MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. N°- 77. Donderdag 1854. 29 Junij. Oimtmlanftscljc 'ftijMngcn. Deze couraut verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- gingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per poté 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 ceut voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Iliddelburg, 28 Junij. Op morgen (donderdag), des avonds ten 7 ure, zal het korps muzijkanten der dienstdoende schutterij alhier, bij gunstig weder, zich doen hooren op de wandelplaats tusschen de Noordpoort en Seis-barrière. Den 24 dezer is te St. Anna ter Muiden door den heer kautouregter te Sluis, op grond der wet van 28 augus tus 1851, (Staatsblad no. 125), de onteigening uitgesproken van een 20tal runderen besmet of verdacht van besmet te zijn met de longziekte, en toebehoorende aan den landman 13. de Die, onder die gemeente. De runderen zijn 11 maandag geslagt, terwijl het vleesch voor zoo ver het voor het gebruik geschikt werd bevonden, in het openbaar is verkocht. De tijding dat Denemarken en de Nederlanden in de zitting van de duitsche bondsvergadering van 16 dezer ver klaard hebben niet te kunnen toetreden tot het oost-pruis- sische tractaat van 20 aprilomdat zij zich hechten aan de strikte handhaving hunner neutraliteit, wordt door de Am- sterdamsche courant tegengesproken. Volgens deze courant namelijk was de verklaring door de Nederlanden en Dene marken, in de laatste vergadering te Frankfort afgelegd1. niet gelijkluidend en 2. de verklaring door 's knnings gezant aan den duitschen bond gedaan in geenen deele negatief. Zij had veeleer ten doel om dc houdingdie de twee groote duitsche mogendheden tot dus verre met betrekking tot het oostersche vraagstuk hebben gevolgd volkomen te billijken. Deze verklaring kon des te eerder geschiedenomdat er tot heden bij den duitschen bond volstrekt geen sprake was van eenige toetreding tot het oostenrijksch-pruissisch ver drag van 20 april jl. Alles heeft zich daarbij alleen bepaald tot de vraag of de houding, door de beide groote duitsche mogendheden tot dus verre aangenomenal dan niet goed keuring verdiende. Het vraagstuk over het gesloten verdrag zal, naar men verwacht, eerst later worden behandeld. Iu gevolge de bepalingen der provinciale wet zullen de zomer-vergaderingeu der provinciale staten op dingsdag den 4 julij aanstaande worden geopend. Men verneemt dat de heer de Malaret benoemd is tot eersten secretaris van legatie bij het fransche gezantschap te Berlijnen als zoodanig bij de fransche legatie te 's Gra- venhage zal worden vervangen door den heer Fournier, laatstelijk secretaris van legatie te llanovcr. Z. M. de koning wordt tegen het einde der week in dc residentie verwacht en zal, naar men verzekert, spoedij weder naar het Loo vertrekken. 11. M. de koningin heeft van haren vader, den ko ning van Wurtenbcrg, een kostbaar paard ten geschenke ontvangen. Naar men verneemt zullen HH. KK. HH. prins en prinses Frederik in de volgende maand eene buitenlandsche reis ondernemen. Uit Apeldoorn berigt men dat HH. MM. de koning en koningin en groot gevolg jl. zaturdag naar het buiten verblijf Bronbeek gereden zijnom aldaar de werkzaam heden van aanbouw en verfraaijing in oogenschouw te nemen, en nog dien zelfden dag op het Loo te retourneren, na vooraf het middagmaal aldaar te hebben gebruikt. De verlenging van het kanaal van Apeldoorn tot Dieren heeft haar beslagde werkzaam lieden 2ullen eerst daags aanvangen. Men had den 24 dezer te Viaardingen berigten ont vangen nopens de haringvloot. De stoomboot was den 18 dezer te Hitland gekomen. Het was alle dagen mooi weder met zuidelijken wind. De visschers deelen mede dat er veel haring waszoo dat er alle hoop bestaat dat de stoom boot met den nieuwen haring zeer spoedig te "Viaardingen zal aankomen. Het Handelsblad bevat e&i ingezonden stuk, waarin wordt medegedeeld op welke wijze de heer Mackay tot lid van de tweede kamer verkozen zou zijn. Zondag voor de verkiezing zou ds. Beman Brouwerpredikant te Ede aldaar en later ook op twee naburige dorpenvan den kansel de kiezers hebben aangemaand hunne stem uit te brengen op niemand anders dan op Aeneas baron Mackay opdat er aan de tegenpartij van hunne leer een man mogt ovcrgesteld wordendie het zijne zou toebrengen tot we ring van papisme en ultramontauisme, en hij hoopte dat de volgende zondag een dankdag zou kunnen zijn, dat zij uit den muil des leeuws waren Verlost. Niet alleen raadde de leeraar de gezegde keus aan zijne gemeenteleden aan, maar drong hun die op door te zeggenDat zij cr zich op den dag des oordeels over zouden moeten verantwoor den en hij het hun aldus op hun geweten legde Wij nemen gaarne de volgende zeer juiste opmerkin gen uit de Morgenster over Belangrijke woorden schrijft d,e hoogleeraar Opzoomer over het woord van madame de StaelLa religion est tont ou rien dans la vie." De anti-revolutionairen bestrijdend, zegt de hoogleeraarwaardoor is de godsdienstige man onder scheiden van den dweeper Ligt hun verschil niet hierin dat de dweeper zich van de godsdienst bedient ook buiten hare grenzenliaar wil laten heersóhen ook op een gebied waarop zij niet te huis behoort, kunst en wetenschap en al wat er is aan haar zoekt te onderwerpen en alles uit haar I standpuut beschouwt Wanneer daarop schier onmiddelijk volgth Ik heb zelf in mijn staat.sregterlijk onderzoek geschrevende gods- 1 dienstige man beschouwt ieder verschijnsel in zijn leven en in de geheele wereld met de gedachte aan Godik heb dus erkend dat de godsdienst alles omvat, zich tot alles uitbreidtdat er niets aan haar invloed onttrokken is;" dan ligt, dunkt ons, het middel om deze uitspra ken in harmonie te brengen in de opmerking, dat de godsdienst niet den inhoud niet de stof aan kunsten en wetenschappen geeftmaar de rigting. Godsdienst is de rigting van den meuschelijken geest op God; daarom zal de godsdienstige man kunstwetenschapstaatkunde zóó behandelendat zij in de rigting op God komen. Maar de stof voor zijne wetenschap ontleent hij niet aan het boek waarin de geschiedenis van Gods openbaringen is bewaard. De man die in de harmonie der sferen de wijze liefde van den Wereldschepper opmerkt, is een godsdienstig sterre- kundige, de man die uit den bijbel bewijst dat de zon rondom de aarde draait, is een dwaas; de man die aan den staat die rigting poogt te geven dat bij meer bevor derlijk worde aan de hooge ontwikkeling van redelijke we zens is een christelijk staatsmande man die op bijbel teksten de wetenschap van het staatsregt wil bouwenis een anti-revolutionair, wiens dwaling de vrucht is van den eersten misstap, dien hij beging toen hij godsdienst ver warde met dogmatiek. Te Luxemburg kwam den 21 dezer de nieuwe kamer des morgens ten 10 ure bijeen, doch kon geen zitting hou den omdat de regering de noodige volmagt. tot opening der zitting nog niet uit 's Hage ontvangen had. Men schreef deze zonderlinge omstandigheid daaraan toe, dat men zulks te 'sGravenhage vergeten had, en de regering zond onmid delijk een courier naar Trier, om dit naar 's Hage te laten telegraferen. ]?I urine. Telegrafische berigten uit Triest melden dat men al daar berigt heeft bekomen uit Smirna. inhoudende dat den 12 junij het nederlaudsch oorlogsfregat Doggersbank bij die stad op strand was geraakt, en dat het oostenrijksche fregat Bellona derwaarts was bestemd om hulp te verleene Het berigt van het op strand geraken van dien boden is ook in Marseille aangebragt, doch met bijvoeging, dat men hoop had den bodem onbeschadigd le zullen afbrengen. Nieuwcdiep 25 junij. Heden morgen ten 4 ure kwam j alhier ter reede Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, kom- mandant de kapitein-luitenant ter zee J. Spanjaardko mende van Ilellevoetsluis en bestemd om met Z. K. H. den prins van Oranje en hoogstdeszelfs gouverneur de havens van ons land te bezoeken. Bedoeld stoomschip zal alhier vóór de aankomst des prinsen, die op den 5 der volgende I maand bepaald schijnt te zijn, in orde worden gebragt om den prins naar behooren te ontvangen. Oost-Indische Ilolonien. De Indische land post heeft den 24 dezer te Triest berig ten aangebragt uit Batavia van den 9 mei, Hongkong 6 mei, Calcutta 16 mei enz. Zij behelzen voor zoo ver hun inhoud uit telegrafische medcdeelingen op te maken is, geen politiek nieuws van groot belang. De electrische telegraaf 1 tusschen Bombay en Calcutta was voltooidten gevolge waarvan de indische landpost voortaan telkens berigten vau omstreeks eene week jongere dagtoekeniug uit Calcutta zal kunnen aanbrengen. In Singapore was de chinesche bevol king bij liet afzenden der berigten iu oproer; zij pleegde grove wanordelijkheden. Verschillende ISerig-ten. Bij het departement vau koloniën is nog voor de nood- lijdenden in de Molukken ontvangen, van den commissaris des konings te Utrecht /'2,50, makende met het vroeger vermelde een totaal f 9845,27. Dö koning heeft er in bewilligd dat aan de vaart, welke door de Drentsche veen- en midden kanaal-maatschappij uit de drentsche hoofdvaart naar de noord- en zuidberger veencn wordt daargesteld en welke den 26 dezer voor een gedeelte zal worden geopend, de naam Oranje-kanaal worde gegeven. Naar men gist zullen de vrijwillige bijdragen door de ingezetenen te Maas- trichtvoor den opbouw eener nieuwe roomsch-katholieke kerk te Wijk, opbrengen p.m. 12,000. De begrooting van dien kerkbouw beloopt circa f 60,000 Den 25 dezer was het 47 jaren geleden dat de keizers Napoleon I en Alexander I hunne vermaarde bijeenkomst aan de Niemen hadden. Verkochte onroerende goederen. Te Middelburg, den 16 junij 1854. Een Huis en erve in de Zusterstraat, wijk I no. 215» met erfpachts-regtlasten ƒ10,07. (Ingehouden.) Twee Paardestallen met Koetshuizen, bij dc voormalige Dampoort, sectie F no. 478; lasten en chijns ƒ15,77. Ver kocht voor 217. Den 23 junij 1854. Een Huis en erve in de Langevijle, wijkK no. 234; las ten 18,23. Verkocht voor 941. Een Huis en erve in de Sint-Janstraat, wijk I no. 50, lasten 10,95. Verkocht voor 600,50. S t at e n - Gi e neraa.1 eerste "kamer. Zitting van 26 Junij 1854. In deze zitting hebben de beraadslagingen plaats gehad over het wets-ontwerp tot regeling van het armbestuur. Daaraan hebben deelgenomen de heeren SassenLotsyde Vos van SteenwijkPaspoort van Grijpskerkevan Eysinga van Nispen van Pannerden, van Swinderen, vanderÜuder- meulenCremers en de minister van binnenlandsche zaken. Het wets-ontwerp in stemming gebragt is met 26 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren van Swinderenvan Nispen van Pannerden, de Vos van Steenwijk, de Villers de Pitté en van der Oudcrmeulen. De Kamer zou des avonds ten half acht ure het wets ontwerp tot wijziging der wetten betreffende de heffing van den accijns op het gemaal behandelen.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1