MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 84. Zaturdag 1854. 15 Julij. 3ankcmïiijjingnt Ï\N I1F.T RIJKMSÏIM, PROVINCIALE EN GEHEENTEBESTERE1 Öinnmlcmtrsdje D«Je courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singe» geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3,. franco per post 3,10. De inzending van Advcrtentiea kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Dij deze courant behoort een bijvoegsel. Herijk 31atexi en Gcivigten. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekenddat de Arrondissemeuts-IJker andermaal zal vace ren tot den Herijk der Ncderlandsche Maten en Ge wigten, te Middelburg, in het gewoon Lokaal, van Vrijdag den 21 Julij c. k. al' tot en met Zaturdag den 28 dier maand, van des voormiddags acht tot des middags twaalf uredat ge durende dien termijn gecne waarschuwingen door den Arron dissemeuts-IJker aan de woningen der belanghebbenden zullen worden gedaan, en zij mitsdien worden aangemaand van dc voor hen nog bestaande gelegenheid tot herijking hunner Maten en Gewigten gebruik te maken. Aliudclburg, den 10 Julij 1851. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GR1JPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. Middelburg11 «fulij. Het graven van cenc waterleiding, strekkende van het ten jure 1853 daargestelde nieuwe kanaal bij de suatiesluis van dc Zuidwatering, genaamd dc Zuidersluis, naar den Wclziugschen watergang, over cene lengte van ongeveer 3500 ellenmet het maken der daarbij behoorende bruggen en wegen.gisteren aanbesteed door de centrale directie van Walchereu is aangenomen door den heer Teunis de Baat Jz., te Slicdrechtvoor 18,000, Alen meldt ons uit Goes van 13 dezer: Heden nacht is in den polder Everinge (gemeente Elle- woutsdijk) bij vrij lagen waterstand nog al belangrijke schade aan den dijk gekomen, op drie plaatsen zijn gaten gevallen waarvan een vrij groot schijnt te zijn ook aan Oostbeve- land (Wilhelmiuadorp) is nabij den lantaarnpaal een val waargenomenniet zoo groot evenwel als in Everinge.'* De consul van Engeland zag zich verpligt onder- staanden brief te zendeu Aan de radactie vau het Handelsblad. Amsterdam, zondag avond 9 julij 185-1. Mijuheer de redacteur In uwe avond-editie van heden wordt gemeld: dat de zaak met de Jonge Albert, kapitein van der Zee (prijs gemaakt schip door de Conflict van de Engelsche zeemagt) geschikt is, naardien de regering van Engeland haren eisch heeft laten varenen dat overigens de consul-(generaal) zelf in Friesland over deze aangelegenheid geweest is." f lk haast mij u en het publiek hieromtrent beter in te lichten, en als de consul, van wien melding gemaakt wordt moet ik u berigtendat mij niet bewust is dat dc engel sche regering den eisch tot revendicatie van schip en lading en overlevering van den kapitein heeft laten varencu ge loof ik ook niet dat dit haar plan is. u Het doel mijner overkomst was te protesteren tegen de onregtmatige ontlading van het schip, en de Jonge Al- bert, in den naam van Groot-Brittanjeop te eischen als een wettig prijs gemaakt schip. Deze formaliteit volbragt, verliet ik Frieslanden liet het schip in bewaring van man schappen van de Dauntlessfregatschip van de britsche zcemagt. Sedert mijne terugkomst in Amsterdam heb ik gecne reden te gcloovendat er eenige verandering in deze zaak plaats gevonden heeften stellig heb ik geen deel ge had aan eene dusdanige schikking, waarop gij doelt in de tweede editie van uw blad, gedagteekend maandag 10 julij. De zaak is voor hooger autoriteit gebragt en kan slechts door de gouvernementen van Groot-Brittanje en de Nederlanden geschikt worden. Ik heb dc eerenz. JAMES ANNESLEY, consul van Engeland voor Noord-Holland." Z. M. de koning is den 11 dezer uit 's Hage naar het Loo vertrokken. Men verzekert dat het verblijf van Z. Al. aldaar tot het einde dezer maand zal duren. In den nacht van 11 op 12 julij zijn te Vlaardingeu aangekomen de derde haringjager met 13 ton en de vierde met 33 tou haring. De gewone hoeveelheid is aldus te zamen 270 li 350 ton. Er blijkt alzoo daaruit dat de vangst tot hiertoe allergunstigst is. In eene dezer dagen gehouden zitting van den ge meenteraad te Utrecht is met algemcene stemmen besloten de kennis niet af te schaffenen is aan burgemeester en wethouders opgedragen het maken van eene nieuwe ver ordening op de jaarmarkt met in achtneming van de be denkingen en aanwijzingen door de commissie ad hoe gegeven. Door den gemeenteraad van Kampen is besloten tot de aanstelling van een zesden leeraar aan het gymnasium aldaar, en als zoodanig benoemd de heer J. Beckering Viuc- kers, math, caudidaat van Groningenthans te Beesterzwaag. Uit Rotterdam meldt men van den 11 dezer n Gisteren is het muziekfeesttot viering van liet vijf en twintigjarig bestaan der Alaatschappij tot bevordering van toonkunst alhier begonnen. De huizen zijn te dier gelegen heid met vlaggen versierden de levendigheid in de stad is niet weinig vermeerderd door de groote menigte personen welke van elders gekomen zijn om aan het feest deel te nemen. Des ochtends ten 9 ure zjjn de repetitieu van de uit te voeren muzijkst ukken in het bijzonderlijk voor dit feest daargestelde gebouw bij het nicuwewerk (aan het westelijke uiteinde der stad) aangevaugenouder de leidiug van den heer Verhuist. Bij den aanvang dezer werkzaamheid heeft de heer Schutze van Houten, als lid der commissie, de aan wezige ea medewerkende heeren en dames met eene sierlijke toespraak verwelkomd. Na den afloop der repetitie vau het eerste stuk, de 9de symphonie van vou Beethoven, waarover de directeur zijne tevredenheid betuigdeheeft zich een groot gedeelte der mede werkende toonkunstenaars en liefhebbers zich verecnigd en aangenaam onderhouden op het terrein der ofncieren-societeit in het Parkalwaar het uitmuntende muzijkkorps van het regement grenadiers en jagersopzet telijk voor de feestdagen daartoe geëngageerd, zich deed hooren. Des namiddags ten G ure is de repetitie hervat, en wel met die van Handcis oratorium Israël in Egijptc. De hee ren Pischek en Formes hebben daarbij het duo Der Herr is der starke Held" op eene voortreffelijke wijze uitgevoerd en zijn herhaaldelijk met daverend gejuich begroet. Ook I over deze repetitie betoonde de directeur zich zeer voldaan, j Des avonds hebben de leden van dc sociëteit Harmonie en een groot aantal fcestgenooten zich verzameld op de opene plaats van de Doelenwaar eene fraaije illuminatie ont stoken was en verscheidene muzijkstukken op eene voortref felijke wijze uitgevoerd werden. Heden morgen ten 8 ure werden alhier de repetitien voortgezet voor het groote muzijkfeest, en onder leiding van den componist den heer W. Hutschcnruyter werd zijn feest-ouverture ten gehoore gebragt. Na eene repetitie van uurs betuigde de directeur zijne tevredenheid over dc goede réussiteen wij erkennen gaarne dit stuk nimmer op dergelijke krachtige en schooue wijze te hebben gehoord. Na 1 eenigcu tijd pauze vervolgde de heer Joh. J. H. Verhulst, als directeur der repetitie van de 9de simphonie, en wat wij daarvan hoorden voldeed aan de hoog gespannen verwachting. De avond-repetitie heden geannonceerd, nam ten Gi ure I een aanvang met den 145sten Psalm Israël in Egypte en werd ten lOf ure gesloten met die Jahreszeiten. eerste gedeelte. Een talrijk publiek maakte van deze gelegenheid gebruik om reeds vooraf een waar kunstgenot tc smaken, waartoe het verbc- J terde weder uitlokte. Solisten zoo wel als koren mogten J de ondubbelzinnigste blijken van goedkeuring ontvangen en davereud werden verschillende stukken geapplaudiseerd, dat vooral met de barytonde heer J. B. Pischekhof-theater- zanger te Stuttgard, het geval was. De directeur heeft ook nu weder blijken gegegen volkomcu voor deze zijne mocijc- lijke taak berekend te zijn. Na afloop dezer repetitie ver-' eenigdeu zich velen der medewerkenden in de sociëteit Har monie, waar liuu vrije toegang verleend was; de plaats aldaar was bij uitstek prachtig verlicht en deed een heer lijk effect; daar werden toen nog genotvolle oogenblikkeu in gezelligcu kring gesleten, zijnde de avond zoo schoon als de dag door aanhoudende regenbuijen onaangenaam geweest is." Benoemingen en Resluiten. Bij Zr. Als. besluiten van 7 dezer zijn onder meer ande ren benoemdtot plaatsvervangend kantonregter te Middel burg mr. N. C. Lambrcchtsenavocaat aldaaren tot plaats vervanger van den kantonregter te Goes mr. J. van der Man- dere, advocaat te en secretaris der gemeente Kapelle. Bij koninklijk besluit van 5 dezer is benoemd tot generaal- majoor bij het leger in Nederlandsch Indie, de kolonel A. Alcis, thans chef van het wapen der artillerie bij dat leger. Kerknieuws. De kerkcraad der hervormde gemeente te Delfshavcn heeft, ter voorziening in de aanstaande vacature bij het vertrek van ds. Bargerden 9 dezer een twaalf-zes- en drietal ge formeerd. Dit laatste bestaat uit dd. J. C. Verhoeff te Sluis» L. J. van Rhijn tc Nieuw-Loosdrecht en N. Ostite Putteu. Ter vervulling der vacature van eene predikantsplaats veroorzaakt door de beroeping van den weleerw. heer B. Ter Haar tot hoogleeraar te Utrecht, is op 10 dezer door de heeren predikanten en ouderlingen der nederduitsch-hcrvorm- de gemeente te Amsterdam, de volgende nominatie uitgc- bragtzestalds. B. J. Adriani Rz., pred. te HaarlemG. II Fabius J.Cz., pred. tc Broek in Waterland; H. L. Vinkc H.Fz., predate Leeuwarden; J. F. L. Abresch F.Lz.,pred. te Alkmaar; B. Nachenius Jr., theol. doet. en pred. te Maassluis; B. Ter Haar llomeny H.Jz., pred. te Gouda; en drietalds. B. J. Adriani Rz., G. H. Fabius J.Cz. cu H. L. Vinke H.Ez. Verschillende Berigten. Den 9 dezer heeft te Siut-Afaartensdijk de 12de alge- meene jaarlijksche vergadering der onderwijzers-verecnigiug in het 2de district van Zeeland plaats gehad. Er waren 28 personen tegenwoordig. De kerkeraad der hervormde gemeente te Veenhuizen heeft van Z. K. H. prins Fredc- rik der Nederlanden eene bijdrage van ƒ200 voor haar nieuw orgel ontvangenen de predikant aldaar een zilveren presen teerblad met trommels, met dankbetuiging voor het genoege- lijkc onthaal gedurende hoogstdeszelfs verblijf ten huize van dien leeraar. Z. K. H. prins Hendrik en Z. Exc. de minister van marine hebben 12 dezer het feest van de Yacht- club te Rotterdam bijgewoond. Z. M. de koning Van Portugal en hoogtdeszelfs broeder, de hertog van Oporto, worden heden in de residentie verwacht. Het nieuw blij spel "Legendredc mr.|Poirier" van E. Augicr en J. San- deauis laatstleden maandag in de salon des vaudevilles franpais met een zeer gunstigen uitslag ten tooneele gevoerd. Te Zwolle is weder een valsch 25ceuts stuk ontdekt.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1