MIDDELBURGSCHE COURANT. IV 22 Julij. N°- 87. Zaturdag 14 3anh0nhigingin m! HET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. PROVINCIE, ZEELAND. Ginnmlanïr$cl]r bijtringen. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt do uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertcntien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertenticn is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbckend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Ministerie van Uinnenianclsclte Kaken. AANBESTEDIHe. Op Zaturdag den 5 Augustus 1854 des vóormiddags ten 11 ure zalonder nadere goedkeuringdoor den Commis saris des Ivonings in de Provincie Zeelandof bij zijne af wezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in hot elfde District, aan het Lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg worden aanbesteed 1. liet bouwen van tien vaste Bruggen met gemetselde Jjiindhoofdenen twee houten Voetbruggen, over de Waterleiding Bewesten het Kanaal van Neuzenmet het leveren van de daartoe noodige Bouwstoffen alsmede het afbreken van drie onnoodige Bruggen en het on derhoud van de bestaande ateencn Duikers en Bruggen over die Waterleiding, tot den 31 December 1855 2. Het maken van werken tot voortzetting van de Oever- verdediging ter Devesting van de Koppen der Ilavendam- men van het Kanaal van Neuzen, bestaande in Rijs- zinkstukkenStoenbestortingcn en een Kijshoofd op den onderxeeschen Oever en bov^n laag water, met de daar. voor vercischte Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, elk werk in een Perceel. De Bestekken dor bovengemelde Aanbesteding zullen ter lezing liggen aan het Lokaal van het Ministerie van Binnen- Iandschc Zakenaan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg en op alle zoodanige plaatsen al waar gewoonlijk do Bestekken van WaterStaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Vier dagen voor de Besteding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaanen voorts zullen nadere informa tion te bekomen zijn bij den Iloofd-Ingenieur te Middelburg en den Ingenieur van den Waterstaat te Neuzen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, VAN REENEN. Middelburg, 21 Ju lij. Een treurig ongeval greep hier gisteren morgen plaats. Een bejaard landbouwer van het naburige Cbstkapellc, op den pot- tebakkerssingel bezig zijnde met het afleveren van schapen wol, geraakten de paarden voor zijnen wagen, waarin zich buiten hem nog een man cn vrouw, zijne kinderenbevonden, op holvermoedelijk ten gevolge van het schrikken door een vrachtwagen die hen trachtte voorbij te komen. De paarden bereikten de langevijlebrugdoch daar schijnt do wagen in aanraking met de ijzeren leuning gekomen te zijnwaardoor een der stijlen is weggerukt.. De bejaarde voerman had de onvoorzigtighcid gehad de lijnen om zijn voet vast te maken, in de hoop daardoor de paarden te kunnen bedwingen deze lieten zich echter ook hierdoor niet in hunne vaart stuiten en sleepten den ongelukkigedie niet langer weerstand kon bieden cn van de wagen vieleen aanmerkelijk eind langs de straatsteenen medetot zij eindelijk zelvcnop een stoep nederkomende, vielen. De voerman is korten tijd daarna aan de belangrijke ver wondingen die hij op vele plaatsen bekomen had overleden, cn van den toestand der kinderen, die hunnen vader op zoo hartverscheurende wijze zagen omkomenzonder tot eenige hulp in staat te zijnkan men zich een denkbeeld maken. In den namiddag maakte een even plotseling als aan doenlijk voorval, een eiude aan het leven van een oppas send löjarig jongeling. Zijn vader, een loodgieter, behulp zaam zijnde op het dak van bet gebouw der Bank van leening alhier, is hij waarschijnlijk duizelig geworden en stortte van die belangrijke hoogte levenloos op de straat neder. Men meldt ons uit Goes van 20 dezer: Gisteren avond is alhier in het huis van arrest binnen gebragt G. Kosten, arbeider te Kloetinge, verdacht van moedwillige brandstichting in zijne woning te Kloetingein den nacht van den 5 op 6 junij jl. n Heden worden de opgekomene sollicitanten voor de jonge jufvrouwenschool geëxamineerd; vier hadden zich aangemeld, waarvan drie zijn opgekomente weten mejufvrouw Dun nes van Assen, mejufvr. Eckhart van Winschoten en me- jufvr. Heering van Middelburg." Z. M. de koning van Portugal en de hertog van Oportobenevens hoogstderzelver gevolgals ook 's konings officieren die Z. M. vergezellen, zijn woensdag avond, komende van het Loodoch nu laatstelijk van Amsterdam, inet den spoortrein in de residentie teruggekomen en aan het hotel de Believue afgestapt. Z. M. werd aldaar door den hofmaarschalk van Z. K. H. prius Hendrik opgewacht. Ecne groote menigte ingezetenen bevond zich ook daar. Z. M. en de hertog van Oporto benevens hoogstder zelver gevolg en 's konings ofliuercn zijn dien middag ten 12 ure naar Lcyden vertrokken, om aldaar het merk waardige te bezigtigcii, van waar hoogstdezelve weder in de residentie zullen terugkecrcn. Z. M. heeft den koning van Portugal en hoogstdes- zelfs broeder, den hertog van Oporto, benoemd tot groot kruisen van de orde van den Nederlaudsche Leeuw. Woensdag morgen is voor den wal te Scheveningen gean kerd Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, op welken bodem zich bevindt Z. K. H. de kroonprins. De sloep is met een officier en eenige adelborsten aan wal gekomen, die, zich naar 's Hage hebben begeven. Men schrijft uit Alkmaar dat de heer C. C. Ferrari aldaar, op uitnoodiging van Z. M. den keizer der Franschen, naar Parijs is vertrokken, ten einde aldaar in stoomfabrie ken en op Zr. Ms. stoomschepen een procédé te besturen, betrekkelijk de besparing op brandstoffen bij aanwending van stoom. Bij een kabinetschrijven van den 3 dezer heeft Z. M. de koning van Hanover, aan dr. H. M. Duparc te Amster dam cenc kostbare gouden medailleversierd met het por tret van Z. M., ten geschenke gezondenals een blijk van hoogstdeszelfs tevredenheid over de uitgave van zijne ver handeling over de blinden-verzorging. Van wege het ministerie van oorlog is ter kennis ge bragt dat de zamenstclling van het kamp te Zeyst zal zijn lste brigadehet 2de bataillon van het regement gre nadiers en jagers, het lste, 2de en 4de bataillon van het 2de regement infanterie en het lste en 2de bataillon van het 5de regement infanterie; 2de brigadehet 4de bataillon van het regement gre nadiers en jagers, het 3de bataillon van het 5de regement infanterie;, het lste, 2de, 3de en 4de bataillon van het 8ste regement infanterie. In plaats van jenever zal des morgens voor het begin der kamp-oefeningen aan de manschappen kofiij met melk worden verstrekt. Men meldt uit Kampen, van den 17 dezer: Men heeft reeds een begin gemaakt met het aanleggen van het eerlang te houden legerkamp op den Zandberg on der IJssclmuidcnde wal om de veldkeuken is reeds ge plaatst." De minister van financiën heeft de ambtenaren van den burgerlijken stand hunne verpligtingcn indachtig doen maken, opzigtens de bepalingen der wetten op het stuk van zegel eu registratie. De Utrechtsche courant zegt uit eene zekere bron vernomen te hebben, dat te 's Hage sprake is van eene verplaatsing van het instructie-bataillon van Kampen naar elders. Men verneemt dat een lljarige knaap, onder be schuldiging van diefstal opgesloten in de cellulaire gevan genis te Amsterdam, zich in zijue cel heeft opgehangen. Uit 's Hage berigt men dat de zittingen van de sy nodale commissie der nederlandsche hervormde kerk tot de eerste dagen van augustus zullen voortduren; alsdan zal er een reces van 14 dagen plaats hebben, waarna de sy node hare werkzaamheden zal hervatten. Den 18 dezer had in de kerk der Doopsgezinden te Rot terdam de 57ste jaarsvergadering plaats van liet nederland sche Zendelinggenootschap, onder voorzitterschap van ds. van der Gootpredikant bij de Doopsgezinden te Amster dam. Onder de te behandelen zaken i3 ook de oprigting eener kostschool voor de kinderen van zendelingen, waar voor Menado in de Manahasse van Celebes is aangewezen. Daarna begaf de vergadering zich naar het nieuwe zende- lingsliuis waar zij eerst door den voorzitter en daarna door den directeur lliebink in de kapel plegtig werd toegespro ken. Des avonds was er vergadering in commissie en den volgenden dag is er eene openbare vergadering in de kerk der Remonstranten gehouden. Men ziet nog een belangrijk verslag omtrent eene maleische bijbelvertaling te gemoet. Naar men verneemt zal aan den heer H. Zollinger eene concessie worden verleend tot het planten van kokos- boomen en het bereiden van kokosolie. Daartoe zullen hem 1800 bouws woesten grond in de eene of andere resi dentie van Java in erfpacht voor 99 jaar worden afgestaan. De oud-gouverneur-generaal Rochussen eu eenige andere kapitalisten verstrekken hem het noodige kapitaal. Volgens een schrijven uit Roosendaal zou bij de spoorweg-directie het voornemen bestaan de rigting der lijn van af gene zijde vau Zevenbergen eenigzins te wijzi gen zoodat die in plaats van aan de Roode vaart op den Moerdijk zou komen. De voorname reden tot deze veran dering schijnt gelegen te zijn in het minder gunstige van het viarwater aan de Roode vaart, alwaar zich belangrijke verzandingen voordoen. Den 20 dezer zalgelijk gemeld isde dienst op den spoorweg tot Ettcn voor het publick geopend worden. Dezer dagen zijn te Deventer de palen voor den elec- trischcn telegraaf in de rigting van Zutphcn geplaatst. Tot bureau wordt een achter het stadhuis staand gebouw ingerigt, dat tot nu toe diende ter bewaring der belang rijkste stedelijke archieven en daarom secreet-kamer werd genoemd. Bij het opruimen vond men in eene oude kist verscheidene duizende koperen noodmunten van verschillende grootte, tijdens het beleg in 1578 geslagen, waarvan slechts in munt-kabinetten exemplaren plegen voor te komen. Men meldt uit Utrecht van 14 dezer Maandag avond jl. heeft in het gebouw voor kunsten en wetenschappen alhier de vroeger aangekondigde verga dering van aandeelhouders en belangstellenden in ccuc te dezer stede te bouwen wasch- en bad-inrigting plaats ge had. Uit het daar medegedeelde verslag is gebleken dat tot daarstelling van zoodanige inrigting benoodigd zal zijn een kapitaal van 18,740, waarvan reeds door aandcelen en gif ten/12,950 zijn bijeengebragt, zoodat nog ontbrejkt. cenc som van/5790. Algemeen betreurde men dat tot hiertoe nog zoo weinig belangstelling in cenc zoo nuttige en heil zame inrigting werd ondervonden, en werd de wcnsch geuit

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1