huisgezinnen door den moeijelijken winter zijn geholpen; «daarenboven werd in omtrent 150 huisgezinnen touw geplo zen, waarmede sommigen 1,50 doch de meesten slechts omtrent 50 cents 's weeks verdienden. In de drukste weken werd 5,00, tot zelfs f 5.50 aan werkloon uitbetaald. Aan et bolwerk werd in het geheel ruim 1300 besteed. Nat vt de spreker nu nog van den in de werkplaats op 13 januarij 11. uitgebrokenen brand en deszelfs gelukkigen afloop had melding gemaakt, deelde hij, opgrond der voor- gelczene rekening, nog eenige opmerkingen mede, waaruit voornamelijk het volgende bleek: Er is in het geheel aan grondstof verbruikt voor 4,227, en daaruit gefabriceerd eeue waarde van f 7,529. Aan werkloon is uitbetaald nage noeg f 8000, of met toevoeging van betgeen buiten de werk-inrigting, maar toch hier in stad verdiend is f 8,300. Dit is bestreden met de gezamenlijke bijdrage van f 5,450, zoo dat ook nu weder van eencn gulden 1,50 uitbetaald isofindien mennaar regthet bolwerk buiten aan merking laat, meer dan f 1,70, terwijl de kas buitendien in het belang der inrigling nog aanmerkelijke onkosten ge leden heeft. Waren dit nu verblijdende uitkomsten waarover elk wien de nood der armen ter harte gaat zich zeer verheugen moet, het gedrag der werklieden had ten deele veel reden van ongenoegen gegeventerwijl men nogthans ook aan velen den lof van vlijt, eerlijkheid, geschiktheid en erkentelijk heid niet mogt onthouden. Behalve onderscheidene afzon derlijke grievenwaren er vooral twee hinderlijke voorvallen geweest. Toen in januarij wegens de menigvuldige sneeuw de arbeid aan de bolwerken gestaakt moest worden, en de werklieden met het maken van banen door de stad bezig gehouden werdenen alzoo onder het oog der ingezetenen ar beidden, kwamen er weldra van alle kanten de (ook vroeger reeds gehoorde) klagten inwegens hunne verregaande traag heid en luiheid, hun weinig overleg, ook wegens hunne min goede directie. Daar deze zaak onder het publiek niet zonder reden, een ongunstigen en schadelijken dunk van de werklieden, en zelfs van de geheele inrigtiug te weeg gebragt heeft, zoo meende de spreker daarbij opzettelijk te moeten stilstaan, om eenige noodige ophelderingen te geven. Vooreerst merkte hij aan, dat men de bolwerkers niet te hard mag vallen, door van hen het werk van gewone arbeiders te verlangen; men mag van hen alleen eischeu dat zij niet luijeren, maar naar hunne zwakke krachten naarstig voortwerken. Maar hierbij moet de commissie Loon voor werk nog doen uitkomen, dat deze werklieden niet onder hare directie staan, maar onder den opzigter van stadswege aangesteld, welke schikking van den beginne af als de eenvoudigste en doelmatigste is aaugeuomeu. De commissie wijst alleen uit hare lijsten de werklieden aan en zorgt voor de betalingmaar laat het verder be stuur geheel aan den stads-bouwmeester over, ofschoon zij daarom omtrent hun gedrag niet onverschillig is. Op het ver nemen der gemelde klagten heeft zij die dan ook aan den heer burgemeester overgebragt en heeft Z.Ed. beloofd daar tegen maatregelen te zullen treilen, met dat gelukkig gevolg dat het later werkelijk beter geworden is. Men mag dan ook hopen dat het in liet vervolg beter zal gaanen dien ongunstigen indruk mede door deze ophelderingen zal uit- gewischt worden. De andere verdrietelijkheid was dat onderscheidene werk lieden in de spijkermakerij, in eenen vrij onbescheidenen brief, verhooging van loon eischtenterwijl zij, ook volgens het oordcel van den baaseen paar weken lang opzettelijk weinig gewerkt hadden om ccne verhooging van het tarief af te dwingenmaar dat tarief was op jarenlange onder vinding gegrond, en drie der klagers hadden daarbij ook toch gedurende 12 weken gemiddeld 4,20 ontvangen, ver- lctdagen nog daaronder gerekendZulk cene ondaukbaar- lieid had dan wel ecne wegzending van de werkplaats verdiendmaar men had uit medelijden met hunnen nood en hunne dwaling, hun voor ditmaal alleen het onordelijke hunner handelwijze voorgehouden, maar toch ook besloten om in het vervolg niet zoo dikwijls de zelfde werklieden aan te stellen, maar daarin meer afwisseling te brengen. Ondanks deze klagten en grieven verklaarde de spreker missiegehoorzamende aan het gebod des llee- y %ra$fj>orcbrst althans met haar werk dacht voort te gaan, $pfec>y,{j\ook ten slotte door den heer waarnemenden -.Anirg^nccstcJ aaugemoedigd werd. Y jlftj d$ verkiezing van een lid voor den gemeenteraad -d - y'lcrikzeö, op den 4 dezer, in plaats van jhr. W. D. de 'zijn jjjtgebragt 219 geldige stemmen, 2 blanco brief jes en 'Iv Vjin ói^Caarde; jhr. J. L. de Jonge bekwam 139 stemmen, die du^-y^kozen is na hem bekwamendeheeren S. JG. N. van der 42 cn C. de Wit 19 stemmen. Er is feen briefje-- meer' ia de bus gevonden dan het getal kie- as. De commissie der verecuigde Noordbrabantsche hand boogschutterijen verzendt dezer dagen aan de respective schutterijen in geheel Nederlandeene uitnoodiging tot deelneming aan de nationale wedstrijd, voor de door Z. M. den koning uitgeloofde prijzen, welke gehouden zal worden te Breda op maandag den 7 augustus aanstaande. Daarbij is gevoegd een reglement van orde voor dit koninklijk concours. De uitgeloofde prijzen bestaan in stukken zilver ter waarde van 250, 150 en 75 gulden, alsmede een fraai eercteekcn in zilver ter waarde van f 25. Wij vernemen met genoegen dat in de afgeloopene week met het beste gevolg zijn uitgebragt de telegrafische kabels van de rotterdamsche Telegraaf-maatschappij in den Haringvliet en het Brouwershaveusche zeegat, zoo dat daar door de verbinding met de eilanden Elakkce en Schouwen is bewerkstelligden men binnen enkele maanden de in dienst stelling der geheele lijn kan te geraoet zien. Thans is ook afgeloopen aan de koninklijke akademie voor de zee- en landinagt het examen der jongelieden die als kadet voor de landmagt wonschen geplaatst te worden. Een honderdtal jongelingen heeft het aspirants-examen af gelegd en daarvan hebben er 48 aan de vereischten voldaan. In zijne vergadering van den 3 dezer heeft de gemeen teraad van Deventer de door curatoren voorgestelde nieuwe orgauisatie van het atheiimuin aldaar goedgekeurd. Omtrent den heer Bazzini, die zich thans te Londen bevindt, verneemt men het navolgende: Het concert van dezen vermaarden viool-virtuoos is een der meest bezochte en luisterrijke van dit saizoen geweesten hetgeen als een bijzonder blijk van belangstelling en oplettendheid beschouwd wordt isdat de talrijke eu opgetogen toehoorders tot het einde toe blevenwelke omstandigheid bij de gewone uit gebreidheid der programma's zelden opgemerkt wordt. Na elk zijner voordragten is hij teruggeroepen en van le Caprice de Bravoure" et *Quatuor des Puritains" is bis gevraagd. Voor het concert van den heer Benedict heeft hij eene 1 groote concertante voor twee violen gecomponeerd en deze met den heer Ernst voorgedragen. Men kan zich verbeel den welk opzieu zulk een duo van twee zoo werelberoemde toonkunstenaars gebaard, en welke uitbundige toejuichingen zulks verworven heeft. Bovendien is hij in eene menigte van andere concerten en in partikulierc soirees met den mccsten bijval opgetreden en is hij nog voor vele andere geëugagccrd. Naar men weet heeft hij onlangs bij zijn ver trek van Amsterdam beloofd in het volgende winter-saizoen weder aldaar te zullen komen. Dilettanten mogen zich dus bij voorraad verblijden op het uitstekend genot van hem weder te zullen hooren. Zaturdag avond is uit Harlingcn te Steenwijk berigt ontvangen van den gezagvoerder Van der Zee, dat hij aldaar behouden was aangekomen met het naar Steenwijk gedes tilleerde koopvaardijschip, onlangs met nog 3 andere koop vaardijschepen door eene cngelsche stoomboot op sleeptouw genomenom opgebragt te worden naar een engelsche haven dan nadat dit convooi ecuigen tijd was voortgevarenbeliep dat transport een stormwaardoor de kommanderendc officier der stoomboot vier engelsche matrozen op gezegden naar Steenwijk gedestineerdeu bodem plaatste en daarna het schip liet gaan, met de uitdrukkelijke order om hunnen koers uaar Shecrness te zetten en aldaar binnen te loopen. Doch gezagvoerder Van der Zee, zoowel op behoud vau schip als lading denkende en voorziende dat aan tegenweer niet te deuken was, alzoo hij maar alleen met een matroos en een jongen van zijne equipage aan boord was, veranderde van lieverlede van koers, met dat gunstig gevolg dat hij door deze misleiding op den 1 dezer met schip en lading te Harlingcn arriveerde en aldaar de engelsche matrozen aan wal zette, die zeer verwonderd waren dat zij te Harlingen en niet Shecrness aanlandden. Marine. Zr. Ms. transportschip Prins Willem Erederik Hendrik, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse de Ruyter de Wiidt, proviand overgebragt hebbende voor Zr. Ms. fregat Doggersbank, heeft op 23 junij jl. Malta verlatenwestwaarts koers zettende. Den 3 dezer is Zr. Ms. stoomschip Cycloop van Hel- levoetsluis in het Nieuwe Diep aangekomen. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 5 Julij 1854. Voorzitter mr. Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke, mr. Snouck Hurgronje en Salomonsonterwijl de heeren mr. van Diggelen en dr. Darame nog na het openen der verga dering binnen treden. De notulen der vorige zitting goedgekeurd zijnde, bcrigt de voorzitter dat de heeren mrs. jhr. Paspoort van Grijps kerke en Snouck Hurgronje, benevens de heeren Salomonson en Sprenger schriftelijk kennis hebben gegeven dat zij ver hinderd zijn deze zitting bij te wonende eerste door on gesteldheid de beide volgende als nog uitlandig eu de vierde wegens ambtsbezigheden. Is ingekomen 1. een rekwest van le Nobel Zoon eu andere kooplieden en winkeliers alhierwaarbij zij terug komen op een bereids voor meer dan een jaar ingediend re kwest tot vermindering der alhier geheven wordende be- stelloonen. De voorzitter herinnert dat dit verzoek in der tijd is gesteld in handen cener commissie, en daarop ook het advies ingewonnen is van de kamer van koophandel en fa- brij keu. De slotsom van het laatstgemeld rapport strekte tot het aanhouden van eene beslissing op het toenmalig re kwest (waarbij niet alleen van bestelloonen sprake was) tot omtrent de al of niet weder oprigting eeuer vereeniging van werklieden zou beslist zijndoch met voorstel om het be- stelloon te verminderen op 25 percent beuevens 10 cents voor bezorging van het adresbij grootere kwantiteiten, en bij meerdere merken 10 cents voor eik merk. Na deze inlichting wordt besloten de zaak andermaal te stellen in handen eener commissiewaartoe benoemd worden de hee ren mr. Yis, van Uije en Snijder; 2. Rekwest van den stadsbaas J. C. Grootdoor voort durende rheumatische ongesteldheid na 20jarige ijverige pligts- betrachting, tot verdere vervulling dier betrekking ongeschikt en alzoo eervol ontslag met pensioen verzoekende. Dit stuk gaat vergezeld van een attestafgegeven door den med. dr. J. C. van den Broecke. Burgemeester en wet houders hebben dit ontslag bereids verleend en wordt be sloten de deliberatien omtrent het verleenen van pensioen aan te houden. Wordt gearresteerd de ter inzage gelegen hebbende voor waarden 1. van afstand in huur van een gebouw aan de commissie Loon voor werken 2. van aanbesteding van 5 perceelen gemeentewerkenmet verzoek aan burgemeester en wethouders op het eerste de goedkeuring van gedepu teerde staten aan te vragen en voor het tweede de aanbe steding ten uitvoer te leggen. Namens de commissie met het toezigt op de havenwerken belast, wordt overgelegd een staat van begrooting voor dringend noodzakelijke herstelling aan de leidijken van het haveukanaal, ad f 893vergezeld van een rapport des archi tects 1200 vierk. ellen zouden met rijsbeslag moeten wor den belegdwaarvan het doelmatige reeds gebleken is uit de genomeue proeve met 200 vierk. elleuwaartoe de ma terialen voorhanden waren. Wordt besloten dat werk onder 's hands uit te besteden aan den aannemer van het onderhoudterwijl als later blijkt dat het artikel kanaal- en havenwerken daardoor moest wor den vermeerderd burgemeester eu wethouders daartoe nader eene voordragt zullen doen. De staat van in ouwaarde te verantwoorden posten van de belasting op het lantaarngeld over 1853, ad 349,76 van het primitief en 13.04 van het suppletoir kohierwordt gearresteerd en de ontvanger daartoe geraagtigd. Overeenkomstig het advies van den ontvanger wordt van een ingedienden voorloopigen staat van personen, die van de zelfde belasting over 1854 kwijtschelding verzoekendat ver zoek van vijf personen ingewilligdvan één afgewezen en één op het suppletoir kohier gebragt. Namens de financiële commissie wordt rapport uitgebragt op de ]aan haar opgedragene wijziging van het belasting-stel sel binnen deze gemeentevolgens art. 2J l der gemeente wet. Alvorens ^verder te gaan wenscht zij door den raad het beginsel te zien uitgemaaktwaarop zij kan voortbou wen. Daartoe wil zij in grove trekken hare voornemens en gevoelens schetsen, zij gelooft 1. dat de geldmiddelen geene afschaffing van belasting zonder equivalent gedoogen 2. dat deze gemeente niet verkeert in den exeptionnelen toestand, bedoeld bij art. 255 der gemeenteweten 3. dat een hoofde lijke omslag binnen deze gemeente het totaal van 30,000 niet mag overschrijden. Volgens haar inzien moet dus besloten worden tot a. afschaffing van alle plaatselijke belastingen, als Lan taarn- en fourage-geld die op zeep bout, olie, bier, bouw materialen enz.; b. het opvoeren der opcenten op de grond- en personele belasting, tot het maximum bij art. 241 en 242 der gemeen tewet voorgeschreven c. het heffen van eenen hoofdelijken omslag tot een ge zamenlijk bedrag van hoogstens 30,000. Wanneer ook tot afschaffing van de accijnsen op gemaal en geslagt zou besloten wordendan wierd het montant voor hoofdelijken omslag te bezwarend.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2