VERSLAG VAN DE IIA N I) EI .1 N G E N PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. DER Zitting van den 7 Ju lij. Present de commissaris des konings, voorzitter, 36 leden en de griffier. Absent dé hceren JBcnteyn, jhr. mr. Schuurbeque Boeije, van Diggelenvan der Mandere mr. Egberts Risseeuw en Schout Velthuis. De notulen der vorige bijeenkomst worden na voorlezing goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat de hceren van Voorst Cats- hock, Ilammacher en mr. Cau nader door hot lot zijn aan gewezen als deel te maken de tweede van de 2de afdeeling en de beide anderen van de 3de afdeeling; alsmede dat tot voorzitters en onder-voorzitters zijn benoemd, door de 1ste afdeeling de heeren mr. Blaauwbeen en I. G. J. van den Boschdoor de 2de de hceren Uyttenhooven en van de Stolpo en door de 3de de heeren mr. Wagtho en de Smidt. Voor kennisgeving aangenomen. Twee adressen, als een van G. de Haas, voormalig on dernemer der stoombootdienst op de Wcstcrscheldc, om ccuc schadeloosstelling voor de geleden nadeelen bij de uit oefening dier dienst, gedurende den laatsten winter; en een van eenige ingezetenen aan Colijnsplaat en Catsbe treffende de verbetering der communicatie tusschen de eilan den Zuid- en Noordbeveland, worden gesteld in handen der commissie voor de verzoekschriften. Het verslag van gedeputeerde statenaangaande een vroeger door M. J. Schram, opzigtcr bij de provinciale werken, ingediend adres om verhooging zijner jaarwedde, wordt aan de afdeelingcn gezonden. Desgelijks een voorstel van gedeputeerde statentot over name der boomenmet het regt van beplantingop den weg van Yzcndijkc naar Schoondijke. Bij monde van den heer van der Have wordt het verslag der rapporteurs van de afdeelingen uitgebragt, aangaande het voorstel van gedeputeerde staten tot overname der boomen, met het regt van beplanting op den weg van Yzcndijkc naar de hofstede van Jan Kaas. Wordt besloten om dit voorstel gelijktijdig te behandelen met dat waarvan zoo even is gewaagd. Bij monde van den heer Fransen van de Putte wordt het verslag uitgebragt aangaande het voorstel van gedepu teerde statenomtrent het adres van de weduwe J. van Hertum om weder met eene gratificatie te worden begunstigd. De vergadering besluit dat dit adres in behandeling zal worden genomen gelijktijdig met den betrokken post van de provinciale bcgrooting voor 1855. Na dat, bij monde van dien zelfden heer, verslag is uit gebragt op de verantwoording van gedeputeerde staten van de provinciale inkomsten en uitgaven over 1852, wordt die verantwoording goedgekeurd met algemecne stemmenbe halve die der leden van het collcgie van gedeputeerde staten, welke, naar luid van art. 120 der provinciale wet, aan de stemming geen deel nomen'. Het besluit van goedkeuring zal aan Zijner Majesteits bekrachtiging worden onderworpen. Bij monde van den heer W. M. Snijder wordt uitgebragt het verslag opzigtens het voorstel van gedeputeerde staten tot verhooging van den post voor onderhoud van het gebouw in gebruik bij het provinciaal geregtshofzoo als die in de provinciale begrooting van 1853 voorkomt. Door de vergadering wordt tot de gemelde verhooging behoudens des konings goedkeuringbesloten. Bij monde van den heer I. G. J. van den Bosch wordt het verslag uitgebragtomtrent het voorstel van gedeputeerde staten, om aan den gebrcvctteerdcn-veearts J. F. Lippens op nieuw eene belooning voor bewezen diensten toe te kennen. De vergadering besluit overeenkomstig liet voorstel. Bij monde van den heer Ilammacher wordt het verslag uitgebragt op het voorstel van gedeputeerde staten betrek kelijk de stoombootdienst op de Westcrschcldc. Nadat de voorzitter heeft medegedeelddat gedeputeerde staten niet hebben vermeend in hun voorstel eenige wijziging te moeten brengen wordt besloten hetzelve op den volgen den dag morgen inoverweging te nemen. Aangaande het voorstel van gedeputeerde staten betref fende de in 1855 ten behoeve der calamiteuse polders te heffen opcenten wordt verslag uitgebragt door den heer Vader. Wordt besloten dat aan de regering, als het gevoelen van de vergaderingzal worden te kennen gegeven datvoort durend in 1855, opcenten op de directe bolastingcnen wel ten zelfden bedrage als thans ten behoeve der calamiteuse polders zullen moeten worden geheven. Bij monde van den heer Hoogenboom wordt het verslag uitgebragtomtrent het voorstel van gedeputeerde staten tot vinding van het te kort op de onderhoudswerken van den weg van Zicrikzec naar Zijpe en in de werken aldaar, over 1852. Met algomeenc stemmen wordt besloten gedeputeerde staten te magtigende aannemingssom der bedoelde wer kenbedragende 2752,50 te voldoen uit de begrooting van 1853, en wel uit den post voor onvoorziene uitgaven. Bij monde van den heer van der Have wordt het verslag uitgebragt aangaande het voorstel van gedeputeerde staten om eenen post in ontvang en uitgaaf te brengen in de pro vinciale begrooting van 1854, voor de bij voorschot te be talen of te cousigeeren schadeloosstelling over onteigening bij besmettelijke ziekte van veevolgens de wet van 28 augustus 1851 staatsblad no. 125, en teruggave daarvan door het rijk. Do voorzitter deelt mede dat gedeputeerde staten in hun voorstel eene kleine wijziging hebben gebragt, en wel ten aanzien van het art. in hoofdstuk YHI der uitgaven, alsnog optenemen, hetwelk zal moeten zijn: 24 en niet 23, zoo als in het voorstel was gemeld. De vergadering besluit dat dit voorstel zal worden inover weging genomen na de behandeling der andere voorstellen tot wijziging der voormelde begrooting. Bij monde als voren wordt het verslag uitgebragt aan gaande het voorstel van gedeputeerde staten tot verkoop van oude keijen van den straatweg van Zierikzec naar Zijpc. Met algemeene stemmen wordt aan gedeputeerde staten do vereischte magtiging tot dien verkoop verleend. Nadat, bij monde van den heer van Voorst Catshoek het verslag is uitgebragtaangaande het voorstel van gede puteerde staten, tot teruggave van de kosten gevallen op de vernieuwde borgstelling der provinciale rekenpligtige amb tenaren ten gevolge van het daarop ten voorgaande jare vastgestelde reglement, wordt met algemeene stemmen, tot de gedachte teruggave besloten. Bij monde van den heer W. M. Snijder wordt het ver slag uitgebragt omtrent het voorstel van gedeputeerde staten tot wijziging der provinciale bcgrootingbetreffende eene buitengewone aflossing van aandeden in de provinciale gcldlecning van 220,000 enz. De voorzitter deelt mode dat de gedeputeerde staten geene reden tot wijziging van hun voorstel hebben gevonden de beraadslagingen daaromtrent zouden den 8sten plaats hebben. Bij monde van den heer van Voorst Catshoek wordt het verslag uitgebragt aangaande het voorstel van gedepu teerde staten omtrent dej gedane aanvragen om rentclooze voorschotten tot verbetering van wegen de beraadslagingen bepaald op den8stcn. De heer mr. Vogelvanger brengt het verslag uit aangaande het adres van de commissie voor de verbetering der wegeu in het voormalig 5de district, om uitkeering van de som voorkomende in de provinciale begrooting voor 1854, voor onderhoud van den weg van Sas-van-Gent over Westdorpc naar Axel, alsmede voortaan jaarlijks dergelijke uitkeering. Het adres zal gelijktijdig met den betrokken post in de bcgrooting voor 1855 in behandeling worden genomen. Namens de commissie voor de verzoekschriften wordt ver slag uitgebragt bij monde van den heer Bcumcr Hardenbcrg op het adres van het plaatselijk bestuur van CÜDgcom een subsidie of een renteloos voorschot voor de herstelling der haven en kade aldaarverzending aan de afdeelingen bij monde van dien zelfde heer, op het «dros van jhr. mr. van Reigersberg Vorsïuys, concessionaris der stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam, om vergunning tot be taling der regtcn voor het gebruik der provinciale steigers, bij wijze van pacht; gesteld inhanden van gedeputeerde sta ten tot onderzoek en om daaromtrent in de eerstvolgende najaars-vergadering bcrigt cn een bepaald voorstel te doen bij monde als voren op het adres van J. H. Swarts aannemer van het onderhoud van den weg van Zicrikzec naar Zijpeom tegemoetkoming in de ten dienste van dien weg gemaakte buitengewone kosten; verzending aan gede puteerde statenom daarep te beschikken zoo als zij zullen vermeenen te behooren bij monde van den heer Mazurc, op een adres van M. Bek, schipper te Kruiningenoin in het overzetveer van Hans- west op ClingeGraauw enzpersonen cn goederen tc mogen vervoeren; overgegaan tot de orde van den dag, als behoovende het onderwerp van het adres niet tot de bemoci- jingen der vergadering; bij monde als vorenop liet adres van J. van den Heuvel cn andere stcigorschuit-schippers in het veer tusschen VIis- singen cn Breskensom met eene gratificatie tc worden begunstigd; in behandeling te nemen na het voorstel van gedeputeerde staten betrckelijk de stoombootdienst op de "Wcstcrschclde, om, bij aanneming daarvan, do adressanten te verwijzen tot die genen die met dc regeling der bezol diging van do steigcrschnit-scbippcrs zijn belast. Dc eerstvolgende bijeenkomst werd daarna vastgesteld den 8stcnhet uur nader tc bepalen. Zitting van den 8 Julij. Tegenwoordig de coranShAgarft konings voorzitter 35 leden en de griffier. Dc notulen der vorige bijeeiiKGi^st worden voorgelezen en goedgekeurd. Aan do orde is het voorstel van gedeputcorde^ften be trekkelijk de stoomvaartdienst op de Westerscheluc. De heer Bomme zegt de redenen te willen doen kenne». die hem nopen tegen het voorstel van gedeputeerde staten te stemmen. Er iszegt hij sedert de provincie zich deze zaak heeft aangetrokken, eene groote verwarring ontstaan, daar het hier geldt zoo wel een overzetveer als eene stoom bootdienst. De zaak kan niet op eenen behoorlijken voet worden gebragtzonder dat deze worden gescheiden. Ook acht hij dat door het verleenen eener concessie voor dc vaart op de Westerscheldc eene inbreuk op de regten der plaatselijke besturen zoude worden gemaakt. Dc provincie moest zich tot het verleenen van een subsidie bepalen. Hierna wordt met 33 tegen 2 stemmen (die van de hee ren Borame en van de Putte) overeenkomstig het voorstel van gedeputeerde staten, besloten gemeld collcgie te magti gen de stoombootdienst op de Wcstcrschclde op bepaalde voorwaarden in, consessie te geven aan de heeren J. J. de Kanter en D. Dronkcrs tc Middelburg. Wordt in behandeling genomen het voorstel van gedepu teerde staten tot wijziging der bcgrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke uitgaven over 1854, zoodanig dat een gedeelte der overschotten van dc diensten 1852 en 1853 tot een gezamenlijk bedrag van ƒ30,000, in dc ge melde bcgrooting in ontvang worde gebragt ten einde a. ƒ22,000bƒ4000 aan te wenden tot vermeerdering van rentelooze voorschotten voor de verbetering van wegen, en c. ƒ4000 te verleenen voor de daarstclling eener haven tc Walzoorden. Nadat de beraadslagingen omtrent de algemeene strek king van dit voorstel zijn geopend, verkrijgt de heer mr. Blaaubeen het woord. Hij doet dc redenen kennen waarom hij zich met die strekking niet kan'vcrccnigcn. Hij kan het voorstel niet overeenbrengen met dc regelen eener behoorlijke administratievolgens welke het gchcele bedrag van batige saldo's in de betrokken begrootingen behooren Jgebragt tc worden. De spreker doet opmerken dat de saldo's niet zijn overschotten van gewone inkomsten maar van de opbrengst der voor de de provincie geheven opcenten. Hij vreest dat men met liet aannemen van het voorstel eenen verkeerden weg zal inslaan en het tegenwoordig geslacht te veel ten behoeve van de volgende zal belasten. Wil men de over schotten niet doen strekken tot vermindering van opcenten; men geve daaraan eene bestemming waarmede ook het te genwoordig geslacht gebaat zij zoo ais door de verwezen lijking van de beide laatste gedeelten des voorstels zoude geschieden. Dc Heer mr. van der Bilt verdedigt het voorstel. Bij ge deputeerde staten iszegt de sprekerwel het denkbeeld gerezen eener vermeerdering der rentclooze voorschotten maar dc aanvragen bedroegen niet meer dan 12,000, zoo dat slechts eene vermeerdering van 4000 noodig was zij hebben alzoo gecne nuttiger bestemming voor de over schotten kunnen vinden dan ze aan te wenden tot schulddel ging. Hij wijst voorts aan dat de batige saldo's niet alleenlijk uit overschotten van dc centen bestaan. De heer I. G. J. van den Bosch deelt het gevoelen van den heer mr. Blaaubeen. Dat niet meer dan 12,000 voor rentclooze voorschotten is aangevraagd schrijft dc spreker alleen daaraan toe dat het bekend was dat daar voor slechts 8000 disponibel was. In dc afdeeling waarvan hij lid isis het geblekendat nog vele andere aanvragen zouden zijn ingediend indien het bekend ware geweest dat meerdere gelden beschikbaar waren. De vermindering van intrest, die door dc voorgenomen schulddelging zou worden verkregen zou niet opwegen tegen dc grootere bate die door eene meer uitgebreide verbetering dier communicatie middelen zou worden verkregen. Dc heer mr. van der Bilt merkt aan dat aan gedeputeerde staten van geenc meerdere behoefte was gebleken, dan met 12,000 konden worden bestreden. Men heeft beweerd dat gecne meerdere aanvragen zijn ingediendomdat het bekend was dat daarvoor niet meer dan 8000 beschikbaar was doch die bewering gaat in al hare doelen niet op daar dc belanghebbenden in dc onderscheidene doelen der provincie, zich toch met elkander niet hebben kunnen verstaan. Hij vermeent dat gedeputeerde staten in dc gegeven omstandig heden geen ander voorstel hebben kunnen doendan dat hetwelk in behandeling is. Ook de heer mr. Blaaubeen schrijft het gering bedrag der aangevraagde voorschotten alleen toe aan de bekendheid dat daarvoor slechts eene bepaalde som beschikbaar was. In Zuidbeveland is dit stellig het geval. Naar hij vermeent bestaat ook elders hetzelfde. Spreker herhaalt hetgeen hij I zoo even ten aanzien der onregelmatigheid van het voorstel

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 11