van dit district openbare vergaderingen en voorlezingen te houdenen zal de eerste openbare vergadering en voorlezing gehouden wor den te Aardenburg dm 21 augustus eerstk.des namiddags om drie urede secrttaris dezer afdeeling zal het eerst als spreker optreden. Den 20 dezer ariveerde te Rotterdam per spoortrein van 's Gravenhage Z. M. de koning van Portugalverge zeld door den herto; van Oporto en gevolg. De hooge reizigers werden aan het spoorweg-station ontvangen door den hoofd-ingenieur Conrad. Zij begaven zich vervolgens naar de gewezen rijeswerf, waar jzij zich, tijdens het wachtschip den konhg met een aantal schoten salueerde, op het koninklijk stomjagt inscheepten dat hun naar Dus- scldorp zou ovcrbreigen. Men schrijft üt Utrecht, onder dagtcckening van 22 dezerhet volgerieu Men verneemt met zekerheid dat Z. M. de koning zi<h met een talrijken staf naar het kamp bij Zeyst zal begevc:ten einde aldaar van 5 tot 20 sep tember te vcrblijveL Reeds hoeft men een aanvang ge maakt met de inrijting van al hetgeen voor het kamp bcnoodigd is en hefoeu de aanbestedingen van vivres en fonrage onder guustger voorwaarde dan in het vorige jaar plaats gehad." Ten bewijze hoe zeer Z. M. onze geëerbiedigde koning ware krijgsmansdeugd op prijs stelt, strekke dat op den 19 dezer te Leydenaan den gewezen opperwachtmeester vuurwerker Nieuwenhoovenvan het regement rijdende artillerie, uit naam van Z. M.een prachtig gouden cylin. der-horologie met ketting en sleutel is uitgereikt, ter beloo ning van de 50 jaren waarin hij koning en vaderland onaf gebroken trouw heeft gediend. "vrijdag avond jl. had te Rotterdam het openlijk examen plaats naar de vorderingen der kweekelingen aan de aldaar gevestigde inrigting voor doofstommen-onderwijs, liet examen over 19 kweekelingen, in 3 klassen verdeeld, liep tot algemeen genoegen af. De minst gevorderden uitten verschillende klan ken de daarop volgenden spraken woorden en volzinnen uit de meest gevorderden losten zelfs rekenkundige voorstellen op liet examen werd besloten door het duidelijk opzeggen van een of meer dichtregelen door vier leerlingenwaarna een der leer lingen eene korte toespraak tot dankzegging aan ouderwijzers, bestuurders enz. hield. Dit onderzoek is door een zeer groot ge hoor en o. adoor commissien uit de provinciale commissie en uit de plaatselijke geneeskundige commissie van Dordrecht bijge woond. Den 15 dezer werd door den kapitein van Ellink- huysen, kommandant van de kompagnie veteranen in de koloniën van weldadigheidaan een oud gediende met mili taire plegtigheid uitgereikt eene door Z. K. H. prins Fre- derik der Nederlanden aan dien soldaat ten geschenke gezondene ridder-orde*van het Legioen van Eerwelke rid der-orde bedoelde militair in fransche dienst had ontvangen doch later bij het uitoefenen zijner functie had verloren. Dit geschenk werd vergezeld van de zilveren medaille voor 24 jarige trouwe dienst. Wij vernemen met genoegen dat het handboek der dierkundedoor prof. J. van der Hoeven te Leydenwaar van reeds eene hoogdüitsclie vertaling het licht ziet, thans ook door prof. Clarckte Cambridgein het engelsch wordt overgezet. Het is streelend voor het vaderlandsch gevoel dat een wetenschappelijk werkdoor een geleerden land genoot vervaardigdook buiten 's lands tot leiddraad der studie zal verstrekken. Uit eene goede bron verneemt men dat het schip Wilmiua, gezagvoerder S. J. Vosman, met eene lading stuk goederen naar Fillau bestemd aldaar op 19 dezer^ala engelsche prijs door een engelsche (forlogstoomboot is bin- nengebragt. Op vier mijlen afstands werd de Wilmina aangehouden en de lading aan een onderzoekdeels in het ruimdeels op het dek onderworpen. Drie man moesten aan boord van de engelsche stoomboot overgaanvan wier bemanning daarentegen vier koppen op de Wilmina werden geplaatstdie den gezagvoerder en zijn jongen aan boord behield. De grond tot deze in beslagneming zou zijn dat de lading deels uit kettingen bestondonder vele andere en geheel verschillende doeleinden ook bruikbaar voor de dienst der kavallerie. Deze kettingen waren uit de Rijnpro vinciën afkomstig en als zoodanig, volgens gewoontedoor de regering verzegeld. De engelsche oorlogsboot had de Wilmina in open zee opgewacht, dewijl de zoo even me degedeelde bijzonderheid aangaande de lading aan sir Charles Napier bekend was geworden. Een engelsch adel borst zeide dat er, naar men meende, bovendien 4 kisten met geweren aan boord moesten zijnwelk vermoeden ech ter geen den minsten grond heeft. De Wilmina heeft de hollandsche vlag behouden, waaruit sommigen mccnen te kunnen afleiden dat men ondanks de medegedeelde handel wijze het schip echter niet als legalen prijs zou beschouwen Wij vernemen met genoegen dat aan den heer A. Jorritsmate Dockumde amerikaansche zilveren medaille van verdiensten voor industrie en handel is toegekend voor

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1