\<?vc öuitcnlanö$cl)c ^ijhingett. Men meldt ons van den Helder van 22 dezer p Volgens een partikulicr berigt van Smyrna, van den G dezer, zou Zr. Ms. fregat Doggersbank den 10 naar Ourlac vertrekken om water in te nemen, en vervolgens naar Maltha zeilen om te victualierente gelijker tijd zou bedoeld fregat een briktwee schooners en een kof convoijeren en daarna naar Smyrna terug keeren, om op de kusten te kruis- seuaan boord was alles wel." Den 17 dezer werd gedurende een onweder in een gedeelte van Coevorden een aardschok gevoeld, ten ge volge waarvan de wallen aan weerszijden der haven zijn ingestort. Aan de eenc zijde was deze eene aardendoch aan de andere zijde had dezelve eene houten bcschoeijiug eerst voor eenige jaren nieuw gemaaktdeze is voorover gïeakt, waardoor een gat ontstond. Men geeft zich thans veel moeite in Groningen om de indijking van de Lauwerzeewaaraan de provinciale staten van Friesland zich onttrokken hebben, toch tot stand te brengen. Men zal trachten een rijks-subsidie te verkrijgen. De Grondwet behelsde dezer dagen onderstaande cir culaire Aan alle belanghebbenden vau het Waarborg- genootsehap voor weduwen te Amsterdamouder directie van J. te Winkel en H. J. Rieveld. Wij hebben de eer UEd. kennis te gevendat uit de rekening en verantwoording over het 27st,e genootscliapsjaar van het Waarborg-gcuootschap voor weduwen geenszins blijkt van den voortgaanden bloei en voordeeligen staat dezer nuttige inrigting, maar veeleer, dat de berekeningen, verleden jaar in eene brochure in het licht gegevenalle- zins gegrond zijn, en dat het genootschap, bij eene gunstige vermeerdering van 400 deelhebbers 's jaars in het jaar 18G0 het maximum der uitkeeriug niet meer aan de dan bestaande weduwen zal kunnen doenwaaruit noodwendig volgtver mindering van liet getal deelhebbers en men zeer spoedig nvt. 28 van het reglement zal moeten toepassen cu tot eene ontbinding overgaan. In het voorbijgaan zij aangestipt, dat »de voortdurende bloeinu niet is geblekenwant in de drie voorgaande jaren was het getal deelhebbers van jaar tot jaar ongeveer met de helft vermeerderd en in het laatste jaar slechts met ecu zesde. De brochurewaarop wij boven doeldennam aandat het getal deelhebbers op 1 mei 1S53 bedroeg 2320beta lende gemiddeld ƒ34, dus te zamen85,080 Bij in 18531854, 400 nieuwe deelhebbers, gemiddeld ƒ2811,200 To ontvangen contributie van 1 mei 1853 tot 1 mei 1854 J 9G.8S0 Op 1 mei 1853weduwen 91gemiddeldƒ480 43.G80 Men schat dat die met 31 zouden verminderen, remiddeld ƒ350 18,850 Uit te koeren van 1 mei 1853 tot 1 mei 1854, aan 122 weduwenƒ52,530 Men vergelijke nu de laatst uitgegeven rekening en daaruit -.al blijken dat deze raming zeer nabij de wezenlijkheid komt. Neemt men nu aan dat de vermeerdering van 400 deel- hebbers eenige jaren aanhoudten het vermeerderde getal weduwen jaarlijks met 5 aaugroeit (dat is van 122 op 158 en dan 199 245 296 en 300 vervolgens), dan komt men tot het resultaat dat er op 1 mei 1SG0 zullen zijn 4920 deel hebbers betaald hebbende over het afgeloopcn jaar 31 per hoofd, is1G7.280 i ii 400 betaald hebbende per hoofd 28 n 11,200 te ontvangen van 1 mei 1859 tot 1 mei 18G0 178,480' Eu zal alsdan do uitkeeriug moeten geschieden ruin 33 weduwen, a 480 per hoofd1G8.9G0 r i G1 weduwen a 350 per hoofd21,350 t< docuc uitkceringcn 1 mei 1859 totl mei 1860 190,310 Alzoo ontvangt men 11,830 minder aan contributie dan er bcnoodigd zijn zal tot voldoening van liet maximum der uitkecring. Waar cijfers zoo duidelijk spreken kunnen wij grmligcuen aarzelen wij alzoo nietop grond van dit [>jiel^?taht en van onz» voortdurende ondervinding, de deel- f ia deze ondoeltreffende inrigting een ieder af te 1 f, iré,!fni in hebben de eer te zijn V ■tv V Geen veel administratie-kosten trekkende directeuren van weduweufondsen. I X i Benoemingen en Besluiten. Lij Zr. Ms. besluit van den 19 dezer is aan mr. Z. D. la Mottheop zijn daartoe gedaan verzoek ✓■'•etVol miUii&yverleeud als procureur bij de arrondissements- .'r^gtbaiik te'iCöts. ,j -Kerknieuws. Kö\fclftkerk«v«lassis Middelburg, 23 junij. Ter vervul ling der vacatureontstaan door liet vertrek van ds. V. Koningsberger naar Hedel en voortdurende door het be danken van ds. A. P. A. du Clouxpredikant te Olden- broek heeft de kerkeraad heden het berocpingswerk her vat. Op het twaalftal geplaatst zijnde dd. S. Hogerzeil te ScherpenisscC. A. Kaai te Oost- en Westsouburg; W. van den Bijtel te Voorthuizen; H. C. G. Schyvliet te Bennekora; N. E. Ernst Vetten te Serooskerke; li. Q.Janssen te Vrouwe Polder; V. van den Hoofakker Houtzagers te Hieuw- en St. JooslandN. Osti te PuttenP. N. Zijnen te Ter Heide M. van Leeuwen te Melis- en Mariekerkeli. Gann Dun te Harderwijk en H. W. A. Verlioeif te Zuid-Beijerlandwer den voor het zestal gekozeii dd. van den Bijtel, Osti, Kam, Schijvliet, Hogerzeil en Verlioeif; voor het drietal dd. van den Bijtel, Schijvliet en Hogerzeil, waaruit met eenparige stemmen beroepen is ds. Wouter van den Bijtel, predikant te Voorthuizen. Verschillende Berigten. In het hoofdkiesdistrict Tilburg is tot lid der tweede kamer verkozen mr. C. C. A. Beens, met 932 van de 1208 stemmen. De opbrengst van de Akcn-maastrichtsche spoorwegmaatschappij was over april en mei ƒ83,318,471. Te Arnhem is in 5Gjarigen oiuLrdom overleden de hoofdingenieur van den waterstaat M. II. Conrad. In julij zullcu aan de stoeterij van Z. K. li. prins Hendrik een 12tal extra fraaije courtes-paarden worden verkocht. Heden zal de inwijding van den spoorweg te Rozendaal plaats hebben. De koninklijke nederlandsche akademie van beeldende kunsten te Amsterdam heeft den heer Schaep- kens, kunstschilder te Maastricht, tot lid benoemd. Burgerlijke Stand. Vlissingen, van 17 tot 24 junij. Gehuwd: J. Koesemans weduwn. en M Krieger jonged. Bevallen: J. P. Druart geb. Luton, doodgeboren dochter. H. van der Zanden geb. de Jongd. W. P. Kuypers geb. van Hees, d. M. J. Kloeg geb. van Akkeren, d. R. H- Moors geb. Henrici, d. M. Lute geb. Schuhman, z. A. de Kok geb. Dekkers, z. Overleden: C. P. de Weerdt, jd. 20 j. J. J. van der Kuyl, d. 5 m. M. Schenk, vrouw van E. Zcntler, 52 j. P. Meulemecsterweduwn. 48 j. A. Schoute wed. J. Bal- maker, 71 jaren. Goes, van 17 tot 21 junij. BevallenC. M. van Lie geb. Eortuiutweelingenz. en d. Overleden: M. C. Arnijs wed Zandijk, 83 j. (elders overl.) A. E. Collesaer, z. G maanden. Zierikzee, van 17 tot 21 junij. BevallenW. C. Wansink geb. Koevoetsz. TI. van de Yeldc geb. Rothuis, d. M. Euijer geb. Leeuwe, z. Overleden: A. Timmermans, d. 4j. C. Patrikweduwn. 63 j. (elders overleden). G. W. Selij, z. 5 j. (elders overl.) J. Enters, man van K. Karei, 54 j. E. L. J. Godefroy man van Sara Bax, 41 j. A. W. de Winter, jd. 14 jaar. J. van der Ploegz. 3 m. G. Rogmansvrouw van Joh Leidekkers31 jaar. Engeland. Londen 22 junij. De koningin hield gisteren cour, bij welke gelegenheid lord Granville den eed als kanselier van liet hertogdom Lancaster aflegde. Het lagerhuis heeft gisteren met 209 tegen 182 stem men verworpen de tweede lezing van de bill strekkende om de belasting op onroerend goed, bestemd tot het onderhoud der kerken van de heerschende godsdienst, af te schaffen. De regering heeft het ontwerp hevig bestreden, hoewel zij de noodzakelijkheid erkende oin den bestaanden toestand te wijzigen; hetgeen zij ook beloofd heeft het volgende jaar te zullen doen. Het ministerie heeft lieden in het lagerhuis eene ne derlaag geleden. Het huis heeft namelijk met 161 tegen 91 stemmen aangenomen eene motie van den heer Heywood, strekkende om de studenten die op de hoogeschool te Ox ford worden toegelaten te ontslaan van alle eedenbehalve dien van trouw aan de kroon. Zij zijn dus ontslagen van eiken godsdienstigen eed. De heer Layard zal dingsdag in het lagerhuis een votem van wantrouwen voorstellen tegen lord Aberdeen. In de zitting van het hoogerhuis op maandag zal lord Aberdeen zijne regtvaardigiug voordragen. De grootste sensatie heerscht in beide huizen. The London gazette behelst eene lijst van promotien onder de officieren van het leger. De lijst der generaals luitenant-generaalsgeneraai-majoorsluitenant-kolonels en majoors die bevorderd zijnbeslaat drie groote kolommen met eene kleine letter. De hertog van Cambridge is onder anderen tot luitenant-generaal bevorderd. Zestig luitenant-generaals van het leger in Europa en in Indiealsmede van het korps mariniers, zijn tot generaal be vorderd en 225 generaai-majoors tot luitenant-generaal. Ten gevolge van de hooge papierprijzen zijn verschei dene provinciale bladen van plan hunnen prijs te verhoogeu. The Birmingham mercury heeft het voorbeeld gegeven en s met een halven penny verhoogd. De koning van Portugal zal heden het arsenaal te Portsmouth bezoeken; gisteren heeft hij Woolwich en de parlementshuizcn bezigtigd. Al de aan boord der Crocodile geplaatste russischc gevangenen zijn in vrijheid gesteld, op hunne belofte van niet. tegen Engeland te zullen dienen. Met uitzondering vau twee zijn zij iu dienst getreden bij de koopvaardijvloot. Rusland. De berigten of geruchten van het ooriogstooneel aan den Donau blijven van zoo uiteenloopenden aard en zijn steeds zoo geheel met elkander in strijddat men met geene mo gelijkheid tot eene juiste conclusie daaromtrent- kan komen. Het eenc berigt gaat zoo ver van te beweren dat de llus- sen aan den Regter-Donan-oever totaal verslagen zijn; het andere vermeldt daarentegen twee overwinningen, die de Russen op de Turken zouden behaald hebben. Het eenige feit dat zich bevestigt is de nederlaag die de Russen den 13 voor Silistria leden en dat daarbij generaal Luders ernstig gekwetst werdeen kanonkogel heeft hem aan het aangezigt getroffen en een gedeelte van het kakebeen ver brijzeld. Daarentegen moet Gortschakoff slechts ligt gewond zijn. De toestand van den generaal Schilder blijft steeds zorgbarendalhoewel de aan hem bewerkstelligde amputatie met gunstig gevolg werd bekroond. Volgens de jongste berigten uit Jassy heeft prins Pas- kewitsch aldaar een aanval van beroerte gehad, en zal hij op raad der artsen naar Odessa gebragt worden, waar het klimaat beter voor hem zoude zijn. Men hoort zelfs van daar verzekeren dat deze grijze veldheer, om zijn roem niet te overleven, zich opzettelijk aan de vijandelijke kogels bloot stelde, in de hoop zijne glorierijke loopbaan door een waardig einde de kroon op te zetten. Dit is zeker, dat om de moedclooze manschappen aan te moedigen de russische generaals zich genoodzaakt zien in het heetste van het vuur voorop te gaan; reden waarom er dan ook reeds zoo velen sneuvelden of gewond werden. Een Wecuer correspondent verzekert uit de beste bron vernomen te hebbendat Tourtoukai door de Turken ver overd en, ten gevolge van de bezetting dezer plaats, het beleg van Silistria zoo niet onmogelijk ten minste nutteloos geworden is. Berigten uit Petersburg van den 13 dezer zeggen dat de czaar den minister van oorlog, prins Dolgoroucki bevolen heeft naar de Donau-vorstendommen te vertrekken en een naauwkcurig rapport op te maken van den stand van zaken aldaar. Niet minder tegenstrijdig luiden do berigten nopens de iusurrectionele beweging in Griekenland. Volgens den een is de opstand volkomen gedempt; volgens anderen weigert Hadgi Petros zich te onderwerpen en rukt hij tegen Larisse op, aan het hoofd van 8000 man. Dit laatste luidt trouwens vry onwaarschijnlijk. The morning chronicle deelt een berigt mede uit Kars, vau den 15 mei, waarin de nederlaag der Russen in den bergpas van Dariel bevestigd wordt. Volgens telegralische berigten uit Bucharest van den 20 dezer hebben dc Russen de toebereidselen tot hunnen aftogt op 27 dezer bepaald; de uiterste verwarring heerscht in hunne gelederen. Giurgewo is reeds ontruimd en men twijfelt er zeer aan dat het beleg van Silistria door hen zal kunnen worden voortgezet. Uit Hamburg wordt van den 23 dezer per telegraaf ge meld, dat met de Driver, komende van de gecombineerde vloot, het berigt is aangebragt, dat de engelsche vloot bij het gevecht van Gamle Carleby verloren heeft 1 officier, 1 stuurman en 55 soldaten, alsmede 2 sloepen. Voorts berigt de Driver dat de admiraal Napier op 21 junij regtstreeks koers naar Kroonstad zette. De Moniteur franyais het berigt van de sluiting eeuer overeenkomst tusschen Oostenrijk en de Porte bevestigende, voegt er bij, dat die den 14 dezer geteckend is. Nopens den inhoud loopen de gevoelens uiteen. Men berigt uit eenc gewoonlijk goed onderrigte bron van Londen, del. 21 dezer, aan ccn handelshuis te Rotter dam, dat het engelsche gouvernement, op aandrang van het fransche, besloten heeft om onmiddelijk order te geven ook de Witte Zee streng Ie blokkeren. Deze order zal,

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2