V/ öititcnlanïiseljr fcijDingnt. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden heeft den 1 dezer den wedstrijd der Zaanlandsclie zeil- en roei-ver- eeniging met zijne tegenwoordigheid vereerd. De prins kwam aldaar ten lOf ure met de stoomboot van Amsterdam. Men verneemt dat de beroemde schilder Arie Scheller zich sedert eenige dagen in ons vaderland bevindt, en zich onder anderen gedurende eenigen tijd in zijne geboortestad Dordrecht heeft opgehouden. De fransche ooriogskotter Favorite is douderdag mor gen jl. van Hellevoetsluis naar Duinkerken vertrokken. Het utrechtsche genootschap van kunsten en we tenschappen heeft de gouden medaille toegekend aan den lieer mr. O. van Rees te Utrechtvoor zijne prijsverhan deling over G. K. graaf van Hogcndorp. In de zitting van het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland, dato 13 junij jl.is eene afwijzende beschik king genomen op het bij dat collegie ingezonden adres van eenige leden van de hervormde kerkte 's Hagebezwaren inhoudende tegen het gedaan beroep van den grooten ker- keraad op den weleerw. lieer ds. Zaalberg van Deventer. Het verdient echter opmerking dat donderdag jl. bij den ker- keraad van die genomen beschikkking nog geene officiële kennisgeving was ingekomen. Zoowel met betrekking tot dit geschil als tot dathetwelk het beroep van ds. Meyboom te Amsterdam ten gevolge heeft gehad, herinneren wij aan eenige merkwaardige woor den van Hugo de Groot. In de opdragt van zijn Lijdende Christus" aan een zijner vrienden zegt hij: //Er is geen stof meer overeenkomstig met een welgestemd hart dan droe fenis en klagt over de ellendige twisten dezer eeuwe en den gescheurden vrede der kerke. Wij mogen slechts om eeudragt wcnschen; tracht gij, mijn vriend! die met grooten ijver te bevorderen. Uwe zachtmoedigheid geeft nog hoop dat de verdeelde harten a'llengskens tot elkander zullen na deren. En dat kan geschieden zoo men slechts die waar heid die tot de godzaligheid nut is vasthoudt, en even wars van hcerschzucht als losbandigheid, in al het overige cenen vasten en gepasten voet van vrijheid laat." Ozegt die geleerde Christen elders dat toch een gematigde vrij hei'! in het godsdienstige mogt gegund worden! Zonder dit moet noodwendig de eene scheuring uit de andere voortkomen Raadgevende woordendie allezins behartiging verdienen inogten ze niet andermaal op zelfzuchtige bedoelingen en geestelijke heerschzucht afstuiten! Den 27 junij werden uit het huis van arrest te Nij megen geligt en per stoomboot naar Lobith getransporteerd ten einde te worden uitgeleverd, de personen van Peter en Wilhelm Corbachwonende te Meiuertshagen in Pruissen beschuldigd vau zich aldaar te hebben schuldig gemaakt aan het fabriceren van valsche wisselswelke personen naar aanleiding van het tusschen dit rijk en Pruissen be staande tractaat, op den 1 mei 11. te Neuzen ia Zeeland zijn aangehoudenterwijl zij zich gereed maakten zich naar Noord-Amerika in te schepenwelk voornemen door mid del van den telegraaf werd verijdeld. Eene aanzienlijke waarde in kistenverzegeld en op hen gesaisisseerdverge zelde hen naar hun vaderland. Donderdag avond omstreeks 9 ure verspreidde zich te 's Gravenhage snel het gerucht, dat er brand in het konink lijk paleis in het Noordeinde was ontstaanspoedig snel den dc brandspuiten derwaarts. Die van liet regement grenadiers en jagers was het eerste aanwezig. Burgerlijke en militaire overhedeu waren spoedig tegenwoordig. Een groot deel van de bevolking was op de been. De vlam steeg uit een der schoorsteenen op. Een zware damp ver spreidde zich in den omtrek. Gelukkig heeft meu den brand die zich openbaarde spoedig kunnen meester worden zoo dat het zelfs niet gevorderd werd dat de spuiten wa ter gaven. Het was de kapitein-brandmeester vau Gogh die zich terstond naar de nok van het gebouw begaf, die dc oorzaak van den damp, het verstoppen van een schoor steen, ontdekte en na overleg met den brandmeester-gene raal en den wethouder Gevers de geschiktste maatregelen nam om dit gebrek te verhelpen, waardoor een brand ver hoed werd die op het punt was van uit te barsten. Woensdag den 5 julij des avonds ten 6 ure zal in de bpirï3ï8ö*&ehc kerk te Zwolle, in den trant eener meeting, van a^semeene vergadering (kfv5?^ci|igtng tot afschaffing van sterken drank, welke Jdfcajfr*ga G julij in die stad zal gehouden worden, onder ^ör/Itling van den president vau dat hoofdbestuur, den ijl.Vcr mr.' C. C; E. d'Engelbronner, secretaris-generaal bij het partfcmcnt van i ustitie. ytn devdeii*&6 dezer gehoudone zitting van den ge- mef afeftnti "te Amsterdam ismet 21 tegen 4 stemmen besloten dat het legaat van den heer A. van der Hoop ain dig $tad' verhiaakt (liet kostbare schilderijen kabinet) zal worden aanvaardwanneer de vrijwillige bijdragen ter voorziening in de successie-regten, a 51,000, op 4 julij eerstkomende des middags 12 ure zullen bedragen de som van 40,000. De reeds bijeengebragte bijdragen beliepen laatstelijk ƒ16,420,50, terwijl de 4 eerst-ondergeteekenden der bekende circulaire zich verbinden oniin geval dat cijfer niet door meer bijdragen wordt verhoogd, die som te bren gen op 20,000. Telken jarc vertoont zich te Gicssendam langs de oevers der Merwede een insect dat veel op een garnaal ge lijkt, doch van vleugels voorzien en onder den naam van oever-aas bekend is. Dit diertje komt omstreeks den lang- sten dag als eene pop uit het oeverzand, ontdoet zich van zijn celletje of liever hemdje en fladdert daarna over het water, waar het weldra eene prooi der visschen wordt die bijzonder op dit insect gesteld zijn. Op den dag word*1 men er geen enkele gewaar. Dit duurt zoo drie a vier dagen van des avonds 6 tot 8 ure. Ook nu zijn zij de avond voorvan en na den langsten dag weder in zulk eene me nigte te voorschijn gekomen, dat zij de rivier als het ware bedekkenzoodat deze als met een wit kleed schijnt over- togen te zijn. Benoemingen en Besluiten. Bij Zr. Ms. besluit van den 15 junij II. no. 63 is be paald dat de miliciens der ligting van 1853bij het wapen der infanterie en bij het bataillon minueurs en sapeurs in gedeeld die aanvankelijk voor den tijd van vier maanden in werkelijke dienst ziju geroepengedurende den tijd van één jaar onder de wapenen zullen worden gehouden. Bij Zr. Ms. besluit van 24 junij zijn de scheepsklerken G. J. G. Verdooren, E. T. Steinbuch, A. C. Jager en B.L. van Daalen Wetters, met ingang van 1 dezer, bevorderd tot adjunct-administrateurs bij de koninklijke nederlandsche zeemagt. Bij koninklijk besluit van 19 junij is aan den lsten lui tenant, kommandant der militaire bezetting op de neder- landsch bezittingen ter kuste van GuineaA. Mimnikhuizen, verleend de titulaire rang van kapitein kommandant der ge melde bezetting. Bij koninklijk besluit vau 28 junij heeft het Z. M. behaagd den lieer mr. G. C. J. van Reencnminister van binnen- landsche zaken te benoemen tot kommandeur der orde van den Nederlandsche Leeuw. Z. M. heeft tot kommandeurs der orde van de Eikenkroon benoemd de heeren mrs. S. Gratamapresident van het hof in Drenthe; S. Servatius, procureur-generaal: H. J. Oos- tingburgemeesteren R. A. van Echten van llolthelid der gedeputeerde staten van Drenthe. Kerknieuws. Het voor de derde maal door den kerkeraad der hervormde gemeente te Wemeldinge uitgebragte beroep op ds. llogerzeil, predikant te Scherpenisseis door dezen aangenomen twaalf maal werd door gezegden kerkeraad beroep gedaan. Verschillende Berigten. Den 26 junij 11. heeft men te Bingen en in den omtrek zware plasregens gehad, zoo dat op den berg achter Ru- desheim een geheele wijngaard is weggespoeld. Het dividend der nederlandsche handelmaatschappij over 1853 is bepaald op ƒ73 per aandeel. In Nederland zijn in het jaar 1853 in het licht verschenen 1838 boekwerkenin 1852 werden er uitgegeven 1920zoodat in het voorgaande jaar minder zijn uitgegeven dan in 1852 een getal van 82. Deu 28 junij is in 36jarigen ouderdom te Amsterdam overleden de met roem bekende graveur W. E. Wehmeijer. Een jagtopziener te Nistelrode is op 25 junij plotseling door het onweder getroffen en deerlijk gebrandterwijl een laud- bouwer aan zijne zijde eensklaps gedood werd. Door het genootschap van nijverheid te Onderdendam zijn met de zilveren medaille bekroond de heeren dr. L. Ali Cohen, J. Post en mr. W. de Sitter, allen te Groningen woonach tig voor eene prijsverhandeling omtrent de konijnenteelt. Te Staphorst hecrscht in de stallen der veehouders de ge vreesde weerweide of het zoogenaamde bloedwaterenwaar aan verscheidene runderen bezwijken. Burgerlijke Stand. Vlissingeu van 24 junij tot 1 julij. Gehuwdmr. C. Eock jm. met M. A. Uyttenhooven jd. T. van Vossen jm. met D. Q. Grims jd. W. G. M. Ten Haken jm. met P. Mahieu jd. BevallenIV. Wicherts geb. de Rood. J. M. van der Meuien geb. Denijsd. A. E. van Eek geb. Willemscd. M. Walraven geb. Boogaard, z. C. M. Pietcrse geb. Sap,d M. van Drielen geb. Nobels, d. S. J. Smit geb. Terwoerd, d. M. C. van Velthoven geb. Korssenz. M. Oosterman geb. van der Steend. Overleden: C. M. van Aalst, d. 6 m. S. J. van Wijck jm. 22 jaren. Goes, van 24 junij tot 1 julij. Gehuwd: 3. Mange jm. met E. C.Robijn jd. P. A. Ho- chart jm. met J. Guequiere jd. Bevallen: J. Passieux geb. van Hoornd. J. Gellink geb. Blondel, d. J. Schmidt geb. Romein, z. Overleden: H.de Wilde, z. 5 m. J. Doornebos, d. 20 m. H. Ilogerwerve, z. 1 j. B. J. de Plaa wed. H. Schouten36 j. Zierikzee, van 24 junij tot 1 julij. Bevallen: A. M. Mallander geb. van Rethi, z. N. Bak kes geb. Arends, d. A. van der Valk geb. Eonteyne, z- W. J. Cau geb. Ermerins, d. Overleden: N. Bal, vrouw van Leendert But, 60 jaren. M. de Jonge, z. 14 maanden. Hulst, van 15 tot 30 junij. BevallenElisabeth Tiston geb. Schnug, wonende te Hums- dorff, hertogdom Nassau, dochter. Joh. Jacoba de Paepe geb. Verbist, z. Overleden: Petrus Joh. Danckaert, 2 m. Sophia Thorii jonged. 19 jaren. Engeland. Londen 30 junij. In het lagerhuis heeft lord John Rus sell, in antwoord op eene interpellatie van lord Dudley Stuard verklaard, dat Oostenrijk met Turkije een tractaat gesloten, krachtens hetwelk de Oostenrijkers de Russen heeft uit de Donau-vorstendommen zullen verdrijven of die vor stendommen zullen bezettenwanneer de Russen ze vrijwil lig ontruimen. De koning van Portugal heeft den 26 junij Londen verlaten om een reisje door de fabriek-districten te maken. Maandag 11. heeft een verschrikkelijke brand gewoed in het dorp Olney, op 9 mijlen afstands van Wolverton» waardoor 60 huizen eene prooi der vlammen zijn geworden. Menschenlevens heeft men daarbij niet te betreuren gehad. Rusland. Volgens eene depeche uit Kalaraschdato 20 junij voor komende in de engelsche dagbladenheeft een verschrikke lijke storm de ponton-brug aldaar vernieldterwijl 500 russische artilleristen met hunne stukken zich daarop be vonden. Het gevolg hiervan is geweest dat zij allen den dood in den stroom hebben gevonden. Een italiaansch dagblad meldt den dood van Rifaat-pacha. Volgens telegrafische berigten uit Petersburg van 24 junij is kolonel Issakoff, op last des keizers, naar Duitschland vertrokken om aan de regeringen der duitsche staten, die bij dc conferentie van Bamberg vertegenwoordigd waren 's keizers dank te betuigen voor de door hen afgelegde verklaringdat zij de verdiensten van Rusland jegens Duitsch land erkennen. Eene telegrafische depeche uit Hamburg houdt in dat Bomarsund, op liet eiland Aland door het vliegend eskader van den schout-bij-nacht Plumridge gebombardeerd isdoor dat bombardement is eene batterij gedemonteerd geworden en zijn de magazijnen en voorraden in het fort vernield- Een gedeelte van liet fort zelf moet gedurende eenige uren in brand gestaan hebben. De Engelschcn hebben bij deze onderneming vier man verloren. De Russen vochten dap per. Eene andere depeche voegt bij liet bovenstaande nog» dat kapitein Hallwelke het bombardement leiddenaar het eskader van den schout-bij-nacht Plumridge vertrokken is, om dit eskader te ontbieden, ten einde zich met dat van Napier te vereenigen. Kapitein Hall blijft in de Bothni- sche golf, om de havens aldaar te blokkeren. Men ziet na de verecniging der beide eskaders de lang verwachte expe" ditie naar Kroonstadt te gemoet. De Moniteur universel meldt, dat aan de kommandantcn der geallieerde eskaders in de Witte zee bevel gezonden is omte beginnen met 1 augustusal de russische havens in die streken gelegen te blokkerendeze blokkade is tot nu toe uitgesteld om den handel den tijd te laten de vcr- bindtenissen na te komenwelke hij vóór dc oorlogsverkla ring te goeder trouw had aangegaan. Volgens telegrafische berigten uit Parijs van 1 julij meldt de Moniteur, dat de Russen den 26 junij het beleg voor Si- listria opgebroken hebben en zich op Kempulung terug trokken, eene positie die den weg van Zevenbergen naar Wallachye beheerscht, en waar zij zich versterken. De Mo niteur voegt cr bij, dat de aard der russische troepen-bewe gingen geen grond geeft voor het vermoedendat het antwoord van den czaar op de bekende Weencr-nota gunstig zal zyn.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2