3rftijï>ingcn. Jthmgehwrk. hebber en ccn aantal soldaten zijn hierbij gevangen genomen. Ook zijn de russischc stukken veroverd. De admiraal Lyons kruiste nabij Anapater ondersteu ning van den admiraal Bruatdie 7000 man wilde doen landen. Een brief uit Abodato 4 julij behelst het feit dat de keizer van Rusland een manifest heeft uitgevaardigd, waar bij de in 1810 afgeschafte landwehr in Finland weder in gesteld wordt; de kosten van kleeding, wapening en onder houd blijven voor rekening van de bijzondere inkomsten van Finland. Uit Stokholm meldt men voorts van den 6 dezerdat het zwcedschc eskader Carlscrona heeft verlatenten einde evolution aan den ingang van de golf van Finland uit te voeren. Den 15 zou het eskader terugkeeren om den ko ning en zijn zoon aan boord te nemeudie hun bezoek aan de verschillende zwcedschc havens voortzetten. Het open baar gevoelen in Zweden uit zich dagelijks meer ter gunste van Frankrijk en Engeland. De aankomst van de gecom bineerde eskaders iu die waterenwaar de russischc vlag sedert onheugelijkcn tijd de heerschappij voerde, heeft er bovendien een diepen indruk gemaaktwelke ten nadecle van Rusland nog verhoogd werd doordien do russischc oorlogschepen zich overal schuil houden. Volgens telegrafisch berigt uit Weenen van 17 dezer meldt ecne officiële depeche, dat de Turken Giuvgewo be zetten. Het gros van het russischc leger bevond zicli den 2 dezer te Fratcschti, lliiitscliland, Frankfort 15 julij. Ten behoeve der talrijke vreemdelin gen, die de tentoonstelling te Munchcn zullen bezoeken is door de directie van poiicie aldaar eeneu hoogst nuttigen maatregel genomen. Er zijn namelijk twee bureaux opgcrigt, waarvan het ecne in het gebouw van den spoorweg en het anclere in dat der poiicie is gevestigden waar de aanko mende vreemdelingen informatie kunnen bekomen nopens de te huur staande appartementenalsmede nopens alles wat voor hen van eenig belang kan zijngedurende hun verblijf in deze hoofdstad. Heden middag is de tentoonstelling te Munchcn geopend. De koning en de koningin van Pruisscn worden daar bin nen ecnige dagen verwacht. Van de tentoonstelling is een uitvoerige katalogus van 3G8 bladzijden, verschenen. Deze behelst de namen van 658S inzendersvan welke zeer velen meerdere voorwerpen hebben ingezonden. Enkel in Bcijeren bedraagt het getal der inzenders 2331uit Oostenrijk 1471, nit Pruisscn 767, uit Saksen 4G2"YVurtemberg 443Hanover 158 enz. Ook uit Luxemburg zijn onderscheidene voorwerpen ingekomen. Onmiddelijk na do opening dier tentoonstelling zal ook de expositie van schilderijen van duitschc kunstenaars voor het publick geopend worden. Niet alleen ten aanzien van de talrijkheidmaar nog veel meer met opzigt tot de voortref felijkheid der ingezondene kunstvoortbrengselenzal ook deze expositie vroegere overtreffen. Op den Rijn en de Neckar is de waterstand weder zeer toegenomen. De laatste rivier is zelfs hier en daar reeds buiten hare oevers getreden. Vele voor de Neder landen bestemde houtvlotten hebben ten gevolge hiervan hun vertrek derwaarts nog moeten uitstellen. Frankrijk. Parijs 15 julij. De keizer heeft zich na zijne terugkomst, onmiddelijk naar St. Cloud begeven. Bij keizerlijk decreet is besloten om in de gemeente Batignollcs, ten dienste van den spoorweg, een derden tun nel to graven. Dit werk moet binnen 11 jaar voltooid zijn. Gisteren, de verjaardag van de inneming der Bastille, was het hier volmaakt rustig. Men heeft alleen ecnige ar- restaticn bewerkstelligddie echternaar men algemeen ge looft, geen ernstig karakter hebben. Men heeft het gerucht verspreid dat de tentoonstel ling van 1855, alhier te houden, wegens den omvang dien de oostersche kwestie bekomen heeft, uitgesteld is en op haar vroegst eerst in 185G zou plaats hebben. Er bestaat echter niet de minste grond voor dit gerucht. Integendeel bespeurt men bij de departementale commission of jurys en alle andete takken de meestmogclijke bedrijvigheid. Bou-Maza, die van onze regering verlof heeft bekomen om dienst te nemen in het ottomanische legerheeft aan zegging ontvangen om ccn bevel te aanvaarden in Circassie. Bcursberigt 15 Julij. 3 pet. 71,00. 44 pet. 07,50. Den 1G julij zijn Ie Vlissingen voor Antwerpen bestemd Ier reede gekomen: Alart, Jorgenscu, en Fraternité, Arent- senbeide van Bergen met traanvis en teerDiana Klcyuvan Callao met guano GcorgineJohnholz van Livorno met marmer; NormaBradhering, van Dantzig met hout. Voor Gent bestemdMarie LouiseVan der Hey den Marie ThcrèseThomasen VaneLightfort. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en naar zee gezeild: SiriusKofod, naar Charlestown; Marie Louise Kjurannaar Gibraltar. STOOJIBOOTniE* STKM. Tussclien Miildelluirg en Rotterdam. Uren van vertrek in Julij. Van Rotterdam. Vrijdag 21, namidd. 1 ure. Zaturdag 22's morg. 4 Zondag 23G Maandag 24, G Dingsdag 257 Woensdag 2G, 7 Donderd. 279 Vrijdag 289 Zaturdag 299 Zondag 309 Maandag 31n 9 Dienst van Vlissingen op Botterdam en van Vlissingen op Antwerpen. Uren van vertrek in Julij. Van Middelburg. Vrijdag 21,'smorg. 8,30 Zaturdag 22v 10 ure. Zondag 23, u 10,30 Maandag 24, 11 Dingsdag 25u 11,30 Woensdag 2G's midd. 12 Donderd. 27, 12,30 Vrijdag 28,'smorg. 2 Zaturdag 292 Zondag 302 Maandag 31, 2,30 Van Vlissingen. Vrijdag 21's morg. 8 ure. Maandag 24, 10 Woensdag 26, 10,30 Vrijdag 28's midd. 12 Maandag 31's morg. 2 Van Vlissingen. Woensdag 2G, 's midd. 12 ure. Van Rotterdam. Zaturdag 22's morg. fi ure. Dingsdag 25 Donderd. 27 Zaturdag 29 Dingsdag 1 Aug. n Van Antwerpen. Donderd. 27's morg. 9 ure De Wagcndienst op Sloe is opgeheven en verwis seld met eene Wageudienst op Vlissingen, waaromtrent jnformatien te bekomen zijn bij P. BULTERIJS te Mid delburg en ie Vlissingen bij P. J. SIEGERS. Bieiist op Berden op Koom. Uren van vertrek in Julij. Van Bergen op Zoom. Zaturdag 22's morg. 0,30 Dingsdag 258,30 Zaturdag 29, 11,30 Dingsdag 1 Aug. 1,30 Van Aliddelbnrg. Vrijdag 21's morg. 7,30 Maandag 24, 10 ure. Vrijdag 28, namidd. 1 Maandag 313,30 Stoomboot de Schelde. Dagelijksche dienst, uitgenomen des Zondags. Van Vlissingen op Breskcns; Van Breskcns op Vlissingen. 's morg. 8namidd. 44 ure. Van Neuzen op Vlissingen, namiddags 124 ure. Van lloedekenskcrke op Neu zen, 's morgens 11 ure. 's morg. 7namidd. 4 ure. V.ii Vlissingen op Neuzen, 's morgens 9 ure. Van Neuzen op lloedekens kcrke, 's morgens 104 ure. Engelnmls Staats-instellingen. V. i)e e2jgelscixe of ueersciiende kerk. (Vervolg). Als opperhoofd der kerk komt de koningin liet regt toe om iu alle kwesticu van tucht eu dogma in het laatste res sort te beslissen. Zij oefent dit regt uit met behulp ccner commissie uit den geheimen raad, waarin slechtsregterlijkc magistraten zittiug hebben, en welke door den lord kanse lier wordt voorgezeten. De uitoefening van dit regt heeft in de laatste tijden ccn vrij ernstige beweging doen ontstaan in den boezem der kerk. Eene vrij talrijke en invloedrijke partij eisclit namelijkdat do beslissing iu kwestie van dog ma niet langer aan de kroonmaar aan de kerk zelve zal verblijven en dat die geschillen door de synodale vergade ringen zullen worden uitgemaakt. 1) Zij wil do kerk los maken van de voogdij van den staat, maar tol dus ver zijn de pogingenwelke zij tot dit einde iu bet werk beeft gesteld nog niet geslaagd. De bedoelde commissie uit den geheimen raad vormt ecu hof van appel iu het laatste ressort van alle besluiten geestelijke regtbanken. Deze regtbanken zijn de Con' Courts, de Court of arches 2), de Prerogative couïhréu de Court of faculties. tM. T fc. Elk bisdom heeft een kerkcraaddie door t ié» l/ifcelip' wordt voorgezeten. Aan het hoofd der drie agfitefö regt banken staat de aartsbisschop van Canterbury; alle is te Londen. De Court of arches vonnist onder in eerste appel over de beslissing der verschillende kerko- raden. De attributen van de Prerogative court zijn van geheel burgerlijken aarddat hof draagt zorg voor de na-? - koming van alle formaliteiten ten aanzien van uiterste wil len. De Court of faculties verleent de graden aan de leden der anglikaansche geestelijkheid, schenkt de vercischte toe stemming voor verboden huwelijken en regelt de vestiging van godsdienstige verecnigingen. De aartsbisschop van Canterbury wordt in zijne uitge breide werkzaamheden bijgestaan door onderscheidene wereld lijke en geestelijke regters, wien almede aanzienlijke bezol digingen zijn toegekend. liet kerkelijk regt kent aan de kapittels der bisdommen het regt toe omwanneer door deze of gene oorzaak de zetel vacant is gewordentot eene benoeming van een bisdom over te gaan. De kroon erkent dit regt in schijn, maar oefent het inderdaad zelve uit; zij doet de voordragt (genoemd congé d'clire) van den kandidaat en schenkt geenc bekrach tiging aan de gedane keuzewanneer die niet op dien per soon mogt zijn gevallen. De leden der kapittelen zijn dus wel verpligt om of overeenkomstig de voordragt te hande len, of liet regt der keuze niet uit te oefenenin welk laatst geval de kroon onmiddelijk voorziet iu ecne vervulling van den opengevallen zetel. Met de benoeming eu de keus van leden der kapittels is het niet anders gestelddaartoe wordtgewoonlijk op eene voordragt der bisschoppen door de koningin in geheimen raad vergaderd overgegaan. Van de voorziening in mindere geestelijke ambten komen sommige de kroon of, wat bijna het zelfde is, den lord kanselier toe anderen aan de aartsbisschoppen of bisschoppenen weer an deren of aan stedelijke overheden of aan de kapittels van sommige bisdommen. Reeds bij verschillende gelegenheden zijn pogingen in het werk gesteld om de begeving der gees telijke ambten bij uitsluiting aan de kroon op te dragen maar even min als hare tegenpartij is deze rigting er tot dus ver in geslaagd om het gouvernement geheel alleen over deze krachtige middelen van invloed eu gezag te laten be schikken 3). Het is aan de vele gunstige zijden der geestelijke loop baan toe te schrijven, dat zij voornamelijk wordt ingetreden door leden der aristocratie of van den eersten burgerstand immers zelden gebeurt het dat men een anglikaansch gees telijke van hoogen rang aantreftdie van uit de lagere klas sen der maatschappij tot dien stand is opgeklommen. De jongste zonen der adelijkc familien wijden zichzoo zij geenc plaats zoeken in het leger of de marine, aan den geestelijken stand; zij doen dit te eer, daar zij toch het vooruitzigt hebben van daarin eene zeer winstgevende plaats te zullen bekomen. De aan die waardigheden verbonden bemoeie nissen zijn daarenboven van zoo geringen aarddat zij tijd en gelegenheid te over hebben 0111 zich met liet beheer hun ner fortuinen en de opvoeding hunner kinderen bezig te hou den. De meeste leden der anglikaansche geestelijkheid zijn getrouwd en in het algemeen mag men tot hunne eer zeg gen dat zij hunne leeken in ecne zeer geregelde levenswijze ten voorbeeld kunnen strekkeu. Vroeger en gedurende een zeer langen tijd zag men ecu aantal geestelijken slechts dat gedeelte hunner werkaamheden verrigtendat bestond in het ontvangen Tier daarvoor toe gekende bezoldiging. Naar mate echter de oogen van het volk opengaan en deze indringen in een staat van zaken, dien het godsdienstig karakter tot dus ver met ccn ondoor- dringbaren sluijer bedekte, beginnen deze misbruiken op te houden. De belasting, dien het voor de geestelijkheid moet opbrengen en onder den naam van church-rate bekend is» is ook hoog genoeg om het publiek niet onverschillig te doen zijn jegens het gebruik dat daarvan gemaakt wordtdaar enboven doet, de vrees voor ecne radicale hervorming de bisschoppen tegenwoordig strenger zijn jegens misbruiken die zij bij hunne onderhoorigen ontwaren. De belasting waarvan wij zoo even gewaagden is in de plaats gekomen der vroeger tot dit einde gelieven wordende tienden. Met de inkomsten der onroerende goederenwelke de anglikaansche kerk toebehoorenvormt zij liet voor naamste deel barer rijkdommen. Zij wordt niet alleen geheven van de belijders dier gezindheid, maar van alle belastingschuldigenonverschillig tot welke gezindheid deze ook behooren. De zoo even vermelde gewone inkomslcn

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 3