24a met het uiizigt op een oorlog tegen Rusland. Men houdt liet er voor dat vorst Gortschnkoff onbeperkte volmagt heeft gekregen om naar omstandigheden te handelen. „Naar men zegt heeft vorst Gortschakoff, ten gevolge van de inlichtingen door hem te Wecnen ingewonnen verlangd dat men voor liet oogenblik van elke workdadige handeling zou afzien en verklaard dat hij binnen vijf dagen naar Petersburg zou tcrugkecreu om het bepaalde antwoord van keizer Nikolaas te gaan halendat hij dan binnen veertien dagen te Wecnen zou brengen." Volgens bcrigt van den admiraal Napier zouden sedert den 26 junij al de havens der Finlandscho golf door de vcr- eenigdc cngelsclic en franschc vloten werkelijk en gestreng geblokkeerd zijn, en zal deze blokkade, overeenkomstig de bepalingen van het volkenregt en de met de onzijdige mogendheden geslotene tractatenten aanzien van alle sche pen die dezelve mogten trachten te schendenkrachtdadig gehandhaafd worden. Nagenoeg alle brieven van do cngehsche vloot voor Kroon- stadt in Engeland ontvangen stemmen overeen in de meening dat een aanval op die vesting eene rockelooze dwaasheid zou zijnalvorens de eskaders door eene landmagt van minstens dertig duizend man en eene daaraan geëvenredigde stoomboot-flotilje ondersteund wordenin welk geval eene landing aan do noordzijde des cilands denkelijk met goed gevolg beproefd zou kunnen worden. Die brieven sommen op nieuw de reeds meermalen vermelde ontzaggelijke sterkte der forten van Kroonstadt opalsmede die der russische vloot van tusschen de dertig en veertig schepenthans nabij Kroonstadt in slagorde geschaard. Per telegraaf wordt uit Berlijn van 15 dezer gemeld, dat het gerucht ter beurze was verspreid dat er eene particuliere dépêche uit Weenen ontvangen wasvolgens welke de Turken eene nieuwe overwinning hebben behaald, waaraan de geallieerde troepen hadden deelgenomen. Bu charest was bezet. Duitsclilaiid. Weenen 12 julij. Men meldt dat op nieuw proeven zijn genomen met het schietkatoen, in tegenwoordigheid des kei zers welke zeer voldaan hebbenin het bijzonder moet het zeer bruikbaar zijn voor zwaar geschut, zoo dat men de vervanging van liet buskruid door schietkatoen als waar schijnlijk beschouwt. Frankfort 13 julij. De doorvoer van alle soorten van wa penen en krijgsbehoeften, zelfs van lood, zwavel en salpe ter is door de nassausche regering op het strengst verboden. Frankrijk. Parijs 13 julij. Men wil weten dat eerlang een decreet zal uitgevaardigd worden waarbij de nationale garde mobiel zal worden verklaard. De Moniteur bevat de benoeming van Riza-pacha, turksch minister van oorlog, en van Omcr-pacha, opperbevelhebber van het turksche leger tot grootkruisen van hel Legioen van Eer. Van eene geloofwaardige zijde worden eenigc bijzon derheden medegedeeld omtrent de jongste tegenspoeden der Franschcn in Algcrie. Gelijk men weet is die kolonie in den laatsten tijd van een groot aantal troepen ontbloot. De gouverneur Kandon liet zich evenwel daardoor niet te genhouden om zijne expeditie tegen Groot-Kabylie te on dernemen, en wel met eene veel te zwakke magt. De Kabylen, dit wetende, schijnen het oogmerk gehad te heb ben om een grootcn slag te leveren. Zij verzamelden zich ten getale van 40,000 man, omsingelden het kleine korps van Randon en grepen het met groote onstuimigheid aan. Zonder de tegenwoordigheid van geest van den generaal Mac Mahondie onder Randon bevel voerde, zoude het slecht afgcloopcn zijn met de Franschcn, maar eene stoute manoeuvre redde het expeditie-korps en stelde den opperbe velhebber in staat om liet te behouden, hoewel met verlies, lieden behelst de Moniteur een rapport van den gouverneur- generaal van Algcrie over de jongste expeditiezonder de bovenstaande bijzonderheden aan te roeren. Daaruit blijkt alleen dat iiet den generaal Randon den 3 julij nog niet gelukt was de Beni-Hidgcrs te onderwerpenofschoon hij gedurende verscheidene dagen bloedige gevechten geleverd had. Beursberigt 14 Julij. 3 pet. 70,80. 4J pet. 98,00. llliböclcn van thru oer. Dienst van Yiissingen op Itotterdam en van Yiissingen «;j» Antwerpen. Uren van vertrek in Julij. sold met eene Wagcndienst op Yiissingen, waaromtrent information te bekomen zijn bij P. BULTEllIJS te Mid delburg en te Yiissingen bij P. J. SIEGERS. STOONBOOT19IËl'ITE\. Tusschen middelburg en Rotterdam. Uren van vertrek in Julij. Van Middelburg. Woensdag 19's morg. G,30 Doudcrd. Vrijdag Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag 8 ure. S,30 10 10,30 11 11,30 20, 21, 22, 23, 24, 25, Woensdag 20, 's midd. 12 Douderd. 27, 12,30 V rijdag 28's morg. 2 Zaturdag 29, 2 Zondag 302 Maandag 312,30 Van Rotterdam. Woensdag 19's midd. 12 ure 20, 12 Douderd. Vrijdag Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag 25 Woensdag 26, Dondcrd. 27 Vrijdag Zaturdag Zondag Maandag Dienst op Rergen op Kooui. Uren van vertrek in Julij. Van Middelburg. Van Bergen op Zoom. Vrijdag 21's morg. 7,30 j Zaturdag 22's morg. 6,30 Maandag 24, 10 ure. Dingsdag 25, 8,30 Vrijdag 28, namidd. 1 I Zaturdag 29, 11,30 Maandag 31u 3,30 Dingsdag 1 Aug. 1,30 Stoomboot «le Schelde. Dagclijksche dienst, uitgenomen dos Zondags. 21namidd. 22's morg. 23, 28, 29, 30, 31, Van Vlissiugen op Breskcns; 's morg. 7namidd. 4 ure. Van Vlissingen op Neuzen, 's morgens 9 ure. Van Neuzen op Hoedekcns- kerke, 's morgens 10£ ure. Van Brcskens op Vlissingen. 's morg. 8namidd. 41 ure. Van Neuzen op Vlissingen, namiddags 121 ure. Van iïocdekcnskerkc op Neu zen, 's morgens 11 ure. ftlmgrhucrli. Kngelamls Staats-instellingen. Van Vlissingen. Woensdag 19's morg. 5.30 Vrijdag 218 ure. Maandag 24, 10 Woensdag 26, 10,30 Vrijdag 28,'smidd. 12 Maandag 31,'amorg. 2 Van Vlissingen. Woensdag 19's morg. 7 ure. Woensdag 26Vmidd. 12 Van Botterdam. Douderd. 20's morg. 10 ure. Zaturdag 22 Dingsdag 25 Dondcrd. 27 Zaturdag 29 Dingsdag 1 Aug. a Van Antwerpen. Dondcrd. 20, 's morg. Donderd. 27 9 ure. 9 Uj3* De Wagcndienst op Sloe is opgeheven cu vcrwis- V. de engelsc1ie of heerschende kerk. 1) liet Anglikanismus heeft zijne hiërarchie ontleend aan het Katholicismus. 2) Even als de roomsche kerk heeft de anglikaansche hare aartsbisschoppen en bisschoppenhare aartsdiakensdekenskanunniken en priestersdie den naam van rector, (de rectors bepalen zich veelal om liet tractement van hun ambt te genietenwaarvan zij de werk zaamheden tegen eene kleine retributie door een vicaris laten waarnemen,) pastoor of vicaris dragen, naar mate van het ambt dat zij bckleeden. Bij hare scheiding van Rome heeft dc cngelsclic kerk van Engeland het gezag van den paus doen vervangen door dat van den regerenden vorst. Ten gevolge daarvan is thans koningin Victoria het hoofd der gevestigde kerk. Als zoodanig heeft zij veel minder beperkt gezag dan als hoofd van den staat, want in het burgerlijk en staatkundig bestuur worden hare constitutio nele regten eeuigermatc in balans gehouden door dc ver- eischtc medewerking van het parlement en dit is het geval niet in de kerkelijke zaken. Te oordeelcn naar het aantal geestelijkennaar den rang die zij in de maatschappij beklccdcn en naar de rijkdommen die zij bezitten, bestaat er in de kerk eene sterke priester heerschappij. Het eigenlijk gezegde Engeland wordt ver deeld in twee kerkelijke provinciën, die van Canterbury en van York, die elk een aartsbisschop tot hoofd hebben. De aartsbisschop van Canterbury draagt den naain van primaat van Engeland; in deze hoedanigheid zalft en kroont hij in dc Westminsterkcrk te Londen den souvcrcin van het land. Hij houdt zijn verblijf te Londen in zijn paleis van Lam beth (een oud kasteel aan de regterzijde van den Theems) of in zijn kasteel van Addington, bij Croydon; zijne on- derhoorigen van Canterbury zien hem naauwclijks een of tweemaal 's jaars. Ofschoon de aartsbisschop van York te Londen ook ecu afzonderlijke woning heeftverblijft deze tocli meer gere geld in de hoofdplaats van zijn bisdom. Engeland telt in dc genoemde twee kerkelijke provinciën omstreeks dertig bisschoppen, waarvan die van Sodor and Man, gecnc zitting heeft in liet huis der lords, omdat hij als zoodanig geen baron des rijks cu bij gevolg ook geen pair is. 3) In Ierland is de hierarchic der anglikaansche kerk niet minder sterk georganiseerd dan in Engeland, ofschoon liet aantal leekeu aldaar naauwclijks liet aclitstc deel der gc- lieclc bevolking bedraagt. Volgens dc jongste volkstelling bevinden zich onder de 7,600,000 inwoners van dit ge deelte van het vereenigd koningrijk 6 millioen roomscli- katholieken, 900,000 anglikancn en 700,000 dissenters. Een twintigtal jaren" geleden telde de heerschende kerk in dit land nog vier aarsbisschoppeu en achttien bisschopcn. Eerst na langdurige beraadslagingen heeft het parlement toen be sloten liet aantal dezer prelaten meer in overeenstemming te brengen met dat der zielen, die aan hare zorg waren toevertrouwd. Bij eene wet van 1834 zijn er twee aarts bisdommen en tien bisdommen opgeheven. Dc thans be staande aartsbisdommen zijn die van Armagh, de zetel des eersten kerkvoogds van Ierland, en die van Dublin. De titularissen dezer aartsbisdommen hebben als zoodanig zitting in het hoogerliuis. Nu wij toch over de kerk van Ierland spreken is liet wei- ligt niet onbelangrijk cenige feiten te vermeldendie wij aan eene officiële enquête outlcenenwelke er nopens den toestand dier kerk heeft plaats gehad. Hare inkomsten bedragen ongeveer 900,000 p. st. (/10,800,000)zij bestond tijdens dc enquête uit 1400 kerkelijke bedieningen, waarvan er 41 zonder een enkelen leek waren20 met minder dan vijftig en 165 met minder dan vijf-en-twintig. In 157 dezer plaatsen werd er geen dienst gehouden omdat de titularis elders woonde. Hoewel steeds afwezig vergat deze toch nooit het traktement te innen dat aan zijn gemakkelijk te vervullen ambt was verbonden. Een groot deel dezer mis bruiken is wel is waar verdwenenmaar er blijven cr toch nog genoeg over om een staat van zaken aan te duiden die met de eerste beginselen van regten billijkheid in lijnregten strijd is. De ontzettend lioogc inkomsten der anglikaansche geestelijken in Ierland zijn voor de roomsche bevolking van dat land eene voortdurende reden van haat en ontevredenheid want deze zijn liet, die het grootste deel der belasting moeten opbrengenwelke tot voldoening dier lioogc be zoldigingen moet strekken. Men heeft deze belasting wel door eene andere doen vervangen, waarvan de heffing gemakkelijker ismaar in de belastingschuldigen is geene verandering ge komen. Niettegenstaande de daargestelde vermindering heeft de primaat van Ierland nog een inkomen van 10,000 p. st. (/120,000) en de aartsbisschop van Dublin iets meer dan 8000 p. st. (ƒ96,000). De minste bisschop geniet 2000 p. st. (f 24,000) en er is geen kerkelijk ambt beneden de 200 p. st. 2400) belooning 4). In Engeland zelve is dc geestelijkheid der anglikaansche kerk nog rijker bezoldigd dan in Ierland. liet is algemeen bekend dat dc jaarlijksche inkomsten van den aartsbisschop van Canterbury meer dan 20,000 p. st. 240,000) bedragcn; die van den aartsbisschop van Yorkschoon veel minder, beloopen toch 12,000 p. st. f 144,000) sommige bisschop pen genieten nog hooger revenuen dan laatstgemelde prelaat, als die van Durham cn Londenwier inkomsten 19,000 p. st. 228,000) en 14,000 p. st. 168,000) bedragen. Aan den minsten zetel is in Engeland eene belooning verbonden van 3000 p. st. (ƒ36,000). Het gezamenlijk bedrag hetwelk de britsche natie voor de geestelijkheid der anglikaansche kerk moet opbrengen beloopt 50 a 55 milioen guldens 5). 1» liet doel dezer artikels is geen ander dan om onze lezers een kort en duidelijk overzigt te geven van dc daarbij behandelde onder werpen. Enkele daarvan leveren ruime stof op tot meer afgetrok- kene beschouwingen, maar plaatsruimte verbiedt hare ontwikkeling. Dit is b. v. liet geval met de anglikaansche kerk, wier geschiedenis cn tegenwoordigen staat eene ernstige overweging overwaardig zijn. Zij dankt haar bestaan aan Hendrik VIII, die in een aanval van woede tegen Romezijn volk eene geheel nieuwe godsdienst opdrong. Deze vestiging der anglikaansche kerk als heerschende godsdienst door dien britsehen Caligula is ons steeds voorgekomen de grootste daad van souverciniteit te zijn welke ooit door een vorst op een volk is uitgeoefend. Hij die over dit onderwerp een belangrijk ar tikel wil lezendat ook in Engeland veel opgang heeft gemaakt, neme dc «Revue Brittnnnique" van februarij jl. ter hand en leze het daarin uit de Edinburgh review" overgenomen stukgetiteld Si tuation actuelle du protestantisme en Anglctcrre" De schrijver, dc oude verdeeling der bisschoppelijke kerk in hooge cn lage kerk ten grondslag nemende, verdeelt de cngelsclic kerk in drie groote par tijen als de hoogelage en breedc kerk (highlow and broad church). 2) De benaming der in Engeland heerschende kerk is soms zeer verschillend. Na de hervorming kreeg zij den naam van Engelsche of heerschende kerkde Puriteinen gaven haar het eerst de bena ming van Bisschoppelijke kerk, omdat zij de bisschoppen uit dc roomsche kerkinrigting had behouden. In Schotland, waar dc Pres byterianen de heerschende kerk uitmaken voert zij den zelfden n aam of dien van Iloogc kerk, of ook wel, ter onderscheiding der Engel sche dien van Schotsche kerk. 3) De bisschop van Sodor aud Man ontvangt zijne waardigdeid van den graaf van Darby cn niet, gelijk dc overigen, van dc kroon cnis om die reden van zitting in het parlement uitgesloten. Dit bisdom werd door paus Gregorius IV gesticht. Op het eiland Man wordt een bijzondere taal gesproken maiihish genaamd. Dc bijbel en het bisschoppelijk geheVnbock zijn in die taal overgezet cn op kosten

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 3