de brik Zwaluwgezagvoerder Is. Luteynvan Soerabaya naar Arasterdamaan boord der schepen was alles wel. Door de Neclerlandsch-Vlissingsche loodskotter no 3 zijn den *23 junijop de hoogte van het eiland Wight, in pei ling Noorden, gepraaid de llollandsche bark Batavia, ge- j zagvoerder J. A. Barttolomeusalsmede een Nederlandsch j fregatschip toonende de noramervlag 131. Den 1 dezer op de hoogte van de Singelsde Nederlandsche schooner Meika van Zeendamgezagvoerder J. D. Blik, van Alikante naar Newcastle. iïliüöclm xntn ÏJrnrarr. STOOttllOOTDIEXST*]*. Tussclieu .llidtlelburg en Rotterdam. Uren van vertrek in Jülij. Van Middelburg. Vrijdag 7 's morg. 8,30 Zaturdag 89,30 Zondag 910 ure. Maandag 10, 11 Dingsdag 11's midd. 12 Woeusdag 12's morg. 1,30 Donderd. 13, Vrijdag 14, Zaturdag 15, Zondag 16, Maandag 17, Dingsdag 18 Woensdag 19 Donderd. 20 2 2 2,30 4 4 5 6,30 Van Rotterdam. Vrijdag 7 namidd. 1 ure. Zaturdag 8 's morg. 4 Zondag 96 Maandag 10, 6 Dingsdag 117 Woensdag 12, 7 Donderd. 13, 9 Vrijdag 14, 9 Zaturdag 15, 9 Zondag 16, 10 Maandag 17's midd. 12 Dingsdag 18, 12 Woensdag 19, 12 Donderd. 20, 12 Dienst van l'lissingen op Rotterdam en vaii llissingen op Antwerpen. Uren van vertrek in Jülij. Van Vlissingen. Vrijdag 7,'smorg. 8,30 Maandag 10, 10 ure. Vrijdag 14's midd. 12 Maandag 17,'smorg. 3,30 Van Vlissingen. Woensdag 12's midd. 12 ure. Woensdag 19's morg. 7 Van Rotterdam. Zaturdag 8 's morg. 4 ure. Dingsdag 11, 6 Zaturdag 15, 9 Dingsdag 189,30 Van Antwerpen. Donderd. 13's morg. 9 ure. I Donderd. 20, 9 Be Wagcudienst op Sloe is opgeheven en verwis seld met eene Wagendicnst op Vlissingen, waaromtrent informatien te bekomen zijn bij P. BULTERIJS te Mid delburg en te Vlissingen bij P. J. SIEGERS. Dienst op Hergen op Zoom. Uren van vertrek in Jülij. Van Middelburg. Van Bergen op Zoom. Vrijdag 7 's morg. 7,30 Zaturdag 8's morg. 7 ure. Maandag 10, 10 ure. Dingsdag 119 Vrijdag 14, namidd. 1,30 Zaturdag 15 namidd. 12,30 Maandag 17,'s morg. 4 Dingsdag 18,'s morg. 3,30 Stoomboot de Sclielde. Dagclijksche dienst, uitgenomen des Zondags. Van Vlissingen op Breskens; 's morg. 7namidd. 4 ure. Vm Vlissingen op NeuzeD, 's morgens 9 ure. Van Neuzen op Hoedekens- kerke, 's morgens 104 ure. Van Breskens op Vlissingen. 's morg. 8namidd. 41 ure. Van Neuzen op Vlissingen, namiddags 121 ure. Van Hoedekenskerke op Neu zen, 's morgens 11 ure. Itlmaehorrk. Engelands Staats-instelliiigeii. IV. iiet parlement. het lagerhuis. Zervolg). Het huis der gemeenten heeft geen spreekgestoelteelk lid spreekt er van zijne plaats. Geschreven redevoeringen zijn verbodenzoo al niet door het reglementten minste door de gewoonte. De gave van improvisatie is in Engeland niet zeldzaammeermalen hebben wij bezoekers van dat land hooren gewagen van de groote gemakkelijkheid, waar mede de voornaamste redenaars in het parlement hunne denk beelden ontwikkelen, de argumenten hunner bestrijders we derleggen en zonder eene enkele aantcckening gemaakt te hebbensoms zeer lange redevoeringen houden. De wijze van behandeling van aan dit huis gedane voor stellen is meermalen, ja bijna altijd zeer oraslagtiggenoemd. Eerst krijgt het huis kennis van het voorstel op een be paalden dag. Op dien dag ontwikkelt de voorsteller (mi nister of lid) de algemeene strekking van zijn voorstel en toagt magtiging tot de indiening. De discussie welke daarop volgtloopt enkel over de vraag of de verlangde magtiging al dan niet zal worden gegeven. Daarna wordt tot de stemming overgegaan; is deze toestemmend dan geld dat besluit der vergadering als eerste lezing van het voorstel en de tweede lezing wordt vastgesteld op een la- teren tijd, gewoonlijk veertien dagen daarna. De discussie welke bij de tweede lezing plaats heeft, is meestal de be slissende wordt het voorstel bij de daarop vallende stem ming aangenomendan wordt het drukken daarvan bevolen en de discussien over de artikelen op een lateren dag vast gesteld. De beraadslaging over de artikelen heeft plaats in comité, dat wil zeggen dat de vergadering dan geacht wordt over te gaan tot eene meer vertrouwelijke discus sie geheel en al ontdaan van de plegtigheden eener open bare bijeenkomst. Tusschen deze en eene vergadering in comitié is echter geen ander onderscheid dan dat de eerste altijd wordt voorgezeten door den president en de kroon dan geplaatst wordt op de tafel van den griffier, terwijl in de laatste de spreker afwezig isde kroon onder de tafel geborgen is en het voorzitterschap wordt waargenomen door een lid van het huisChairman of the comitié 1) ge naamd die ter regterzijde van den griffier plaats neemt. Deze doet mededeeling van de bepalingen van het wets voorstel hetwelk artikel voor artikel in beraadslaging wordt gebragt. Als deze behandeling, die soms onderscheidene dagen duurt, is afgeloopen wordt van de in comitié geno men besluiten door den griffier een verslag opgemaaktdat aan het huis in eene openbare zitting wordt medegedeeld. De derde lezing is dikwijls niets anders dan eene forma liteit. Het gebeurt echter wel dat de oppositie bij deze lezing nog eene laatste poging aanwendt om het voorstel te verwerpen2) maar deze pogingen zijn veelal wanhopig en hebben weinig kans van slagen. 3) De regeling der debatten behoort in het huis der gemeen ten niet bij uitsluiting aan den speakerin zekere mate hangt zij ook af van het hoofd der ministeriele partijdat altijd een der voornaamste leden van het kabinet is. Alvorens eenige beraadslaging aan de orde wordt gesteld wordt hij deswege gehoordhij provoceert ook wanneer daartoe ter men zijneen verdaging der zitting voor een korten of langen tijd. Is de eerste lord van de schatkist tevens lid van het huis der gemeenten, dan komt hem regtens die betrek king van //leader" toe; behoort deze tot het huis des lords, dan vervalt zij aan den kanseher van den excheguer of aan een der staats-secretarissen. De leden van het kabinet en de andere hoofden der tak ken van administratie zijn op de eerste bank ter regterzijde van den speaker gezetendeze bank draagt den naam van bank der schatkist. De voornaamste leden der oppositie nemen plaats op de eerste bank ter linkerzijdede strij ders zijn slechts gescheiden door het bureaudat zich tus schen hen bevindt en uit een vierkante tafel bestaat bedekt met een groot blaauw lakenwaarop de kroon is geplaatst. Naast de kroon ligt een exemplaar van den bijbel hetwelk moet dienen voor de eedsaflegging, waartoe al de leden ge houden zijn alvorens zitting te kunnen nemen. De griffier (clerk)in den regel aan het bureau gezeten, bekleedt bij het huis eene gewigtige betrekking. Hij is belast met het stellen van al de stukken en verslagen der verga dering. Ofschoou hij geen deel uitmaakt van het huis ver tegenwoordigt hij dit pro forma telkenswauneer het voor de balie van het hoogerhuis geroepen wordt om tegenwoordig te zijn bij de schorsingwelke twee ii driemaal per zitting wordt uitgesproken. De griflier geniet eene bezoldiging van 2000 p. st. (ƒ24000) en onder zijne bevelen staan een twaalftal ambtenarendie hem in zijne functien ten dienste staan. Buiten den griffier beschikt het huis over nog eenige andere meer of min gewigtige betrekkingen, als die van kapellaan of aalmoezenierbibliothecaris die, van den ambtenaar met de policie belast en uher of the black rods genaamd enz.; deze laatste draagt een degen en daarenboven een klein zwart stokjewaarmede hij den persoon aanraaktwien hij krachtens een bevel van den speaker namens de vergade ring, moet aanhouden wegens schending harer regten of privilegiën. De drukker uitsluitend gemagtigd om het of ficieel verslag van de handelingen van het parlement uit te gevenschijnt almede tot het getal ambtenaren van het huis gerekend te worden. De betrekking van lid van het lagerhuis is een eerepost; de afgevaardigden genieten geene bezoldiging 6). In beide huizen van het parlement moeten alle verzoek schriften door een lid van het betrokken huis worden ingediend. Het reglement van orde van het huis der gemeenten vormt geen geheel van juiste en met elkaar overeenstemmende be palingen. Het bestaat uit eene ontelbare menigte op ver schillende tijden genomen besluiten, die als antecedenten gelden en bekend zijn onder den naam van standingsorders," waarvan eenige zelfs dagteekenen van vóór de omvvenl cling van 1688. Daarbij komt nog dat niet alleen de beschreven maar ook de onbeschreven antecedenten en overleverin gen tot staving van gevoelens worden aangehaald en dat wel met even veel autoriteit als de eerste; ja zelfs de ge schiedenis der eerste parlementen schijnt niet te oud om bij wijlen als bakermat voor deze antecedenten te dienen. De voorzitter van het huisaan wien alleen de beslissing in dezen is opgedragenmoet van al die antecedenten en overleveringen eene zeer juiste kennis hebben. Zij, die deze kennis in de vereischte mate bezitten, zijn zoo als zich ligt laat begrijpen uiterst zeldzaam en het mag dan ook geene verwondering baren dat, wanneer het huis een speaker gevonden heeft die deze hoedanigheid vcree- nigt met een deugdzaam karakter en een onpartijdigen geest, het geene partij-kwestie maakt van zijne benoeming. De tegenwoordige speaker 7) bekleedt den voorzitterstoel reeds sedert negentien jaren en zulks zonder dat de tallooze wisselingen van meerderheid, welke in al die jaren hebben plaats gehad, eenige afbreuk op zijn invloed hebben uitge oefend. Men heeft dikwijls gesproken van het weinige decorum dat in de zittingen van het huis der gemeenten in acht wordt genomen en misschien is hetgeen daaromtrent ge zegd is niet van eenige overdrijving vrij te pleiten. In- tusschen is het waar dat de beraadslagingen in het parlement niet zelden die waardigheid missen, welke men in eene aanzienlijke vergadering verwacht en dat de houding van vele der leden veel te wenschen overlaat, liet geval toch is niet zeldzaam dat men onderscheidene dier ernstige wetgevers in hunnne geheele lengte ziet uitgestrekt op de banken van het huis, waarin zij eigenlijk slechts zitting hebben. Velen hebben de zachte gewoonte aangenomen d'y faire leur méridienne. Hij, die in het lagerhuis spreekt, rigt zich tot den spea ker en niet tot de vergadering 7). Als een spreker de parlementaire usantieu uit het oog verliest of van het on- derwerp der beraadslaging afwijkt wordt hij ';door den spea- I ker tot de orde geroepen door liet enkele woord order en zelden gebeurt het dat een lid hieraan niet dadelijk gehoor geeft. De teekenen van goed- of afkeuring der gehouden wordende redevoeringen zijn weinig in getalzij bepalen zich voornamelijk tot het woord hear (luister)dat nu eens zeer goed, dan eene aanmaning tot stilte en dan weder eene bepaalde afkeuring te kennen geeft; de betec- kenis van dit sacramentele hear moet worden afgeleid uit de wijze, waarop het wordt uitgesproken. Vroeger waren in het huis der gemeenten de onstuimige vergaderingen aan de orde van den dag, maar deze zijn hetzij ter ecre der voorlaatste en tegenwoordige leden gezegd zeer aanmerkelijk verminderd. De iersche leden vormen alleen een clubdie zich nu en dan nog aan woeste uitroepen en stoornis der orde blijft schuldig maken. h. j. b. 1) Deze voorzitter der vergaderingen in committie wordt geko zen niet voor elk afzonderlijk voorstelmaar voor elke zitting van het huis. 2) Men denke slechts aan de graanwetten in 1846 en aan de wet omtrent de geestelijke titels in 1850. 3) Deze wijze van behandeling in drie lezingen iszoo als wij zeidenmeestal oraslagtig genoemd maar als men de zaak wel over weegt moet men, althans volgens onze bescheidene meening, tot een geheel ander oordcel komen. Door deze verdeeling van de behan deling is het huis altijd vrij om zich omtrent het punt in kwestie te verklaren. Zoo wordt bij de eerste stemming uitspraak gedaan over de noodzakelijkheid en de opportuniteit van het voorstel. Wordt het voorstel om die redenen verworpenhet huis heeft dan een besluit genomen, waartoe men elders slechts door grooten omslag komt. Wordt het daarentegen aangenomen, die redenen van ver werping of aanneming worden in het vervolg der behandeling niet meer aangeraakt en men heeft ook daardoor omslag vermeden. De tweede lezing beslist over den inhoud en de derde over het lot van het' voorstel. Deze telkens beslissende uitkomsten moeten dunkt ons, leiden tot een meer gunstig oordeel over deze wijze van behandeling. Eene misschien niet algemeen bekende bijzonderheid is, dat de for maliteit der drie lezingen dagteekent van den tijd der uitvinding van de boekdrukkunsttoen de meesten der volksvertegenwoordigers niet konden lezen. Om aan deze algemeene onkunde te gemoet te komen werd do wet driemaal voorgelezen ten einde elk lid die goed zoude kennen en begrijpen. Men is deze gewoonte blijven volgen en thans is zijofschoon in doel geheel gewijzigdeene gewigtige formaliteit voor de vervaardiging van wetten in het engelscho parlement. 4) Eenige jaren geleden stelde de markies van Blanfordtegen woordig hertog van Marlboroughvoor om den afgevaardigden eene schadeloosstelling te gevenals aan die van de steden en burgten 2 p. st. en aan die van de graafschappen 4 p. st. per dag zitting. Maar zijn voorstel werd verworpen en de kiezers blijven dus genoodzaakt om hunne keuze te vestigen op personen, die reeds een aanzienlijk eigen for tuin bezitten. Onderscheidene personen hebben dan ook de hun be-

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 3